Uitvoering te Oosterend „Het licht in den nacht" Prijsopgaaf gevraagd Aanbesteding. twee perceelen weiland Gemengd INieuws. M arktberiehten* Advertentiën Advertentiën. Na afloop ba!, Dans vrij, REKEMNÜKN „KUNST AM HET VOLK". UITVOERING Entree 50 cent. BAL NA. Bond van Melkveehouders Algemeene Vergadering Komt allen op! Slijters hebben geen toegang. Verhuring' bij inschrij ving voor den tijd van zes jaren, Gemeente Texel. de doode paarden G. J. O, D. Dikkers, publiek verlmrea: Predikb&uri&n- „T I E N H O V E M" gang kan beteekenen. Besloten wordt kring I er voor te spannen, de afgevaardigde voor het dis trict Helder te verzoeken zijn stem te gen het ontwerp te verheffen en tevens alle zuster-afdeelingen en boerenorgani- saties in het district op te wekken hetzelfde te doen. Op een vraag van den heer S. C. Eelman of men, nu voer voor de scha pen is toegewezen, daarvoor van eigen verbouwd graan mag gebruiken, meent de voorz. ontkennend te moeten ant woorden. In z'n sluitingswoord brengt de voorz. daarop dank aan de afgetreden bestuurs leden, herinnert de slechte resultaten van het veehoudersbediijf in 1917 en hoe wij bij hét. voortduren van den oorlog steeds meer op eigen middelen zijn aangewezen en al meer in de klem raken en eindigt met de beste wenschen voor 1918. Het Mclit in den Nacht. In de laatste maanden kwamen wij herhaaldelijk in verschillende bladen recensies tegen van bovengenoemd too- neelspel. Nu de Arbeiderstooneelvereeniging „Kunst aan het Volk" het heeft aauge- durfd dat stuk in studie te nemen en daarmede den 2e Kerstdag te Oudeschild voor het voetlicht te verschijnen, komt het ons niet ondienstig voor hier te laten volgen, wat het Leidsch Dagblad daarover schreef. Inte Onsman is met één slag in ons land als tooneelschrijver b9keud gewor den. Weinigen hadden tot nu buiten arbeiderskringen van hem gehoord, want al jaren worden door dilettantenclubs één acters van Onsman opgevoerd. Maar nu heeft hij, de socialistische propagan dist, zich gegeven aan grooter werken. Hij heeft een tooneelspel in vijf bedrij ven het licht doen zien en dit, „Het Licht in den Nacht," wordt nu voor volle zalen in vele plaatsen opgevoerd. Het gezelschap van den „Planlage- Schouwburg" trekt er het land mee door, na een succesvolle reeks voorstel lingen in de hoofdstad eo een Alkmaarsche tooneelclub trekt volle zalen bij opvoe ringen in Noord Holland boven het IJ. Onsman is bekend geworden en bij een deel van het publiek ondervindt hij zeer groote waardeering. Dat in niet geringe mate door de actualiteit van het onderwerp. Want „Het Licht in den Nacht" speelt in Duitschland, in den tegenwoordigen tijd, en geeft een brok oorlogsellende te zien, zóó schrij nend wreed, als in geen jaren op de planken is gegeven. men kan er verzekerd van zijn, dat op de bovenste rangen, waar het gevoel sterker spreekt, dit tooneelwerk een diepen indruk zal hebben gemaakt. Dat daar ook de speeches van Frits Balke, den jongen man, wien door den oorlog, reeds dadelijk bij het uitbreken, 't duidelijk wordt, dat er een nienwe dag moet kom on, dat 't dan niet meer mogelijk kan zijn, dat enkele beslissen over het lot van millioenen, dat niet meer het geld de eenige internationale is, het meest zijn ingeslagen. - Bij de dezer dagen te 's Graven- hige gehouden examens slaagde voor lste stuurman de heer P. T. v. d. Heide en voor 3de stuurman de heer D. J. Warmenhoven beide leerlingen der Zee vaartschool alhier. Winter. Toen de wintermaand, December, zijn .intrede deed, was dat met sneeuw en ijs e i heden 21 December, begin van den whter volgens den almanak, zitten wij er weer midden in. Wij hebben nog altijd wel toezegging van brandstoffen, nu zelfs toewjjzing, volgens sommigen is ze zelfs reeds vanuit de steenkolenmijnen afge zonden, maar we hebben niet. Het vroor reeds een paar nachten, dat het knipte, de jeugd vermaakt zich met fchaatsenrijd n, de Zuiderzee is door ijs afgesloten en wij hebben geen brandstof. En dat niettegenstaande onze brand- stoffencommissie reeds in den zomer op het gevaar van insluiting heeft gewezen. Waarlijk, wij houden niet van moppe ren, w|j wijzen zoo graag steeds op de lichipunten, maar moeten nu toch con stat eren, dat de centrale regeling alles te wenschen overlaat. Wat ons nu treft, had ons reeds begin Novtmber kunren overkomen en dan bad men kunnen