N°. 3145 Zaterdag 8 December 1917, 31st0 Jaargang. en Advertentieblad. DE STERKSTE. Binnenland* FEUILLETON, OU blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dbn Beug 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 33 Cts. Naar Amerika en andere linden met rerhooging der porto's. Advertentiën daags voor do uitgave vóór 4 uur nam. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. ledoro regel meer 6 Ct Groóte letters en Vignetten wordon naar plaatsruimte berekend. Bowijsnummers S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en A0YERTENTIEN worden aangenomen bfl de Uitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Boro opTbxel. em en» zi ene raat Regceringswaren. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat van 10 Dec. tot en met 16 Dec. a. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal zijn op elke blauwe bon no. 2 één hectogram (1 ons) zachte zeep op elke groene bon no. 7 öf ons gort öf Vs ons havermout op' elke gele bon no. 4 één half hectogram normaal bak- en braadvet. op elke grijze bon no. 8 2 ons groene erwten óf indien voorradig 2 ons bruine boonen Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht Texel, 7 Dec. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Dekendmakingen. Da Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis der ingezetenen, dat in het vervolg mededeelingen van alge- ineenen aard der Wijkcommissie te den Burg uitsluitend aan de inwoners zullen bekend gemaakt worden door I middel van aanplakking ter plaatse als hieronder vermeld: Aanplakbord bij het gemeentehuis. Een der boomen op De Groene Piaats. De Steenen Plaats. Bij de Roomseh Kath. Kerk. In hun^, eigen belang wordt den inge zetenen in overweging gegeven van de bekendmakingen goede nota te nemen. Texel, 6 December 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. RAF. De Burgemeester van Texel brengt onder de aandacht, dat het verboden is stof, kal of uitschoonsel uit granen, peul vruchten en handelsgewassen af te leveren, te vervoeren of te doen vervoeren. Dit verbod geldt o. a. niet wanneer het vervoer gedekt is door een vervoer- bewijs, afgegeven door den Regeerings- commissaris, belast met de Rtjksgraan- Door W. Beimbürg. 29). U moet het oude huis uit, u moet verandering van lucht hebben beloof het mij Eü zweeg en keek hsar aan met den onderzoekenden blik van dan arts. „Wat doet u den ganschen dag thuis?" vroeg hij. Zij haalde de schouders op. „Ach ik naai een beetje, ga naar het kerkhof, ga grootmoedertje boven bezoeken en dan, weet u Hansi baart de grootste zorg. Yoor de huishouding behoef ik niet te zorgen, dat doet moeder voor ous allen en als die er niet is, dan Maltje Klee. En toch ben ik altijd moe, ik leef in voortdurecden aDgst over het kind." „Goed luister nu eens! Geef my de hand er op niet meer te zullen schrijveD." Ik weet niet, of ik het zal kunnen laten. Er dwingt mij iets toe, dat sterker is dan ik zelf „U belooft het mij Laat don armen doode met rast, het is misdadig- hem te storen," zeide hij ernstig. „Morgen spreek ik met uw dokter en over drie dagen zit verzameling. De aanvrage om een der gelijk vervoerbswijs moet vergezeld gaan van een monster vau de betrokken partij en wordt slecbts toegestaaD, wanneer iu de partij geen graau, lijnzaad of gehakt stroo aanwezig is. Als maximumprijs geldt voor haverkaf, roggekaf, tarwekaf en vlaskaf f60,- en voor vlasscbenen f30,— per 1000 KG., geleverd franco naaste spoorwegstation of groot vaarwater, exclusief baal. In geval van levering bij den consument mogen deze prijzen worden verhoogd met ten hoogste f5 per 1000 K.G ver meerderd met de zuivere spoor- of scheeps- vracht en eveDtueel dekkleedenhuur (maximum dezer huur f0,50 per 1000 KG) doch zonder eenige verdere ver hooging voor staan- cf liggelden of an derszins. Texel, 6 December 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Motorbrandstof. