K°. 8136 Woensdag 7 November 1917, 31ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Borg 40 Cts. Franco per post door ge- heel Nederland 55 Cts. Niuir Amerlka en andere landen met Yerhooging der porto's. Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 nur nam. Pr\js der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Qroote letters en Vignetten wordon niuir pliutsruimto berekend. Bewpsnummori 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Fibma LANGSYELD DE R O O IJ, Parkstraat, Buna op Tex el. Bons voor regeeringsartikelcn. De Burgemeester van Texel brengt onder de aandacht dat het verboden is meer broodkaarten en bons voor ver schillende gerantsoeneerde artikelen in ontvangst te nemen dan waarop men volgens de samenstelling van het gezin aanspraak heeft. Zij, die te veel boubladen in hun be zit hebben worden daarom met aandrang uitgenoodigd deze zoo spoedig mogelijk ten gemeentehuize in te leveren. Blijkt bij de ingesteld wordende con trole, dat inlevering achterwege is ge bleven, dan zal tegen de overtreders proces verbaal worden opgemaakt. Texel, 6 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BÜYSING DAMSTE. Harkt. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de najaars groote veemarkt alhier voor taan wordt gehouden op don tweeden Maandag in November. Texel, 6 November 1917. De Burgemeester voornoemd. BÜYSING DAMSTE. 27 Oct.-3 Nov. November heeft zijn intrede gedaan met mist en Devel, die hij als een rouwsluier legde over de dagen. Op de velden buiten legert zich de groote weemoedige leegte, vol kille eenzaamheid. Verstomd is het lied van den leeuwerik, waar we zoo dik wijls naar hebben geluisterd en nietB haast veimeemt het oor, dan het eentonig gekras van raven en kraaien en zoo af toe een schot, dat van den dood spreekt, die het wild van alle kanten beloert, 'tls alsof de adem des doods gaat over het veld. Men krijgt zoo het gevoel in de triestige, mistige Novemberdagen, alsof de ernst en de weemoed van het leven ver meerderd is, nu de natuur het, even mys- terieusche als vreeseljjke, proces van het sterven doormaakt. Vooral in deze dagen drukt dat gevoel, als onze gedachten wat verder dwalen en we ons het afschuwelijke oorlogsbeeld voor oogen hebben, dat in de laatste dagen op nieuw met het bloed van zoovelen rooder nog gekleurd werd. Nog [steeds woédt de oorlog voort in ontzettende kracht, te land. ter zee, in de lucht. En de stem van den vrede is weer verstomd het zijn de kanonnen die ^preken hun overweldigende taal [en alles met hun geluid overstemmen, —o—o—o— Inzonderheid ging de blik in de laatste dagen tnaar het zuidelijk front, waar de oorlogsvlammen hooger oplaaiden dan ooit. Wie zou een paar weken geleden hebben gedroomd, dat daar een zoo geweldige verandering voor de deur stond? Op het zelfde oogenblik, dat nieuwe groote aan vallen van het Italiaansche leger werden verwacht, die de poort van Triest zouden openbeuken, werden de Italianen door de Duitsche en Oostenrijk-Hongaarsehe storm- colonnes overhoop geloopen. De 12e Isoozo- „ag ontbrandde, maar ditmaal was het initiatief niet aan de zijde van Italië. En het succes evenmin. Integendeel, het Ita- liaansche leger leed een zóó geweldige nederlaag als nauwelijks denkbaar was. Een nederlaag, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. Binnen een week tijds hebben de verbonden Duitsch- en Oostenrijksch Hongaarsche legers, de Ita lianen Diet alleen ontnomen wat deze iD elf verschrikkelijke veldslagen slechts had den kunnen veroveren met inspanning van aile krachten en tegen de zwaarste offers, maar ze rukten ook zegevierend Italië binnen, uit het noorden, zoowel als uit het oosten. Generaal Cadorna heeft getracht zyn ontredderde legers in snelle marschen achter de Tagliamento in veiligheid te brengen. Hij is daarin slechts ten deele geslaagd. Bijna al zijn geschut heeft hij in den steek moeten laten en b|j tiendui zenden tegelijk werden zijn terugtrekkende manschappen gevangen genomen. Een deel van zijn rechtervleugel ter sterkte van 60,000 man en- 500 kanonnen kon niet spoedig genoeg den overkant van de Taglia mento bereiken, werd afgesneden en moest de wapens -neerleggen. En hetzelfde lot ondergingen tal van kleinere troopenaf- deelingen, zoodat tien dagen na den eers ten stormloop, de Centralen