sl8 li! El .xyN N°. 8X42 Woensdag 28 November 1917, 31st0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. esgsvigs apsma «qp *Y;»eps 1 s eSa Dit Dlad versciignt Woensdag- eo Saterdsgmorgcn Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor pen Boeg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Naur Amerika en Andere landen met verhooging der porto'B, Advcrteutiön daags voor de uitgave vóórt uur nam. Prijs der Advortentiin. Ven 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer G Ct Groote letters en Vignetten wordon nftAr plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Fism.a LANGEVELB DE R O O IJ, Parkstraat, Buna op Tkxei. Verbouw van genassen. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat het ingevolge beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel verboden is in het oogstjaar 1918 zonder vergunning van den Burge meester der gemeente, waar het bedrijf is gevestigd te verbouwen a. geel mosterdzaad, bruin mosterdzaad, karwijzaad, jblauwmaanzaad, kanariezaad en zaaiuien b. westerwoldsch raygraszaad en andere grassen voor zaadwinning geteeld, spina- ziezaad, peeozaad, radijszaad, knollcnzaad, koolrapenzaad, sluitkoolzaad, uienzaad, ramenaszaad, selderijzaad en andere groen tezaden c. suikerbieten d. vlas e. cichorei g. kool,spinazie, pootuien, snijboonen, spercieboonen, prei, selderij, pastinaken en andere groenten, met uitzondeling van vroege aardappelen b. peen, koolrapen en knollen De verbouwer is verplicht, vóór 1 Dec. a s. aan den Burgemeester der gemeente, waar zijn bedrijf is gevestigd, schriftelijk gegevens te verstrekken omtrent zijn vei- bouw in de jaren 1918, 14 en 1915, als mede opgave te doen van de grootte van het bedrijf en van de oppervlakte land, die bij .in het oogstjaar 1918 met een of meer der genoemde gewassen wensclit te betelen. Voor het doen dier opgaven zijn ter gemeente-secretarie kosteloos formulieren verkrijgbaar. t Bovenstaande bepalingen zijn met van toepassing op moes- en groentetuinen voor eigen gebruik en op land, dat deel uitmaakt van een zuiver tuinbouwbedrijf en daarvan ook in 1915, 191G en 1911 reeds deel uitmaakte. Texel, 23 November 1917. De Burgemeester vooornoemd, BUYSING DAMSTE KLOMPEN. De Burgemeester van Texel maakt bekeDd, dat vanaf Maandag 26 November a. s., voor personen, be- hoorende tot gezinnen, we.ke minder inkomen hebben dan f1200 per jaar, bons verkrijgbaar zijn om tegen ver minderden prijs een paar klompen te betrekken. Bij inlevering van een bon worden door de winkeliers de klompen geleverd tegen betaling van ten hoogste f0.60 voor een paar mansklompen f 0,50 voor een paar vrouwenklompen f0,40 voor een paar jongenskampen en f 0,80 voor een paar kinderklompen. Yoorloopig wordt niet meer dan één paar klompen per persoon verstrekt. De bons kunnen worden aangeviaagd te den Burg bij den hr. Gr. Schoenmaker M. W. de Graaf de Cocksdorp Midden Eierl. den Hoorn de Koog Oosterend Oudeschild de Waal n n N. Gomos J. Beumkes C. L. v. Scharenb. A. Eelman Az. A. Boon Jb. Bakker Jbz. Texel, 20 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BUI 1 SING DAMSTE. Aardappelen. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis dat zij, die de aardappelen vorst vrij kunnen bewaren, de vooi hun gezin tot 22 April 1918 benoodigde voor raad in eens kunnen ontvangen, indien zij vóór 9 December s. hetzij ten gemeen tehuize, "hetzij ten huize van een der ge meenteveldwachters opgave doen van het aantal gezinsleden boven den leef tijd van een jaar; de verlangde hoeveelheidalsmede of zij bij voorkeur zand- dan wel kleiaard- appelen zullen ontvangen. De prijs der kleiaardappelen zal f.1, per 10J K.g. duurder zijn dan die van zandaardappelen. Texel, 23 November 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 17-24 Nov. Terwijl we on3 neerzetten om ons over zicht te schrijven giert de storm rond ons huis. Hij buldert in de schouw, spookt door de hooge boomen, fluit langs de vens ters. De lucht is vol stormgeraas, luid, stijgend en dalend, als het woeste storm lied van de opgezweepte zee. De zee Als de storm zoo loeit gaan onze gedachten dan niot dikwijls uit naar do groote ziedende zee, met baar opge jaagde schuimende golven? Of liever, naar zoovelen, kleine, krachtelooze menscbjes, als w ij zijn tegenover zoo geweldige krachtsuiting die daar worstelen tegen de kracht der elementen, in hun scheepjes die de golven ten speelbal werden? Van onze jeugd af