1 N° 3147 Zaterdag 15 December 1917, 31st0 Jaargang. en Advertentieblad, Binnenland. Gemengd Nieuws» <g Sit bUd verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen -v? «tet? b$3b ««1st m sflfe Advertentiën daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ABONNEMENTEN en APVERTENTIEN worden aangenomen bfl de üitg. Fibma'LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bdrq op Texel. Regeeringswaren. Aangifte ter inscbrijving voor de Hilitic Do Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van wie het aangaat inzonderheid van de in het jaar 1899 geboren mannelijke personen, dat de bepalingen der Militiewet betreffende de inschrijving voor de Militie, aan de ge meente-publicatieborden- in de verschil lende dorpen zijn aangeplakt. De aangifte ter inschrijving moet ge schieden tusschen 1 en 31 Januari 1918 ten raadhuize d9r gemeente Texel. Voor het doen van aangifte zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op Maandag 7 Januari 1918, van des voor middags 9 tot des namiddags 2 uur. Texel,'14 Dec. 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 15 Dec. 1917. Ouwe Sunderklaas, Dat Ouwesunderklaas niet verloren gaat, werd Woensdag weer bevestigd en ook, dat Ouwesunderklaas zoo langzaam aan den dag van 5 December gaat ver vangen, wat de maskerade betreft. Was het op den avond van St. Nicolaas een gelukje, als men een gemak9rde kwam te zien, nu was met een kleine wijziging het bekende woord van de spannenkoopman van toepassing: „je kou geen mensch zien van de Sunder- klasen". Dat er meer dan 200 gemaskerden waren vindt geen tegenspraak en dat het uitgezocht weer was voor dit feest, dat geheel op straat afspeelt, evenmin. Eo niettegenstaande het in de Kalver- straat nog nooit zóó druk was als nu bij ons in het bekende rondje en de straatverlichting om 9 uur gedoofd werd er-werd geen wanklank gehoord. We leefden in donker voort als kinderen in één gezin, neen beter nog, want vader behoefde zich heel niet te laten hoeren. Texel was weer het;Texel, waar wij zoo graag op roemen en tot na half elf klonk nog het bokende lied, dat reeds zoovele jaren op 12 December heeft ge klonken. Het aantal, gemaskerden was, we zeilen hot reeds, verbazend groot, de kwantiteit wa3 dus goed, echter de kwaliteit viel ook wal mee. Was het niet zooveel nieuws of bijzonders, ieder had toch betrekkelijk nog al werk van het maskeradekleed gemaakt en stelde iets voor of althans meende iets voor te stellen, wat er met een weinig goeden wil dan ook wel in was te ontdokken. In het land van O. Wee, mankeerden de handelaren niet en vooral de bieten- handel was levendig, doch ook de liefde zusters waren op het terrein, genees- hoeren prezen zichzelf aan, pierrots, hansworsten en harlekijos zonder tal, straatmuzikanten, ja zelfs een bruidstoet. De Oud-Texelsche kleederdracht mot Texelsche kiep word met zwier gedragen en zelfs „de dood" waarde rond; wel wat griezelig op den laten avond en dat op een feest. Zooals gezegd, het feest is geslaagd. Vergeten wij iets te noomen, dat ver meldenswaard was, dan bieden wij reeds bij voorbaat onze excuses aan. Donderdag j. 1. deed de heer Fr. R. van der Palm, leerling van d9 Zeevaart school alhier met goed gevolg examen vooa Ba stuurman groote stoomvaart. De Grondwetsherziening. Woensdagmiddag klokke twaalf werd van de pui van het stadhuis ten aan- hoore van het publiek, bestaande uit één, zegge één man, voorlezing van het Koninklijk Besluit betreffende de Grond wetsherziening gedaan. Pen Hoorn12 Dec. Al vroeg in den avond zong de jeugd het „Ouwe Sunderklaas gaat nooit ver loren" en later dank zij het mooie winter weer wemelde het van gemaskerden langs de dorpstraat, onder veel belang stelling van publiek. In Loodsmanswéivaren was het over vol, zoodat aan dansen in de eerste uren bijna niet viel te denken. Om twee uur moest worden gesloten en behoorde Ouwe Sunderklaas weer tot verleden. Oudeschild, 13 Pee. Was hier 5 Dec. j. 1. zoo goed als niets van de Sinterklaasdrukte te bespeuren, wat betreft het gemaskerd loopen, ge heel anders was dit gisteravond. Tal van