zeggen, de winter kwam ook zóó vroeg, maar dat excuus an hans geen dienst doen. Als wij straks de dure brandstof zullen ontvan gen door zooveel onnoodige kosten in prijs verhoogd, dan stellen wij nu reeds de vraag of Texels ingezetenen voor het verzuim van de Centrale commissie de boete moeten betalen. Ons dunkt het is ongehoord Op het drietal voor predikant bij de Gereformeerde Kerk te Ouderkerk aan de Amste! komt o a. voor de heer Ds. J. C. Dagevos, te Oosterend alhier. Oudeschild20 Dec. Dinsdagavond j.l. en hedenavond kon „De Dageraad" niet op tijd in de Haven komen Den eersten avond niet door het lage water en den tweeden door dat zij door den zwaren mist aan den grond was geraakt. In beide gevallen werden de post en de passagiers door TX 19 aan wal gebracht. Bestrijding van drankzucht. In een Fransch blad, „Moniteur du Puy de Dórne," stond onlangs te lezen, hoe men in enkele departementen van Noord-Frankrijk de drankzucht bestrijdt. De politie zou opdracht hebben, met dronken lui, die ze op straat ontmoet, zeer beleefd om te gaan. Met vriende lijke woorden noodigt zij de waggelende personen uit, in een huurrijtuig plaats te nemen, waarmee zij hen naar een bepaald daarvoor bestemde inrichting brengt. Daar kan de patiënt eerstj uit slapen en bij 't ontwaken is genees kundige behandeling zijn deel. Medicijnen worden hem toegediend wij praten nog altijd het Fransche blad na die hoofdpijn, duizeligheid, braken enz. kun nen verhinderen. Zorgvuldig wordt ten slotte de verpleegde naar huis geleid. En den volgenden dag wordt do reke ning van de onkosten bezorgd bij den kastelein, die 't laatst den bescbon- kene drank verkocht heeft. De methode is misschien nog niet heelemaal verkeerd. Een belangrijke arrestatie. In de laatste weken kwam het her haalde malen voor, dat aan het hoofd postkantoor te Amsterdam postwissels ter inning werden aangeboden, welke later bleken van valsche handteekening te zijn voorzien. De ambtenaren met de uitbetaling belast, zoowel de directeur van het postkantoor, alsmede de recherche hadden een vast plan beraamd om den schuldige den een of anderen' dag in den val te laten loopen. De ambtenaren, die, door een wachtwoord, wanneer zij aan den postwissel twijfelden, elkaar waar schuwden, slaagden er Woensdagmorgen in een persoon te doen arresteeren, die inderdaad een postwissel met valsche handteekening had aangeboden. Toen de persoon zich dien morgen omstreeks elf uur aan het hoofdpostkantoor met den postwissel tor inniug had vervoegd, waarschuwde de ambtenaar door zijn wachtwoord een ander aanwezigen ambte naar, die zich toen weer met den directeur en met de recherche in verbinding stelde met het gevolg, dat de persoon nog aan het loket staande, gearresteerd werd. De recherche stelt thans een uitgebreid onderzoek in, omdat vermoed wordt, dat men hier met een handlanger van een complot te doen heeft. Vervoer van kolen. Het aantal extra treinen voor vervoer van kolen uit Duitschland naar Nederland over Zevenaar is met één uitgebreid er rijden nu op de werkdagen 5 extra treinen. Burgeiljjke Stand der Gemeente Texel. van 15 tot en met 21 Dec. 1917. Geboren: Nicolaas, z. v. J. Zoete lief en J. M Barhorst. Jan, z. v S. Koppen en M. v. Scbarenburg. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Overleden: Jan Burger, 77jaren, wed. van Grietje Boon. Zondag 23 December 1917. HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, n.m. half 3 ds. v. d. Wsa. Waal, v.m. 10 uur ds. v. d. Waa. iitm Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, n.m. half 3 da. V-'sser, Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. £1. Avondmaal. n.m. 2 uur Z'-ndagsschool. Oocksdorp, n.m. balt 3 de. v. Gra&stek, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Ym. half 10 ds. Dagevos, H. Avondmaal. nam. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, geen dienst. Dinsdag 25 December (le Kerstdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, n.m. balt 3 ds. y. Grasstek. ZendiDescollecte. Waal, v.m. 10 uur ds. v. d. Waa. Collecte Fonds noodlijdende kerken en personen. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Zendingecollecte, Oudeschild, n m. half 3 ds. v. d. Waa. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. Collecte v.d. Zondagsschool. Cocksdorp, n.m. halt 3 Ds. Visser. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. half 10 ds. Dasevos. n,m. 2 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, n.m. 2 uur ds. Kuperus. Woensdag 26 December (2e Kerstdag). HERVORMDE GEMEENTE. Den Burg, 's av. half 7 kerstfeestvieriög in Eben Haëzer, Waal, n.m. 2 uur korstfeestviering Zondagsschool. Koog, v.m. 10 uur ds. v. d. Waa. Collecte Fonds noodlijdende Kerken en personen. Den Hoorn, v.m. 10 uur geen dienst. n.m. half 2 kerstfeestvieriDg met ds Zondagsschool. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. n.m. 2 uur kerstfeestvieriog met de Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. I Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Donderdag 27 December. Koog, n.m. 2 uur berstteestviering Zondagsschool. Verzoeke ommegaand opgave van pre dikbeurten voor Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag. Purmerena, 18 Dec. Aangevoerd 719 Funderen waaronder: 308 vette bn ien 100 4 145 Ct. per K.G nqn Gelde koeien i 130 240 Melkkoeien f 210 360. 19 stieren. 15 vette kalveren f 1,40 a f 1 60 p. Kg. 149 Nuchtere kalveren f 15 al 35; 2569 Schapen f 17 A 161, 0— Lammeren f af—, 225 vette varkens f 1,22 af 1.32 per Kg. 33 magere varkens f 20 a f 40,00: 26 biggen f 8.00 a f 15,00; kipeieren f 15,25 a t 0.00 per 100; Schagen, 20 Deo. Aangevoerd:. Uit de Schager Courant: 215 Vette Koeien f 200^a f 640,00; 5 Kalf koeien f 260 a f 385; 28 Nuchtere kalveren 112 a f 28. 2272 Overhouders f 14 a f 38.00 350 Vette Schapen 1 40 a i 64.00 Vette Varkens 000 a 0 ct. per Kg. 18 Magere Varkens f 30,a f 0, 24 Biggen f 6.— a f 12,00 Lammeren f af .00 Boter f 2.40 a f 2.80 per K.G. Kipeieren f 19.00 a f 20,00 per 100 voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren JAN, zoon van S. KOPPEN en M. KOPPEN-v. Scbarenburg. Oosterend. 18 Dec. 1917. op Woensdag 26 Dec. (2a kerstdag) 's avends halt acht. Entree f 6,40 per persoon. KOPPEN. Personen beueden 16 j iar beslist gien toegsn.'. ten laste d;*r Doopte'inde Gemeente Burg, Waal in <>o*'erend worden ingewacht voor 8 Januari hij den boekh moer D. P. BAKKFR, Arb.-Tooneelvereeniging op Woensdag 26 Dec. 1917 (tweeden Kerstdag) 's nv. 8 uur in de Zeven Provinciën te Oudeschild. Opgevoerd zal worden Tooneelspel in vijf bedrijven door INTE ONSMAN. (Spel uit den hedendaagschen oorlog). Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering van 12—1 uur 10 cent per plaats. Afd. Texel op Maandag 24 Dec. a.s. 's morgens half 11 in hotel Texel. Agenda Rekening en Verantwoording. Verslag van de Algemeene Vergadering te Amsterdam. Verkiezing van een bestuurslid. Verschillende Mededeeliogen. Namens het Bestuur Jn. KOOIJ, Voorzitter. D. MANTJE Kz. Seer, van de Boerenplaats gelegen aan den grintweg, 5 minuten van de Kaasfabriek te de Waal op Texel, met schuur en weiland zijnde de perceelen de Besakker,Voorste en Achterste Kleikoogj Advokaatje, Jacob Bakkers LaDgwaal Kleine en groote Schetterkoog groot 18,98,50 Hectaren. Aanvaarding van het land en pchuur 25 Januari 1918 en der woning 20 Maart daaraanvolgende. Einde der huur van het land 22 December 1923 en der woning met schuur 20 Maart 1924. Aanwijzer de heer J. BOERHORST, die op Tienhoren woont. De inschrijvingsbiljetten moeten voor 15 Januari 1918 zijn ingeleverd ten kant re van den notaris G. DIKKERS te Texel die ook inlichtingen verstrekt. voor het vervoeren van basalt steenslag vanaf de haven te Oudeschild naar onderstaande wegen, Oudeschild—Waal plusminus 40 Hs. Driesprong—K. List 15 Oudeschild Burez'cht 20 Burgzicht -Den Burg 25 Biljetten in te leveren ten Gemeente huize voor Maandag 24 December 1917 's middags 12 uur. Het Bestuur van de Onderl. Paardenv. „Draagt Elkanders Lasten" te Eierland' wenscht bij inschrijving te verkoopen (boven 2 jaar) die er komen bij hare verzekering: vmaf 1 Januari '18 tot en mat 31 Dec. '18. Voorwaarden en inlichtingen te bekomen bij ondergeteekende, bij wien tevens voor of op 28 December e. k. inschrijviDgs- b'ljotten worden ingewacht. C. STOEPKER, Adm. Eierland. Notaris te Texel, zal op Donderdag, 3 Januari 1918, voor middags 11 uur, in bet Café „dea Burg" aan den Burg, ten verzoeke van den heer SKI. DLINKER, voor den tyd van 6 jaren, gelegen in Spanjr, om te seheur«n, z-; do de .Benedenste Toes" groet 1,17 60 H et en di „Povenste Toes',groet 1,50,90 Jiictl

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 2