;ei 3] N° .3163 Woensdag 13 Februari 1918, 31ste Jaargang. E Nieuws- en Advertentieblad. 1" Van week tot wesL Ids :ek ast in spa b o ült biad vsrseliijct Woensdag- en ïaterdsjrnier^ei^ Advertentiön daags voor de uitgave vóór 4 uur nam NNEMENTEN en ASVERTENTIEN worden aangenomen big de Ui tg. Fkma LANÖEVELÖ DE ROOI.T, Parkstraat, Bona op Tbx '0 Met :eki 0C) ids dei Abonnementsprijs per S maanden- Voor dik Bdrg 40 Cts. Franco per post door ge- keel Nkdssiisd 30 Cts. Nier Amerika en andere lrmden met verhooging der porto's, Prijs der Advertenlitn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iodere regel meer Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. KL. RAADSVER «ADERING. ,n„ Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet 1 (Brengt naar aanleiding daarvan, ter muis van de ingezetenen, dat eene ver- e. .dering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 10 Febr. a.s. 1 g voormiddags te 10,30 ure in de daarvoor stemde zaal ten Raadhuize dezer Ge vénte. Texel, den 12 Febr. 1917. [>T t, ojfi, Do Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: s]?Ingekonien stukken, Mededèelingen. 'A Vaststelling suppletoir kohier houden- t belasting, dienst 1917. 1 Vaststelling kohieren van schoolgelden over het eerste kwartaal 1918. Benoeming hoofd der o.l. school te Oost. Idem van een lid der commissie tot L wering van schoolverzuim, Subsidieverleeniug verbetering wegje ruc langs Schoonoord. Finaucieele regelingen ambtenaren ter 1 secretarie. me Uitgifte in erfpacht strookje grond in den Uinnenburg. ep! Overdracht havenonderhoud. i. Vaststelling verordeningen op de hef- fing en invordering van een tonnen- belasting. Vaststelling snppletoir-kohler hoofde- delijken omslag, dienst 1917. MILITIE. OPROEPING TER INLIJVING. -»De Burgemeester der gemeente Texel brengt <Fkennis van den dienstplichtige Jv PIETER SORGDRAGER geschreven onder no 50 in het alphabetisch gister van de militie der lichting 1918 van noemde gemeente, dat hij bij de militie moet Drden ingelijfd op Donderdag 7 Maart 1918, middags 12,30 uur, te Helder, cantine binnen t fort Erfprins. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen ar de bekendmaking aangeplakt aan het "blicatiebord. JTexel, 8 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. MARGARINE. NDe Burgemeester van Texel brengt ter enbare kennis, dat de Minister van Landbouw, jverheid en Handel het volgende heeft be- ald illlo. Met ingang van 18 Februari a.s. mag '"argarine niet anders verkocht of afgeleverd arden dan in stukjes van of K.G. in de llrspronkelijke verpakking van den fabrikant, „aarop de verkoopprijs duidelijk moet zijn ver- eld 2o. De maximum-kleinhandelprijs van mar- trine bedraagt f0,50 per V, K.G. 3o. De maximum-kleinhandelprijs van andere orten- margarine, welke naar hare kwaliteit iderscheiden worden door een der gedrukte tters A, B, C, D, E, H, K en L aangebracht de verpakking bedraagt Letter A f 0,55 per '/a K.G. B 0,60 C 0,65 YJ D 0,70 E 0,75 H 0,80 K 0,85 V| L 0,90 J |4o. De sub. A—L bedoelde kwaliteiten zullen I 'r keuze van den verkooper moeten worden geleverd tegen ten hoogste f 0,50 per 7- K.G. nor het geval de kooper normaal-margarine enscht te betrekken en de verkooper geen >rmaal margarine in voorraad heeft. 5o. Aan den verkooper zal het Rijks-centraal ..dministratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen te 's-Gravenhage de uit het enoegen van voornoemden Minister wordt nder 4 vermelde voortvloeiende kosten ver- oeden, zoo door den verkooper ten angetoond, dat hij huiten zijn schuld niet in taat was normaal margarine af te leveren. fiTexel, 9 Februari 191S. De Burgemeester voornoemd, Jj BUYSING DAMSTE. RROOR. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat zoogenaamd witbrood, gebakken van regeeringsbloem, niet duurder mag worden verkocht dan voor f 0,36 per K.G. zoodat de verkoopsprijs van een brood van 400 gram ten hoogste f 0,14'/2 mag be dragen. Voorts wordt in herinnering gebracht, dat het verboden is melkbestanddeelen of melk producten te bezigen bij de bereiding van brood. Texel, 12 Februari 1918, De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Onttrekking1 van grond aan den openbaren dienst. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat het voor nemen bestaat den Raad voor te stellen te verklaren, dat een stukje van den openbaren weg. deel uitmakende van den Binnenburg te den Burg, en gelegen voor het perceel wijk B, no 374 niet meer voor den openbaren dienst bestemd is. Zij, die daartegen bezwaren hebben, worden ui,tgenoodigd daarvan kennis te geven ten gemeentehuize voor 16 Februari 1918. Texel II Februari 1918. Burgemeester en Wethouders van Texel, BUYSING DAMSTE De Secretaris, JONKER. 3-9 Febr. De Tweede Kamer heeft de Oorlogsbe- grootiug onder handen genomen en daarbij hebben zich, als naar gewoonte, weder verschillende belaugryke kwesties voorge daan. De mobilisatietoestand maakt ook, dat in bijzondere mate de aandacht ge schonken wordt aan allerlei interne leger- aangslegenheden. Daarbij dringt zich ook de belangrijke kosteu vraag naar voren.'t Is waarlijk geen kleinigheid, dat door den mobielen toestand ons leger per dag aan ons laod zoo ongeveer een half millioon kost. En als meu daarbij bedenkt, hoeveel honderdduizenden daarnaast nog per dag noodig zijn voor allerlei andere uitgaven, die met onze abnormale tijdsomstandighe- dem in verband staan, dan is het alleszins verklaarbaar, dat in onze Volksvertegen woordiging met ernst de vraag onder de oogen gezien wordt, of niet een gedeelte van het leger met verlof zoude kunnen worden gezonden. De beer Ter Laan heeft bij de behandeling der oorlogsbegrouting deze vraag iu een motie belichaamd, doch do regeering heeft den voorsteller geen kans van slagen gegeven, door deze motie on aannemelijk te verklaren. Van gedeeltelijke demobilisatie zal voorloopig nog niets kun nen komen, al zjju de ons vau buiten af bedreigende gevaren oogenschijnhjk ook niet zoo ernstig meer, toch moet Nederland tot het laatste toe paraat blijven. Als we neerschnjvea, dat de ons van buitenaf bedreigende gevareD afgenomen zyn, dan wil dat zeggen, dat de betrek kingen met onze eL.aar beoorlogende buren minder gespannen zijn, dan wel eens eer der öet geval was Geenszins echter betee- kent het, dat alles pais en vrès, of koek en ei is tusschen ons en de oorlogvoerenden. Daarvoor wordt ei te veel met onze rech ten gesold, daarvoor legt men een veel te zwaie economische druk op onze schou ders, daarvoor treitert men ons al te zeer. We moeten ons dat alles laten geworden, omdat we een klein volk zijn, maar weten toch ook voor ons recht op te komen en waar het dat recht betreft, niet voor dwang maatregelen of bedreiging uit den weg te gaan. Dat heeft de Eugelsche regeering van ons kunnen leeren uit de zand- en grintkwestie als ze 't nog niet eercer wist. Deze netelige kwestie, waarover zooveel te doea geweest is en die onze economische belaogen zeer geschaad heeft,«mag thans als opgeiost worden beschouwd. De Eogel- sehe regeering heeft ten slotte het ten opzich'e van ons land verbroken overzee- scbe telegrafische handelsverkeer weer her- sieid. Men heeft te Londen ten slotte inge zien, dat men niet „den koppigeu Hullan der" nieu bereikt, wanneer men hem met dreigementen in onrecht wil 'alen toestem men. Aileen voor het recht, niet voor ge weld hoeft het Hollandsche volk eerbied. Men mag na deze voor onze regeering zoo eervolle oplossing alle eer aan mi nister Loudon - verwachten dat de grad en zandkwestie zelf