n. N°. 3157 Woensdag 23 Januari 1918, 31st0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad, Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bürq 40 Ct». Franco per post door ge heel Nederland 33 Cts. Naar Amerika en andere landen met veihooging der porto's, Advertontiën daags voor de uitgave vóór 4 nur nam Pr\js der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 40 Cta. Iedere regel meer Ct Groot, letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers Cts, per nummer. BONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Fjbma LANGEVELB& DE ROOIJ, Parkstraat, Bona op Texel. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. 'ertrekuren van de boot van Texel 8,- v.m. 1,30 n.m. irtrekuren van de boot van Helder 9,30 vm. 3,— n.m. i.Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam, 'ertrek. Aankomst. 5,33 8,27 7,26 sneltrein 9,11 4,10 7,11 8,05 11,08 Jovendien loopt een trein op Zondag- orgen van Helder naar Alkmaar, Van Helder 6,35 te Alkmaar 7,54 Donderdagmorgen van Helder naar Schagen, n Helder 7,49 te Schagen 8,28 ,Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,32 8,36 9,20 11,30 2,108 5.35 9,09 ged. sneltrein 11,41 10,27 12,16 .Zondagmiddag van Amsterdam ver- =*ek 12,49 aankomst Helder 5,35. Niet op Zon- en feestdagen. alleen op Zondag. - met MELK. De Burgemeester van Texel maakt ekend, dat de Minister van Landbouw, iijverheid en Handel voor deze gemeente en maximumconsumptieprijs van volle auwe melk en losse gepasteuriseerde lelk heeft vastgesteld op 15 cent per ter door dé verbruikers afgehaald hoer erij en op 16 cent per liter, bij de erbruikers aan huis bezorgd. Texel, 22 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, BÜYSING DAMSTE. Manufacturen. De Burgemeester der gemeente Töxel istigt de aandacht van belanghebben- jn op een in de Nederlandsche Staats krant geplaatsten oproep, waarbij allen, ie aan den handel in manufacturen ielnemen, worden uitgenoodigd zich tor 25 Januari a. s. onder raededeeling jr quaüteit (als grossier, winkelier, enz ihriftelijk aan te melden bij het .Rijks- ïreau voor Manufacturen, Willemstraat 4 te 's Gravenhage. Onder manufacturen moeten worden -erstaan alle geweven goederen, niets litgezoDderd, vervaardigd van dierlijke, [antaardige en/of kunstvezels. Texel, 22 Januari 1918. De Burgemeester der gemeente TöXöl BÜYSING, DAMSTE. 13-19 Jan. De Tweede Kamer is weer aan het werk >togeD. Ze heeft het druk, want haar tijd uiterst beperkt en zeer belangrijke werk- .amheden moeten nog worden afgedaan, jor ze haar plaats zal hebben in te rui- Jèn voor, de nieuwe Kamer, die de nieu we Kieswet,-evenredige vertegenwoordiging Sn Btemplicht ons land zullen brengen. IJ et staat thans vrijwel vast, dat de can- didaatskliing voor de Tweede Kamer zal Onlaats hebben in Mei en dat de stemming zal worden gehouden in Juni. Dat duurt dus maar enkele maanden meer en als men ziet wat de Kamer nog onafgewerkt op haar lijstje staaa heeft, dan weet mon vooraf, dat er wel veel onafgedaan zal blijven. Zelfs het zoo hoogst belangrijke ontwerp van minister Lely tot droogma king der Zuiderzee, zal wel niet meer aan de beurt bomen Wat echter wel een beurt zal krijgen, dat is het ontwerp van minister Posthuma, waarbij deze een bedrag heeft aangevraagd, om te voorzien in de kosten van de levens- middelenvoorzieniDg over 1918. Men weet ook vooraf, dat de behandeling van dit millióenen ontwerp heel wat tijd van de Kamer zal vragen. Het heeft er al veel van gevraagd, zooate uit het destijds ver schenen voorloopig verslag voldoende bleek, maar ook de zeer lijvige memorie van Antwoord, die Vrijdagavond in druk ver schenen is, zegt voldoende. Er is zelden een Ministerieel antwoord verschenen, dat zóó uitvoerig was als thans met deze Me morie het geval is. De minister had zoo veel vragen te beantwoorden, zooveel be zwaren te weerleggen, zooveel inlichtingen te geven, zooveel aanvallen af te slaan, dat hij daarmee haast een heel boekwerk vol gepend heeft. Het is een belangrijk staatsstuk deze memorie van Antwuord, niet omdat ze zoo lijvig geworden is, maar omdat minister Posthuma over tal vau belangrijke onder werpen „zijn licht heeft laten schijnen". Over enkele belangrijke passages willen we bier het een en ander neerschrijven. En dan