INGEZONDEN STUKKEN. 4-5,30 uur en op Donderdag a.e.des, n,m van 4—5 uur O, 1. school te Oudeschild op Dinsdag a.s. des n.m. van 4—6 uur en op Woens dag a.s. des D.m. van 5—6 uur; O. 1. school te do Waal op Maandag a.s. des n.m. van 4—5,30 uur. Bij bet aanvragen van een kaart behoo- ren belanghebbenden op te geven bij wel ken leverancier zij de petroleum wenschen te betrekken. De houder van een kaart dient deze door den 'winkelier aan de voorzijde te laten afteekenen. De winkelier verbindt zich hiermede, voor zoover zijn voorraad strekt,, aan den houder der kaart petroleum te loveren, terwijl laatstgenoemde zich ver plicht uitsluitend bfj den winkelier die de kaart afteekent, petroleum te betrekken. Tussdhen 16 en 31 Oct. kan op bon no 1 twee liter petroleum afgeleverd worden tegen een maximumprijs van 44 cent per liter. Texel, 12 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAM8TE. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 6 toten met 12 Oct. 1917. GEBOREN Anna Petronella, d. v. J. Zijm en J. Bakker; Cornelia, d. v. G. H. Geus en K. G. Visser; Adriaantje, d. v. G. Krul en T. Jonker. OVERLEDEN: Jan Brouwer, 27 jaren Jan Laan, 3 maanken, z. v. M. Laan en J. van der Vliet. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur, Voor het onderstaande plaatsruimte gevraagd, hiervoor bij voorbaat mijn dank. In het nummer van 26 Sept. komt de heer Ter Horst in een tamelijk nauwgezet betoog tot besluit: Zoo'n geheelonthouder is toch eigenlijk maar een onnoozel en tevens onpractisch mensch. Zoo als meermalen, ziet mert hier den kroegbaas om den hoek loeren en om zijn standje te verdedigen heeft hij de noodige ar gumenten bij de hand. Zijn slot is dan ook, een matig pierenver- schrikkertje, en wat meer opgeruimdheid. Heeft Ter Horst wel eens gehoord van kroeghouders logica Nu ons antwoord: Wanneer wij stopzetting der alcoholindustrie eischen, gaat het in de eerste plaats om dat gedeelte wat als drank in den handel gebracht wordt. Wettelijk verbod dus, om gèen korrel meer, dan strikt noodzakelijk is'voor industrieele en geneeskundige doeleinden, in brouwerij of branderij toe te laten. Waarom is onze eisch meer geldig dan ooit Omdat het drankvraagstuk door de tegen woordige omstandigheden een meer maatschap pelijke beteekenis heeft gekregen. Al moge de heer Ter Horst en zijn collega's met Minister's antwoord tevreden zijn, w ij niet; Omdat wij eischen geen geheimzinnig het gaat niet, maar een volledig overzicht om trent de alcoholfabrikatie Omdat wij daaglijks zien, dat Alcohol tot heden steeds in elke hoeveelheid te koop is, terwijl aan graan een groot tekort is Omdat wij ten alle tijden kunnen leeren, dat van eiken misbruiker eens het woord was matig gebruik; Omdat wij overtuigd zijn, bij elke inkrimping van het drarikbedrijf, hierdoor kapitaal vrij komt dat zeer zeker nuttiger zal worden aange wend en niet werkeloosheid, maar meer arbeid tot uitkomst geeft Omdat wij overtuigd zijn, dat de landbouwer liever gerst dan spoeling aan zijn vee voedert Omdat wij niet overtuigd zijn, dat in moeielijke tijden alcohol een goede werking zal uitoefenen op ons geestelijk of zedelijk leven Omdat wij juist met alle beslistheid kunnen wijzen op de schadelijke gevolgen van den drankhandel Omdat wij weten, dat tegenover de rijks inkomsten aan accijnsen staan de rijksuitgaven aan Werkhuizen, gevangenissen, krankzinnigen en .zenuwlijdersgestichten Omdat het een geestelijke armoede beteekent, wanneer wij zien geboren worden zwakzinnige en idiote kinderen tengevolge van drankmis bruik Omdat het ons pijn doet, wanneer het volk niet vecht tegen deze ellende, maar berust in sobere sociale wetgeving; Omdat en tot slotf De drankhandel reuzenwinsten maakt, de ver gunninghouder meestal ham op zijn daaglijks brood heeft en de geregelde bezoeker zijn ge zinsleven verwaarloost. Tot ziens. Als lid der N. V. teeken ik C. KOREVAAR. Geachte Redactie. Wel, wel, de heer Korevaar in hoogst eigen persoon, die zijn stem laat hooren tegen mijn ingezonden stuk van 26-9 op heden 13 10 dus zegge twee en een halve week na dato. Ongetwijfeld zal dit een wel overwogen, bestudeerde repliek zijn aan tijd heeft het hem tenminste niet ont broken. Van een aangenamen schrijftoon, vloeit zijn stuk echter evenals verschillende zij ner vroegere pennenvruchten, alweer niet over. Eniin dat waait ons ook weer ineens niet aan. Ik ben dan ook niet van plan des heeren Korevaar's schrijven in finesses te behandelen maar wil, en dit voor het laatst in deze, het volgende schrijven ten beste geven, voorkomende in „de Hotel houder1' van 6 October j.l. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt „Herhaaldelijk wordt in vergaderingen „en in de pers drang geoefend, dat geen „broodgraan zal verstrekt worden aan „bierbrouwerijen, branderijen en alcohol- „fabrieken. Daarbij wordt vaak de voor stelling gewekt, als zoude iu dit opzicht „de toestand dezelfde zijn als voorheen, d. „w. z. dat de bedoelde industrieën vrijelijk „graan kannen bekomen. Niets is minder „waar. De bierbrouwerijen n t- „vangen sinds 1916 in het ge- „heel geen graan meer, datvoor b r o o d b er e i d i n g zou kunnen „dienen. Ten aanzien van de brande rijen en de gist- en spiritusfabriek is het „probleem eenigzins moeilijker. De naam „der fabriek, wijst reeds uit, waarin de „moeilijkheid schuilt, n.l. in de gist, die „als belangrijk nevenproduct wordt ver- „kregen bij het koken van graanspiritus, „terwijl de branderijen bovendien groote „hoeveelheden spoeling opleveren, die uit- „muntende diensten bewijst als veevoeder. Is de spoeling wellicht niet volstrekt „noodig, met de gist is dit wel het geval. „De bakkerij kan die niet missen. Bij het „verstrekken van graan aan de branderij - „en en de gist- en spiritusfabriek nu, „wordt als basis aangenomen de behoefte „aan dit produkt. Vandaar, dat de graan- „verstrekking sinds langen tijd geschiedde „op de basis van 50 procent van de nor- „male productie der industrie, omdat al- „dus voldoende gist wérd verkregen voor „de binnenlandsche behoefte. Met de ver- „mindering van de broodconsumptie door „verlenging van den duur der broodkaart „tot 11 dagen is dan ook gepaard gegaan „verlaging van de basis, zoodat thans „slechts graan wordt verstrekt voor niet „meer dan 41 °/0 der gewone productie. Mij dunkt, dat uit deze mededeelingen van een officieel Bureau voldoende blijkt: ten eerste, dat aan de Brouwerijen geen bro'odgraan wordt verstrekt en ten tweede, dat de branderijen en de gist en spiritusfabriek graan ontvangen niet ten behoeve der alcoholfabricage maar uitsluitend om aan de behoefte aan gist te kunnen voldoen. Aan de- eerste eisch van den Heer Korevaar is dus voldaan, en kunnen wij dan ook verdere betoogin gen gevoegelyk achterwege laten. Nog dit betreffende het a 1 of niet eten van ham op de boterham door kroegebazen. Ik zou het menu van hetgeen ik zoo voor en na wel eens eet en drink wel eens willen pübliceeren, maar ik ben bang, dat de heer K. dit nog maar meer' zai ont stemmen. Wel wil ik zeggen, dat ik voor mij aan het door den heer K. gewraakte artikel „het zout in den pot niet verdien" en dit dus voor mij kwalijk aanleiding kan zijn tot weerlegging der geheelont houders motieven. Hiermede sluit ik van mijn kant alle verdere discussie. U. M. de R. dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend, S. TER HORST. Een lastig geval. Te Huizen zijn tweelingen geboren bij het echtpaar H. Schram, die beiden den naam van Hendrikje ontvingen. Bedankje voor het lidmaatschap eener vereenigeng „MuvroufMet deze deel ik uwe meenten Dat ik gaane ge krapt wel zijn Van het Volk zang weegens om standige heoden De ondergeteekende is nu Juvrouf." Teokenend is het feit dat een landbouwer te Zeeland (Noord-Brabant voor een zeug met biggen f75 en voor de zeug zonder biggen f80 kon bedin gen 1 Aan de verschillende badhuizen te Amsterdam kan men warm water krijgen voor 2 cents per emmer. Be sigaren weer duurder. De sigarenfabrikanten hebben besloten den prijs der sigaren tot en met 8 cent met 1 cent te verhoogen. N. Ct.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 3