N° 3146 Woensdag 12 December 1917, 31ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van weef: tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buro 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Naar Amerika en andere Linden met verhooging der porto's. Advertentiëu daags voor de uitgave vóór A uur nam. Prijs der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere rogel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de XJitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Bübs op Triitt. 1-8 Dec. Nog steeds schijnt het geschil tusschen de ministers Treub en Posthuma niet te zijn opgelost. Wel heeft minister Treub toegegeven aan den door zijn ambtgenoot van landbouw gestelden eisch, dat de ex port van de bjj de greDS opgehouden kaas, voortgang zou hebben, doch het eigenlijke geschilpunt was daarmee niet uit den weg geruimd. Minister-president Cort zal intusschen wel zijn best doen, om de bei de kopstukken dit in de gunstige beteeke- nis van het woord met elkaar te verzoeken. Behalve de kaaskwestie is er ook nog een betreffende den uitvoer van andere pro ducten. In de Tweede Kamer is op ver zoek van den minister-president de behan- liag van de interpellatie van den heer de Jong verdaagd tot Woensdag. Waarschijn lijk dat dan in de een of andere richting een beslissing is verkregen. Het officieu- #che Haagsche correspondentiebureau verzekerde nog dezer dagen, dat er zeer ernstig naar gestreefd wordt om tot een bevredigende oplossing van het conflict te komen, Omtrent de stemming in den minis terraad loopen intusschen allerlei geruch ten, waarvan men onmogelijk kan zeggeD, of ze juist, dan wel onjuist zijn. Wordt van een zijde gemeld, dat de meerderheid van de ministers zich geheel met de op vatting van den heer Treub vereenigd heeft en dat de heer Posthuma, die kort en bondig op zijn stuk blijft staan, waar schijnlijk zal moeten toegeven of heengaan, van de andere zijde wordt verzekerd, dat de heer Posthuma in dezen den steun van de meerderheid achter zich heeft en de heer Treub dus zal hebben toe te geven of heen te gaan. Het wenschelijkste zal wel zijn, dat geen van de beide heeren, die ondanks de felle critiek welke hun niet bespaard is gebleven, toch als een paar krachtige figuren mogen worden aan gemerkt, mannen met een reusachtige werkkracht, veel talent en onverwoestbare zenuwen, gedwongen wordt, heen te gaan. Minister president Cort zal er stellig wel zijn best voor doen. —o-o—o Er behoeven zich waarlijk geen kwesties in eigen boezem bij de regeering voor te doen. Nu van buiten af reeds meer dan voldoende voor allerlei lastige, onaange name en moeilijke kwesties gezorgd wordt. We hebben de aandacht onzer lezeis reeds meermalen in den laatsten tijd daarbij moeten bepalen, Zoo is er nog steeds de kwestie met de geallieerden ov6r het met toelaten van gewapende handelsschepen in onze havens en het zeer moeilijke ge schil met Engeland omtrent het zand- en grintvervoer. Over beide kwesties heeft onze regeering in de afgeloopen week een witboek uitgegeven. De Engelsche regee ring blijft intusschen de Engelsche kabels nog steeds gesloten houden voor Neder- landsche handelstelegrammen. Wel werd bij wjjze van uitzondering aan den diamant handel de verzending van telegrammen toegestaan, maar de Engelsche regeering heeft nadrukkelijk verklaard, dat daaruit geen enkele conclusie behoeft te worden getrokken. De Nederlandscbe handel is en blijft van de telegrafische verbinding over zee afgesneden, ööfc van de koloniën. Met de Vereen. Staten is omtrent de hangende kwesties ook nog geen overeen stemming verkregen. Mag men echter de berichten van de laatste dagen geloov6n, aan zijn ue kansen op een bevredigende oplossing in de laatste dagen nogal geste gen. In verband met deze kwestie verdient vermelding, dat Jbr. van Rappard, die tot nog toe onze gezant te Washington was, vervangen zal worden door mr. August Philips, te Amsterdam. De benoeming van den heer Philips heeft in. bijzondere mate de aandacht getrokkeD, omdat daarmede voor den eersten keer een gezant geko zen is buiten het diplomatieke corps. Voor de eerste maal zal aan het hoofd van een Nederlandsch gezantschap en nog wel van den zoozeer belangrijken post te Washington I iemand optreden, die niet tot de diplomatenwereld behoort, een dood gewoon „burger." Men kan van deze be noeming zeggen, dat ze ligt in de lijn van onzen democratischen tijd. Er is van de diplomatie door den huidigen oorlog niet