beginnen we maar dadelijk met wat de minister omtrent onze levensmid delenvoorziening zelf mededeelt. Er liepen in don laatsten tijd allerlei geruchten over de ontoereikendheid van onze voorraden eerste levensbehoeften. Zelfs werd reeds een nog kleiner brood rantsoen in de bladen aangekondigd. Nu, de cijfers, die de minister in zijn Memorie van Antwoord geeft, zijn dan ook inderdaad niet bemoedigend. De voorraden broodgraan en aardappelmeel zullen den Minister in staat stellen onze broodvoorziening tot om streeks half Mei voort te zetten. Langer dan tot-dezen termijn is de voorziening niet verzekerd. Indien de aanvoer van buitenlandsch graan achterwege blijft, dan zal het broodrantsoen moeten worden inge krompen, indien we den nieuwen oogst willen halen. Wat den graantoevoer betreft neemt de ministerechter nog steeds het standpunt in, dat de 'geallieerden ons den aanvoer zullen toestaan van de hoeveel heden, die wij werkelijk noodig hebben. Het broodrantsoen is ook volgens minister Posthuma reeds ver beneden bet normale en er moet zoo mogelijk naar gestreefd worden om het te verhoogen inplaats te verlagen. Wat de andere voedingsmiddelen betreft, blijkt uit de mededeelingen van den minis ter, dat van rijst nog slechts een kleine voorraad over is. dat het huidige aardappel rantsoen tot den nieuwen oogst zal kunnen worden volgehouden en dat er aanleiding bestaat om te vermoeden, dat we met onze melk voorziening zullen uitkomen. Van onze kaas- en boterproductie zullen we nog be langrijke voorrndea naar het buitenland kunnen zenden, in ruil voor onmisbare grondstoffen. Groenten hebben we voldoende tot den nieuwen oogst en suiker is er ge noeg tot de volgende campagne. Met onze vleeschvoorzieniog staat het er echter slecht voor. Door de ruime afslachting van rund vee, is de veestapel, vooral wat jong vee betreft, zeer ingekrompen en al blijft er ook nog voldoende vee over, het gebrek aan kraebtvoeder zal de prjjzen voor slachtrijp vee zeer doen stjjgen, zoowel in het voorjaar als in de eerste maanden van den zotner. Het ligt niet in de bedoeling van den Minister in den naasten tijd over te gaan tot distri butie vau rundvleesch. Het is n. 1. zjjn voornemen op goedkoopere wijze in de be. hoefte aan vleesch te voorzien. Wekelijks zal hjj te dien einde 1Ü00 vaikens van 50 KG, slachtgewicht leveren aan de vleesch- fabrieken, waarna het varkensvleesch, ver mengd met 90 vleesch van jonge run deren, tot een „eenheidsworst" overeen komende met de z. g. Plockworst i ver werkt zal worden en in distributie zal komen. Wat de peulvruchten betreft, deelt de minister mede, dat van den oogst 1917 circa 63000 balen van 100 KG. beschikbaar zijn voor menschelijk voedsel, zoodat ook hier omtrent rnntsoeneering niet kan achter wege blijven. Omtrent de groeDtenvoor- zieDing in het a, s. voorjaar, is de minister voornemens de versche groenten, die voor de volksvoeding in aanmerking komen, ingevolge art. 1 der Distributiewet aan te wijzen en tegen verlaagden prijs beschik baar te stelieD, ongeveer op de wijze als bjj de melkvoorziening geschiedt. De groenten zullen op de veilingen worden gebracht en verkocht, zonder splitsing in binnenlandsch en buitenlandsch percentage. De binnen- landscbe handel voorziet zich tegen den algemeenen prijs, doch ontvangt dan een toeslag uit Rijks-en Gemeentekas. Ook ten aanzien van de vroege aardappels zal op dezelfde wjjze gehandeld kunnen worden. Tot zoover de mededeelingen van den miuister omtrent onze voedselvoorziening. Er staat zooals we boven reeds opmerkten ook heel wat in de M, v. A. over andere onderwerpen, Ook omtrent zijn beleid heeft de heer Posthuma heel wat recht te zetten, na de alles behalve malscbe critiek in de afdeelingen geuit. Wij kunnen daarover niet in bijzonderheden treden, maar ver melden alleeD, dat waarschijnlijk om te gemoet te komen aan de oppositie tegen het bewind van minister Posthuma de regeeriug bezig is, de instelling van een crisis-ministerie te verkrijgen, een afzonder lijk departement dus, dat speciaal de crisis aangelegenheden zal hebben te regelen. Tot heden was het de regeering echter niet mogen gelukken, een daartoe geschikt ge acht persoon bereid te vinden ais crisis minister op te treden. 