SCHOUW. Groote Afbraakverkooping. een perceel Boschgrond Kunsttanden VOEDERBIET üN te koop 1 sen tweede meisje een vierkante kachel, FRAENKEL en KINDEL E E INGEZONDEN STUKKEN. %tarktberiehten Advertentiën A OTERTENTTfiN1 Johanna Kachel. Dinsdag 30 October a.s, Deurwaarder G. 6. GUDS pnbliek verkoopen: G. J. O, D. Dikkers a. Een Hais met Tain en Schuur, b. Bouwterreinen. Gerookt Paardevleesch Boterhammenworst Aanbevelend C, VISSER, een Metselaar. bet loof van 2 H.A. Voederbieten. PIANO-Ml ZIEK. UocJthaudel Parkstraat. I 1 pi I Uitvoering „Aurora" UITGESTELD 1 I 1 Oosterend26 Oct. Dr. D. L. Bakker hield hier gisteren dezelfde causerie, die Woensdag te Den Burg gehouden werd. Wegens ongesteld heid van den heer Govers werd voor gezeten door den heer R J. Keijser. Er waren maar enkele belangstellen den aanwezig, waarvan twee als lid en fokker toetraden. De plaatselijke com missie zal bestaan uit de heeren A. D. Eelman- en P. Hin. Vlieland. Geslaagd voor derde stuurman, gr. Stoomvrt. de heer- H. Stolk, leerling der Zeevaartk. School alhier. Engelsch vliegtuig in onze wateren. Naar wij vernemen, is binnen de ter ritoriale wateren te Wesikapelle aange troffen een Engelsch vliegtuig. De 4 inzittenden, zijnde 2 off eieren en twee mecaniciens zijn naar Vlissin- gen gebracht. Het vliegtuig is gezonken. Enoten en boonen. De minister van Landbouw heeft met ingang van 6 November 1917: 1. vastgesteld voor groene erwten en bruine boonen een maximum inkoops prijs, door gemeenten te besteden, van f37 per 100 K g, 2. den gemeentebesturen in overwe ging gegeveD, groene ertwten en bruine iluoueu Ler distributie te verstrekken en aan de detaillisten tegtn f 18 per 100 K g. bij levering van hoeveelheden van 50 K.g. en meer, en tegen f 18,85 per 100 K g. bij levering van kleiuere hoeveelheden dan 50 kilogram 3. vastgesteld een maximum-kleinhan- deiprys, voor groene erwten envoor bruine boonen van z2 cents per 1 K,g. en van 11 per 7» K.g. Wegens overtreding der Distribu- tiewet heeft een agent van politie bij twee winkeliers te Amsterdam één ei in beslag genomen H b 1. Js dit mogelijk? Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Zondag 28 October 1917. HERVORMDE GEMEENTE^ Den Burg, n.m. half 3 ds. Grasstek. Woensdag 31 October. HERVORMDE GEMEENTE. Eierland, 23 Oct, 1917, P. DISSEL. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, norden slechts driemaal in rekening gebracht. te de Cocksdorp is door omstandigheden tot 3 November a.s. Mevrouw vau der VEGT vraagt D. IH'OS, Tieahoven Aan 'c zeilde ad.es Koper titrioolpoedtr, ongeveer 25 K.G. te Texel, zal op Zaterdag 3 November 1917, morgens te 10 uur naast het Doolhof te Texel, publiek verkoopen; Terstond gevraagd Tandarts uit Amsterdam, Pijnloos trekken van tand of kies f 1, Kunsttanden vanaf f 1,- Heele Gebitten f25, zal Wi w (Buiten verantwoordelijkheid der ltedactie.) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoeken wij een plaatsje, in uw veelgelezen plaatselijk blad. Bij voorbaat on zen dank. Eierland onder water. Voor de zooveelste inaal, is voorden Polder Eierland het „Watergetij" weergekomen, en maken wij het thans weer mee, dat de zoo vruchtbare akkers onder water staan. Voor de „zooveelste maal," het is immers altijd nog zoo geweest. Werd dit vroegere jaren zoo niet gevoeld, o. r. de polder bijna waardeloos was, de laatste 10 jaren, toen de polder steeds meer en meer in cultuur gebracht is, is de te hooge waterstand, moreel en financieel, steeds de geesel geweest voor ieder goed landbou wer, en is al zijn oprecht pogen in vooruit strevende richting, éèn groote ontmoediging geweest. Kan er dan aan dien ellendigen toestand, geen 'einde worden gemaakt? Dat kan 1 Het plaatsen van een water machine, is het machtsmiddel, om op afdoende wijze, een ein de aan deze rotte toestanden te maken. 