N® 3155 Woensdag 16 Januari 1918, 31ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week- Dit blad verschflnt Woensdag- on Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 40 Ct-s. Franco per post door ge heel Nederland 35 Ctj. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'a. Advertentiën daays roor de uitgave vóór 4 uur nam Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 40 Cta. Iodero regel meer 8 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Fibma LANGEVELB& DE R O O IJ, Parkstraat, Boaa opTiiei, Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 8,- v.m. 1,30 n.m. Vertrekuren van de boot van Helder 9,30 vm. 3,— n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst.' 5,338 8,27 7,26 sneltrein 9,11 4,10 7,11 8,05 11,08 Bovendien loopt een trein op Zondag morgen van Helder naar Alkmaar, van Helder 6,35 te Alkmaar 7,54 en Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,49 te Schagen 8,28 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,32 8,36 9,20 11,30 2,10 5,35 9,09 ged. sneltrein 11,41 10,27 12,16 Zondagmiddag van Amsterdam ver trek 12,49 aankomst Helder 5,35. Niet op Zon- en feestdagen. alleen op Zondag. Regeeringswaren. Gedurende het tijdvak van 16 tot en met 31 Januari is verkrijgbaar: op elke bon no. 7 eener Rijks-Petroleum- Distributiekaart 2 Liter Petroleum. Texel, 15 Jan. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Schuldvorderingen ten laste der Gemeente- Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel noodigen belanghebbenden uit, die in den loop van het jaar 1917 eenige leverantiën ten dienste der ge meente hebben gedaan le hunne vorderingen ten spoedigste in te zenden en wel voor zoover betreft onderhouds- en herstellingswerken aan gemeentegebouweD, enz. aan den ge meente-opzichter te den Burg en voor zooveel betreft andere leveringen ter gemeente secretarie 2e bunn9 vorderingen in te richten overeenkomstig een der onderstaande modellen Dienst 1917. De Gemeente Texel, debet aan Dienst 1917. Nota voor de Gemeente Texel van Texel, 14 Januari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUIJSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Manufacturen. De Burgemeester der gemeente Texel; Gezien eene circulaire van den Minister van Landbouw c a. d. d. 10 Januari 1.1. No. 4209, Afd. Crisiszaken vordert voor Zaterdag 19 Jan. a. s. van de respectieve handelaren op gave van de bij hen aanwezige voorraden manufacturen. Texel, 15 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Consenten kustvisscherij. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering den maximum geldigheidsduur van consenten voor kustvisscherij ad. 2 jaar, zoodat alle consenten, verleend voor 1 Jan. 1916, met ingang van 1 Januari 1918 verval len zijn. In hun eigen belaDg wordt aan belang hebbenden in overweging gegeven de vervallen consenten zoo spoedig moge lijk door andere te doen vervangen. Texel, 15 Jan. 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Sckoenreparatie. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot nadere aankondiging voor bons, om tegen verminderden prijs schoenen te laten voorzien van Dieuwe zolen en hakken, io aanmerking komen personen, behoorende tot gezinnen, die gemiddeld minder inkomen hebben dan f19,— per week. Texel, 15 Jan. 1918. Da Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 6—13 Jan. De Jaarwisseling en wat er mee verge zeld pleegt te gaan, ligt thans weder zoover achter ons, dat we kunnen zeggen, dat het leven weer in zijn gewo nen doen is gekomen. We zitten nog midden in den, aan sneeuwval al te rijken, winter en vooral in de groote steden be gint het, ook al tengevolge van de toe nemende werkeloosheid, geducht te nijpen men heeft er hier en daar zelfs al „honger- optochten* gehad en demonstraties tegen de wijze waarop de distributie der levens middelen geregeld is, maar overigens be ginnen we toch al weer „vooruit te leven." De dagen lengen, al is het nog maar nauwelijks merkbaar; we schuiven zoo zachtjes aan alweer naar het