N° 3151 Maandag 31 December 1917. 31ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Oudejaarsavond. Veel heil en zegen Gemeenteraad yan Texel. Binnenland. Kit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen Advertentiën daags voor de uitgave vóór A uur nam. Prijs der Advertentièn. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LAN9EVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tkx bi. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 8,- v.m. 1,30 n.m. Vertrekuren van de boot van Helder 9,30 vm. 3,- n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder Daar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. 5,33 8,27 7,26 sneltrein 9,11 4,10 7,11 8,05 11,08 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder Daar Alkmaar, van Helder 6,35 te Alkmaar 7,54 en Donderdagmorgen van Helder naar SchageD, van Helder 7,49 te Schagen 8,28 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 6,32 8,36 9,20 11,30 2,10 5,35 9,09gged. sneltrein 11,41 10,27 12,16 Zondagmiddag van Amsterdam ver trek 12,49 aankomst Helder 5,35. Niet op Zon- en feestdagen. alleen op Zondag. Regeeringswaren. Oudejaarsavondwoord van bijzonde ren klank, van u gaat uit een zekere bekoring en toch stemt gij doorgaans tot weemoed. Want boe heerlijk het is, dan te zitten in den kring der zijnen, de avond dwingt ons om in gedachten terug te gaan, op het gedeelte der baan, dat jaar heet en steeds heeft de herinnering voor ods naast veel liefs, ook leed, Daast blijde, ons ook droeve gebeurtenissen te biDnen te breDgen. Bleven wij dit jaar met de onzen gespaard en stemme ods dit tot dank baarheid, ons medegevoel gaat niettemin uit tot heD, die niet in dat geluk mochten deelen. Hier werd een moeder weggenomen van hare kinderen, hulpbehoevend nog en teer, den vader naast de zorgen voor het dagelijksch brood, ook nog die voor het gezin opleggend een kruis te zwaar -haast om te dragen. Daar werd een veelbelovend kind uit het gezin weggeraakt, ginds daalde een man ten grave die als levensgezel en als kostwinner zoo noode wordt gemist. We zageD beengaan Eaar het oord, vanwaar niemand wederkeert, een trouwen vriend, wiens beeltenis wij ons nog zoo vaak voor oogen hebben, wiens guuen lach ods nog in de 01 ren klinkt Maar waartoe meer dan. van Het jaar dat heenging gal ook juichens- slof. Hier wrnd de lang \erbeile zoon geboren, daar de band gesloten, die zielen samensmeedt, elders de studie met succes bekroond, eu voor allen binnen onze landspalen gaf het afgeloo- pen jaar reden tot dankbaarheid. Wij werden ook dit jaar gespaard voor dea geesel, die „oorlog" heet en die striemend bleef neerkomen, op de hoofden van kleur- eu rasgenooten, die aan het ontketenen van dien strijd, even onschuldig zijn als wij. Zeker wij leven onder drukkende omstandigheden, de mobilisatie onzer strijdkrachten vraagt schatten gelde, erger nog, dwingt tot werkeloosheid duizenden bij duizenden joDge mannen en richt huisgezinnen ten gronde, maar de oorlog geeft dat aliesin duizendvoud en nog veel meer. Er is reden tot dankbaarheid Onze landbouw werd geplaagd door een strengen nawinter, die do winter tarwe de9d bevriezen eu de hoop op een tarweoogst vernietigde, de droge zomer gaf weinig gras en weinig hooi, de prijzen van het jonge wol vee waren beneden den kostprijs, de boor had geen inkomsten uit het bedrijf eu moest V3n het kapitaal teren, wij hoorden dat nog dezer dagen in de vergadering onzer vroede vaderen, maar zijn land bleef ongerept, zija bedrijf werd niet ontwricht door de opvorderingen van den vijaud, zooals bij onze zuiderbroeders. De ongerechtigheden blijven voortdu ren, de vrije zee is een