I N°. 3148 Woensdag 19 December 1917, 31ste Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad, BERICHT. m Van week tof week- S a a Bit blad varscbjjnf Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S maanden, foot den Burg 40 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 53 Cta. Naar Amerika en andere landen met Terhooging dar porto's. Advcrteutlön daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prijs der Advcrtentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cta. Iedere regel moer 3 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 8 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVEKTENTIEN worden aangenomen bi) de Ui tg, Fibma LANGEVELB& DE ROOIJ, Parkstraat, Bona op T k x b l. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 8,— v.m. 1,30 n.m. Vertrekuren van de boot van Helder 9,30 vm. 3,— n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 5,33 8,27 7,26 sneltrein 9,11 4,10 7,11 8,05 11,08 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,35 te Alkmaar 7,54 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,49 te Scbagen 8,28 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,32 8,36 9,20 11,30 2,10 5,35 9,09 ged. sneltrein 11,41 10,27 12,16 Zondagmiddag van Amsterdam ver trek 12,49 aankomst Helder 5,35. Niet op Zon- en feestdagen. alleen op Zondag. In verband met de komende feest dagen zal de Texelsche Courant NIET verschijnen op 26 December, 29 Decem ber en 2 Januari a.s., doch op Donderdag 27 en Maandag 31 December. Ad vertentiën voor die nummers worden aangenomen tot 's middags 12 uur op den dag van verschijnen. Als gewoonlijk zal in het oud^jaars dignummer gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Nieuwjaarswenschen ad 30 cents voor niet meer dan 5 regels. Men wordt verzocht deze zoo tijdig mogelijk op te geven. De Uitg. JACHT. De Burgemeester van Texel maakt Ibekend dat de volgende publicatie is aan geplakt: De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 5 December 1917 no. 4 Gelet op art. 11 der Jachtwet; Brent ter kennis van belanghebben den, dat in Noordholland a. de jacht op klein wild, met uit sondering van die op houtsnippen zal worden gesloten op Maandag 31 Decem ber 1917, met zonsondergang; b. de jacht op houtsnippen zal wor den gesloten op Donderdag 31 Januari 1918, met zonsondergang; dat alzoo, op grond van het bepaalde bij het eerste lid van art. 27 der aan gehaalde wet, het verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van klein wild met uitzondering van houtsnippen uiter lijk tot en met 14- Januari 1918 en van houtsnippen uiterlijk tot en met 14 Febr. 1918 zal mogen plaats hebben. Ea" zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 7 December 1917. De Commissaris der Koningin voornoemd, A. RöELL. Texel, 14 December 1917. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. De Burgemeester der gemeente Texel, maakt bekend, dat bons, ter bekoming van schoenen en klompen tegen ver minderden prijs in het vervolg slechts 10 dagen na den datum der afgifte geldig zullen zijn. De thans reeds afgegeven bons zijn geldig tot uiterlijk 15 Januari 1918. Texel, 18 December 1917. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 8-15 Dec. De Grondwetswijzigingen zyn j.l. Woens dag „plechtig afgekondigd" ofschoon de meeste onzer lezers daar wel niet veel van gemerkt zullen hebbeD. Alhoewel in 6nkele groote steden, zooals Den Haag, Rotterdam en Amsterdam, had de plech tigheid, die op zich zelf al heel weinig indruk kon maken, eenige belangstelling getrokken. Daar trokken drommen arbei ders naar de gemeentehuizen om den luis ter van dit historisch -oogenblik te ver- hoogeD. In Den Haag nam mr, Troelstra de gelegenheid te baat om de saamgestroom- de menigte toe te spreken en de Grond wetsherziening voor te stellen als de kroon op het werk van een 20-jarige onvermoeide actie der sociaal-democratie. En in Amster dam beklom eveneens een leider der S. D. A. P. het bordes van het raadhuis om het zelfde te doen. Enkele bladen toonden zich later over deze vrijpostigheid