voorjaar, al spannen vorst en sneeuw zich ook in om elke gedachte aan „de lieve Lent" te ban nen. Toch geeft dat „vooruitleven" al weer eenige bemoediging en 't is of het ons de lasten van den oorlogswinter wat minder zwaar doet voelen. Licht zijn die lasten zeker niet, maar we hebben du toch zoo langzamerhand afge leerd om in overvloed te leven. Wel ver tellen de .bladen ons van het nieuwste O. Wers-snufje gouden met diamanten bezette gordijnringen! maar het zijo procentsgewljze maar enkelen, die zich aan dergelijke dwaze weeldegrillen kun nen overgeven. De meeste onzer hebben niet meer dan het brood huns bescheiden deels en in vele gevallen is dat deel heel wat bescheidener nog dan vroeger. We hebben geleerd ons te behe'pen bezuinigen. Heel zuinig zijn we met onze koleD, met ons gas of oos kaarsje, met ons schoeisel, met onze kleeding, ja waar niet mee. We eten met smaak het grove waterbrood, zouden wel een sneedjs meer lusten, als het ous maar niet per gram werd toegewogen, we houden ons „vasten" zoo nu en dan, want het vleesch is zoo duur en 't spek gaat bij 'tonsje; we rooken minder en presenteeren minder gauw een sigaartje, siDds het rooken een zoo duur genotmiddel geworden is. En zoo zijo we dagelijks bezig ons te oefenen in zuinigheid en de les van beperking en soberheid te leereu. Miar dat neemt niet weg, dat voor ve len deze vierde oorlogswiater e: oen is van opstapelende zorgen. Tagenovor de enkelen die grove winsten hebben gemaakt, staat zoo groote massa, wier zaken ver- loopen zijn, wier spaarduitjes er aan en op wie de lasten eiken dag weer zwaarder drukken. De werkloosheid is in de laatste weken onrustbarend toegenomen en het staat te vreezen, dat het leger werkloozen in de komende weken nog grooter zal worden. Gebrek aan grondstoffen vooral, noodzaakt zoovele bedrfjven stop te zetten. En er is nog niet veel uitzicht op verbe tering. Onze scheepvaart ligt stil, met on ze koloniën, waar de uitvoerproducten opgestapeld liggen, ie de gemeenschap ver broken. Onze Bchepen met graan liggen nog steeds in de Amerikannscho havens eenige ervan zjjn reeds gelost, omdat de ladingen tot verrotting waren overgegaan 1 Er is geen broodgraan genoeg voor ons en geen voeder voor ons vee, er is geen over- zeesche handel, geen aanvoer van materi alen en producten. En door dat alles wordt ons economisch l6ven zwaar geteisterd en neemt de oorlogsdruk, op ons allen gelegd, met den dag too. Er wordt gehoopt van den eenen dag tot den anderen, dat het beter zal worden. En soms verschijnt ons de hoop weer, zooals in de laatste dagen. Naar luid der berichten, is er eenige kentering gekomen in de onderhandelingen met Amerika, waardoor het mogelijk is, dat spoedig een deel onzer schepen met graan voor België en ons land zee zal kunnen kiezen. Ook wordt gefluisterd, dat onze regeering bezig is te onderhandelen met Duitschland, omtrent de levering van graan uit Roeme nië. Het zou een frappant bewijs-zijn van het fiasco, dat het Engelsche uithonge- ringsplan ten opzichte van Duitschland geleden heeft. Onmogelijk is het niet, want Roemenië is het graanland bij uitnemend heid. We krijgen over enkele dagen ook Roemeensche benzol en naar we uit goede bron vernamen, zullen we eerlaDg ook petroleum kunnen betrekken uit de iijke bronnen, die door ondernemende Neder landers geëxploiteerd werden en thans weer van de oorlogsver'woesting hersteld zijn. Duitschland verleent voor een en an der zijn medewerking, al zal dat zeer ze ker niet geheel belangloos geschieden en zullen we van de producten van onzen veestapel of ODzen bodem wel weer een deel moeten afdtaao. De uitvoer van koei en is reeds aan den gang en die van paarden zal spoedig volgen. Maar we leven toch weer „vooruit." Wat we ook merken aan de politieke actie die overal in den lande verlevendigt, nu weer de verkiezingen in 't zicht komen, Verkiezingen, die thans onder een zeer gewijzigde; Kieswet zullen plaats hebben en een zuivere groepeering der kiezers nog noodiger maken daa vroeger. We pie keren er ook reeds