meer dan 200,000 gevangenen gemaakt en over de 1800 kanonnen veroverd hadden, benevens 6en reuzenvoorraad ander oorlogsmateriaal, als auto's, bagagewagens, mijnwerpers en en munitie. Voorloopig is de zegevierende stormloop van de Centralen thans gestuit door de Tagliamento, de eerste breede rivier wes telijk van de Isonzo. Daar achter hebben de Italianen hun versterkte stellingen en Cadorna heeft daarheen thans het over schot van zijn legers teruggetrokken. Aller blikken richten zich thans naar dat deel van het groote oorlogstooneel onzer dagen. Daar aan de Tagliamento zal worden be slist over het lot van Italië. Zal Cadorna in staat zijn daar den vij and met gunstig resultaat het hoofd te bieden Op die vraag kan nog geen ant woord worden gegeven, maar wel staat het vast, dat hij een zwaar karwei zal te verrichten hebben. Ook al heeft Cadorna nog een aanzienlijk deel van het tweede en derde Italiaansche leger veilig achter de Tagliamento in de zich daar bevindende stellingen gekregen, "het gemis der verlo ten kanonnen zal zich zwaar laten gevoe len. Ook is het aan te nemeD, dat het mo reel der Italiaansche troepen door een zoo zware nederlaag ernstig geschokt is ge worden. Tegenover het geslagen leger staat een met overwinningsgeestdrift be zielde tegenstander, die zeker met- nog onstuimiger kracht zal beproeven, de Itali anen ook uit de Tagliamentostellingen te werpen. Gemeld wordt, dat thans met groote haast troepen uit Frankrijk najir het Itali aansche front worden gezonden en dat de Daliaansche pers vol goeden moed is. De nieuwe Italiaansche minister van oorlog, Aifieri, zond Cadorna een telegram, waar in hij verklaarde,; dat de regeering vertrou wen in het leger en den aanvoerder stelt, waarop Cadorna heeft geantwoord, dat het leger na twee jaren van strijd ook in de ze ure des gevaars zijn plicht zal doeD. Ook heeft koning Emanuel een bezoek ge bracht aan het front langs de Tagliamento, zeer zeker om door zijne tegenwoordigheid den gezonken moed der troepen weer aan te wakkeren. De pers der geallieerden tracht de Italianen moed in te spreken en Lloyd George, die steeds heel royaal met oratorisch vuurwerk is, zond Orlando, den nieuwen ministerpresident een teiegrahi waarin hij als zijn overtuiging uitspreekt, dat de einst van het oogenblik het Itali aansche volk b|jeen zal brengen en hjj het vertrouwen uit, dat de Italiaansche- Britsche vriendschap gesteund zal worden dqor de samenwerking hunner legers, met die der Franschen op een en hetzelfde slagveld en dat niet alleen de invasie zal worden gestuit, maar dat de vjjand na een harde les, voor altijd zal worden ver jaagd naar de plaats vanwaar hij gekomen is. Dat kan alles mee helpen om den moed weer aan te wakkeren, maar meer dan aan woorden heeft Cadorna thans behoefte aan kanonnen en manschappen. Er wordt zeer zeker met koortsachtige haast gewerkt om hem daarvan te voorzien. Het dreigend gevaar schijnt de Italianen in één slag de eenheid teruggegeven te hebben, die in den laatsten tjjd zoek was. Waarschijnlijk zelfs is de ernstige ramp, die het thans treft, voor een groot deel te w|jten aan twee dracht. Gemeld is althans, dat de Italiaan sche linkervleugel aan de Isonzo uit zijn stellingon weg liep, nog voordat de Duit sche aanval begonnen was. En voor het overige doen de geallieerden hun best te helpen. Op het geheele Russi sche front is de actie levendig geworden in de laatste dagen en op het westelijk front blijven de Franschen en Engelsohen met kracht hun krijgsoperaties voortzetten. De Franschen hadden daarbij in de laatste dagen weer een belaDgr|jk succes, door de verovering van de belangrijke Chemin des Dames, om het bezit waarvan reeds zoo lang en zoo verbitterd gestreden werd. o-o-o De toenemende actie op het oostelijke front zou de veronderstelling kuDnen wek ken, dat Rusland bezig is zich te herstellen en dat ook aan het front weer geregelde toestanden ingetreden zijn. Een dergelijke conclusie lijkt evenwel zeer voorbarig en is ook in strijd met de verklaring die Kerenski in de afgeloopen week aan een vertegenwoordiger van het Amerikaansche blad, de „Associated Press" omtrent den toestand gegeven heeft. Kerenski zei bij die gelegenheid, dat [Rusland uitgeput is en dat de zware last van den oorlog thans door de geallieerden gedragen moet