der beide sprekers, om een officieële plechtig heid dienstbaar te maken aan een socia listische betooging, nogal ontsticht. In den morgen van den historiscben gedenkwaardigen dag of hoe men hem ook verder moge noemen vond minis ter Cort v. d. Linden in zijn kabinet een mooi bouquet bloemen met een kaartje van de sociaal-democratische kamerfractie er aan. Dit was bedoeld als een smaak volle, kleurige en geurige hulde aan den Staatsman, die de Grondwetsherziening aan de orde heeft gesteld. Achteraf blijkt nu echter, dat dit bloemstuk „e6n geschiedenis" heeft gekregen. Slechts twee of drie S. D. A. P. kamerleden hadden de bloemenhulde ontworpen en uitgevoerd, zonder medeweten of goedgekeuring der Kamerfractie. En nu moeten verschillende fractieleden tegen deze bloemrijke mani festatie hebben geprotesteerd. Ook was het bloemstuk al eerst in d6 Kamer geweest voordat het in het kabinet van den mi nister een rustig plekje kreeg. Men had het daar laten zetten op de minister tafel maar de voorzitter, die men met dit huldeblijk niet in kennis had gesteld, liet de bloemen verwijderen en naar het kabinet van den minister van binnen- landsche zaken overbrengen. Ia de kamer zelf kon men Woensdag ook de bloemen best missen, ondanks het historische van den dag. Men scheldt ons in het buitenland niet steeds ten onrechte het volk van boter en kaas. Inplaats dat de kamer op plechtige wijze het feest van de afkondiging der Grondwetswijzigingen vierde, hield zij zich bijna den geheelen dag bezig met de kaaskwestie, die tot zoo'n groote ruzie geworden was tusschen de ministers Treub en Posthuma. Er is heel wat to doen geweest in de kamer en al verzekerde minister president Cort van der Linden ook vooraf, dat het geschil bijgelegd was, de manier waarop de beide ministers hun standpunt uiteenzetten, deed zieu, dat ze nog lang niet met elkander op één stoel zitt6n. Daarby werd door een der kamerleden een felle pbilippica gehou den over het beleid van minister Posthu ma in de kaaskwestie. Verwacht moet worden, dat nieuwe botsingen tusschen de beide krachtige figuren in het kabinet wel niet zullen ruitbiy ven. Daarbij dreigt voor minister Poatbuma nog een felle critiek oyer verschillende crisismaatregelen, welke waarschijnlijk los zal breken bij de behan deling van de aangekondigde suppletoire landbouwbegrootingen, waarbij nieuwe millioenen gevraagd worden voor de ver dere verstrekking van levensmiddelen. Zoo dat in de eerst volgende weken nog wel eens belangrijke politieke gebeurtenissen om de aandacht zouden kunnen vragen. Bijna reeds was er al deze week een minis- terieele crisis ontstaan, tengevolge van een geschil tusschen de" kamer en den minister van mariue, den heer Rambonnet. De minister wil te Dordrecht een aspiran- tenschool voor de marine stichten, maar de kamer toont niet veel zin hem daar voor de noodigo gelden te verschaffen. Toen dit den minister duidelijk word dreig de hij, te zullen heengaan. Er werd ge stemd en ondanks het feit, dat de minis ter de portefeuillekwestie gesteld had, verklaarde de meerderheid zich voor het amendement om de post te schrappen. „Gelukkig" bleek toen, dat de kamer niet voltallig was en er nu de komende week over gestemd zal moeten worden. Komt tijd, komt raad, minister Rambonnet zal nu misschien nog wel op zijn zetel blijven. Ons land kan het eigenlijk ook best zonder een ministerieels crisis stellen. Temeer, waar naar menschelijke berekening de taak van het kabinet toch ten einde spoedt. Het nieuwe jaar zal een nieuwe kamer brengen, gekozen volgens de nieu we Grondwetsartikelen en het zou- al zeer toevallig zyn, als de politieke situatie bleef zooals die in 1913 was ea nog is. —o—o—o Kerstmis nadert weer. Wel bevinden we ons nog in „de donkere dagen," die er aan vooraf plegen te gaan, maar 't is toch alsof we heel in de verte reeds de eerste lichtglanzen van den blijden Kerstmorgen ontwaren, 't Is weer de tijd, waarin de gedachten aan vrede zich vermenigvul digen. Vooral nu er ver in het oosten van deze donkere, sombere oorlogswereld, de nog