r m 3133 Zaterdag 27 October 1917. 31s'8 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Meuws, leu Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nedbrland 35 Cts. Naar Amïsixa en andere landen met rerhooging der porto's. Advertenttön daags voor de uitgave vóórt uur nam. Prijs der Advertentiint Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bt| de üitg. Firma LANGEVELD <Ss DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tkxkh VI. De Burgemeester van Texel, brengt itige- rolge eene circulaire van Zijne Excellentie len Minister van Landbouw, Nijverheid en tandel, ter kennis van belanghebbenden, dat loor hem bijzondere aandacht zal worden ge- chonken aan den opslag van goederen, welke liet in overeenstemming is met eenennormalen landel. Van hen, die zoodanige goederen voor igen rekening, dan wel voor rekening van ierden onder zich hebben, zal onmiddelijk op- UÜ pve worden gevorderd, terwijl in bezitneming :an deze goederen overeenkomstig het 2e lid an art. 9 der Distributiewet 1916, zal volgen. Texel, 25 October 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. Rrgeeringswaren. 'Olf epe il Burgemeester en Wethouders van Texel naktn bekend,dat van 29 Oct. tot en met 4 Nov. is. bij de winkeliers alhier Verkrijgbaar zal ijn op elke blauwe bon no. 16 één hectogram ons) zachte zeep: op elke groene bon no. 1 of 1ons rijst 1ons gort öf 1 'I, ons havermout op elke gele bon no. 18 1 hectogram lormaal bak- erf.braadvet. op elke grijze\Jbon no. 2 één ons groene irwten Bovenstaande goederen mogen met anders gjj lan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 26 Oct. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd BUYSlNG DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Iel SCHOENREPARATIE. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat voor bepaalde categoriën jan personen bij de leden van de onder jermelde wijkcommissiën van 26 October i,s. af bons verkrijgbaar zijn om schoenen :egen een lageren prijs te doen voorzien jan zolen en hakken. In het algemeen komen voorshands joor bons in aanmerking zij, die bohooren tot gezinnen met geen hoogere inkomsten _lan gemiddeld 114, per week. De jrootte van het gezin kan aanleiding lijn, dat een hooger of lager bedrag als 0I1, ;rens genomen wordt. m Een bon kan worden aangevraagd tegen di len tijd, dat de nieuwe zolen en hakken '"lianen te worden aangebracht. Bij de aanvrage moet het nummer der schoenen aan het commissielid worden opgegeven. Om het werk der commissieleden niet onnoodig te vermeerderen, gelieven be langhebbenden zich te vergewissen welk iinmmer de schoenen dragen, vóór zij aan bon aanvragen. Indien een bon wordt overgelegd, mag de schoenmaker ten hoogste bere genen voor zolen en hakken van een paar haderschoenen nos. 25 t. m. 30 fl.— id. 36 f 1,30 vrouwenschoenen,, 37 42 f 1,65 ondermansschoen.,, 37 42 f 1,65 mansschoenen vanaf nummer 40 f 2,25 De wijkcommissiën bestaan den Burg uit de Heeren A. Lange- veld Pz. en G. Schoenmaker. Ie de Cocksdorp uit de heeren M. W. de Graaf en J. A. G. Alderlieste te den Hoorn uit de beeren J. Beumkes an A. Dekker. te de Koog uit de heeren C. L. van Scharenburg en A, Doorn, te Oosterend uit de heeren A. Eel man Az. en D. J. Bakker Wz. teOudeschild uit de heeren W. Mets Tz. en A. Boon. ie de Waal uit de heeren Jb. Bakker Jbz. en N. Slot. •Texel, 23 October 1917. De Burgemeester voornoem!, BUISING DAMSTE. TEXEL, 27 Oct. 1917, Vereen, bevordering Schapenfokkerij. Dat d6 heer Dr. L. Bakker, rijksveeteelt- consulent te Alkmaar het Texelscbe scha penras, zooals het zich in de laatste tien tallen heeft ontwikkeld, op hoogen prjjs stelt, mochten wij reeds eerder opmerken. De vergadering bovengenoemd, Woens dagavond in café den Burg gehouden, heeft dat weer bevestigt. In het openingswoord deelde de voorz. de heer Govers mede, dat het initiatief van den propagaudatocht over Texel van het adviseerend lid, Dr. Bakk°r was uitgegaan, heette den aanwezigen welkom en sprak de hoop uit dat de besprekingen vruchtdragend zouden iS^6n zijn. Toen ik dit voorjaar voor de afd. Texel van de H. M. van Landbouw sprak over de moderne fokleer, zoo ongeveer begon Dr. B., heb ik beloofd te zullen terugkomen tbaus sta ik hier voor U als werfagent voor de vereen, tot bevordering van de schapen fokkerij. Spr. toonde aan, hoe door de kennis van de moderne fokleer, de groote waarde van uitstekend