7s de bouw van een watermachine mogelijk? Laat ons dit eens nagaan. Ten eerste finan cieel. Die de laatste dagen heeft kunnen gade slaan, welk een schade het te hooge water heeft veroorzaakt, hoeveel te velde staande producten verrot, of gedeeltelijk verrot zijn, om nog niet te spreken van het bederf van den grond, zal het met ons eens zijn, dat dit méér bedraagt dan een geheele machine zou kosten. Financieel, kan en mag, er dus geen be zwaar bestaan. Een ander belangrijk punt. Achtergelegen polders mogen hun water door onze afvoer kanalen en sluizen spuien, als wij een machine plaatsen, mogen wij hun dit dan beletten? Ons inziens niet. iedere achtergelegen pol der heeft het recht, zoo dit moet, zijn over tollig water af te spuien, door kanalen, van voor hem gelegen polders. Dat is hun goed recht, dat hun door Gedeputeerde Staten ge waarborgd wordt. Het is zeer begrijpelijk dat, ook al bestaat de mogelijkheid, dat achtergelegen polders zonder gebruik te maken van een dergelijk servituut, hun water voldoende konden afspuien, zij zeer ongaarne afstand zonden doen van een dergelijk servituut. Iedere gelegenheid tot afspuien van overtollig water is veel geld waard, dat ondervinden wij in Eierland waar wij die om zdo te zeggen, zoo goed als in 't geheel niet hebben. Uit het vorenstaande kan men tevens aflei den, dat afkoopen, zoo mogelijk, ook niet de aangewezen weg zou zijn, al was het alleen dat wij, door ons zelf op een dergelijke wijze uit den brand te helpen, een ander er ver der zouden inwerken. Bovendien, wat moet in een dergelijk geval, de koopsom wel niet zijn? en moeten wij ook het w'elbegrepen belang van anderen niet onder oogen zien Summa summarum. Rest ons niets anders, zoo wij een watergemaal willen plaatsen, de achtergelegen polders, een goed afvoerkanaal .naar zee, te waarborgen. StelligNemen wij het allerergste geval, dat Eierland het geheele kanaal, loopende langs de Dijk van het Noorden en Eendracht, tot nabij de Cocksdorp, aan de achtergelegen pol ders als afvoerkanaal zou moeten afstaan, en voor hun te de Cocksdorp, een aparte nieuwe sluis bouwde, zou dat offer dan zoo groot zijn Is het niet veel beter, dan den tegenwoordigen toestand te bestendigen, alles te laten verrot ten en de zoo vruchtbaren polder, voor alle cultures ongeschikt te laten blijven 't Spreekt vanzelf, dat Eierland in dit geval een van zijn mooiste afvoerkanalen moet mis sen, doch daarin valt te voorzien, als de be staande postsloot wordt uitgediept, en een paar dwarsvaarten worden gegraven, als die vaarten diep genoeg worden gemaakt, zal het water er wel naar heen loopen. De bouw van een watermachine is dus wel mogelijk 1 Laat ons thans eens nagaan, zijn de Inge landen er dan niet voor, een machine te bouwen Dat zijn zij bijna allen 1 Dit, alhoewel allen er zich vóór verklaren doch de aanbouw van een watermachine kost geld, en het te verwe- zenlijke plan daartoe, zal nu juist niet het goedkoopste zijn en deze kosten, durft niet ieder te aanvaarden I Ziedaar, de tegenstandersHet zijn er enke len, doch hoe gevaarlijk zijn zij, immers, ook zij zijn voorstanders van de goede zaak, doch zij helpen die niet tot stand brengen, werken eer tegen dan mee, doodsbang als zij zijn voor de kosten 1 Als het dan „enkelen" zijn, waarom komt de zaak dan tóch niet tot stand Omdat zij het Dagelijksch Bestuur van Eier land vormen 1 Een ieder zal dit met ons eens zijn. Zie slechts hoe de heeren iedere gelegenheid te baat nemen, om met de meest onzinnige argu menten te komen