heeft men ods geleerd mee te leven met onze visscbers en buiten- vaarders en op stormavouden als deze dan dringt zich meer dan eens bij ons op, de uitgesproken of niet uitgesproken gedachte Wat zal üet sprken op zee. Vooral in deze dagen richt zich de be zorgde blik nog eerder naar den zeekant. Het is niet alleen de W06de der elementen, de kracht van storm en golven, die ons zeevolk bedreigt. Zelfs als het water spie gelglad is en de zou er over glanst, giijust de dood ben aan. flier een verraderlijke zeemijn, ginds het doodelijlce schot van een onderzeescben sluipmoordenaar. Er behoort moed toe in deze gevaarvolle tijden het ruime sop te durven kiezen, want als er geen niets ontzienden storm raast, dan is er wel het oorlogsgevaar en in deze herfstdagen zijn ze er soms bei de tegelijk. Hoe langer de oorlog duurt, hoe meer ook die gevaren zullen toenemen. De ver scherping van de Duitsche blokkade rond om Engeland en om de Azoren is er bet bewijs van. Het gevolg daarvan voor ons land is, dat de vrije zöue van de Schelde tot IJmuiden met ongeveer 13 mijl is vernauwd. Dat beteekent, dat eik Neder- landsch schip, dat zich verder dan 8 a 10 mijlen van de kust waagt, gevaar loopt zonder pardon naar den kelder te worden g' zonden. Als het schot van den sluip moordenaar „gelukkig" is, dan gaat het schip zelfs met man en muis naar beneden. Het "Hbla." dat zich in e6n scherp ar tikel keerde tegen deze nieuwe dwinge landij ter zee en tegen de laksheid onzer regeering in deze aangelegénbeid, heeft uitgerekend, dat onze marine straks juist dicht genoeg bij is om van de kade, de baar aangewezen plaats, het heldenfeit te kunnen gadeslaan, dat de Duitsche duik- booten, onze schepen in den grond boren en onze jonge matrozen granaten in het achterhoofd schieten. Onze regeering zal het haast van het Kurhaus te Schevenin- gen uit, kunnen zien gebeuren en dan een nieuw staatsstuk opstellen, waarin vermeld staat, dat de betrekkingen tot alle buitenlandsche mogendheden zoo vrien delijk mogelijk zijn.... Ken kort officieus berichtje in de bla den heelt dezer dagen gemeld, dat de regeering de Duitsche mededeeling betref fende de uitbreiding van het blokkade- gebied heeft ontvangen. Meer niets. Niet hoe er in regeeringskringen over gedacht wordt, of een krachtig protest dan wel scherpere tegenmaatregelen te verwachton zyc. En tegelijkertijd kwam het bericht, dat alweer een tweetal groote stoomers, uit Rotterdam Daar Londen vertrokken, zonder waarschuwing in den grond geboord werden en kwamen er bij Nieuwe Schans een 50-tal visschers, uit IJmuiden en Scbe- veningen, terug uit Duitscbland, waarbeen ze door Duitsche torpedojagers waren op gebracht, nadat bun scheepjes naar den bodem der zee wareD gezonden. Het is ooreebt in folio, onrecht be dreven jegens ons volk, dat zijn boter en kaas, zj]n groenten, koeien en schapen en wat het maar missen kaD, afstaat aan zyn belagers. Natuurlijk zegt men te Berlijn, dat de maatregel niet tegen Holland is gericht, dat bet enkel te doen is om de neutra len te verlossen van de dwingelandij van Engeland, dat hen de schepen afdwingt, omdat het gebrek aan scheepsruimte nij pender begint te worden. We moeten Herrn von Capelle dus eigenlijk loven en prijzen nog op den koop toe In Engeland legt men de zaak anders uit. Men ziet er bewijs in, dat de Duit- schers begrijpen, dat de duikbootactie op een fiasco uitloopt. Lloyd George heeft bet ■^ïog dezer dagen in bet lagerhuis gezegd, dat de duikbooten hot nooit meer zullen winnen en de Amerikaansch6 Staatssecre taris Lansing ging dat dadelijk bevestigen. De Entente leeraart eveneens, dat de moeilijkheden die de neutralen van baar blokkademaatregelen ondervinden, blijmoe dig behooren te worden gedragen. Het is immers mee in het ,belaüg der Neutralen, dat do wereld van het Pruisendom verlost wordt. Eet is een Hollandach spreekwoord, dat zegt, dat men hot van z'n vrienden maar moet hebben Maar als het stormt en we bedenken, meer nog dan anders, dat de stoere Hol- landsche mannen en knapen, die door bun onverschrokkenheid de eer vaD ons ras hooghouden, door sluipmoord en verraad omriDgd worden, dan kan het soms ook stormen in ons binnenste. o—o—o- Tocb voelen we 'took eiken dag weer, dat er nog heviger stormen zijn. Wat wij moeten dragen en verdragen, is nog slechts het verre geluid van den oorlogsorkaan, die ginds door Europa gaat. Als de storm van ijzer en staal, van dood en vernieling eens