mannelijk fokmaterieel zoo alge meen erkend wordt, dat waar voor beste stieren vroeger van f300 tot f400 werd betaald, de prijzen thans aan het fabel achtige grenzen. Hem was een geval bekend van 4 stieren van één moeder, die te zamen f 12000 heb ben opgebracht. Terwyl spr. er later nog op wees, be schamend is het voor de schapenfokkers, dat de geitenfokkerjj al op zoo hoógen trap staat, dat overal in den laDde fokstations zijn opgericht, en de vraag naar mannelijk fokmaterieel bij sommige fokstations zoo groot is, dat spr. met Dame aan het fok- station te Breda, levering vroeg van 20 mannelijke exemplaren eu de vraag het aanbod zoover overtrof, dat hij slechts met moeite 6 exemplaren kon bemachtigen. Voor hokken van 5 maanden wordt daar met graagte f70 tot f80 per. stuk betaald. Tot nog toe is g6en enkel schapenras in ons vaderland nog algemeen als het beste erkend. En al staat het Daar spr.'a meening vast, dat het Texelsbhe schapenras de voor keur verdient, de naam van hetTexelsche schaap is nog niet voldoende gevestigd. Laat daarom hier alle fokkers de handen ineen slaan, zegt spr. om onder leiding van de vereeniging het Texelsche schapenras toi de hoogst mogelijke trap van volmaking op te voeren. Dat is niet alleen io het belaDg van Texel maar van het geheele land. Het contact tusschen Texel en het vaste land moet blijven bestaan, om te weten wat met het meeste voordeel kan worden gefokt. Spr. is overtuigd, dat door steeds scherpere selectie, door steeds scherper uit zoeken, door voortdurende beraadslaging tusschen de fokkers en het bestuur der vereeniging, het schapenras veel is te ver beteren. Het geeft verder niet, zegt spr. of men al goede en mooie schapen fokt, zoo lang niet door stamböekhouding kan wor den bewezen van welke afkomst de dieren zijn. Omtrent de reorganisatie van de schapen- fokvereeniging deelde Dr. B. mede, dat een type van het Texelsche schaap is vastge steld (iD het volgend nummer nemen wij de beschrijving op) en dat is besloten dat alle nieuw in te schrijven dieren, die niet het beschreven type hebben, worden inge schreven in hulpregister A en die wel aan het type voldoen, in hulpregister B, terwijl afstammelingen van een moeder uit boek A, die het type hebben overgaan naar boek B en afstammelingen van moeders uit boek B in het fokregister kunnen worden ingeschreven, als- ze aan het type voldoen terwijl alle afstammelingen uit moeders uit het hulpboek B en het fokregister on verbiddelijk naar hulpboek A teruggaaD, wanneer ze niet van het vereischte type zijn. Verder is bepaald, dat slechts rammen van bekende afstamming mogen worden gebezigd. Doch die bepaiing is om practi- sche réden, gebrek aan voldoende rammen van bekende afstamming, op Texel tijdelijk uitgeschakeld en het gebruik van een ram van het goede type toegelaten. De vraag naar goed mannelijk fokmate rieel is w6rkoiyk groot, zegt spr. en er is in die richting veel te doen. Wat den tech- nischen dienst betreft, acht spr. een voort durend contact met de fokkers en daarom aanstelling van een vertegenwoordiger op Texel zeer gewenscht eu samenwerking van alle belanghebbenden dringend noodig. Spr. zou het zeer toejuichen als het in de vier dagen die hij thans met den heer Govers op Texel, is zoover kwam, dat zich een groot aantal leden opgaf en een kleine commissie kon worden gevormd om de mogelijkheid en de wenscheljjkheid van de oprichting van een fokstation teonderzoeken. Na deze inleiding werd de gelegenheid voor gcdachtenwisseling geopend, waarvan door verschillende heeren werd gebruik gemaakt en waarbij de voorz. en Dr. Bakker herhaaldelijk gelegenheid hadden een'en ander, de vereeniging betreffende, te ver klaren of too te lichten. Een viertal fokkers, de heeren R. Joh. Keijser, Jn. Keijser Augz., J. Cz. Roeperen S. C. EelmaD gaven zich als fokkers-leden bij het bestuur op. De voorz. had gaarne gezien, dat een grooter aantal leden zich had opgegeven, toch stelde hl) de aanwinst zeer op prijs, omdat het de heer R. Joh. Keijser was, die zich als oud-lid weer aanmeldde, maar vooral ook, omdat hij èa de heer J. Keijser Augz. bestuursleden zijn van deafd. Texel der H. H. van Landbouw en zulks zeker be vorderlijk zou kunnen zijn voor de goede samenwerking. Voor leden van de commissie betreffende oprichting fokstation werden voor den Burg aangewezen de bestuursleden, de heeren C. Keijser Sz. en Jb. S. Keijser. Met