over, hoe bet straks loopen zal met de miljoenenaanvrage van minister Posthuma. Er is een alles behalve gunstig voorloopig verslag over versche nen en het antwoord van den minister schijot een heel boekwerk te worden. De critiek op het beleid vaa minister Posthu ma neemt toe, men voorspelt dat deze minister met zijn zenuwen als kabeltouwen het dez6n keer niet klaar zal spelen. En zoo zouden we op meer kunnen wij zen, waaruit blijkt boe we weer vooruit zien, als er geen belangrijke onderwerpen wareD, die in ons overzicht niet onbespro ken kunnen blijven. o—o o De grooten der aarde zijn bezig een nieuw hoofdstuk in het groote boek der wereld geschiedenis te schrijven en met spanning zien we er naar uit, hoe het slot zal luiden en wanneer het voltooid zal zijn. Ook in dat opzicht kunnen we zeggen „vooruitte leven". Het hoofdstuk dat geschreven wordt heeft tot nog toe een aaneenschakeling van de bloedigste drama's te lezen gegeven. Wat er op de volgende bladzijden zal staan weet niemand, maar vreezen doen we allen. Lloyd George en Wilson hebben rede voeringen gehouden, die weinig anders voorspellen, dan dat er nog vele zwarte bladzijden aan het hoofdstuk zullen wor den toegevoegd. Geen derEntentemogend- heden heeft rechtstreeks geantwoord op de Russische uitnoodiging om plaats te nemen aan do tafel voor de vredesonderhanjlelin- g n, maar in de meest besliste toon en den schorpsten vorm, hebben Lloyd George en Wilson een weigerend antwoord gegeven. Z'j hebben de oorlogsdoeleinden der Entente uiteengezet, waarvan herstel en schade loosstelling van België en teruggave van Elzas Lotharingen aan Frankrijk wel num mer één vormen, Naar luid der berichten zal de Duitsche Rijkskanselier, graaf von Hertling, in de komende week, in een uit voerige rede antwoorden op hetgeen de Engelsche eerste minister en de president der groote republiek aan de wereld als hun oorlogsdoel hebben .verkondigd. Men kan het wel haast vooruit zeggen, wat von Hertling het Duitsche volk zal hebben mede te deelen. De Entente wil onder de gegeven omstandigheden niet deelnemen aan een bespreking voor een algemeenen vrede, ze stelt eiscben die beslist onaannemelijk zfjn voor de Centralen en Hertling zal zeggen: welnu Entente als ge ons wilt noodzaken die eischen te aanvaarden, overwin ons dm eerst. En hij zal opnieuw de krfjgs- k'aroen steken en de wereld voorbereiden op bloedige gebeurtenissen die te komen staan, Gemeld wordt dat Wilson zoo'n hooge verwachting heeft van den.invloed die van zyn rede zal uitgaan, dat b(j maatregelen he6ft genomen om haar in Duitschland, Oostenrfjk-Hongarije, de Balkan en Rusland zoo algemeen mogelijk bökend te maken. Ze werd niet alleen naar alle oorden der wereld overgeseind, maar ook werd een mlllioen aflrukken van de rede in de Duit sche taal vervaardigd, welke door middel van vliegers onder de Duitsche soldaten aan het front zullen worden verspreid. De rede zal worden vertaald in alle bestaande Oostenrijkeche en Slavische talen, werd aangeboden aan alle Russische bladen en zal met alle denkbare middelen over de wereld verspreid worden. Op deze wfjze wil Wilson zfjn woorden laten rondbazuinen op aarde, maar als hy denkt daardoor, iets aan den algemeenen toestand te kunnen veranderen, dan kon hij het wel eeDS mis hebben. Nu de Entente geen vrede door overleg wil, nu ze eischen s blijft stellen, die niet overeenkomen möt het beginsel „geen annexaties of schade loosstellingen", zal het woord zeker weer worden gegeven aan kanon en zwaard, —o o—o— Vooral zal straks het zwaartepunt van den oorlog te vinden ztju in het westeD. Reeds nu wijzen allerlei berichten er op dat de Centralen bezig zfjn daar groote troepenmassa's samen te trekken. En in nog meerdere m te zal dat straks bet geval worden, indien de beraadslagingen te Rrest- Litow3k tot een goed einde worden gebracht. De kans daarop is in de laatste dagen zeer toegenomen, nu de Russen hun verzet op gegeven on naar ds plaats der vredesond r-

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1