paskwil, onze vreedzame ha dels- sd visschersschepen, worden vastgehouden of in dea grond geboord, schaarsciite eu gebrek aan veel wat ous vroeger onontbeerlijk scheen, heerscht er in ous land, doch we leven nog en we eten nog enliggen ook onze jonge mannen werkeloos aan de grenzen, eldërs keerden ze als wrak ken Daar den huiselijken haard terug, vonden een graf in Niemandsland of op een soldatenk"rkhof, of liggen als var kens in de modder d6r loopgraven. Er is reden tot groote dankbaarheid! Een zee van ellende omringt ons en ons werd daarvan slechts druppelsge wijze toegemeten, waar het onze nabu ren bij slroomeu werd toebedeeld. Odat aan het nameloos leed van die allen een einde moge komen Dat de dageraad van den vrede, waarvan wij het eerste gloren soms meenen te ontdekken, spoedig moge aanbreken 1 TEXEL, 27 Dec. 1917. Kerstfeest. Het Kerstfeest met de kinderen van de Zondagschool werd den 2e Kerstdag ia üet gebouw Eben fliëzer avu de TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor DEM Bdeo 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 35 Cta. Niwr Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignotton worden nssr plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 15 Januari is verkrijgbaar: op elke bon no. 11 eenerthee-en koffiekaart 0.05 K.G. thee. op elke bon no. 12 eener thee- en koffiekaart 0,1 K.G. Koffie. op elke bon no. 6 eener Rijks-Petroleum- Distributiekaart 2 Liter Petroleum. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht Texel, 31 Dec. 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Gehouden Zaterdag 29 Dec. 1917, 's voormiddags 10.30 uur. Voorzitter, de heer Mets Loco-Burgemeester. Secretaris, de heer Jonker. Aanwezig 12 leden. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heer Boon. Na opening van de vergadering worden de notulen voorgelezen, die ongewijzigd worden vastgesteld. 1. Ingekomen stukken /Aededeelingen. De voorzitter doet voorlezing en mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Missive van den heer Commissaris der der Koningin in deze provincie houdende bericht dat aan den Burgemeester verlof is verleend, zich van 21 December tot 5 Januari buiten de gemeente op te houden. b. Idem van Ged. Staten houdende goedkeu ring van de gemeentebegrooting. Aangenomen voor kennisgeving c. Verzoek van de visschersvereenigingen „Betracht het goede" te Oosterend en „Oude- schild" te Oudeschild om het afslaan aan den afslag te Oudeschild van alles wat met garna- lennetten gevangen wordt, verplichtend te stel len voor onze visschers. Deze adressen hebben B. en W. pas 27 Dec. bereikt,*zoodat nog geen preadvies is kunnen uitgebracht worden, temeer daar te Volendam en andere plaatsen, waar een dergelijke rege ling schijnt te bestaan, informaties dienen te worden genomen. Gesteld in handen van B. en W. d. Verzoek van de Texelsche openbare onderwijzers. 1. het geven van herhalingsonderwijs aan alle scholen in de gemeente verplichtend te stellen en onafhankelijk van het aantal leer lingen, dat zich daarvoor aanmeldt. 2. Bij politieverordening te verbieden het rooken door kinderen beneden den leeftijd van 15 jaar en den verkoop van clgaretten, sigaren en tabak aan genoemde kinderen. e. Ongezegeld verzoek van het bestuur van de ambachtschool te Helder om steun van gemeentewege voor den leerling aan die school j. de Boer te Texel, die door de beperkte stoombootverbinding gedwongen is, thans te Helder te verblijven. Wordt als ongezegeld ter zijde gelegd. f. Mededeeling dat de plannen voor scholen en schoolwoningen te Cocksdorp en Oost thans zijn goedgekeurd. De Minister wil bouw school woningen voorloopig uitstellen B. en W. ach ten dit voor de Cocksdorp geen bezwaar, doch wel voor Oost, waarom door hen aan den Minister is gevraagd goed te keuren, dat de schoolwoning te Oost ook gebouwd wordt. De schoolbouw te Cockdorp zal binnenkort worden aanbesteed. 