aandraven, die de goede zaak in den weg heeten te staan. Is dat nu een optreden van dergelijke Bestuursleden, die de bouw van een watermachine in den weg staan? Als men het Dagelijksch Bestuur, maar een poosje laat kletsen, dan heet het dat Gedeputeerde Staten de zaak in den weg staan, hün schuld is het, dat Eierland nog geen watergemaal heeft Wie gelooft zooiets nu nog Immers niemand 1 Zal een regeering, die een wetsontwerp in behandeling neemt, tot drooglegging van de Zuiderzee, ons zijn steun onthouden, als wij een polder willen „droogleggen," die reeds ingedijkt is? Dat bestaat immers niet 1 Als wij met plan nen komen die te verwezenlijken zijn, kunnerr wij vast en stellig, op de steun van onze re geering rekenen. Dat Eierland nog geen watergemaal heeft, zit hetdaarin, dat het Dagelijksch Bestuur ongeschikt is, aan de zaken de noodige leiding te geven 1 Zie slechts de werkwijze van de heeren. Zie hoe zij alles achter de schermen bekon kelen, hoe men nooit eenig verslag in de courant leest. Zie hoe zij bij elke stemming, het volle daglicht schuwend, te hoop loopen en dronken van zelfgenoegzaamheid elkaar stemmen, doods bang dat in hun midden eens mocht komen een Dr. Wagemaker, een Keijser Co., die, God weet, eens zouden kunnen komen bewe ren, dat'zij géén flinke „lui" waren, en hun de duimschroeven eens zou kunnen komen aandraaien. Zie slechts, hoe die heeren in de verschil lende, bladen, af en toe eens „afgetuigd" wor den, zonder dat zij er ooit met een enkel woord op reageeren. Beseffend eigen onbenulligheid, negeerend de publieke opinie. Is dat nu een Bestuur? Nog een staaltje. De dijkgraaf van den pol der, gesteund door Jiet Dagelijksch Bestuur, is thans bezig art.4, van de Keur op de Wateringen en Slooten in den Polder Eierland, toe te passen. De eigenaren van molens en dergelijke, die met de laatste weken bij de hooge waterstand hunne molens enz. gebruikt hebben, en dat zijn zij alle, uitgezonderd die gene wier molen geheel onder water stond, hebben thans aanzegging gekregen, dat hunne vergunningen tot het opvoeren van water zijn ingetrokken. Zien wij de zaak nu eens onder de oogen. Alleen op de hofstede Madura en onze boer derij, stonden nog te velde ongeveer ter waar de van f 15.000 aan levensmiddelen, door te malen, hebben wij voorkomen dat deze levens middelen tot totale verrotting overgingen..Als er niets op het land had gestaan, zouden wij als het „peil" was, stellig niet gemalen heb ben, wij hebben dat vorige winters ook nim mer gedaan. Thans echter, nu wij noodgedwongen gema len hebben, waardoor wij hebben voorkomen, dat duizende kilogrammen levensmiddelen door verrotting aan de gemeenschap werden ont trokken, in een tijd als thans, nu iedere K.g. er één is, komt het Dagelijksch Bestuur en vindt dit zulk een afkeurenswaardig feit, dat dat zij onze vergunningen tot malen intrekt. Om op grond van dergelijke feiten, één arti kel toe te passen daarvoor moet je o n s bestuur hebben! Und frage aber nicht wie.! zonder verder eenig motief, lijnrecht in strijd met iederen beleefdheidsvorm. Moeten wij nog langer datgene, wat drie of vier personen, die opzettelijk onze belangen verwaarloozen, bepalen, als wet aanvaarden'? Wij hebben er meer dan genoeg van. En mét ons, velen. Men is voornemens te de Cocksdorp op Woensdag 31 October^een alge- meene protestvergadering te houden, met het doel de verdere verwaarloozing van den polder Eierland te voorkomen. Dat een ieder opkome, om mede te werken. Het is uw welbegrepen eigenbelang! En als gij allen het dan met mij eens zijt, ruk dan de rotte plek er uit, ontzie niets en niemand, die u daarbij in den weg mocht staan, sla raak I en sla hard I Met een request, dat het D. B. behandelt en in de prullemand gooit, komen wij er niet, dat weten wij bij ondervinding.. Ruk u los van een college, dat in tien jaren niets tot stand gebracht heeft Werkt allen mee van 20 toten met 26 Oot. 1917. GEBOREN Alida Oatbarina. d.v. A. Eel man eu C. Daalder. Frouwtje d.v. J. Gielis eu M. v. WaardeDburg, Trijntje d.v. Joh. Huizinga en N. Efjs. Gerar- dus z.v. J. Bakker en G. Smit. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Cornelia Witte en Maria van Fleerwaarde. OVERLEDEN Geene. Waal, v.m. 10 uur ds. v. d. Waa. Voorbereiding. Oen Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, n.m. hall 3 ds. v. d. Waa. 'savonds 7 uur da. H. Buiskool. Oosterend, v m. 10 uur ds. van Grasstek. Kerkcollecte. Cocksdorp, n.m. half 3 uur ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 nnr ds. Dagevos, Herdenking kerkhervorming 15171917. nam. 3 unr ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, nam. 2 uur ds. Kuperus. Waal, 'savonds 7 uur ds. v. d. Waa. Herdenking v. d. kerkhervorming. Collecte. Purmerena, 23 Oct. Aangevoerd 1393 Runderen waaronder: 688 vette k< eien 75 4 115 Ct. per K.G Gelde koeien i 90 d 210 Melkkoeien f 175 a 320. 8 stieren. 23 vette kalveren f 1,30 a f 1.50 p. Kg. 143 Nuchtere kalveren f 12 a f 30 2187Schapenf 14 f58,— 0— Lammeren f af—, 327 vette varkens 11,10 a f 1.20 per Kg. 44 magere varkens f 14 a f 32,00: 68 biggen f 4,00" a 1 9,00 kipeieren 115,50 a f 16.50 per 1U0; Schagen, 25 Oct. Aan evoerd Uit de Schager Courant: 215 Vetto Koeien f 180 a f510,00. 45 Kaltkoeien f 220 a f 3!»0; 17 Nuchtere kalveren 1 12 a f 20. 265 Overhouders f 14 a f 24.00 1275 Vette Schapen t 28 a f 60.00 V"tte Varkens 000 a —0 ot. per Kg, Magere Varkens f a f 47 Biggen (4.— af 9,00; Lammeren f a f ,00 Boter f 3.10 a 13 20' per K.G. KinoWon 15 00 16.00 per 1DO ONDERTROUWD LAURENS J. M BAAIJ en ANNIE KUIJPER. 's Gravenbago, 24 Oct. 1917. Bilderdijkstraat, 68. Westerstraat 141». Huwelijksvoltrekking 7 Nov. a.s. voor den dag of voor dag en nacht. - TE KOOP G. J. KEUZE», Weverstraat. TE KOOP: Een in bestan staat zijnde Dijkgraaf en Heemraden van het Water, schap De 30 Gemeenschappelijke polders op Texel brengen ter kennis van de inge. landen, dat naar aanleiding van art. 18 der Keur voor het Waterschap, de schouw op het echoonmnaieu en zuiveren der tochtslooten en cenen, van bobbels, kroos riet en flab, is bepaald op De nalatigen verbeuren eene boete vaa f 1, en bij herschouw van f3, Texel, 9 October 1917. Dijkgraaf en Heemraden vnd., J. 8. DIJT, Dijkgraaf. C. J. ROEPER, Secretaris, planken, deuren, rameD, kozijnen, ribber sparren, kraalschrooten, latten, kasten, enz Bij deze verkooping kunnen alsnog goei deren worden ingebracht. Notaris te Texel, zal op Donderdag 15 November 191; 's morgens 10 V3 uur, in het calé .Dei Burg", aan den Burg op Texel, ten ver. zoeke van Mejuffrouw de Wed. W. EEL MAN, aldaar, waarin stallen en hooiberging, genaamd Welgelegen" en" Een en ander groot 2.73 90 Heet. zeer gunstig gelegen in de onmiddellijke nabijheid van den Burg aan den Koogerweg TE HUUR bij inschrijving om te gebruiken als moestuin, gelegen n/b den Burg groot 3,20 Aren voor den tjjd van zes jaren. Biljetten in te leveren voor 1 Nov. a,& bij Jac, KIKKERT Nz H. KOORN, Den Burg. TE KOOP JAC. KIKKERT. f50"™ i^rTe" 50EKS0AG spreekuur in DEN HELDER Keizerstraat No. ■HJ c station, tegen onderstaand tarief: Voor Gebitten en.Kunsttanden dagelijks in den Helder van 9 tot 4. Op verlangen in 1 dag gereed. al te halen van hofstede „Gent in Eijerland, Te bevragen bij FLEIV* te den Burg, ;oed iloei A< VOC jaar mee

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2