wel onzekere, doch steeds helder wor dende lichtflikkering van de fakkel des vredes gezien kan worden. Een jaar geleden was het ook zoo ge steld. De Centralen hadden den fakkel ont stoken ze hadden vrede aangeboden, een vrede, die naar hun verklaring voor alle partijen een eervolle zou kunnen zijn. Spoedig echter werd da fakkel weer ge- bluscht en op Kerstmis 1916 donderde het geschut eve.D geweldig als anders. De geallieerden wilden van geen vredes onderhandelingen hooren, want hun doel was niet bereikt, het Pruisisch militairis me was niet vernietigd. Maar binnen een jaar zou het zegevierend einde gekomen zijn, verklaarde Lloyd George... We ziju eeD jaar verder en nog altijd is het einde er niet. De militaire toestand laat zich voor de geallieerden minder guns tig aanzien dan een jaar geleden. Churchill, de Engclsche minister, moest zeer terecht nog in de afgeloopen week verklaren, dat het doei dat de geallieerden zich gesteld hebben, nog niet bereikt en Asquith zei vrijwel hetzelfde, al was zijn rede ook veel gematigder dan die van Churchill en denkt hj) er sterk over een vrede door overleg te accepteeren, nu een vrede door het zwaard nog verder verwijderd lijkt dan ooit. Alles is nog als een jaar geleden, althans zoo voor het oog. Maar toch mogen we thans den toenemende lichtflikkering zien. Toch is de hoop op een spoedigen vrede krachtig verlevendigd in de laatste dagen. De oorzaak daarvan is gelegen in de belangrijke gebeurtenissen, die zich afspelen in het oosteD, in en om Rusland. Het is een onomstootbaar feit, dat de macht van de maximalistiscbe regeeriDg te Petersburg voortdurend toeneemt. De behoefte aan en de begeerte naar vrede is onder het Rus- sisohe volk zoo groot geworden, dat het de Maximalisten steunt. Men kan ook zeggen dat leger en vloot aan de zijde van Lenin en Trotzky staan. Eu wat vooral als een feit van beteekenis moet worden genoemd, is de overwinning, die de Roode Gardesin den strijd tegen de generaals Kornilof en Kaledin behaald hebben. Kornilof was met een legermacht op maisch naar het zuiden om zich aan te sluiten bjj den kozakken- generaal Kaledin, maar voordat bjj zjjn doel had kunuen bereiken werd by achterhaald door de regeeringstroepen en verslagen, zoodat by zich door een haastige vlucht moest redden. En op hetzelfde oogenblik werd er in de omgeving van de Zwarte Zeehaven Rostoff een verbitterd gevecht geleverd tussch6n de troepen van Kaledin en de Roode Garde. Ook hier zegevierden de regeeringstroepen, die door de Zwarte Zaevloot ondersteund werden. De beide kozakkengeneraals Kaledin en Protofsky werden met hun staven gevangen genomen, hun legers werden verslagen en de beide belangrijke havensteden Rosloff en Tagan rog heeschen de revolutionaire vlag. De contra-revolutie is daarmee den kop inge drukt en de kans om Lenin en Troizky uit het regeeringsgebouw te verdry ven is ver keken Ea tusschen die bedrijven door werden te Brest-Litowsk de onderhandelingen tus schen Rusland en de Centralen voortgezet om tot een definitieven wapenstilstand te komen ter voorbereiding van den vrede. Dat ze tot een vergelijk zullen leiden, staat vrij zeker vast. Rusland heeft te zeer be hoefte aan vrede, dan dat het ten slotte niet ook wat minder aannemelyke voor waarden voor lief zal nemen. Is het wonder, dat onder die omstandig heden de vrodesstemming ook in de Entente- landen toeneemt? Men beseft daar maar al te zeer, wat de gevolgen zullen zijn als de Russen vrede sluiten en de Centralen zich met al hun militaire krachten naar het westen en zuiden wenden. Zoowel in Engeland als in Frankrijk en Italië gaan voortdurend meer stemmen op, om eens ov^r vredesvoorwaarden te denken. Maar de Ententeleiders hebben er nog getm ooreo naar. Lloyd George heeft Mrydag nog een redevoering gehouden, die niets aan duidelijkheid te wenseben overlaat. Hy acht het aangaan van een vitdesverdr ig met Duitschland „dat de verdragen als vodjes papier beschouwt" onmogelijk. Er moet voortgestreden worden t -t de ver-

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1