Boerenknecht Openbare Vrijwillige Verkooping. EEN HUIS Rust Roest. Predikbeurten- M ar kt berichten Advertentiën Advertentiën. Notaris H. H. Beeckman, publiek verkoopen: Boekii. Parkstraat. Vredesgeruchten. Zou het naderend Kerstfeest den lang en vurig verbeiden yrede brengen? Het is een vraag, die op veler lippen is, na de gebeurtenissen aan het Rus sische front. Een vraag, waarbij men verlangend uitziet ook naar de andere zijde van het oorlogstooneel en het oor te luisteren legt naar de stemmen die opgaan aan de overzijde van de Noord zee en van den Atlantiscben Oceaan. Zou het tóch waar zijn? vroegen wij ons ook heden weer af, toen ons word meegedeeld, dat een groote cargadoors- firma te dezer stede via Scbeveningen het draadloos bericht ontving, van een harer relaties in Engeland, vermeldende, dat de Britsche regeering zich bereid wenscht te verklaren de vredesonder handelingen te openen. Boop doet leven en dit bericht, geseind aan een firma van naam in de scheepvaartwereld heeft onze hoop weer opgefleurd, dat het einde van 1917 het begin mo ge zijn van een nieuwen dageraad. Opgefleurd, ook al bleef nadere be vestiging der firma bij onze ioformatie achter wege. Want ook de ontkenning werd niet gegeven. En wat den vrede betreft gelooven wij zoo gaarne in wat wij hopen. Kon het Kerstfeest 1917 in waarheid het feest zijn van het „Vrede op aardel" R N. Verset tegen de prijsbepaling der brandstoffen. In de vergadering van den gemeente raad van Zaandam, werd door den wet houder, de heer Duijs, medegedeeld, dat in de brandstoffmcommissie ernstig verzet was gerezen tegen de laatste circulaire van den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, betreffjnde de prijsbepaling der brandstoffen, waar door vooral groep B, waartoe behooren de winkeliers en kleine kantoren, zwaar zullen worden getroffen. De commissie achtte een prijs van f9 voor een H.L. anthraciet zeer bezwarend, terwijl men de overtuiging had, dat die hooge prijs niet door de stijging der kosten wordt gerechtvaardigd. Aan den heer Duijswerd opgedragen, in Den Haag pogingen in het werk te stellen, den maatregel te verzachten, terwijl inmiddels besloten werd de maat regel van den minister niet uit te voeren en de brandstoffen tegen den ouden prijs te blijven leveren. De Schiedanische branderijen stop gezet. Het Rijksgraanbureau heeft aan de vertegenwoordigers der branderij-indu strie te Schiedam medegedeeld dat hun deze week voor het laatst granen ter beschikking worden gesteld. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn dat de geheele Schiedamsche alcohol industrie zal worden stopgezet en hon derden die daarmee tot nu toe hun brood verdienen werkloos zullen worden. Als oorzaak van dezen maatregel vermoedt men naast het graangebrek en de actie der drankbestrijders, bet streven naar concentratie der bedrijven ook in deze industrie, waardoor tevens aan brandstof stei k gespaard zou kunnen worden. De Delftsche Gist- en Spiritusfabriek en de spiritusfabriek te Bergen-op-Zoom de beide grootpioducenten van alcohol en gist die melasse als grondstof gebruiken zouden dan in de behoefte van het ge heele land moeten vooizien. het afhilen van de D uitsche krijgsgevingenen. Naar de N. R Ct nader verneemt zal do reis van Rotterdam naar de Eogelsche haven Boston, waarheen de Sindoro, de Zeeland en de Koningin- Regentes zullen gaan om do Duitsche krijgsgevangenen af te halen ongeveer drie dagen duren en denkt mm telkens in 8 dagen terug té zijn. Hes nachts zal niet worden gevaren, maar dan komen de schepen voor anker te liggen. De paardentram der seven ge- meenten. De H. IJ. S. M. heeft af vijzend be schikt op het verzoek der 7 gemeente besturen gelegen aan de lijn