1 N°. 3129, Zaterdag 13 October 1917, 31st0 Jaargang. - en Advertentieblad. DE STERKSTE. en er Gemeenteraad van Texel. FEUILLETON. RU blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de JJitg. Firma LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Btrna op Tbxel. 14) Door W. Heimburg. Toen het dienstmeisje de thee bracht „Tooh w-1, moedertje," verzekerde htJ Wordt vervolgd.) Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 36 Cta. Near Amerika en andere 1 ynden met verhooging der porto's. v Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per numsep i T'worden aangewezen de heeren D. C. Dros, kal gei itei dij rei ar lo :ooi anc ieri 3.' D f 3D te en Ilil rbef Gehouden Dinsdag 9 October 1917, 's morgens 10,30 uur. Voorzitter, de heer Buysing Damste, Burgem. Secretaris, de heer Jonker. Aanwezig alle (13) leden. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen, die ongewijzigd worden vast gesteld. 1. Ingekomen stukken. a. Verzoek van den heer H. |Grocnewold, leeraar Engelsche taal aan de Zeevaartschool alhier, om eervol ontslag uit die betrekking tegen 1 December a.s.wordt verleend. b. Adres van het afdelingsbestuur Noord holland van den Ned. Bond v. Gemeente-amb tenaren met memorie van toelichting, betref fende verhooging van jaarwedden van ambte naren. De voorz. meent, dat waar de tijdsomstan digheden ons gemeentebestuur reeds hebben geleid op den weg der salarisverhooging voor beide ambtenaren, directe behandeling niet noodig is, terwijl eventueele verhooging bij behandeling der begrooting nog ter sprake kan worden gebracht. c. Schrijven van mej. A. Kweldam van Ob- dam houdende aanneming van hare benoeming tot onderwijzeres te Midden Eierland. d. Proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-ontvanger 27 Sept. Ontvangsten f 104,590,16 Uitgaven f 92,357,90 In kas f 12,232,26 Het bedrag in kas is sedert tengevolge van belangrijke aderlatingen aanmerkelijk geslonken, merkt de voorz. op. Sub. c en d worden voor kennisgeving aan genomen. e. Voorstel met bijlagen tot wijziging van de verordening heffing H. Omslag van het raadslid A. Boon. Op voorstel van den voorz wordt besloten te behandelen bij punt 11 der agenda. 2. Vaststelling kohieren uan schoolgeld Worden vastgesteld als volgt: kohier 4e kwartaal o. 1. school, den Burg f359,097,. kohier overige scholen f602,09. 3. Goedkeuring begrooting uan en sub- sidieuerleening aan het Algemeen Armbe stuur uoor 1918. Op advies van de commissie, bestaande uit de heeren Keesom, v. Scharenburg, Boon en' B. Dros, wordt de begrooting sluitende in ont vangst en uitgaaf tot een uitgaaf van f6848,98 goedgekeurd en een subsidie over 1918 toege staan van f 5000: v 4. Aanbieding gem begrooting 1918. Besloten wordt de begrooting met memorie van toelichting, zooals door B. en W. opge maakt, sluitende in ontvangst en bedrag tot een bedrag van f 200,709,54, bij de leden van den Raad te doen circuleeren. Tot leden van de commissie van onderzoek Joh. Koning en Jb. Kikkert Nz. Lk weet heel precies wat Herman heelt gewild moeder, ik zal het oordeel van dokter Sanders inwinnen. Als hij het - noodig vindt HaDsi weg te zenden hier ij 1 haperde haar stem plotseling „dan zal het'gebeurenzoo niet, dan zal ik,'zooals ik reeds gezegd heb, van hier gaanik wil niet, dat mijn jongen het u lastig maakt De weduwe van den consul antwoordde niet, zij verliet zwijgend en zeer opge wonden het vertrek, g.ng kaarsrecht de trap op en zocht haar schoonmoeder op. Helene ging aan de schrijltafel zitten en schreef snel enkele iegeD. Zeer geachte dokter! In een zaak, die de opvoeding van mijn zoon betreft, verzoek ik U als voogd om een ouderhond. Morgenmiddag tusscben vier en vijf uur zal u mij thuis vinden. Bij voorbaat voor de moeite dankende Uw dienstwillige H. Bonnhoff. Teekenend is zeker, dat het bedrag der ren ten en aflossingen, dat in 1916 f 8,143,96 be droeg, fhans is geraamd op f 16,696,94. 