2. Benoeming regenten en regentes fllg. Weeshuis. In plaats van mevr. A. C. Visser-Bruin, die niet voor herbenoeming in aanmerking wenscht te komen, wordt als regentes gekozen mevr. Wagemaker-Keijser. De heeren C. van Heerwaarden en S. C. Keijser Sz, aftredend, worden als regenten her kozen. Met de benoemden kwamen als no 2 op de aanbevelingen voor mevr. G. Roeper-Boon en de heeren T. Zijm Jz. en M. Kooiman. 3. Idem leden en regentes filg. Armbe stuur. De heeren J. C. Visser en P. Witte Jz. wor den herkozen als lid, mevr. G. Eelman-Huismnn als regentes. Als no 2 kwamen hier op "3e aanbeveling voor de heeren J. Kooiman Gz. en W. J. Bakker en mevr. G. Roeper-Boon. 4. Idem lid commissie uan toezicht mid delbaar onderwijs. Herkozen de heer J, W. Roeloffs. 5. Subsidie voor uerbetering weg langs Schoonoord. Komt ter tafel het verzoek van de bewoners aan den weg bij Schoonoord, thans op geze geld papier ingekomen, waarbij is gevoegd een begrooting van kosten door adressanten aan verbetering van dien weg te besteden tot een bedrag van f 199,85. B. en W. memoreeren de bijzondere omstan digheden betreffende den weg. Maar overwe gen dat de weg er nu eenmaal is eu de bewo ners aan dien weg, als ingezetenen van Texel een'ige aanspraak hebben op steun van gemeen tewege. Zij stellen voor, dat de Raad hen daarom een erediet zal verleenen van f50. Een algemeene discussie ontspint zich over den eigendom van den weg en het eventueel stellen van de voorwaarde dat vrije toegang zal worden verleend tot aan het gebouw van het Witte kruis. De heer Dijt wijst er op, dat adressanten daarover niet te beschikken hebben en de er varing met den eigenaar Boon opgedaan, geen reden geeft met hem daarover te correspon- deeren. Op voorstel van-den voorz. wordt de beslis sing uitgesteld tot de volgende vergadering. 6. Jaarweddeuerhooging gemeente-reini ger. Op het adres van den gemeentereiniger om verhooging jaarwedde en een verlof van 4 da gen per jaar met behoud van salaris wordt door B. en W. voorgesteld een verhooging van f150.— per jaar te verleenen, doch den duurtetoeslag van f 1,50 per week te doen vervallen. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten, terwijl de voorz, op een vraag van den heer Dros betreffende de verlofdagen antwoordt dat het de bedoeling is, dat verlof te verlee nen, doch niet op de drukke marktdagen. 7. Idem hanen meester. Aan den havenmeester wordt op voorstel van B. en W. een verhooging van zijne jaar wedde met f50.toegekdhd. De heer de Graaf informeert of er voor den havenmeester geen aanleiding besjond eerder op herziening zijner jaarwedde aan te dringen, waarop de voorz. aanmerkt, dat genoemde functionaris mondeling bij den Burgem. en bij hem reeds lang daarop had aangedrongen. 8. Herziening jaarwedden burgemeester secretaris en ontuanger. Een lijvige circulaire van Ged. Siaten over de herziening van jaarwedden van burgemees ters, secretarissen en ontvangers in deze pro vincie wordt door den voorz. voorgelezen. Ged. Staten hebben eene nieuwe regeling ontworpen, waarbij rekening wordt gehouden met den diensttijd als zoodanig. Onze gemeente tellende volgens laatstbekend- gemaakte cijfers 69(54 inwoners meenen zij te moeten rangschikken in de 7e klasse, d. i. voor gemeenten met een aantal inwoners tus- schen 7000 en 10.000 inwoners en waardoor de jaarwedde van den burgemeester met een diensttijd van 2 jaren