'tls alleszins te begrijpen ook! Na het reeds vrij uitvoerige overzicht van de binnenlandsche aangelegenheden waarbij we allen ten nauwste betrokken zjjn, moeten we ons omtrent de buiten- landsche gebeurtenissen eem'ge beperking opleggen. En we kunnen dat ook, omdat ia de laUste dagen eigealijk geen ge beurtenissen hebben plaats gehad, die op den algemeenen toestand van bjjzonderen invloed zijn geweest. Maar wat niet ge schied is, kan nog ko nen. Zoo is b. v. op het oogenblik nog volstrekt niet opgehel derd, wat de eigenlijke reden was van de te Berlijn gehouden Kroonraad en der be sprekingen, die er tusschen den Keizer en von Hertliug, Hindenburg e. a. plaats had den. Natuurlijk werden die conferenties in verband gebracht met de vredesonderhan delingen te Brest-Litowsk en algemeen was de verwachting, dat de centraLen een belangrijke zwenking zouden nemen en dat de aangekondigde rede van den Rijks kanselier, voornamelijk daaraan zou zijn gewijd. Maar zie, de onderhandelingen tusschen de Russen en Contralen, die een oogenblik gestokt hebben, zijn weer her vat en de rede van von Hertling is achter wege gebloven. Thans verluidt, dat de kanse lier du de komende week het woord zal voeren. Nu de besprekingen te Brest-Litowsk hervat zjjn en daarbij door von Kühlmann verklaard is, dat Duitschland niet het plan heeft een deel der bezette gebieden te an- nexeeren, maar ook dat het niet tot ont ruiming kan ovorgaan, aleer dealgemeone vrede gesloten is, ligt de veronderstelling voor d6 hand, dat de conferenties te Ber lijn in verband stonden met de redevoe ringen van Lloyd George en Wilson, over het oorlogsdoel der Entente. Zal von Hert ling daarover het woord voeren? Lloyd George heeft, in een Vrjjdag gehouden rede, tot de vertegenwoordigers der vakver- eenigingen gezegd, dat Duitschland nog niet had geantwoord en het ook niet zou doen, maar dat weet de Engelsche eerste miuister even min als ieder ander. Wat de onderhandelingen te Brest-Litowsk betreft, valt niets nieuws mede te deelen. Er zijq door de woordvoerders der dele gaties, voorDameljjk door Trotzky en von Kühlmann, lange redevoeringen gehouden omtrent de ontruiming der bezette gebie den en het zelfbestemmiogsrecht der vol ken, maar hatd schoten de onderhandelin gen niet op. Trotzky biedt nog tegenstand aan den druk der Centralen, maar het is de vraag of hj] het nog lang zal kunnen volhouden. Temeer, daar de Oosteatjjkers al eeD heel eiQd op weg zijn om met Oe- kraine tot overeenstemming te komen. Als Rusland vrede moet hebben, dan zal Trotzky wel dienen toe te geven. En Rus land heeft wel boven alles behoefte aan vrede, want do binnenlandsche toestand verergert met den dag. Dat zeggen niet alleen de Engelsche berichten, die het ook gaarne zoo zien geschieden, maar ook in de Duitsche bladen verschjjnen in de laat ste dagen de moest onrustbarende mede deelingen, omtrent de toeneming van revo lutie en anarchie in het voormalige Czaren- rijk. Zoo heerscht hier en daar de burger oorlog in zijn grootste wreedheid. In be richten uit Sebastopel, waar de matrozen matrozen met de soldaten gemeene zaak maakten tegen de officieren, werden 70 of ficieren, w. 0. een generaal, op de schande lijkste wjjze vermoord, waarna bun hoofden op de punten der bajonetten in optocht door de straten werden gedragen. En van meer dergelijke uitspattingen wordt mel ding gemaakt. In Frankrijk blijft inzonderheid de zaak- Caillaux de gemoederen beroereD. Caillaux, de gewezen Staatsman en partijleider, eens de eerste minister van Frankrijk, is thans als een gewoon misdadiger opgesloten in den kerker. De bladen raken over de ar restatie niet uitgepraat, wat voer een deel ook een gevolg is van het feit, dat alles wat aanleiding tot de gevangenneming van dezen invloedrijken man heeft gege ven en wat daaraan is voorafgegaan, in geheimzinnigheid gehuld is. Na het Kamer votum was te verwachten, dat de vervol ging van Caillaux voortgang zou hebben, maai diens arrestatie wees toch op erns tige bjjkomende omstandigheden. Men zoekt deze voornamelijk in de resultaten die een onderzoek van Caillaux' brandkast heeft opgeleverd. De oud-minister had zijn geld en documenten in veiligheid gebracht bui ten de Frausche grenzen, in een bank te ir*-V' 0—0—0 0 0—0

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1