Hoorn Enkhuizen om de paardentram te explo- teeren. Ofschoon de verschillende raden nog geen uitspraak hebben gedaan zullen naar alle waarschijnlijkheid bedoelde ge meenten de tram nu zelf in beheer ne men. Haring en spiering. Met ingang van 8 December is ver boden het vervoer en de aflaveri m vsn haring, kleiner dan 13 oM. en van spierii g kleiner dan lu cM. Opnieuw geïnterneerd. De Nederl, Regeering bad aan de Belgische de uitlevering gevraagd van 8 Belgische soldaten die de Nederl. interneering ontvlucht en naar 't fiont teruggekeerd waren. Allen zijn nu teruggekeerd en bevin den zich weer in Noderland. Twee waren reeds in de loopgraven op 50 M. afstands van de Duitschers geraakt en zijn in hun khaki-uniform opnieuw geïnterneerd. Om te controleeren of vader of moeder van hun eigen tarwe bakten, inspecteerde een ijverig politieman te Haarlemmermeer op den wegde boterham zakjes der schoolkinderen 1 St. Bureaucralius In den Gemeenteraad" van Velzen deelde de heer Schilling een voorval van ambtenarij mede, dat de leden ten zeer ste bleek te verbazen en voor de be trokken persoon zéér onaangenaam was. Zroals bekend, werd een paar weken geleden door een binnengekomen vis- schersvaartuig gerapporteeid, dat onder meer de IJmuider loggers „Jacoba" en „Cornelis Bart" vermoedelijk zonden zijn getorpedeerd on de bemanningen hoogst waarschijnlijk zouden ziju omgekomen. Nauwelijks verschenen de berichten daar over in de bladen, of een ambtenaar van bet levensmiddelenbedrijf achtte het zich tot een heiligen plicht bij de treurende families de broodkaarten dezer zeelieden terug te laten halen, omdat die mannen geen kaart meer noodig hadden. Het stond toen evenwel nog in geenen deele vast, dat die opvarenden werkelijk ver ongelukt waren. Toen dan ook de dood- gewaanden weder in IJmuiden aan kwamen, konden zij nog een uur ver loopen om do opgeeischte kaarten terug te halen. De betrokken wethouder zegde een streng onderzoek naar deze minder ge voelvolle daad toe. Gemeentelijk landbouwbedrijf. Volgens het H b 1. beoogen Burgem. en Wetb. van Arasterdam in den Noorder IJ 6D in den Amsterdammerpolder in gemeentelijke exploitatie groenten te doen vei bouwen. Het thans bij den ge meenteraad ingediende voorstel om de afloopenda pachttermijnen der acht boer derijen in den Noorder IJpolder en van de eene in den Amsterdammerpolder voorloopig weer voor den tijd van slechts één jaar te verlengen, zou ook met dit voornemen meer verband houden, dan uit laatstbedoeld voorstel is op te maken. Ronselarij van arbeiders voor Duitscli- land. Weder wordt gewaarschuwd voor een firma te .Rotterdam, die ook te Amster dam een kantoor heeft, en arbeiders voor Duitschland tracht te ronselen. Men krijgt een contract te teekenen voor minstens 3 maanden. Is men eenmaal in Duitschland dan wordt men genood zaakt daar 3 maanden te blijveD, het werk te verrichten, dat woidt opgedra gen, van welken aard dit ook zij, en genoegen te nemen met wat men wil betalen en dat is natuurlijk heel weinig. Reis ziekten. Reizen, meer in het bijzonder, het zitten in treinen, kan verschillende ziekten veroorzaken. Eeu Fransch genees heer heeft dit oulangs nauwkeurig on derzocht en de resultaten van zijn proe ven in een brochure meegedeeld „Wil een mensch gezond blijven," schrijft hij, „dan moet hij zich nooit vlugger voort bewegen, dan met „beenenvlugheid.8 Was een snellere beweging beter, dan, had de natuur hem wel „stoombeenen" meegegeven. Moet men echter reizen, ga dan liever per boot, dan met een bonzenden trein, want dit laatste ver voermiddel heeft vele zenuwziekten op zijn geweten. Bovendien verkort het den levensduur." Hij geeft dan verder een statistiek, waaruit blijkt, dat treinenconducteurs, voor 40 pCt. min of meer zenuwpati ënten zijn. Wat een reactionair, zegt de Sch. Ct. waarvan wij dit ontleenen. Be gerantsoeneerde olifant. Gewichtsafname ten gevolge van oorlogsbrood en andere oorlogskostjes is aan de orde van den dag. Geen buikige Duitschers, geen gezette Fransche ma trones meer. Onrustbarend is echter een Berlijnscbe burger afgenomen onge veer een 1400 pond. De arme lijder,die dagelijks in een variété optreedt, is een olifant, die sedert den oorlog met de Duitsche bevolking op rantsoen gesteld is. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 8 tot en met 14 Dec. 1917. GEBOREN: Geene. ONDERTROUWD: C. J. de Wijn en A. J. Kuiper. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN: Teunis Koorn, 52 jaar, echtgenoot van Trijntje Mulder; Anna Maria Cornelia Ewlman, 32 jaar, echt- genoote van Mattbijs Molenaar. Levenloos aangegeven kind van Jacob Maas en Guurtje Smit. GEVONDEN VOORWERPEN. Een fietspomp. zondag 16 December 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, v.m. 10 uur ds. Visser. Kerkcollecte. Waal, n.m. balf 3 ds. v. d. Waa. Den Hoorn, n.m. 2 uur ds. Visser. Oudeschücl, v.m. 10 uur ds. v. Grasttek. Oosterend, n.in. half 3 ds. v. Grasstek. Voorbereiding H. Avondmaal. v.m. half 11 Zondagsschool. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. v. d. Waa. Dankdag v. d. oogst. H. Doop. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. half 10 ds. Dagevos. nam. 2 nur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur ds. v Giessen van Winschoten Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Kuperus. PROTESTANTENBOND. Oosterend, v.m. 10 uur v. Giessen van Winschcoten. gevraagd, 20 Maart of eerder. Bij C. S. KEIJSER, Brakenstein. TE KOOP Pnrmereno, 11 Deo. Aangevoerd: 719 Runderen waaronder: 308 vette ko ieu 100 4 145 Ct. per K.G OQ9 Gelde koeien f 130 4 240 Melkkoeien f 210 4 360. 19 stieren. 15 vette kalveren f 1,40 a f16") p. Kg. 149 Nuchtere kalveren f 15 a f 35; 2569 Schapen f 17 4 161,— 0— Lammeren f af—, 225 vette varkens f 1,22 a f 1.32 per Kg. 33 magere varkens 20 a f 40,00; 26 biggen f 8,00 a f 15,00; kipeieren f 15,25 a f 0.00 per 100; Schagen, 13 Dec. Aangevoerd: Uit de Schager Courant: 215 Vette Koeien f 200 a f 640,00. 5 Kaltkoeien f 260 a f 385; 28 Nuchtere kalveren 1 12 a f 28. 2272 Overhouders f 14 a f 38.00 350 Vette Schapen f 40 a t 64.00 Vette Varkens 000 a —0 ct. per Kg. 18 Magere Varkens f 30,a f 0, 24 Biggen f 6.— a f 12,00; Lammeren f af —.00 - Boter f 2.40 a f 2.80 per K.G. Kipeieren f 19 00 20,00 per 100 voor VIER achtereenvolgende plaatsingen fn de Texel,sche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. te Nieuwediep (den Ileldcrj, zal, op Dinsdag 18 December 1917, des avoeds ten 7 uur in bet café „den Burg" aan bet Marktplein te den Burg (Texel) Gemeente Texel: 1. Een perceel weiland geraamd „de Dijkstal," aan het Gerritslinder Dijkje, ka daster Sectie H no. 853, groot 23 A. 20 cA. 2 Een perceel weilaud aan den Heereo weg te den Burg, kadaster Sectie K. no. 544, groo 29 A, en 10 cA. 3. Een perceel tuin, «chter perceel 2 gelegen, .kadaster Sectie K. no. 545, groot 7 A. eu 20 c.A. Combinatie 2 en 3. 