nader zal worden on derworpen aan arbitrage. De regeeriug heeft zich daartoe destyds reeds berc-id verklaard, zoodra Engeland zijn dwangmaatregel zou hebben ingetrokken. Wat thans geschied is. —o—o—o— Er hebben zich op geen der oorlogs fronten in de laatste dagen belangrijke feiten voorgedaan. Men wacht af on maakt zich voor de komende krijgsbedrijven in do Lento gereed. Op grond van verschillende berichten mag worden aaugenomen, dat de Duitschers thans in het westen een buiten gewoon groote legermacht hebben samen getrokken of bezig zjju samen te trekken. Of deze macht straks tot een groot offensief zal overgaan, om zoo mogelijk Calais en Parijs binnen te dringen, dan wel zich enkel zal hebben te bepalen tot het defensief, teneinde nieuwe doorbraakpogingen der Ententelegers tegen te gaan. is nog alleen bekend aan de opperste legerleiding. Van Entente zij de gaat men iutusschen eveneens met kracht voort het front te versterken en nieuwe troepenmassa's aan te voeren. Ook met het transport der Ameri- kaanache troepen schijnt men druk bozig te zijn. Reeds is een deel der Fransche stellingen in Lotharingen door Amerikaan- sche divisies overgenomen en de Entente pers heeft daaraan de noodige bekendheid gegeven, onder mededeeling, dat de Ameri kanen juist dat deel van het front uitge kozen hebben om de Duitschers te toonen dat hun strijd vooral gaat om „het bedre- veD onreeht" te herstellen. De Duitschers hebben van hun kaDt in de afgeloopen week de Amerikanen laten gevoelen, dat de duikboot een gevaarlijk wapen is. Van een Amerikaansch troepen transport werd een schip in den grond ge boord waarbij 210 Amerikanen, meest Araerikaansche soldaten, den dood vonden. De Amerikaanscbe pers raast over dit geval maar de Duitsche toont zich er mee inge nomen. Men zal op die wjjze het spoedigst in de Vereen. Staten leeren inzien, dat de oorlog geen ^iport of spel is, zooals vele Amerikanen wel meeneD. De duikbooten zijn in de laatste dagen zeer actief geweest, zoodat weer heel wat schepen naar den kelder zijn gezonden. De Duitsche pers heeft dus weer cijfers op te tellen, wat in den laatsten tijd tot een bijzonder geliefde werkzaamheid der Duit sche bladen is geworden. Men leest allerlei optelsommetjes over de resultaten van de duikbooten. En de eerste jaardag van den verscherpten duikb lotenoorlog, die dezer dagen kon worden „gevierd," bracht zelfs allerlei rekenkundige beschouwingen daarbij. Wat de Duitschers by hun sommen maken echter vergeten is dat juist de afkondiging van den „rücksichlosen" duikbootoorlog de oorzaak is geweest dat de Vereen. Staten zich aan de zijde der Eotente hebban ge schaard en dat thans geregeld transporten Araerikaansche troepen op weg zyn naar de Europeescbe fronten. Ook de Amerikanen houden van optellen en het werken met dikke cijfers. Zoo heb ben we nu ook in de laatste dagen weer eens de verzekering gekregen dat Amerika zoo noodig alle lOOOli.OOO recruten zal af richten en naar Europa overbrengen en dat de Araerikaansche marine gereed is voor die taak. TEX EL, 13 Febr. 1918 Electriscüc bemaling. Vrijdagavond had in café den Burg de aangekondigde bespreking over bovenge: Doemd onderwerp plaats. De heer Sijbr. C. Eelman opent de ver gadering, spreekt zyn voldoening uit over de opkomst, die bij tamelijk goed mag heeten en deelt mede, dat bcm de leiding der besprekingen is opgedragen. Spr. beet den heer Dijt, als dijkgraaf van het waterschap de 30 polders, harte lijk welkom, eveozoo.den commandant der troepen op Texel, don heer Brugmans, vau wien het sprolrer bekend is, dat door hem zeer ve&l belangstelling wordt getoond voor de productiviteit van ons eiland. Als aanleiding tot deze vergadering noemt de heer Eelman een gedachtewisse ling die den vorigen Maandag in