worden. Aanvankelijk was door deze uitspraak de gedachte gewekt, dat Rusland de bond- genooten voorbereidde op een afzonderlijke vrede, doch dit bleek alras een ODjuiste conclusie te zijn. Kerenski heeft dat in een later persgesprek zelf verklaard en ook de Amerikaansche staatssecretaris Lan- siDg heeft een dergelijke mededeeling ge daan. IntusscheD is nog niet duidelijk ge bleken, wat Kerenski eigenlijk bedoelde, toen hij verklaarde, dat Rusland thans uitgeput ismaar dat het geschikt is, om niet al te veel meer van die zijde te ver wachten, spreekt wel van zelf. De Russische stoomwals, die eerst al in allerlei slooten en goten was vastgeraakt, is thans in ont redderden staat in het moeras van de revolutie blijven steken en of het daaruit nog ooit weer op den vasten grond zal zijn te krijgen, staat zeer te bezien. 't Is de-Duitschers niet kwalijk te nemen dat ze in de laatste dagen in een opge wekte stemming verkeeren, dank zij de successen der verbonden troepen in Italië, en dat de bladen aan de krijgsbedrijven .bijzondere aandacht schenken. Daarnaast is er echter ook een andore aangelegenheid, die in bijzondere mate de gemoederen bezig houdt. We bedoelen de Kanselierscrisis, of liever de Kanselierswisseling, want de crisis is thans opgelost. Michaölis is dan toch afgetreden en de Keizer heeft als diens opvolger graat von Hertling benoemd, den Beierschen minister-president. Klaarblijke lijk hebben de meerderheidspartijen Michaëlis wel zoo krachtig te verstaan ge geven, dat zij met hem niet verder wenscb- ten zamen te werken, dat deze dan toch zijn koffers heeft gepakt. Z|jn heengaan heeft het bew|js geleverd, dat een kanselier zon der den steun van de Rijksdagmeerderheid niet regeeren kan. Graaf Hertling heeft dat ook zeer terecht begrepen en naar luid der berichten, heeft h|j dan ook eerst nog zeer geaarzeld de vereerende opdracht van den Keizer aan te nemeD. H|j heeft, hoe weinig democratisch hij zelf ook moge z|jn, eenige offers moeten brengen, om met de meer derheid tot overeenstemming te geraken. Volgens de berichten heeft hij genoegen moeten nemen met een programma dat de partijleiders .hem voorlegden en dat de volgende punten bevatte lo. Ten uitvoerlegging van de Pruisische kiesreohthervorming2o. Verzachting of opheffing van de politieke censuur enden staat van beleg; 8o, de leiding der buiten- landsche politiek te voeren op den grond slag van de antwoordnota aan den paus. Gemeld wordt, dat met Miohaëlis ook Helfferich en de levensmiddelendictator von WaldoD, b6ide conservatief, van het tooneel zullen verdwijnen en dat niemand minder dan Von Payer, de bekende leider der vrij zinnige volkspartij, het ambt van vice- kanselier zal krijgen en de nationaal- liberaal Friedberg plaatsvervangend minis ter-president van Pruisen zal worden. De soc.-democraten hebben geweigerd deel van de regeering uit te maken, maar den kan selier alle steun toegezegd, als hij zich houdt aan de voorwaarden hem door de R|jksdagmeerc|erheid gesteld. TEXEL, 7 Nov. 1917. Oudeschild, 5 Nov. Hedenmorgen kwam schipper A. de Jong, met een mijn voor den boeg de haven binnen. Bij hqt garnalenvjsschen was deze in zijn net verward geraakt Op last van den Stelling-Commandant moest het vaartuig de Haven weder verlaten, waaraan de schipper gehoor gaf. Om verdere moeite te voorkomen, liet hij de doorboorde mijn op behoor lijke diepte zinken. Qosterend,5 Nov. Zaterdagavond j. 1. werd de aange kondigde vergadering van „Dorpsbelang" gehouden. Ongeveer 60 personen waren aanwezig. Na opening werd overgegaan tot be handeling van een conceptreglement, waarin als doel aangegeven werd, dat de vereeniging zooveel mogelijk da al- gemeene belangen der bewoners van Oosterend en omstreken zal trachten te bevorderen. Zoowel vrouwen als mannen kunnen lid zijn. De contributie bedraagt f0,25. Het Bestuur zal bestaan uit 7 leden, die de functies onder elkander verdoe len, volgens rooster om de 3 jaar aftre den en niet dadelijk herkiesbaar zijn. De werkzaamheden worden gratis waar genomen. Na voorlezing enartikelsgewijzebehar- deling werd het concept goedgekeurd en als reglement vastgesteld. Daarna werden mededeeliDgen gedaan omtrent de melkbeweging, waaruit bleek, dat men goede hoop heeft voldoende 0-0 0

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1