n. lil >e nes, audi Line irerze S°. 3194, Zaterdag 1 Juni 1918. 31st0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. itrooi ;Jsti u. ni ar it at DE STERKSTE. ren laati I den •uiktel Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen IBONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen Adrertentiëu daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. TJitg. Firma LAN9EVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tkxjcz. JUT, Vet- en Boterkaarten. Regeeringswaren. gesti FEUILLETON, beul 'g 4 m L Kajj f 2,0 oorlog 5t ispraki i motoj shraa TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dik Burs 40 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverlentién'. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts, per nummer. ilderai Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. 'ertrekuren van de boot van Texel 5,15 v.m. 2,46 n.m. irtrekuren van de boot van Helder 9,30 vm. 6,10 n.m. 'ertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. IVertrek. Aankomst. 6,45 9,12 11,45 2,34 4,12 6,21 6,47 9,41 |Bovendi,en loopt een trein op Donder- .gmorgen van Helder naar Schagen, in Helder 8,- te Schagen 8,40 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. 5,28 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 9,20 12,05 10,40 12,30 (Niet op Zon- en feestdagen, alleen op Zondag. "Wa icasii •de t| raai daai| de orn og r daij De Burgemeester van Texel breng ter open- ire kennis, dat in den loop der volgende eek in de verschillende wijken zitting zal orden gehouden voor het in ontvangst nemen in de vet- en boterkaarten. Voor dagen en uren waarop de zittingen illen plaats hebben, wordt verwezen naar de ublicatien, welke door de Wijkcommissiën in ke wijk zullen worden aangeplakt. Texel, 31 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, BU1JSING DAMSTE. Burgemeester en Wethouders van Texel laken bekend, dat van 1 tot en met 7 Juni s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal lijn op elke groene bon no. 13 1 ons regeerings- ijst tegen een maximumprijs van 20 cent per i.G. op elke grijze bon no. 13 2 ons peul- 'ruchten. op elke gele bon no. 9 1 hectogram (ormaal bak- en braadvet, op elke witte bon no. 5 gemerkt G. L. 1 ons ,ias Goudsche 20 pCt. en op elke witte bon lo. 5 NIET gemerkt G. L. een half ons kaas wal c bad juisll lezi mjj te vas U m nd, rspi en raci r aefi hoo ,Q Door W. Heimburg. 3). Banders stiet de glazen deur open, liep sen paar treden af den tuin in en trok tans terug, die als waanzinnig op den sadet insloeg. „Dood zal je!' hijgde hij. Een paar ordonnansen kwamen uit het ünogebouw. „Houdt gij hem vast,* zeide Sanders talm, terwijl hij Hans die schopte en trapte in den bediende overliet. Hij boog zich [over den cadet, die bleek en schijnbaar bewusteloos neerlag. Hij schrok, van den slaap van den jongen man druppelde bloed een breede snede liep hem over het gelaat [tot den neus. „Een van u moet mij helpen den oadet in mijn kamer te dragen." „Ach laat toch,* zeide Erich von Piotzen en traohtte overeind te komen, „het is niets dan esn schram." Geleund op den arm van Sanders, ging bfj naar diens kamer ,lk ben op mijn achterhoof! gevallen," Goudsche 20 pCt. tegen een maximum prijs van f0,75 per K.G., 37 ct. per half K.G., 8ct. per ons, 4 ct. per half ons. Gedurende het tijdvak van 27 Mei tot en met 9 Juni a.s. is verkrijgbaar: op elke groene bon no. 12 één ons gort óf indien voorradig één ons havermout; Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 31 Mei 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. V£RGADFJtl\G van Hoofdingelanden van het Waterschap „De Dertig Gemeenschappelijke polders op Texel" op Zaterdag 18 Mei 1918. Tegenwoordig alle leden. J. S. Dijt, Dijkgraaf, Voorzitter. C. Jb. Roeper, Secretaris. Na opening der vergadering worden de notu len van de