kleinen kring plaats had, doch waarby allen die daaraan deelnamen overtuigd waren, dat een algemeene bespreking van het onder werp door de ingelanden van het water schap noodzakeiyk was. De conclusie waartoe de commissie, die deze vergadering had uitgeschreven, was gekomen, bleek te zijn, dat electriscbe be maling ook van het deel der 30 polders, dat nog niet in het aanhangige plan was opgenomen, dringend noodzakelijk was. Spr. noodigt met nadruk allen, die het daar mede niet eens mochten zijn, by deze gele genheid hunne meening te laten hooren, oplat wrijving van gedachten naar zyne meeniDg in deze nut zal afwerpen. De vergadering, zegt de heer E, is niet bedoeld als een actie tegen het bestuur van de 30 polders, doch om steun te ver- leenen wanneer dat bestuur plannen mocht overwegen om tot bemaling over te gaan, om uiting te geven aan wat leeft onder de ingelanden, om uitspraak te doen of het bestuur daarbij zou achter zich zal hebben een deel d6r landeigenaren. Het zou ons te ver voeren de heer E. bij zyn betoog op den voet te volgen, genoeg zij het hierbij te vermelden, dat hulde ge bracht wordt aan het Waterschapsbestuur. Toen in Noordholland do dijken bezweken en de onze aan de kracht der elementen bleven weerstand bieden, zal zeker ieder, ook zy die als hun meoning hadden ge geven, dat zij voor de duizenden door ons bestuur aan de zeewering besteed liever een watermachine hadden gehad, dankbaar hebben herdacht het wys beleid van het bestuur. Eu wanneer sommigen, en spreker zon dert zich zelf hier niet bij uit, den aanleg der vele grindwegen over ons eiland, zullen hebben veroordeeld, dan gelooft hy, dat thans allen van het nut der beharding over tuigd zijn en dat de vruchten er van ge noten misschien wel 50 maal de kosten waard zijn. Spr. brengt het bestuur ook lof voor het verbeteren van de uitwaterende sluizen. Als een aanbeveling voor de machinale bemaling deelt spr. ten slotte mede, dat in polders waarin door machinale bemaling hot peil kaa worden vastgesteld, zoover hem bekend, dat peil wel steeds verlaagd, nimmer verhoogd is. Als oudste der aanwezigen spreekt de heer Ant. Dalmeger zich voor bemaling uit. Het woord is vervolgens aan den heer J. S. Dijt, die na dank te hebben gebracht voor de ontvangen peioonlijke uitnoodiging, z&gt te meeuen, dat het de bedoeling is zijne meening te hooren. De voorz. stemt zulks toe. Electrificatie van Texel, vervolgt daarop de heer Dyt, acht ik een zaak, die wij zoo krachtig wij dat kunnen moeten bevorderen, spr. heeft het belang daarvan steeds ge voeld en wanneer het niet zou kunnen komen zonder de steun van hot waterschap dan zou spr., afgezien van de bemaling, bereid zpn die steun te verleenen. De kwestie van bemaling van de30polders is door de hoeren ingenieurs, die voor de aanhangige plannen in onzo gemeente heb ben vertoefd, niet opgeworpen, toch ligt het in de bedoeling van het bestuur te vragen: maak de installatie van die kracht, dat wanneer door ons tot electrische bemaling besloten wordt, de vereischte stroom ons kan worden geleverd, reeds daarvoor zou den wij zoo noodig steun willen verleenen. Spr. wijst op de eigenaardige ligging van de landerijen in het waterschap en zegt niemand zal ontkennen, dat daarby land is dat last van water heeft," echter toen in den tijd dat op iedere gulden moest worden gelet, de kosten van bemaling werden ge noemd, heeft spr. voorgesteld te bouwen een sluis v*s voldoende capaciteit. Is daarmede de zaak niet voldoende ge regeld, spreker ncht de kosten, ei u bal ven gulden per bunder gedurende 20 jaar, niet zoo'n grooten strop, er is in elk geval van geprofiteerd. Eer er d; vergravingen laten nog veel te w&nschen over, het water kan nag maar

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1