4. Een huis en ert aan de Koogerstraat te den Burg nö. 189, kadaster Sectie K. no. 1186, groot 65 cA. 5. Een huis en ert aan de Koogerstraat te den Burg, ro. 190, kadaster Sectie K. qo. 1689, gfoot 1 A en 14 cA. Combinatie 4 en 5. To bezichtigen op Maandag 17 en Dins dag 18 Dec. '17. Nadere inlichtingen zijn te hekomen ten kantore van voornoemden Notaris. met uitgang in de Nieuwstraat. Adres te bevragen bureau Nieuwe Tex. Courant. De Brandstoffen-commissie t'e Texel maakt bekend ingevolge opdracht v/d Rijkskolen- distributie te 's Gravenhage Te rekenen van 1 December 1.1. af is thans de volgende prijsregeling voor brand stoffen vastgesteld Voor alle gebruikers van GROEP A (particuliere personen) blijven de prijzen, zooals ze in October en November waren, voor zoover aangaat de 10 eerste brand- stoffeneenheden, waarop zij aanspraak kunnen maken. (In onze gemeente zijn ongeveer 6 eenheden afgeleverd, zoodat nog ongeveer 4 eenheden tegen de oude prijzen geleverd zullen worden.) Voor alle overige toewijzingen echter worden de prijzen verhoogd, zoodat voor de hoeveelheid, die men mag ontvangen boven de 10 H.L., meer moet worden be taald, en wel als volgtper H.L. anthraciet ongeveer f3,per H.L. kachelkolen onge veer f2.40 en per 100 K.G. gietcokes ouge- veer f3,50. (Deze verhoogde prijzen worden normaal-detailprijzen genoemd.) Boven de normaal-detailprijzen zullen bovendien nog de navolgende verhoogingen in rekening moeten worden gebracht: Klasse 2 tot en met 7 van groep 4, (van 2 tot' en met 7 haardsteden) betaalt den normaal-detailprijs plus fl,30 verhoo ging per brandstoffen-eenheid. Klasse 8 van groep A, fcentrale ver warming)betaaltden normaal-detailprijsplus f6 30 verhooging per brandstoffen eenheid. Groep It (groote magazijnen, winkels, kantoren) betaalt den normaal-detailprijs plus f3,50 verhooging per brandstoffen eenheid. Groep C (openbare gebouwen, enz.) be taalt den normaal-detailprijs plus f3,50 verhooging per brandstoffen eenheid, be halve de tot de groep behoorende kerken, scholen, ziekenhuizen en gestichten vm weldadigheid of algemeen nut, welke den normaal detailprijs betalen plus f 1,3U ver hooging per brandstoffen eenheid. Groep D (gebouwen voor publieke ver makelijkheden) betaalt den normaal-detail prijs plus f3,50 verhooging per brand stoffen eenheid. NAVORDERING. Voor zoover ïd enkele uitzonderings gevallen aan de verbruikers van groep A reeds meer dan 10 brandstoffen eenheden mochten zijn afgeleverd, zal bij deze ver bruikers voor de meerdere afgeleverde een heden het verschil moeten worden nage vorderd tusschen den ouden detail-prys en den normaal-detailprijs vermeerderd met de toepasselijke verhoogingen. Bij de groepen B, C en D zal navordering moeten geschieden bij die verbruikers, aan wie op 30 November j.l. meer dan 25% hunner rantsoenen is afgeleverd. Deze verbruikers zullen moeten worden belast met het verschil tusschen den ouden detailprijs en den normaal-detailprijs, ver meerderd met de toepasselijke verhoogin gen voor de hoeveelheid ontvangen boven de hiervoor genoemde 25%. Bij weigering van verbruikers om aan deze navordering te voldoen, zal hun moe ten worden medegedeeld, dat zij GESN BRANDSTOFFEN MEER ZULLEN ONT VANGEN zoolang de kolen-distributie van Rijkswege geschiedt. TURF. De prijzen, waarvoor de turf wordt toe gewezen, ondergaan geen verandering. Voor zoover evenwel de turf wordt afge- geleverd aan de verbruikers van groep A op hun rantsoen boven de eerste 10 een heden en aan verbruikers van de groepen B, C en D, boven de 25% van hun rantsoenen zullen de toepasselijke verhoogingen, hier voor aangegeven, moeten worden in reke ning gebracht. In "verband met vorenstaande regeling, zullen wegens verdere aflevering op de eerste 10 brandstoffen eenheden aan groep A tekorten ontstaan. Daarentegen ontstaan overschotten wegens de verhoogingen boven den normaal- detailprijs, op alle andere leveringen van huisbrand in rekening gebracht, en wegens navordering. Aan de brandstoffencommissie's is de opdracht verstrekt, dat de winsten voor de_tusschenpersonen tot het strikt nood zakelijke beperkt blijven en niet in even redigheid mogen stijgen met de verhoogde prijzen.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2