dank voor de opkomst en de bespre kingen W6rd de vergadering gesloten. Schip gestrand. Benoorden de vuurtoren van Eierland strandde heden, Vrijdagmorgen te 8 uur iD de gronden, het Engelsche stoomschip „Tengoy" kapt. Charles Hudson en ge laden met 75 ton steenkolen komende van Goole (Engeland) en bestemd voor Boulogne (Frankrijk). De bemanning bestaande uit 7 koppen werd door de reddingsboot van de Cocks dorp gered. Een Jubileum. De heer L. J. Kikkert, onderwijzer aan de m. u. 1. o. school alhier, viert 1 November as. zija 40-jarig jubileum als onderwijzer. Wij vertrouwen, dat dien dag voor den jubilaris niet ongemerkt zal voor bijgaan. Oudeschild, 25 Oct. Door kiesgerechtigden der Ned. Herv. Gemeente alhier is in plaats van wijlen den heer C. C. Backer tot Ouderling be noemd de heer M. Kroon Jbz. De Cocksdorp, 26 Oct. Hedennacht zag men van den vuur-' toren van Eierland stakelvureu in den gronden. De „Brandaris" van Terschel ling kwam ter plaatse, doch kon het gestrande schip niet bereiken, vanwege de zware branding en de hooge zeeën. Het motorschip van schipper Kooi man, hetwelk met stroo geladen niet ver van de Cocksdorp voor anker lag, geraakte door den storm op de Westwal door het slippen der ankers. Visscher- lieden van hier verleenden assistentie en brachten het schip weer in de vaar geul. Graan voor alcohol. Door alle drankbestrijdorsv reenigin- gen in ons land is het besluit genomeó om gemeenschappelijk aan de Regeering te vrageD de alcoholfabricage uit voe dingsmiddelen voor mensch en dier en het kolenverbruik voor de alcoholiudu- strie terug te breDgen tot den kleinst mogeljjken omvang, hetzjj door verbod van productie van alcohol voor men- scbelijk gebruik, hetzij door een strikt persoonlijk stelsel van rantsoeneering van alcoholhoudende dranken. Tevens om een beroep te doen op het Nederlandsche Volk om in deze tijden het gebruik van alcoholhoudende dranken geheel na te laten. Namens de moer dan 1250Ü0 leden van die vereenigingen wordt een krachtige agitatie in het geheele laDd voorbereid ora de verspilling van voe dingsstoffen voor de vervaardiging van schadelijke genotmiddelen te doen ein digen. het ontbreken van handelstelegrammen. Het Volk meldt: Tegen Zaterdag a.s. is aan het ge heele personeel van de diamantslijperij van de firma Van Dam t^e Amsterdam ontslag gegeven. Naar wjj vernemen ligt de oorzaak van het ontslag in het onzekere van den bedrijfstoestand, ont staan door het ontbreken van handels telegrammen. Het personeel omvat 400 man. Te zijner tigd Een stationchef van een klein stati onnetje waar noch gas noch electriciteit voor verlichting te verkrijgen is, en men dus op de petroleum is aangewezen, schreef naar de Toewijzingscommissie een duidelijk briefje waarin hij verzocht om petroleum voor verlichting. Hjj ontving daarop het volgende antwoord. Naar aanleiding uwer aanvraag deelen wij u mee eene regeling in voorberei ding te hebben om de schippers te helpen, die de Zeeuwscbe wateren, die der N. H. eilanden, de Merwede, en de Zuiderzee bevaren. Deze zal t. z. t ge publiceerd worden. Ihdien u daartoe dus behoort, dan zullen wij u t. z. t. helpen. Onze schepen in Amerika. Naar wij vernemen wordt de schade, geleden door het niet-uitvaren onzer in Amerika met levensmiddelen en vee voeder geladen schepen geraamd op f64 millioen. Hierin is begrepen circa f5 millioen als vergoeding aan de scheep vaartmaatschappijen uit te keeron. Bij de vaststelling van de schade is als basis aangenomen, dat de ladingen geheel verloren zijn en dat de totale vergoeding aan de reederijen, wanneer de schepen op dit oogenblik zoudeD terng- keeren, 16 millioen gulden zou moeten bedragen. Tel. Distributie van jenever. Binnenkort wordt een distributie'rege- ling van jenever verwacht. R N. Door het groote gebrek aan Arabische gom, zal, naar „De Ned." verneemt een proef worden genomen om de post, frankeer en plakzegels te voorzien van .plantenlijm. Het bezwaar van deze kleefstof moet gelegen zijn in het spoedig vocht-opnemen, waardoor groote kans ontstaat, dat de zegels aan elkaar gaan kleven althans indien ze op elkander gelegd bewaard wor den. De zegels zullen kenbaar zijn aah de gele tint aan de achterzijde. Te Boxmeer is een bosch verkoel t waarvoor vóór den oorlog f 1600 geboden werd, maar nu f8000 opbracht/ nor t7on ionotior norwinhf

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1