raasde rond óns huis? Dat die oorlogsstorm verschrikkelijk is, vertellen ovs de vele verhalen van de slag velden en uit de streken, waar de volken- legers tegen elkander botsen, De tiendui zenden vluchtelingen uit Noord-Italië, die in de laatste weken te Rome en andere steden aankwamen, zouden ons kunn6n vertellen, hoe groot de ellende en de ver woesting is, die de oorlogsstorm in weinige uren kan aanrichten. Daar is de aarde, die door de kennis en technische vaardigheid van het menschdom een paradijs kon zijn, in een hoog op vlammende, wit-gloeiende hel herschapen, Uit de korte beschrijvingen, die men leest van den verbitterden bloe- digen strijd, die er nu al dagen aaneen woedt, in de streek van de Piave en de Brenta, kan niet in voikomeu mate het besef der oorlogsellende tot ons innerlijk door dringen, maar dat het •verschrikkelijk is, j dat voelen we allen. Onze woorden zyn te i weinig, onze taal is te arm om het nameloos leed, dat in dezo dagen in de oorlogvoerende landen, in de oorlogsstreken vooral, ge leden wordt, te vertolken. Wij die veraf zyn, letten meer op den gang der krijgs bedrijven, wie het zal winnen, of de Piave en Brenta-linie der Italianen bet nog zoo lang zal kunnen uithouden, totdat er vol doende Engelsche en Fransche versterkin gen aangekomen zijn. Nog houden de Italianen stand, nog is Venotië te redden, als er voor de Italiaansoke troepen spoedig hulp daagt. Hulp inden vorm van soldaterU" en kanonnen, die den oorlogsorkaan nog tot hooger goweld zullen moeten opvoeren, Op het westelijk front, aan weerszijden van den straatweg, die van Bapaume naur Camrai (Kaïnerijk) voert, werd de oorlogs storm in de afgeloopen week ook tot e6n orkaan. Generaal Haig gaf bevel tot den aanval en' heviger clan ooit ontbrandde weer de strijd. In de berichten spreekt men thans over „dsm slag bij Kameryk" en al loopen de Engelsche on Duitsche opgaven ook zeer uiteen, toch staat het wel vast, dat de Duitschers een breede diepe terrein- strook met veel dorpen moesten loslaten, d it hun eerste en tweede Hindenburg linie verwoest werd en dat ze behalve een aan tal kanonnen ook 90Ü0 man als gevangenen verloren. Dat beteekent voor de Engelschen een belangrijk succes en in Londen elaat men bet zóó hoog aan, dat men er de klokken heeft geluid en de bladen over de Britsche zegepraal niet uitgepraat raken. Voorspeld wordt, dat Kamerijk spoedig uit de handen der Duitschers zal zyn bevryd. Zal het dan nog Kameryk of een stad van ruïnen en puinhoopen zijn De Engelschen zeggen ook, dat de aanval volgöns een nieuwe methode geschiedde de tankmethode. Er ging niet het alles overstelpend, demo- raliseereud artillerievuur aan den stormloop veoraf. Het waren thans dichte drommen tanks, dio het werk der artillerie ovor- namen en de draadversperringen en hin dernissen vernielden, door de infanterie op den voet gevolgd. Door deze nieuwe methode zoo voorspellen ons de Engelschen zal Hindenburg's prachtige uitvinding, het veerkrachtig front, overtroffen worden. Behalve by Kamerijk, woedde in de 1 latsce dagen de oorlogsstorm ook nog op verschillende andere gedeelten van het westelijk front. Ook de Franschen liepen s orm op enkele plaatsen, maar zoo groot a's dat der Engelschen was hun succes niet. Ook in het Heilige Land bleef de oorlogs storm woeden. De Engelschen zijn reeds tot op enkele mijlen van Jeruzalem gevor. derd, maar ontmoeten thans hevigen tegen stand. Zijn de Turken van plan de Heilige Stad met de kracht der wanhoop te ver dedigen of moeten we gelooven wat de Duitsche pers voorspelt, n. 1. dat de val van Jeruzalem „niet tot de onmogelykheden behoort", omdat de Turken, om de stad te sparen, tijdig terug zullen trekken als hun krachten tekort schieten om den vijande- iyken opmarsch tot staan te brengen? Misschien, dat reeds spoedig op deze vraag het antwoord zal kunnen worden gegeven, —o—o—o Op het Oosteiyk front heeft de oorlogs storm zich gelegd, maar in Rusland zelf, woedt de storm van anarchie en revolutie nog maar steeds voort. En ook wyzen de berichten er op, dat de economische ellende met den dag toeneemt. Tal van streken lijden rec-ds gebrek. Petersburg zelf heeft nog maar voor een paar dagen voedsel, omdat Kaledin, de kozakkenaanvoerder, die den duod gezworen heeft aan alle Maxima listen, alle toegangswegen uit bet oosten naar do hoofdstad afgesneden heeft. Naar COURANT. f tcib9ik 1! i)

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1