verkleeden, waaronder er waren, die veel werk van hun kleeding hadden ge maakt, bewogen zich thaos langs de dorpstraat. Het voor den tijd van het jaar fraaie weder had vele nieuwsgieri gen naar buiten gelokt, zoodat het ge durende een paar uur vrij vol en rumoerig op straat was. Te ongeveer 9 uur word het stiller. Toen begaven zich de meeste naar de Zeven Provinciën, waar tot II uur lustig werd gedanst. Na de sluiting kon men nog langden ouden deun„Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren" langs de-straat hoeren weergalmen. Pe Cocksdorp, De avond van den Ouden Siot-Nicoiaas is hier niet onopgemerkt voorbijgegaan. Er waren meer gemaskerden dan een week te voren en bovendien was er tr.eer zorg aan de toiletten besteed. We zagen o m. eea voorstelling van „Geloof, Hoop, Liefde" en „Leed", waarbij de maskerade van goeden smaak getuigde. In „De Nieuwe Aanleg" was-voor bal- muziek gezorgd. Er werd druk gebruik van gemaakt. Vlieland, 12 Pee. Gisteren en heden' kruisten eea 20- tal oorlogschepen den geheelen dag dicht onder de kust. Vliegmachines ble ven voortdurend in de nabijheid der schepen. Engelsch luchtschip geland. Te Eemnes-Binnen is een luchtschip geland en daarbij vrij wat schade ver oorzaakt. Van de bemanning bostaande uit 5 personen hadden 4 reeds onder Portugal het luchtschip veriaten, terwijl de an dere in den Otterpolder onder Sliedrecht was uitgestapt, De branden te Wissekcrkel Men schrijft uit Goes aan do Tel. Wij hebben oen bezoek gebracht aan bet in de laatste dagen zoo z.waar be zochte Wissekerke, de welvarende, uit gestrekte gemeente op Noord-Bevoland, waar de bewoners thans in de grootste ongerustheid verkeoren. Kort geleden maakten wij melding van een steen op den weg r.aar het dorp, waarop met potlood geschreven was, dat de landbouwschuur van don hoer Brom zou afbranden. Waar toon nog aan een misplaatste grap gedacht werd, is na hot verbran den der schuur de toestand ernstiger ingezien. Dezer dagen ging de groote landbouwschuur van don landbouwer De Regt in vlammen op, waarbij 19 paarden en 13 stuks hoornvee in het vuur omkwamen. Het is vastgesteld, dat ook deze brand gesticht is en doen in het dorp de vreemdste geruchten de ronde. Men verzekert, dat reeds verschei dene landbouwers eon waarschuwing ontvingen dat hun hofsteden binnenkort aan de beurt zullen komen en daar de hofsteden nogal verspreid en eenzaam liggen durven de bewoners zich niet meer ter ruste begeven. Op alle hofsteden wordt gewaakt en de spanning onder de boeren is, mede door dat iedere aanwijzing van de(n) brandstichter(s) ontbreekt, buitengewoon groot geworden. Het gemeentebestuur wil thans door politiehonden eenige aanwijziging in handen zien te krijgen. Geen sterke drank 1 De .Nationale commissie tegon het alcoholisme en de Volksbond tegen het drankmisbruik hebben eea manifest ge richt aan hot Nederl. volk, waarin aan gedrongen wordt in het algemeen geen sterken drank meer te gebruiken. Ia het manifest wordt o a. opgemerkt, dat de branderijen op 't oogeublik 8000 ILL, graan per „week gebruiken, wat gelijk staat met het broodrantsoen van 4 h 500 000 menschan, dat is 7'A pCt. van ons dagelijksch broodgebruik of ons rantsoeD voor eeu halven dag per week. Ondauks den ernst dor tijden bracht de drank accijns van 1 Januari tot 1 Octo ber ruim drie millioen meer op dan het vorige jaar en was booger dm ooit te voren. In 't bolang van graan- en kolenver- spilling wordt men opgeroepen tot drank bestrijding. Teelt van gewxssen op contract. De Minister van Landbouw bepaalt, dat waar ter oore is gekomen, dat door suikerfabrikanten en anderen reeds con tracten worden afgesloten voor den ver bouw van suikerbieten en andere gewas son voor het oogstjaar 1918, bij het nemen van maatregelen van wolken aard ook met zoodanige contracten geen re koaiog zal worden gehouden. Teg-m bet afsluiten dozer contracten wordt derhalve mot kiem gewaarschuw 1. In do papierfabri k R .