ze (0 ee N°. 3123 Zaterdag 22 September 1917, 31st0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. slei n. o. Bericht. .80 sn POP ukt en aats met 0 ier 0. !5. en em jze s sc: nacl eder "Wi 0. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advcrtentiön daags voor denitgave vóórö nur nam. abo NNEMENTEN en ADVERTENTIES worden aangenomen bij de üitg, Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Büro op Tkxel. Door de tijdsomstandigheden, beperkt -ebruik van kunstlicht en de gebrekkige etbinding met den vasten wal, zijn wij lweer genoodzaakt vroeger af te drukken. Wij doen daarom een dringend beroep ip onze adverteerders, advertentiën zoo ijdig mogelijk in te zenden, in elk geval ■óor Dinsdag- en Vrijdagmiddag 4 uur. Onzen berichtgevers verzoeken wij vrien- lelijk hunne correspondentie ons steeds en spoedigste te doen toekomen. De üitg. Regeeringswaren. ader rage; TEXEL, 22 Sept. 1917. Vergadering n. M. van Landbouw. Maar heel matig bezocht, was de fergadering van de afd. Texel, Dinsdag hotel de Zwaan gehouden. Na een kort openingswoord van den roorz., werden de notulen gelezen en a) inveranderd vastgesteld, waarna de r n roorz. mededeeling doet van een reeks ,i ingekomen stukken. Daaronder bevond zich een antwoord van den Min. v. Landb., H. en N. op sen request vanwege de afdeeling, om graan op Texel te doen blijven, als voed- iel voor den veestapeldaarbij was hie oeij een schrijven van de firma Dros -v, Co., waarin zij de afdeeling in o ver we- ihado giDg geeft, bij den Min. v. uaedb. aan i pri te dringen, om, met het oog op moge- iede lijken ijsgang, graan op Texel te laten en i Dm niet »rug, rekis gei' jdea ijk r blijven als voedsel voor mensch en dier. In verband met die beide ingekomen stukken ontspint zich een geanimeerde discussie, waaraan behalve de heer Wieringa en de voorz., ook de secretaris en de heeren Jn Keijser Augz. en C 'g.Keijser Hz. deelnemen, wed Waar de Minister in antwoord op het request van de afdeeling dato 22 Aug. heeft verklaard, aan het verzoek niet te kunnen voldoen, is de verga dering van oordeel, dat men moet blij ven vragen en met aandrang en dat de actie in deze van de belanghebbenden, inzonderheid de veehouders moet uitgaan. Het heeft den heer Klimp, als gast ter vergadering aanwezig, allang ver- - wonderd, dat er te den Burg geen pro- >eg« testvergadering is gehouden van de veehouders, om als uitvloeisel daarvan, —opnieuw en met meer klem, zich tot s-asl den Minister te wenden, ook voorjvat off» en bil betreft de voedervoor?ier:ing voor 1918-19. Laat men beproeveD, zegt de heer Klimp, om van den Minister gedaan te krijgen, dat van ^raan op te-scheuren- weiland geteeld, voor eigon gebruik mag worden gehouden. Wanneer de veeboeren, die zooals bekend is, slechts noodgedrongen tot het scheuren van grasland overgaan, bewijs geven mede te willen werken ter voorzienirrg in den voedernood, dan twijfelt spr. niet, of het zal van invloed zijn op des Minis ters besluit. Het is op Texel anders als in andere streken van ons vaderland, voeder voor schapen is een levensbelangvoor Texel, daarom moet er drang van Texel uit gaan. Besloten wordt tegen a.s. Maandag een protestvergad9ring uit te schrijven, terwijl de heer Klimp zich op verzoek bereid verklaard, op die vergadering de zaak toe te lichten en het bestuur ver der bij te staan. Hierna wordt de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering behan delt en na stemmingen en herstemmin gen als afgevaardigde en plaatsvervan gend afgevaardigde gekozen resp. de heeren Jac. Kikkert Nz en H. W. Keesom, die zich de benoeming laten welgevallen. Bij de gebruikelijke rondvraag infor meert de heer C. Keijser Hz. hoever het is gevorderd met de belooning van den adviseur voor landbouw-verloven en verneemt daarop in antwoord van den voorz., dat de zaak nog bij B. en W. in voorbereiding is. De heer Wieringa maakt er den voorz. een verwijt van, dat er in die zaak niet meer schot zit. U had meer moe ten aandringen, er desnoods in den Raad een voorstel van maken. Na breedvoerig gedacbtenwisseling zegt de voorz. toe, in eerstkomende raadsvergadering een voorstel te doen, terwijl tevens besloten wordt een ver zoek