veel goeds overgebleven en een algeheele omvorming van de buitenl. vertegenwoor diging ia een der meest dringende 6ischen der democratie geworden. Heeft onze re- geeriag door de benoeming van den heer Philips aan dien eisch willen voldoen Zit er een democratisch principe in, of heeft de regeeriüg een democratische proefne ming op het oog? Het antwoord is moei lijk te geven. In elk geval mag echter worden aangenomen, dat vooral ook de persoonlijke capaciteiten van den benoem de groot gewicht in de schaal hebben ge legd. Mr. Philips is een zeer bekend Am- sterdamsoh advocaat, die vooral naam ge maakt beeft op het gebied van handels- en zeerecht. Dat is wel de beste aanbe veling die e6n gezant in onze dagen in zijn zak kan hebben. Er is voor het herstel van de geschokte verhoudingen tusschen ons land en de Vereen. Staten wel een man noodig met meer dan gewone gaven. Waar de heer Philips als zoodanig kan golden, verge zellen hem op zijn tocht naar de Dieuwe wereld de beste wenschen en ook de hoop volle gedachten van regeering en volk. In de geschiedenis van den grooten wereldoorlog die we thans beleven, zullen de gebeurtenissen van de afgeloopen week zeer zeker een belangrijke bladzijde vor men. Misschien wel zal daarop zijn te lezen, het begin van het einde van den verschrikkelijken strijd. De hoop, dat het einde nadert is thans levendiger dan ooit. Met spanning blijft men de gebeurtenissen in het oosten volgen. De maximalistische regeering te Petersburg gaat rustig haar weg, ondanks de dreigementen der gealli eerden. Zij heeft met kracht haar pogin gen om tot wapenstilstand en vrede te te komen voortgezet en het resultaat is gunstig geweest. Donderdag is voor alle Russische fronten een 10 daagsche wapen stilstand tot stand gekomen van de Oost zee tot de Zwarte zee en ook in Trans Kaukasië, Deze wapenstilstand, die ook geldt voor het Roemeensche front, zal ge bruikt worden om een voor lar.geren ter mijn voor te bereiden. De besprekingen worden daarover voortgezet en het staat wel vast, dat als de militaire onderhande laars tot overeenstemming zijn gekomen, de staatslieden van beide zjjden zullen vergaderen om te beraadslagen over het sluiten van den vrede. Dat zal een afzon derleken vrede voor Rusland en waar schijnlijk ook Roemenië moeten zijn, want de andere Entente machten willen nog niets van vredesonderhandelingen weten. Lenin en zijn aanhangers kunnen er dan ook maar rekening mee houden, dat een openlijk conflict met de Entente niet uit zal bi(jven. Eigenlijk is dat er al, want de gezanten van Engeland, Frankrijk en Italië hebben, door tusscheokomst van een on zijdig gezantschap, aan de regeering te Petersburg laten mededeelen, dat de Entente alle politieke, finanoieele en militaire be trekkingen met Rusland als verbroken beschouwt, zoolang het tegenwoordige regime aanhoudt. Lenin is het antwoord daarop niet schuldig gebleven. Door hem is laten bekend maken, dat de regeering besloten heeft alle buitenlandsche leeningen te anuleeren. Dat is wel de gemakkelijkste manier om van de schulden af te komeD, maar in Frankrijk zal men er zeker wel niet zoo mee accoord gaan. De republiek heelt zijn Russischen bondgenoot reus achtige sommen geleend, vroeger en tijdens den oorlog. En ook Engeland en Amerika zonden heel wat duiten Daar Petersburg Dan nog behoort ook Japan onder de schuld- eischers van Rusland en 'tis wel zeer de vraag of men in Tokio er wel genoegen moe neemt, dat Benin zoo maar evon een streep door de schulden haalt, 'tls niet onmogelijk, dat deze daad van de bolsje- wiki regeering beteekent, dat Rusland in de rjj van de vijanden der geallieerden wordt geplaatst. Vooral Japan is voor Rusland een gevaarlijke schuldeischer. Er is voor dezen Russisch gebied voldoende in de buurt om zich schadeloos te stellen. Wie weet, of Japan niet daarom aan de roepstem der Entente om troepen naar Europa te zenden geen gehoor heeft gegeven. De regeoring te Petersburg zet echter baar wil om tot vrede te komen door, koste wat het kos. De oorlog moet ophou den en volgens de grondboginselen der maximalisten zal straks het socialistisch paradijs in Rusland moeten nederdalen. Vrijheid, gelijkheid en broederschap Van daar dat er in "de uitgebreide Russische boerenstreken overal de landheeren ver dreven worden en de boeren de landgoe deren zelf in bezit nemen. Vandaar ook, dat de weerspannige hoog6re en andere officieren in het Russische leger niets meer te zeggen hebben en de soldaten