wordt bepaald op f 2500. die van den secretaris met 5 dienstjaren op f2475,— en van den ontvanger met 10jaren op f 1700. Zou er nog invloed van uitgaan wanneer de Raad zich er tegen verklaard? vraagt de heer Dros en de voorz., hem antwoordend zegt, niet te gelooven, dat het iets geeft. De heer Keesom meent dit niet zoo maar te mogen laten passeeren, de belasting moet in hoofdzaak betaald worden door de boeren, die in 1917 geen cent inkomen hadden en geheel van hun' kapitaal moesten leven, terwijl de burgem. als strandvonder zeker een groot inkomen heeft genoten. De lieer Kikkert informeert naar de gronden, waarop onze gemeente in de 7e klasse wordt geplaatst, de voorz. zegt dat dc circulaire spreekt van uitgestrektheid, stedelijk karakter, badplaats, centra van handel, enz. als redenen voor een hoogere klasse. De heer Koning acht de verhooging niet noo- dig, terwijl de heer Keesom opmerkt, dat in tal van gemeenten in deze provincie in de laatste dagen de circulaire is behandeld en de verhooging is afgewezen. Nogmaals wijst genoemde lieer er op waarvan betaald moet worden nu veel schapen werden uitgevoerd. Het verheugt de heer v. Scharenburg, dat er zooveel stemmen tegen de verhooging opgaan. In stemming wordt gebracht of men zich met de classificatie kan vereenigen, waarbij 10 leden zich tegen verklaren, dc heer Mets blanco stemt, terwijl dc heer Dijt zich vóór verklaart. De heer Dijt vindt de cijfers in de regeling genoemd voor burgemeester en secretaris in onze gemeente veel te laag in verhouding tot hetgeen zij presteeren. Voor den ontvanger vindt hij f1700,— te hoog, voor die betrekking toch wordt geen extra ontwikkeling veieischt slechts de noodige accuraatheid en betrouw baarheid, maar in verhouding tot hetgeen van een burgemeester en een secretaris wordt ver- eischt acht spr. de belooning veel te laag, het hebben van een goeden burgemeester en secre taris is in het belang van ieder. De heer v. Scharenburg als de boer vroeg opstaat en hij houdt niet anders dan de karne melk over, wat heeft hij dan aan een goeden burgemeester Nadat de heer Keesom nog eens opgemerkt heeft, dat de menschen, die de jaarwedden als belasting betalen moeten, geen inkomsten hebben, wijst de heer Dijt' er op. dat daarmede ook door arbeiders thans geen rekening wordt gehouden, waarop de heer Dros zegt wanneer het een verhooging van f50,betrof er niet over te zijn gevallen. Bij de rondvraag vestigt de heer v. Scharen burg de aandacht op den slechten staat van de Koogerklokde voorz. zegt overweging toe. De heer Keesom heeft tal van klachten tegenover den Burgemeester, over distributie, uitbetaling van vergoedingen voor militairen, enz, het spijt hem dat deze niet aanwezig is. Zou U daarover niet eens met Burgemeester spreken vraagt de voorzitter. Die kunt U voor niemendal- van mij koeien zegt de heer Keesom. De voorz. vindt die uitdrukking ontoelaatbaar, waarop de heer Keesom erkent, dit niet in afwezigheid van den burgemeester te hebben moeten zeggen. Waaruit put men echter het recht om den secretaris van Landbouw afd. Texel werk op te dragen. De Voorz. informeert bij den gemeente secretaris en deelt daarna mede dat dit tijdens diens ongesteldheid is geschied. Over het aan hem uitbetalen van spoorvracht zonder afgifte van kwitantie vraagt de heer Keesom inlichtingen, terwijl hij de aandacht vestigt op het onnoodig verlengen van het aantal ligdagen van tjalken voor gemeente rekening. Inlichtingen daaromtrent kunnen thans met Worden verstrekt. Met den wensch, dat het nieuwejaar den lang verbeiden vrede moge geven, sluit de voorz. daarop de vergadering.

Texelsche Courant | 1917 | | pagina 1