N-°. 3144 Woensdag 5 December 1917* 31st0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad, Van wesk tot week 5?it bissd veiRebtjnt Woensdag- eu Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S maanden- Voor den Burg 40 CU. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiëa daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere rogol meer G Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Ct». per nummer. t ABONNEMENTEN en ABYERTENTIEN worden aangenomen by de üitg. Fikma LANGEVELB DE ROOIJ, Parkstraat, Bona op Tkxkl. Sclioenreparatie, De Burgemeester van-Texel brengt ter openbare kennis, dat bons om schoe nen tegen verlaagden prijs te kunnen laten voorzien van nieuwe zolen en hakken voortaan kunnen worden afge geven aan personen behoorende tot ge zinnen, die geen grooter inkomen heb ben dan gemiddeld f17 per week. De grootte van het gezin kan aanleiding zijn dat deze grens hooger of lager gesteld wordt. Het is de bedoeling, dat de bon wordt aangevraagd tegen den tijd, dat men de schoenen wil laten repareeren. De aanvragen dienen onder opgave van het nummer der schoenen te ge schieden door een volwassen lid van het gezin, ten tijde en ter plaatse als door de Wijkcommissiën is of wordt vast gesteld. Texel, 3 December 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Schoenen. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat met den aanvang der volgende week voor personen be hoorende tot gezinnen met minder inkomen dan f 1209 per jaar, bons ver krijgbaar zijn om tegen verlaagden prijs nieuwe schoenen te bökomen. De houder van een bon betaalt aan den schoenhandelaar niet meer dan f8 voor een paar eenvoudige mansschoenen van ten hoogste f 12 verkoopsprijs niet meer dan f6 voor een paar een vovdige jougons-choenen van ten hoogste f9,- verkoopsprijs; niet meer dan f2,50 voor een paar eenvoudige kinderschoenen van ten hoogste 14,- veikoopsprijsen niet meer dan f6,— voor een paar eenvoudige vrouwenschoenen van ten hoogste f9,- verkoopsprijs. Duurdere schoenen mogen op de bons Diet worden afgeleverd, terwijl ieder persoon niet meer dan één paar schoenen tegen verlaagden prijs kan bekomen. Het is de bedoeling dat een bon wordt aangevraagd tegen den tijd, dat men zich een paar nieuwe schoenen wil aan schaffen. De aanvragen dienen te geschieden door een volwassen lid van het gezm ten tijde en ter plaatse als door de Wijkcommissiën is of wordt vastgesteld. Texel, 3 December 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 34 Sov. 1 Dec. De Eerste Kamer heeft de voorgestelde Grondwetsherziening aangenomen en de Koningin heeft onmiddellijk Hare band- teekening er onder geplaatst. Woensdag 12 Dec. zal van de puien van de raadhui zen de publicatie worden afgelezen. - De Grondwetsherziening... bestaat er nog belangstelling voor? Zal men in drom men optrekken naar het gemeentebuis, om de plechtige afkondiging van de ge wichtige herziening by te wonen - We gelooven het niet. Waar de behandeling der ontwerpen plaats moest hebben bij blina algeheel gebrek aan belangstelling, zelfs in de Kamer, daar zal het groote publiek ook nu wel niet veel notitie ne men van de afkon lifcingsplechtigheid. En toch, zal dan vervuld zyn, den jarenlangen op allerlei samenkomsten en meetings naar voren gebrachten wensch, de leuze waarvoor men optochten en demonstraties heeft gehouden bij de vleet, waarmee men op honderden kiesvergaderingon zoo'n uit bundig succes placht te hebben. Er is in deze oorlogsdagen over 't alge meen niet veel belangstelling voor wat men de politiek noemt. Er zijn ook zooveel andere zaken, die de menschen nader aan het hart liggen. De groote oorlog en de algemeene buitenlacdsche politieke toestand die eeu geheelon ommekeer ondergaat, de moeilijkheden die ons land vaa de zjjde der oorlogvoerenden ondervindt, de geweldige duurte en de vele andere zware en onaangename lasten, die de bui tengewone tijdsomstandigheden op aller schouders leggen, nemen al te zeer de gedachten en belangstelling in beslag, om nog oog en oor te hebben voor wat erop het politieke schouwtooneel in Den Haag te zien en te hooren wordt gegeven. Dat alles is verklaarbaar, maar is het ook niet eenigszins te betreuren Immers, de arbeid di6 de Kamers verrichten is vooral niet minder belangrijk dan in de dagen vóór den oorlog, afgezien nog van de crisismaatregelen, waarvoor