van de afdeeling in te zenden. Te bijuall uur wordt de vergadering door d9n voorz. gesloteD. Onze lezers zullen zich het berichtje in het nummer van 8 Sept. 1.1. „De nood der pastoriën" wel herinneren. Ia „De Nederlander" komt in verband daarmede, het volgend ongeteekend stukje voor, dat we onzen lezers niet willen onthouden. Een schandaal. Geachte Redactie, Mevrouw van Hoogstraten dringt er bij de Predikantsvrouwen op aan om gedragen kleeren te vragen. Daardoor kan dan het te weinig aan traktement worden aangevuld, Ik had hiertegen ernstig verzet ver wacht uit den kring der Predikanten. Nu dat echter ook al niet gebeurt, doe ik het als belangstellend lidmaat der Gemeente. Hoe?l De Predikant spreekt uit naam van God, den Schepper en Onderhouder van al wat leeft. De Predikant geelt tijd, geld en studie voor de hoogste be langen der menschen in dienst van Jezus Christus en is hij eenmaal in zijn ambstwerk bevestigd en heeft de Gemeente beloofd hare verplichtingen te zullen nakomen. dan, is 't eigen lijk niet gemeen?! hangt diezelfde gemeente hare heilige beloften aan den kapstok en wordt de Predikant met zijn gezin ingedeeld bij de z.g. pauvres hoDteux of fatsoenlijk bedeelden. Bela chelijk indien niet diep treurig 1 Bij mevrouw van Hoogstraten onder stellen wij geen min-edele motieven integendeelmaar, dat zij zich gedron gen moest gevoelen tot de bewuste raudgéviDg aan de vrouwen van de Herders eer „Christelijke" kudie, is vlakweg een schaudaal. D ierenvoedsel. De minister van Landbouw heeft be paald, dat het verboden is voedermidde len voor dieren af te leveren of te ver voeren in anderen dan in ongemengden toestand, en onder andere namen dan de werkelijke (natuurlijke). Geen aardappelen aan het vee. De minister van Landbouw heeft het vervoederen van voor de consumptie geschikte aaadappelen aan het vee, met. uitzondering van z.g. kriel verboden. Regeering sbloem. De minister van Landbouw heeft den navolgenden maximum tusschenhandel- prijs voor regeeringsbloem vastgesteld op f 30.50 per 100 kilogram de maxi mum kleinhandelsprijs van 37 cents per kilogram blijft gehandhaafd. De grieven van de boeren. De minister van Landbouw brengt ter algemeene kennis, dat hem in de laats te weken van talrijke landbouworgani saties adressen bereiken, waarin ver schillende grieven van den landbouw te zijner kennis worden gebracht. Het is niet wel mogelijk op al deze adressen afzonderlijk te antwoorden. Omtrent verschillende punten zijn echter reeds communiquó's in de Ned. Staatscourant verschenen, terwijl na dere mededeelingen zullen volgen Vermalen van graan. De minister van Landb. heeft verbo den granen, mais of peulvruchten te vermalen of te doen vermalen. Onder granen wordt verstaan winter tarwe, zomertarwe, spelt, winterrogge, zomerrogge, wintergerst,zomergerst, haver, evene, boekweit en kanariezaad (rader peulvruchten veldboonen, (wier- waarden-, duiven-, schapen- en waalschej, alle soorten groene en gele erwten, alle soorten grauwe erwten, alle soorten bruine, gele en witte boonen. Vleesch naar Engeland. Op de veemarkt te Alkmaar werden Maandag door de maatschappij „Vianda" orrgeveer 150 stuks melkkoeien van de veehouders overgenomen. Onder leidiDg van den heer Van Santen, uit Gronin gen, werden de dieren getaxeerd.- Het vee wordt aan den Hoek van Holland geslacht en in gekoelden toestand naar Engeland uitgevoerd. iQdien deze proef slaagt, zal er meer vee op deze wijze worden uitgevoerd. Stop gezet. De paardentramdienst Gouda-Bode graven, die reeds zeer was beperkt, wordt met een October, wegens gebrek aan voeder voor do paarden, geheel stopgezet. Dit was tot nog toe het eenig communiecatie-middel tusschen Gouda, Bodegraven en tusschenliggende plaatsen. Eerste Kamer-verkiezing De Provinciale Staten van Noord- Holland komen 3 October bijeen voor de verkiezing' van een lid van de Eerste Kamer, ter vervanging van wijlen mr. Drucker- Papierranlsoeneering. Op den eigen dag, waarop het besluit over de papierrantsoeneering der dag bladen verscheen, deed de Regeering onder meer een extra-blad quarto der Bijlagen, zwaar papier, verschijnen om 3 drukfouteu in een rede van den heer Van Nierop, in de Eerste Kamer