baas zijn. En daar deze liever naar hun haardsteden terugkeeren dan opnieuw een oorlogswinter in te gaan, ligt het voor de haDd, dat de invloed van Lenin en zijn aanbang voort durend blijft toenemen. Rusland heeft geen andere begeerte dan vrede en nog eens vrede. De partij, die geen vrede wenscht ten koste van eiken prijs, schijnt alle macht verloren te hebben. Wel blijft voor Lenin het optreden van den kozakken generaal Kaledin, die in Kief nog zijn zetel heeft, nog een ernstige bedreiging en beschikt ook de uit zijn gevangenis ontvluchtte generaal Kornilof nog over een strijdmacht van eenige duizenden, waarmee hij naar het zuiden oprukt, doch sterke afdeelingen van de Roode Garde zijn uitgezonden om dezen onschadelijk te maken. Intusschen duurt „het feest der revolutie" in Rusland voort en naar het zich laat aanzien, zal het gróote rijk reeds heel spoe dig in verschillende brokken uiteen ge- Vallen zijn. Finland ging voor, verklaarde zich onafhankelijk, en thans hebben ook Siberië en Kaukasië zich laten uitroepen tot onafhankelijke republieken. PoleD, Lithauen en Koerland hebben allaDg reeds afgedaan als Russische provincies. Maar ondanks dat alles, zet Lenin zijn werk cm tot vrede te komen voort. En dat kan voor de geallieerden zeer zeker de schromelijkste gevolgen na zich sleepen. Het feit, dat de Italianen weer een harde klap gekregen hebben, oostelijk van Asiago, is daar zeker niet vreemd aan. De Ceutralen hebben thans groote troepen- massas vrijgekregeu en dat de Italianen in het zoo juist genoemde gevecht 15000 man en veel kanonnen hebben verloren en de bedreiging van hun Piave Brentalinio thans weer zeer veel ernstiger geworden is, spreekt voldoende voor zich zelf. Ook d6 met succes bekroonde tegenaan vallen der Duitsobers op het front van Kamerijk, staan vrij zeker met den toestand op het Oostelijk front in verband. Generaal Haig heeft bijna al de onlangs veroverde stellingen weer verloren en met deze eenige duizenden manschappen aan gevangenen, meer dan 140 kanonnen en eenige honder den machinegeweren. Graaf Czernin, die in het Hongaarsohe Huis van Afgevaardigden, Vrijdag een rede hield en voorop stelde, dat bi) vóór alles den vrede wenscht, liet een zeer ernstige waarschuwing hooren aan het adres van Italië. Laat men wel weten te Rome, wat men doetvoortzetting van den oorlog zal Italië op verlies van grondgebied en zware bloedige offers komen te staan. De regeoringen te Londen, Parijs en Rome schijnen echter nog niet van plan, zich door de ernstige voorteekens en gebeurtenissen te laten verontrusten. Zij hebben nu pas weer een nieuwen oorlogsraad in elkaar gezet en voor de rest zal Amerika zorgen. Clemenceau heeft het alweer gezegd, dat de strijd zal worden volgehouden tot de overwinning behaald is. Maar... als er vrede met Rusland komt, en in het oosten komen de Duitsche en Oostenrijksch- HoDgaarsche millioenenlegers los? Graaf Czernin heeft in zijn zooevon ge noemde rede ook reeds vrij duidelijk er op gezinspeeld, dat straks op het westelijk frout de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen de Duitsche een handje zullen meehelpen. Al zou het alleen maar zijn om dankbaar heid te toonen voor de hulp die de Duit- schers verleenden bij het offensief in Italië, Straatsburg en Triëst hebben voor ons ge lijke beteekenis, veiklaarde Czernin. Niet onmogelijk dat nog dezen winter, voordat Amerika zijn bondgenooten ter hulp gekomen is, een krachtige poging door de Centralen zal worden ondernomen om in hot westen een beslissende slag te slaan. De Ententepers maakt er zich al een beetje bezorgd over. Intusschen heeft Amerika alvast ook aan Oostenrijk den oorlog verklaard en ter ge- lustetelling der gemoederen laten bekend maken, dat het van plan is maatregelen te nemen, om straks geregeld met een leger van '2 millioen aan den strijd op het wes telijk front deel te nemen. TEXEL, 12 Dec. 1917. De dansclub „Terpsichore". Wel, alle deksel 1 Zaterdag in hotel „Texel" hield dedaDSclub „Terpsichoree", zoo waar haar avond, of wel soiree. Heel de avond was een groote klucht, het applaus was niet van de luchtzelfs de ergste pessimist genoot en lachte zich half dood. Hat eerste nummer van het program was do openingsmarech van „Onzen Sam" gehaeten „Pour la patrie". Toen volgde „un simple melodie", door het orkest „van Son". Ik wist niet dat die vent het zoo kon, hij sprong als een razende TEXELSCHE COURANT. 0-0—0

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1