-Herland te Winschoten is men begonnen papier uit riot to iabriceerea. Geslachte varkens. Uit de provincie Groningen schrijft men ons Terwijl in de slagerswinkels 5f geen öf een zeer beperkte voorraad spek ten verkoop aanwezig is, slaan velen heele geslachte varkens op als wintervoorraad. En waar een beestje te duur is, daar worden de handen ineen geslagen en koopt men samen den noodigen voorraad. En bet gevolg is, dat hoe langer hoe meer de hoeveolheid spek, in don win kel aanwezig, kleiner wordt. Men zegt ons, dat het verboden is, geslachte var kens te vervoeren. Welnu, dan koopt men eenvoudig het beestje vau den boor en laat het thuis slachten. Vad. Iioffiesurrogaat. In een steenfabriek te Midlum (Fries land) worden groote hoeveelheden wilde kastanjes gedroogd. Deze worden fijnge malen en gebruikt alskoffiesurrogaat. In Tiel zal men het deze week zonder wittebrood moeten stellen. Lang zamerhand waren de bakkers met hun voorraad bloom ten achter gekomen. Op last van het broodbureau moet deze achterstand nu worden ingehaald. Waar moet dat heen. Een bewoner van Zeeland (Noord- Brabant) deed aangifte van zijn tweede tweeling in dit jaar, één in Januari en in December. Veel te dure kolen. Men seint aan het Centrum: Wie is bij het lezen van de door de Rijks-Kolendistributie nieuw ingevoerde prijsregeling voor brandstoffen (huisbrand) niet geweldig geschrokken Wie ter wereld had kunnen deDken dat wij in dezen winter voor een mudje slechte Hollandscho anlhraciet het ba- gatalletje van f6,70 zouden moeten te be talen hebben Maar, en dit is het ergste, wie be grijpt, de meer dan draconische bepaling van de Biiks-Kolendistributie, dat men voor'reeds IaDg geleden ontvangen en betaalde hoeveelheden, indien deze de 10 HL overschrijden (hetgeen bij hoo- gare klassen zeker algemeen hot geval zal zijn) alsoog het verschil tusschen vroegeren en nieuwen prijs (f2,40 en f 6,70, dus verschil f 4,30 per HL 11!) zal moeten bijbetalen, onder bedreiging dat, wanneer men daaraan niet voldoet, men geen aanspraak meer kan maken op levering van brandstoffen. Waar ter wereld is zulks ooit iu den handel voorgekomen Wie zal zich vei plicht gevoelen aan een dergelijke ongehoorde bepaling te voldoen? Bestaat er ook maar éénige reden voor zoo'r. enorme prijsverhooging Hebben de Brandstoff-ncommissies bjj de vaststelling der verkoopprijzen zich dan zóó erg vergist? Zijn door de Limburgsche kolenmijnen de prijzen, die toch aireed3 50 pCt. hooger zijn dan voor den oorlog, plotse ling zóó enorm verhoogd Niets wordt daarvan vermeld, doch bij een zoo ingrijpenden maatregel heeft het volk recht op inlichtingen en moet dus in deze zaak onze eisch zijn meer licht! Te Groningen is een druk bezochte protestvergadering gehouden van de brandstoffencom missies in de provincie Groningen. Met algemeone stemmen werd beslo ten om den Minister van Landbouw te berichten, dat de circulaire van 5 Dec. als onuitvoerbaar moet worden verklaard'. Nog werd besloten om alle brandstoff ,n- com missies in Noderlanl mot dit aan don M-nistor te zerden aires in kennis te stellen. Abonnementsprijs per 3 maandc-n. Voor den Borg 40 Cts. - Franco per post door ge heel Nedbriand 55 Cts. Naar Amerika en andore landen met verhooging der porto's. Pri/s der Adverientün. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel moer S Ct Groote lettors en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts, per nummer. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat van 17 Dec. tot en met 23 Dcc. a. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal zijn op elke blauwe bon no. 3 één hectogram (1 ons) zachte zeep op elke groene bon no. 8 ons gort. op elke gele bon no. 4 één hectogram normaal bak- en braadvet. op elke grijze bon no. 9 2 ons groene erwten óf indien voorradig 2 ons bruine boonen Gedurende het tijdvak van 15 tot en met 31 December is verkrijgbaar: op elke bon no. 9 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. thee. op elke bon no. 10 eener thee-en koffiekaart 0,1 K.G. Koffie. op elke bon no. 5 eener Rijks-Petroieum- Distributiekaart 2 Liter Petroleum. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht Texel, 14 Dec. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1