gehou den, te corrigeeren (Vel 46 173). Wat heeft zulks gekost en hoeveel vellen papier zijn or moe verdaan vraagt „de Tijd". Dat is toch kras. Men deelde ons mede, dat thans niet alleen het kaf, dat vrijwel waardeloos is, doch zelfs het stof dat bij het schoon maken van graan uit de machine komt zou worden opgekocht tegen f 1 per zak om naar de Zaan te worden vervoerd ten einde te dienen tot het vervaardi gen ,vanveevoeder. Wanneer zal daar toch eens contröle op komen Het schijnt dat tegenwoor dig 't slechtste goed genoeg is om verwerkt te worden voor dierlijk en menschelijk voedsel. O H Ct Een oorlogsartikel. Het Weekblad voor don handel in lompen, enz, Ons Bedrijf, schrijft: „Onder de artikelen, die tijdens en tengevolge van den oorlog in prijs zijn gestegen, neemt ongetwijfeld oude watten de voornaamste plaats in. Voor den oorlog bracht bedoeld artikel bijna niets op en werd het slechts in enkele ge vallen en noodgedwongen tot witte lompen gerekend. Velen gingen er zelfs nimmer toe over de watten dekens te tornen, aangezien het toch niet loonde. In de laatste weken is dit echter anders. Plots zijn de prijzen dusdanig gestegen, dat watten bijna het maest van alle soorten van lompen opbrengt, en wordt er algemeen jacht op dit artikel gemaakt. Zelfs het Sesluit van de verschillende vereenigingen, waarbij den venters ver boden werd pryzen te roepen, moest daardoor in verschillende plaaten er aan gelooven." Eventjes lachen, Uit de „Haagsche Post" knippen wy het volgende Een adjudant van zeker bataljon be rijdt een gerequiroerd paard, vroeger aan een bakker toebehoorend. Een der soldaten kent het dier en roept bij eon oefening, terwijl de adjudant voorbij rijdt: „Do bakker." Hot dier zich zijn vroegere dagen herinnerend, houdt dadelijk stil. Groote verlegendheid rondom, maar de adjudant niet uit het veld geslagen, roept„Van daag niet", en het dier vervolgt kalm zijn weg. Voorde Rijkslandbouw-winterschool te Schagen hebben zich 18 nieuwe leerlingen aangegeven, benevens 3 voor de lessen in Zuivelbereiding. Eene zoo hooge aangifte kwam nog niet voor, dus wel een bewys dat dit onderwijs al meer door den boerenstand gewaardeerd wordt. Zijp. Ct Een man met halve hersens. De oorlogschirurgie maakt met den dag meer vorderingen. Voor de Parijsche academie voor geneeskunde vertelde dr. Juropiu dezer dagen, hoe hij oen soldaat had geopereerd wiens halve hersenskas was weggeschoten. Die man oefeut thans weer zijn timmermansbedrijf uit, en hoewel hij in werkelijkheid slechts over de helft van zijn voormalige hoeveel heid hersens beschikt, is er noch uiter lijk noch verstandelijk iets byzonders aan hem te bespeurenhy maakt zijn timmermansbecijferingen even nauw keurig als voorheen. Nooit in een trein gezeten. Aan de ruim 81-jarige vrouwvan 't Oster, te Barneveld, die, wegens te haren nadeele gepleegden diefstal als getuide voor de rechtbank te Utrecht moest verschijnen, is op haar verzoek door den offiïcier vau justitie hiervan vrijstelling verleend. Als reden gaf het oudje op, drt zij nog nooit„in't spoor geziten had" en dus de reis niet aandurfde. 3 woo Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bürg 30 Cts. Franco per post door go- hoel Nederland 45 Cts. Naar Aherika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentie». Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regol meer 6 Ct. Qroote letters en Vignotton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per niuamer. Burgemeester en Wethouders van Texel naken bekend.dat van 24 Sept.tot en met 30 Sept. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal op elke blauwe bon no. 11 l'/c hectogram ons) zachte zeep op elke groene bon no. 15 1 ons regeerings- ijst óf 1 ons Javarijst; op elke groene bon no. 16 öf 1 hectogram jort öf 1 hectogram havermout 'op elke gele bon no. 13 '/i hectogram lormaal bak- en braadvet. n Bovenstaande goederen mogen met anders lan tegen afgifte van bons worden verkocht. 36 Texel, 21 Sept. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd. BUYS1NQ DAMSTE. De Secretaris, JONKER. - oi «aam av\o/iIi om rjor bet Lve Sai bel; de luc je UJU.OAA O

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1