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis vau belanghebbenden', dat het vervoer van motorbrandstof in reservoirs van motorrij-, motorvoer- en motorvaar tuigen verboden is. Onder motorbrandstoffen worden ver staan benzine en alle andere ,vloeibare brandstoffen, geschikt tot voortbrenging van motorrij-, motorvoer- en motor vaartuigen, met uitzonderitg van petro leum en gasolie. In gevallen van onvermijdelijkheid kan van bet verbod ontheffiog worden ver leend. Voor vrachtauto's en motorvaartuigen treedt het verbod in werking op 23 December a. s.; overigens op heden. Texel, 6 December 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 8 Dec. 1917. Sinterklaas. Het feest der aangename verrassin gen, het feest der weldadigheid behoort u tueschen do wielen, al moest ik zelf uw koffers pakken." Z(j schudde hot hoofd. „Haasi's school en wat most ik daar buiten „Gezond worden even als uw zoon!" „Ja Hansi ziet er slecht uit ik feau hem niet leiden ik heb geen gelukkige hand. Nu-werd hij ernstig; hy begon zich ongerust te maken. „Nadat ik met uw dokter heb gespro ken, kom ik bij u. Bovendien kom ik r.u voortaan eiken dag, ik spreek nu in naam van HermanHeelt u zija brief reeds ge lezen? Het is vandaag de dag, waarop u hem zou openen." Zij word zeer bleek. „Neen, neen riep zij. „ik had hem reeds in mijn hand, maar ik ben bang voegde zij er aan toe. „Dan zal ik van avond stil in eea hoek der kamer gaan zitten, terwijl u leest 1" Hy liep opgewonden onder de linden op en neer. „Ik geloof, dat ik ziek word," zeide zij fluisterend en greep weer naar haar hoofd. „U bent daarvoor op den goeden weg," zeide hij driftig. Zij beet op baar lippen en keek naarde rozeu in haar hand. Het volgend oogenblik klonk gtfliit en geroep en getrommel; met jan lm en hoera roepen kwam een t os; j j mgeos weer tot het verledenen niettegen staande de troebele tijdsomstandigheden vertrouwen wij dat het feest in den waren geest gevierd is. Daarvan getuigen de geschenken door volwassenen gewisseld, daarvan getui gen vooral de opgetogen glunderende kindergezichten. Wij hopen dat de behoeftige oudjes niet zijn vergeten, zeker is dat der kin deren rondom van zijn weldoende hand mocht blijken. Altbans een gelukkig grootvader, die zijn kleindochtertje een traai cadeau zag vereerd, wilde daarvan in de adver tentiekolommen getuigen, wij hebben hena medegedeeld, dat de Sint daar zeker niet van gediend zou zijn en dit beeft hij begrepen. Dinsdag middag was bet reeds feest voor de kleinen va,n de Alg. Bewaar school, waar, bij bet vertoonen van de tooverlantaarn, versnaperingen werden rondgedeeld on na afloop ieder een pakje huiswaarts droeg. Woensdagmor gen kregen de kleinen van Christelijke Bewaarschool persoonlijk bezoek van den' Sint, die hen onthaalde op allerlei wat de kindermond graag lust on hen met geschenken bedeelde. In den namiddag liepen als steeds weer tal van kleinen in allerliefste pak jes rond, de nationale kleuren waren bij deze gelegenheid niet vergeten. Slager Dros had in de uitstalling een vliegmachine rondzweven, beladen met de laatste regeeringsvarkens, het aller laatste was door hem den minister als rijpaard toegedacht. Gedurende den avond verdrongen zich velen voor de uitstalling. De gebruikelijke vermommingen op den avond van 5 December hebben steeds minder te beteekenen. Aan een opsomming wij wagen ons niet, het zou mogelijk zijn, dat juist hot vermeldings- waardige door ons zou worden vergeten. In de dantdokalen heersebte een alge- meeno drukte, doch van wanordelijk heden kwam ons niets ter oor9de maatregel door het hoofd onzer gemeento ingevoerd, verbod om na elf uur alco holhoudende dranken te schenkon, heeft ongetwijfeld gunstig gevverkt. aan, Hansi voorop nut een vlag in de hand Hij bad roodo wangen en stralende oogén. Toen de kleine sobaar voorby was, zeide Ernst Sanders: „Zoo moet de bengel eiken dag epelen dan zou hy er spoedig geheel anders u'tzien," „Ja," antwoordde zij zacht en met over tuiging. Weer bleef hij voor haar staan. „Helene, no, je geelt mij de hand er op nietwaar, dat je aan mijn verzoek voldoet en niet moer schrijft 1 Het is orgezond, laat dat aan anderen met stalen zenuwen over." Zij legde haar rechter hand in do zijne „Ik zie het in, wil het ook beproeven, voorzoover my a zwakke krachten het toelaten. Maar kom niet bij ons terwille van Hansi niet." „Ik zal het toch eens met den jongen klaarspelen," zeide hij ongeduldig. „Hy is een onschuldig kerebje maar moet met verstand worden geleid. Zeer zeker wil ik mij niet opdringeu, maar mijn belolte aan mijn vriend zal ik houden en je zuit mij heipen, Helene." Hij bracht haar hand aan zijn lippen zicht en eerbiedig. Ik maak mij bezorgd over j\" Zij trok haastig haar hand les, en haar 0048a keken verschrikt lings hein heen T es *,y I oojan de hare *olgdeo X:iS bij Ha isi Btaïnde jorgon had dln ara. Niettegenstaande de vele bezwaren door den nood der tijden, duur papier enz., beeft de rijwielfabriek „Simplex" te Amsterdam voor 1918 weder haar pracbtvolleu maandkalender uitgegeven. Deze kalender is al jaren bekend om de met zorg gekozen photo's uit ons land, fraai afgedrukt op illustratiepapier. Dit jaar zijn het kiekjes uit de omstre ken van Nijmegen, Arnhem, Den Haag, Amsterdam, Utrecht, uit de Betuwe, vau de Zuiderzee, enz., De omlijsting is nieuw geteekend door deu beer Otto Verhaegen. De forscbe figuren van een rijwiel- of motorrijwiel rijder, los gegroepeerd iu een landschap met sneeuw, iu volle zomerweelde of in herfsttooi, naar gelang van het jaar getijde, doen aangenaam aan. Op aanvraag aan het hoofdkantoor van de Machine-, Rijwiel- en Automo- bielenfabriek „Simplex" Overtoom 271 te Amsterdam wordt de kalender gra tis en franco toegezonden, zoolang de voorraad strekt. De Cocksdorp. De Sint Nicolaasavond verliep hier als naar gewoonte. Tal van gemaskerden, waarvan enkele bijzonder veel werk aan hun kieeding hadden besteed, lieten zich in do woningen en de beide hotels zien. Vooral trokken de aandacht de echte Sint Nicolaas en zijn zwarte knecht, die er keurig uitzagen. Het bal, hetwelk in „De Hoop" ge geven werd, mislukte, daar de zaal overvol was. Den Eoorn, 5 Dec. Sint-Nicolaasavond kenmerkte zich hier even als voorgaande jaar door een bijzondere kalmte. Enkele gemas kerden vertoonden zich langs de straat, maar bijzonder, vertoon had er niet plaats. In Loodsmanswelvaren ging het recht genoeglijk toe. tot twee uur kon men zich er met den dans vermaken. Geen wanklank werd gehoord. Oudeschild, 6 Dec. Gisteravond was er hier al zeer weinig drukte langs de straat. Het aantal ge. om de linde geBlageD, als had hij steun noodig, zija borst ging op en neer van het spelen en loepen, maar zy'n oogen waren verwijtend op zijn moeder gericht. Zacht was hij genaderd; geen van beiden had hem gehoord. „Kom eens hier, mijn jongen," zei dok ter Sanders en trok den knaap naar zich toe, „je had er zooeven bij moeten zijn, wij waren namelijk bezig plannen te ma ken." Hij ging op de bank naast Helene zitten, zoodat Hms tusschen zijn knitën stond, „Je gaat met je moeder op reis en raad eens waarheen Hans verroerde zich niet, zijn gelaat had weer de scherpe, oudachtige uitdruk king gekregen van dien middag. „Naar zeo, wat zeg je daarvan Den heelen dag kun je aan het water liggen, wat mij beireit ook er op als je moeder een zeilboot hunrt je geheele vloot kun je meenemen en als je het je moeder vraagt neemt ze zeker Benno Beek mede, opdat je een speelkameraad hebt." Do dokter hield de hand vast van het kind en schudde den mageren kleiuen vent schertsend telkens als hij een nieuw plan opperde. „Moeder, is dat waar1?4 vroeg hy aar zelend. {Wir-j-t lervisïtf./

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1