de goe gemeente in den regel ook nu nog wel eenige belangstelling aan den dag legt. Do grondwetsherziening beeft de achter liggende periode zelfs gemaakt tot een van buitengewone beteekenis. Voor een belangryk deel ligt de schuld aan de Kamers zelf, doordat deze zich maar al te vaak meer door de politiek dan door hoogere belangen laten leiden bij beraadslagingen en beslissingen. We zagen het nog weer in de afgeloopen week, in bet feit, dat de Eerste Kamer weigerde bet ontwerp der Ouderdomsverzekering in behandeling te nemen. De achtergrond van deze weigering was, dat de rechter zijde het staatspensioen niet wenscht, omdat zij daarin ziet een stuk ftlle poli tiek, die gericht is tegen de wet-'falma. En daar de linkerzijde de verplichte ver zekering niet wil om de politiek en de rechterzijde geen staatspensioen wil invoe ren, alweer om de politiek, daar staat men alweer voor het ergerlijke feit, dat al wat oud en arm is eerst weer aan zich zelf overgelaten blijft een slachtoffer wordt van de politiek. De Tweede Kamer heeft in de afgeloo pen week weer algemeene beschouwingen gehouden bij de meter, natuurlijk zeer belangwekkend, want ze handelden vooral over de politiek en over het groote raad sel wat uit den tegenwoordigen wereld- toestand, die even ODzeker als verward en duister is, ten slotte geboren zal wor den. Vroeger heette dat reeds, verpraten van den Dationalen tijd en toen waren de tijdsomstandigheden normaal. En alsof dat alles nog niet mooi genoeg is, komt van meer dan een zijde het be richt, dat er een ernstig geschil is gere zen tusschen de ministers Treub en Post- huma. Eerstgenoemde kan zich niet ver- eenigeG met de voorstellen van zijn amot- genoot, betreffende de bestrijding van de kosten der beschikbaarstelling van levens middelen. Hij heelt zich daar ten slutte bij neergelegd voor ditmaal, maar in ver band met zijn bezwaren verkregen, dat de credietuanvrage tot de eerste helft vin 1918 wordt beperkt. Een en ander heeft minister Treub neergeschreven in de memorie van toelichting op het 150-opcen- ten ontwerp op de verdedig! ngsbeiasling. Uit het voorloopig verslag der Twoede Kamer big kt, dat dit wetsontwerp zeer ernstige bestrijding ten deel gevallen is. maar ook, dat men het een verkeerde ma nier van doen acht, dat de heer Treub het geschil met z^o ambtgenoot publiek heeft gemaakt. Dergelijke geschillen moe ten in het kabinet worden uitgevochten en als een der partijen zich in het onge lijk acht gesteld, dan kan hij eenvoudig heengaan. Dit geschiedde het vorig jaar met van Gijn ook. Dat de verhouding tusschen Treub en Posthuma vrij gespannen is, blijkt ook uit de door het kamerlid de Jong aangekon digde interpellatie over de kaasexport. Er is meeningverschil tusschen beide minis ters en omdat Posthuma niet too wilde geven, gaf Treub aan de douane bevel de kaas, waarvoor zijn ambtgenoot consenten had afgegeven, niet door te laten.Posthuma, die zich ook de kaas niet van het brood laat eten, eischt dat Treub het verbod zonder eenige voorwaarde zal intrekken en moet voornemens zijn heen te gaan als zijn eisch niet ingewilligd wordt. Naar verluidt staat de meerderheid van het kabinet, wat de bevoegdheid betreft, aan de zijde van den minister van landbouw. Minister Cort zal heel wat te doen heb ben om zijn beide helpers weer met elkan der te verzoenen. Het wordt zelfs betwij feld of het hem wel zal gelukken. Er hebben zich in de laatste dagen zeer belangrijke gebeurtenissen afgespeeld, zoo wel in Engeland als in Duitschland en in Rusland. Duitschland bracht ons een tweetal zeer belangrijke redevoeringen, één van den nieuwen Rijkskanselier en één van den nieuwen Staatssecretaris van buitenland- sche zaken. Vooral wat Graaf von Hertling in zijn intreerede zeide, mag van groot gewicht worden geacht, omdat het duide lijke verklaringen bevatte omtrent tweo belangrijke vragen Allereerst dan bedoe- leu we de verklaring, dat de Duilsche regeering zich bereid heeft verklaard, met de huidige Russische regeering in onder handeling te treden omtrent wapenstil stand en vrede. Ja, meer, dat men te Berlijn in het door Lenin en Trotsky ge publiceerde vredeeprogram ook een basis zietvoor eventueele vredesonderhandelingen Onom wonden heeft von Hertling verklaard, dat Duitschland geen annexatieplannen koestert ten opzichte van het bezette Russische