vergaderingen van 22 Dec., 20 Feb. en 9 Maart voorgelezen en onveranderd vast gesteld. Eene kleine discussie wordt gehouden over de richting van den weg Ongeren, met het gevolg dat de vergadering accoord gaat met de richting die het Dag. bestuur voorstelt aan de Oostzijde van de plaats van den heerj. A. Keijser. Aan de orde Mededeeiing van ingekomen stukken. a. Van de gemeente Texel houdende toezen ding eener gespecificeerde opgave van de ont vangsten en uitgaven ten behoeve van den los- wal aan den Noorderzeedijk over het dienstjaar 1917het aandeel van het Waterschap in de kosten te dragen is f 120,07. Voor kennisgeving aangenomen. b. Van Ged. Staten houdende verzoek inlich tingen te verstrekken, omtrent de maatregelen die genomen worden om bij stormweer aan de bevolking bekend te maken als voor de zeewering gevaar dreigt en als het gevaar meer nabij komt. De voorz. deelt mede dat aan Ged. Staten een ontwerp is ingezonden voor seindienst het waaksein, als gevaar dreigt, wordt gegeven door één bai of na zonsondergang door één lantaarn met helder rood uitstralend licht en het noodsein door 2 ballen of na zonsonder gang door 2 lantaarns met helder rood uit stralend licht onder elkander in eene stelling geheschen, Er zullen verschillende stellingen op den dijk geplaatst worden. Voor kennisgeving aangenomen. c. Van Ged. Staten houdende bericht, dat ingevolge de samenstelling van het bijzonder reglement van bestuur voor het Waterschap, tot vaststelling eener keur op de inrichting van het dijkleger zal moeten worden overge gaan, benevens uitnoodiging de tot stand ko ming daarvan zoo spoedig mogelijk te bevor deren. De voorz. deelt mede hoe Ged. Staten zich het dijkleger voorstellenalle inwonenden, mannen en vrouwen, of zij wel of niet in het Waterschap land hebben, worden geacht dienst plichtig te zijn. Van een dergelijk leger heeft stiet hij uit, daarna viel hij in onmacht. Na kwamen de ordonnansen met den kalm geworden Hans. Hjj zag beklagenswaardig bleek. Dokter Sanders wees naar de sofa' „Ga daar zitten." Hij verzocht de lieden majoor Martini te verzoeken een oogenblik te willen komen, vertel nog niets, zsg hem, dat een onde bekende hem graag zou spreken. Toen de mannen weg waren, wendde hij z:oh tot Hans. „Wat hebt ge in nw hand zei hfj streng. Verward en bevend opende de jongen de rechterhand, hij had er de scherf van een champagne-flsech in, en hield hsar zoo stevig vast dat ook hij bloedde. Hoe zijt ge aan die soherf gekomen vroeg dokter Sanders verder. Haas zag hem versaft aan, zijn lippen bewogen, maar geen geluid werd vernomen „Ik weet het niet, oom," zei hornet heesche stem, „ze heeft daar zeker gelegen. „En in zinnelooze woede, naamt ge, wat gfj maar kondet krijgen, en eloegtop uw tegenstander los. Weet gij wel, dat gij een moordenaar hadt kunnen worden. Ia uw woede zijt gij als een wild dier, ol uw moeder door u te gronde gaat, is u on ver- de voorz. weinig verwachting. Bij gelegenheid zal een reglement worden opgemaakt en aan de vergadering ter kennismaking worden aan geboden. d. Van Ged. Staten houdende toezending afschrift van het door genoemd college aan W. F. en N. W. J. Schumaker gericht schrijven naar aanleiding van hun klacht over het over tollig water uit de Alloo. Voor kennisgeving aangenomen. Ter tafel wordt gebracht de Rekening. De voorz. verzoekt de conynissie met het onderzoek belast daarover verslag uit te bren gen. De heer D. J. Bruin deelt mede dat de com missie de rekening na onderzoek in orde heeft bevonden, zoodat hij namens de commissie aan hoofdingelanden voorstelt de rekening goed te keuren. Overeenkomstig het voorstel wordt de reke ning daarna vastgesteld in ontvangst op f94488,72 in uitgaaf op f70022,325 Het voordeelig saldo op f 24466,39'/j De voorz. bedankt de commissie voor het onderzoek. Begrooting. De Voorz. zegt