5. Benoeming onderwijzeres aan de o. I. school te de Cocksdorp. Op de voordracht komen voor: 1. Mej. E. Boldingh te Hoorn. 2. C. G. H. Corver te Amsterdam. 3. C. A. M. v. Wingerden te Beverwijk. De proeflessen zijn te Helder gehouden. Metalgemeene stemmen wordt no 1 benoemd. 6 Ingebruikgeuing schoollokaal te den Burg. Waar B. en W. meenen, dat het Texelsch fanfarecorps als vereeniging alle recht van be staan heeft, stellen zij voor, op het, namens dat corps gedane verzoek, een der schoollokalen, voor de repetitien van het corps beschikbaar te stellen op door B. en W. te stellen voorwaar den. Wordt goedgevonden. 7 Rooien uan boomen, In de schaarschte van brandsioffen hebben B. en W. aanleiding gevonden-Te overwegen in hoeverre daaraan toegemoet kan worden ge komen door het rooien van boomen in de gemeente. Een ingesteld onderzoek, waarbij de bosch wachter, de heer v. d. Craats zijn medewerking verleende, heeft aangetoond, dat in den Burg, in het Park en in Doolhof, te zamen ruw ge schat, 108 M3 hout, ongerekend de takken, voor opruiming in aanmerking komt. Op deze wijze zou voor 432 gezinnen 200 kilo hout ter beschikking komen. B. en W. stellen voor eene commissie te benoemen uit den Raad, die zal hebben te overwegen of nu reeds tot het rooien zal worden overgegaan, opdat het hout nog dezen winter als brandstof zal kunnen dienen, dan wel of dat het ter bestrijding van eventueele werkeloosheid tot den winter zal worden uitgesteld. Eveneens zal die commissie zich met de distributie van het brandhout aan de minst financieel krachtige gezinnen hebben te belas ten. Na eenige discussie wordt overeenkomstig het voorstelB.enW.besloten en worden de heeren Keesom, D. C. Dros en Boon als leden dier commissie aangewezen. 8 Verzoek J. Houtwipper, tegemoet koming kosten uan afbeining tengeuolge uan slootdemping. B. en W. wijzen er in hun preadvies op, dat adressant door het dempen van de sloot, die in vervuilden staat verkeerde, indirect in betere conditie is gekomen, omdat de waarde van zijn perceel is gestegen. Verder mag aangenomen worden meenen B. en W., dat de brug.H die verkocht is aan iemand die haar als zoodanig kon gebrui ken, heeft opgebracht f25, terwijl zij meenen, dat een eenvoudige afheining over een lengte van 15 meter is aan te brengen voor f30, zoodat voor vergoeding geen reden bestaat, waarom zij dan ook voorstellen afwijzend te beschikken. Met eenparige stemmen wordt aldus besloten. gaf zij haar den brief mede om in de bus te doen, De jonge vro"w zette de lamp op de ronde tatel, nam een boek en ging op de chaise-longue liggen. Een blik op de klok zei haar, dat het spoedig het uur was waarop Hansi onder baar toezicht ge woonlijk zijn huiswerk maakte. Het dnurde dan ook niet lang of de jongen verscheen, maar met rood gelaat en beeehreide oogeo. Zijn moeder wenkte hem bij zich, nam het knappe jongenskopje tusscben beide handen en dwong Qansi haar aan te zien, „Hansi," fluisterde zij met haperende stem en vochtige oogeo, „je bezorgt me verdriet je bent al zoo'n groote jongen en toch zoo wild en ongemanierdOvergrootmoeder en juffrouw Maltje, grootmoeder en ik, wij zijn allén boos op je. Als je je niet betert dan moet je van me weg, want dan wil overgrootmoeder je niet langer in huis hebben. Zou je naar een kostschool willen je, weet toch, dat ik me dood zou treuren „Moesje," antwoordde hij ernstig het hootd scQuddend, „overgrootmoeder is in het geheel Diet meer boos. Zij heeft ge lachen en mij een mark gegeven, eu tot grootmoeder gezegd„Öcb, dat komt alles wel terecht! Grootmoeder is alleen maar jaloerscb op mij, omdat Karei Blom- ber zoo dom is." „Zoo iets mag je niet zeggen, want bet is niet waar i" 9. Verhooging jaarwedden nachtwakers De voorz. licht tóe, dat de door hem te Oudeschild benoemde nachtwacht, A. Th. Lumkeman, als voorwaarde heeft gesteld een jaarwedde van f 200, terwijl mede van den nachtwacht W. Visser te Oosterend een ver zoek is ingekomen zijn jaarwedde tot dat be drag te verhoogen. B. en W. stellen in verband daarmede voor de jaarwedden van de nachtwachts te den Burg, den Hoorn, Oosterend en Oudeschild met f25 te verhoogen en te stellen op f200 en de jaarwedde van den nachtwacht te Cocks dorp, die alleen 's winters dienst doet, te ver hoogen met f 15, en dus te brengen op f 140. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. met algelneene stemmen aangenomen. 10. Wijziging besluit geldleening tot dek king distributiekosten. Ter tafel komt een schrijven van Ged.-Staten betreffende het besluit in vorige vergadering genomen, waarbij de aflossing van de geldlee ning kosten distributiewet is bepaald op 5 jaar. Ged.-Staten berichten, geen termen aan wezig te achten om voor onze gemeente af te wijken van den regel om den termijn vast te stellen op 3 jaar en geven daarom in over weging alsnog in dien zin te besluiten. Wij kunnen wel in beroep gaan, zegt de voorz., maar dat houdt de zaak maar op en het is nog de vraag of wij in het gelijk wor den gesteld. B. en W. stellen daarom voor, maar aan den eiseh tegemoet te komen. Waartoe wordt besloten. 11. Wijziging heftings-uerordening hoofd, omslag. betreffende het voorstel Boon tot wijziging van de verordening Hoofd. Omslag hebben, zegt de voorz., B. en W. eerst de vraag over wogen, zullen wij al dan niet reeds nu tot wijziging van de verordening overgaandie vraag is door hen toestemmend beantwoord, vooral omdat dergelijke wijzigingen steeds zooveel tijd vragen, eer zij kunnen worden toe gepast. Waar de behandeling punt voor punt zoo veel tijd vraagt hebben B. en W. slechts de hoofdlijnen genomen, en de redactie van de verordening, die nog maar kort geleden is vastgesteld, verder ongemoeid gelaten. Spr. toont daarop aan, dat het voorstel-Boon een viertal wijzigingen van ingrijpenden aard bevat: 1. iedere belastingplichtige, ook al vormt hij met andere belastingplichtige bloedverwanten één gezin, geheel op zichzelf wordt beschouwd. 2. ieder die minder dan f550,— 's jaars ver^ dient wordt vrijgesteld van betaling H. Omslag, hoofden van gezinnen zelfs tot f600,— 3. invoering van meerdere progsessie. 4. verplichte beschrijving. Wat de eerstgenoemde wijziging betreft, brengt de voorz. naar voren, dat de heer Be- suijen, een partijgenoot van den heer Boon, eertijds lid van Ged.-Staten van Friesland, onderschrijft de'stelling in de thans geldende verordening gehuldigd, dat meerdere belasting plichtigen, die samen één gezin vormen goed- „H-ifc is waar, zij trekt Karei voor, De onde Minna zegt het ook: „Mevrouw Blomber," zegt ze, „en haar Kareltje staan bij mevrouw van den consul zeer goed aangeschreven. Het is altijd maar de Blombers en Dog eeDS de Biombers en dan de Bonnhoffs nog laDg niet." „JoDgen waar denk je aaD," zei Helene boos. Hij knikte ernstig en treurig. Dat was dezelfde nitdrukking, dia baar man nu en dan gedaan had. „Ja, moesje, Minna heeft ook verteld, dat grootmoeder nog van vroeger wat tegen u had, en dat het toch alleen maar eea domheid was geweest, niets slechts." "Vanneer heeft ze je dat alles verteld vroeg Helene verschrikt, „je moet niet altijd naar de keuken gaan, Hansi." „Moeder, dat heeft Minna ook n ettegen mij gezegd, maar tegen onze Riek, ik ik heb het geboord, toen ik onder het keukenraam vlierstokken sneed.", „Men mag nooit luisteren." „Ik luisterde toch niet met opzet moe dertje." „Je hebt me nu nog geen atn woord gegeven; zou je van mjj weg willen?" „U maakt toch maar een grapje," zeide hij. „Neen, neen als je geen betere ma nieren leert, dan moeten w\j van elkaar gaan, en dan zal ik heel ongelukkig zijn zoo alleen Een tr iling kwam om den mon 1 van van den jongen, hij begon te jiuden, kooper kunnen leven, dan wanneer ieder, op zich zelf woont. Toch is uit de tweejarige werking van het thans geldende artikel