gebied en dat het bereid is aan de bevolking van Polen, Litbauen en Koer land, over te laten, zelf den regeerings- vorm te kiezen, die overeenstemt met hun toestand en de richting van bun cuiluur. Ais tweede belangryke verklaring kan gelden, dat Duitschlaad ook du nog zich plaatst op d6n grondslag, aangegeven in het antwoord op de Pauselijke nota van 1 AuS. j. 1., maar ernstig waarschuwend voegde Hertling dit er aan toe dit ant woord beteekent geen vrijbrief voor het voortzetten van den oorlog. Indien de Entente mogendheden willen voortgaan, heen te sturen naar de waa zinnige zelf vernietiging van Europa, dan zullen ze straks de gevolgen daarvan moeten drager- We stipten alleen deze beide belangrijke verklaringen uit de rede van den Kanselier aan Verklaringen, waaruit blijkt, dat de Duitsche regeeriog ook thans nog, niet tegenstaande de voordeelen, die Duitsch land in den kaatsten tijd in militair opzicht mocht behalen, bereid is tot een voor beide partijen eervolien vrede. Von Kühlman sprak in denzelfden geest. Ook hij legde den nadruk op de bereid willigheid der Centrale regeeringen om een einde aan het bloodbad to maken en viel vooral Lloyd Georgo en Clómenceau, de beide dictators van het westen, zooals hjj ze noomde, fel aan. In Engeland en Frank- ryk wordt de openbare meening onderdrukt door de strenge censuur en de beide dicta tors droomen nog steods van een vrede door het zwaard. Tö midden van de donkerte zag Von Kühlmann echter één zwak lichtpuntje, een enkel teeken, dat ook in Engeland de stem der gematigden aan invloed begint to win nen. Hij wees op do verklaring van Lord Landsdowne. o—o—o— Naast de redevoeriugen in den Duitschon Rijksdag, heeft ook de verklaring vaD Lord Landsdowne in sterke mate de aandacht tot zich getrokken. Hjj publiceerde in de „Daily Tolegraph" een artikel, waarin bjj als zijn meening te kennen gaf, dat het oogenblik aangekomen is, waarop de geal lieerden hun oorlogsdoel hobben to herzien, of althans eens duidelijk uiteen behooren te zetten, waarin dat doel bestaat. Na ge wezen te hebben op de gevaren die bjj een voortzetting van den oorlog Europa bedreigen, betoogde hij, dat de Duitecho regeering er gemakkelijk in is kunnen slagen om de doeleinden der geallieerden verkeerd voor te stellen, Waarschy «ïyk zou naar zijn meening de vredespartij in Duitschland een krachtigen steun verkrij gen, indien de overtuiging gewekt kon worden, dat de geallieerdon nietwenscben Duitschland als groot6 mogendheid te ver nietigen dat zij 6r niet op uit zijn Duitsch land eau anderen regeeringsvorm op te dringen dan naar zijn eigen keuze dat zij Duitschland zyn plaats onder de groole handelsmogendbeden der wereld niet wen- schen te ontnemendat zjj bereid zijn als de ooilog geëindigd is, in overeenstemming met de andere mogendheden, de internatio nale vraagstukken te onderzoeken, die ver band houden met de vrijheid der zeeëu en dat zij bereid zijn toe te treden tot een internationaal V6i'drag voor de oplossing van geschillen door vredelievende middelen. Deze verstandige raad heeft in Engeland groot opzien gebaard. De bladen houden zich er druk mee bezig. De JingopersPvalt Landsdowne fel aan, maar er zijn ook bladen die hem bijspringen. Bonar Law beeft de verklaring van Landsdowne sterk veroordeeld en Lloyd George zal zeer zeker wel evemrin er iets goeds van hebben te zeggen, maar toch geeft het woord van Landsdowne hoop. Hij is niet du eerstede beste, maar een man van grooten invloed, de leider van een sterke groep in het Lagerhuis, een oud-minister uit het Kabinet- A^quitb, een staatsman van grooten naam. Als Landsdowne zoo spreekt, dan mag men gerust constateeren, dat er aan de over zijde van de Noordzee een kentering komt ia de stemming. Eo dat goeft hoop. —o—o—o— Lloyd George vertoeft te Parijs, waar hy den Oorlogsraad presideert en meteen over leg met zijn vriend Ciemeneeau kau plegpn, over de belangryke gebeurtenissen dor laatste dagen. Als hij straks te Londen terug is zal hij wel gelegenheid hebben af te rekenen met Lord Landsdowne, maar grooter zorg zullen do gebeurtenissen in bet oosten hem berokkenen. Wat thaDs in Rusland geschiedt, kan voor de zaak der geallieerden van onberekenbare gevolgen worden. De Duitsche en O istenrijkscbe re- geericgen hebben het gezag der Bulsjewiki

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1