gebleken, dat het tot onbillijkheden aanleiding geeft, waarom B. en W. voorstellen liet zoodanig te wijzigen, dat de aftrek wordt verhoogd met een bedrag van f 100,— voor elk der belastingplichtigen. De 2e wijziging voorstel-Boon, f500,—voor noodzakelijk levensonderhoud, komt spr. voor te ver te gaan voor een gemeente als de on ze, die voor allerlei dingen steun van Rijk en Provincie noodig heeft. B. en W. stellen daarom voor de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te bepalen op f400,—. Betreffende de 3e wijziging progressie tot 7 in het voorstel Boon, toont de voorz. aan, dat de gemeentewet een dergelijke stijging niet toelaat. De heer Boon geeft dat niet toe, en leest het betrekkelijke artikel uit de gemeentewet voor, waarop de voorz. aan de hand van dat artikel bewijst, dat de heer Boon heeft misge tast, hetgeen B. na toelichting van den voorz. erkent. Invoering van verplichte beschrijving verder, als 4e wijziging in het voorstel, komt den voorz. ongewenscht voor nu .bij den aanslag over de gegevens van de Rijksinkomstenbelas- ting kan worden beschikt. Hierop bestrijdt de voorz. het voorstel-Boon met voorbeelden o.a.dat bij aanslag volgens verordening-Boon een gezin, bestaande uit vader verdienende f 13,— per week en 2 zoons ieder ieder f 11,—alzoo meteen inkomen van 11825,— 's jaars geheel vrij van belasting zou vallen, terwijl een gezin met hetzelfde inkomen, waar van de verdiensten alleen door den vader worden ingebracht van f45,90 tot f53,55 zou moeten betalen en volgens het voorstel B. en W. eerstgenoemd gezin f 23.80, laatstgenoemd f51,14. Verder dat een landbouwer met 2 medewer kende zoons en een inkomen van f 3000,— vol gens voorstel Boon slechts zou betalen f50,50 tot f58,91. volgens voorstel-B. en W. f 120,06 en ten slotte, dat drie samenwonende zusters en broeders met een gezamenlijk inkomen van bijkans f 1650 volgens voorstel-Boon geheel vrij van belasting blijven, terwijl zij bij aanneming voorstel-B. en W. te zamen f21,93 zullen moeten betalen als dat inkomen uit vermogen en f 16,89 als dat uit arbeid is verkregen. Na eenige discussie tusschen den' voorz. en den heer Boon vindt laatstgenoemde goed, dat met terzijdestelling van zijn voorstel, dat van B. en W. wordt behandeld. Met algemeene stemmen wordt daarop het voorstel B. en W. aangenomen. De heer Boon verklaart met de winst tevreden te zijn, al heeft hij niet gekregen wat hij vroeg, waarop de voorz. opmerkt: „U bent dus koop man In verband met de gewijzigde marktdagen elders, wordt daarop de verordening van het marktwezen gewijzigd, dat voortaan de markten steeds op Alaandag zullen worden gehouden, en alleen wanneer die vallen op eene erkend Christelijke feestdag op Dinsdag. Bij de rondvraag informeert de heer Boon knielde naast haar stoel en snikte zonder opbonden. „Beloof jij m(jHansi?" „Ja, ja, ik zal heel stil zijn, en geen spektakel meer maken, maar Karei Blom ber moet ik dikwijls aan zijn ooren trekken, anders wordt hij brotaal, moeder, hjj is zoo'n gemeene bsDgel." „Je bent niet tot zjjn rechter aangesteld laat hem,. Ik zal hem uit den weg gaan, maar als hij weer zoo iets slechts zegt, dan sla ik hem toch weer op zijn gezicht." „Kom Hansi," zeide Helene, „lateu we nu aan je opstel beginnen." l|i Den volgenden dag werd zij door een groote onrust gekw aid. Z(j ging om haar gedachten wat ai te leiden eenige bood schappen in de stad doen. Bij het middag maal verwonderde z(J er over, dat haar moeder zoo vriendelijk tegen haar was en ook tegenover Hans welwillend ea ge uldig; zij was zeker bang vooreen breuk, waarmee het vertrek van Helene gelijk zou staan. Overgrootmoeder echter die veel zin voor humor had, plaagde den jongen ea zeide, dat het gevaarlijk was bij dames in het venst"r te zien, daar men daardoor op slag blind kon worden en Maltje Klee lachte daarbij zuurzoet.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1