dat het misschien aanbeve ling kon verdienen als ook de begrooting door een commissie van hoofdingelanden te voren werd onderzocht. Vindt geen bijval. Daarna wordt tot de artikelgewijze behan deling overgegaanmet de uitgaven wordt begonnen. Bij hoofdstuk I. A. lett. a. stelt het college van Dag. bestuur wijziging voor in de jaar wedden van de leden van het Bestuur. Na eenige discussie wordt het voorstel van Dag. bestuur aangenomen. De voorgestelde wijziging in de jaarwedden van den opzichter en van de poldermeesters wordt daarna opnieuw vastgesteld. De post tochten en slooten geraamd op f 10,600 zegt de voorz. zal door de hooge an- beidsjoonen en de gunstige gelegenheid voor graven blijken, te laag te zijn begroot, reeds is f7300 aan graafwerk uitgegeven. Na eenige discussie wordt besloten, het uit getrokken bedrag ad. f 10,000 met f 2000 te verhoogen. Wegen. De bedragen voor de verschillende posten uitgetrokken ondergaan geene verande ring. Sluizen, duikers enz. De voorz. zegt dat verschillende kokers die te klein zijn' bevon den, vergroot zijn. De heeren Koning en Boo gaard maken aanmerking op het deksel van een koker in het land van Br.emerdat naar hunne meening niet zwaar genoeg is. Onderzoek wordt toegezegd. De voorz. zegt als cement goedkooper. wordt zullen kokers gemaakt worden met platte bodem en gebogen deksels. Bij de post buitengewone uitgaven wordt het bedrag voor wegen uitgetrokken met f500 verhoogd, voor den weg Trentgeest en ge bracht op f 1500,— Wijders worden bijgevoegd aankoop motor f 1000 en watermolen f150. BChillig 1" Een gesteun ontwrong zich aan de borst van Tien jongen, zija lippen werden blauw wit. „Oom Sanders, weet u niet, wat bjj mij heelt aangedaan," Het smartte dokter Sanders, maar hij gevoelde streng te mosten zijn. „Ga nu zitten tot ik met den majoor heb gesproken. De majoor trad juist met den militairen dokter binnen, de ordonnans had moe ten bskennen, dat er een klein ongeluk was gebeurd met den cadet. Terwijl deze met den gewónde bezig was, die het bewustzijn had terug gekre gen, stond Sanders met den majoor voor de kamer in den tuin, stelde zichzelf als de voogd van Hans Bonnhoff voor en ver telde onder de diepste geheimhouding van Hansi's leven, en hoe hij door den oadet tot den strijd was getart. Blijkbaar was naijver de aanleiding geweest, waar door von Flotzen aan Hansi's danseresje verraden had dat er een donkere plek in diens leven was geweest en vermoedelijk heeft deze onthnlliDg, hear uitwerking bij de kleine aangebedene gebad, „Da lummel" viel de majoor uit, „in ieder geval heelt bjj Eliaa achterdochtig Daarna worden de verschillende posten In de ontvangsten bekeken; verandering wordt niet gemaakt. Nadat de lasten vastgesteld worden op f 10— per H.A. wordt de begrooting met algemeene stemmen vastgesteld, in ontvangst op f 86696,26'/» in uitgaaf op f74867,52 Het voordeelig saldo op f 11828,74 Daarna stelt de voorz. voor eene tijdelijke leening aan te gaan voor kasgeld tot een be drag van f 15000 hoogstens. Met algemeene stemmen wordt daartoe be sloten, de Boerenleenbank en de Nationale bank zullen uitgenoodigd worden hunne voorwaar den bekend te maken. Voorlezing wordt gedaan van eene missive van den heer Warmelink houdende toezending rapport bemaling Oostkant Dertig polders bij de Noorderzeesluis. De voorz. zegt dat het college van Dag. bestuur met dit rapport niet kan instemmen, eene opgave van kosten van de te verrichten graafwerken en bemaling ontbreektde te ma ken kunstwerken door den weg Waaldam, den Middelweg en Waal en Burg en de Kolksluis worden in het stuk niet genoemd. Voorts blijkt niet uit het rapport hoe en waar het water van de omgéving van Wcsterweg enLaanweg naar de centrale geleid moet worden. Tenslotte is ook niet voldaan aan ons verzoek van 25 Februari 1918 aan het Provinciaal electriciteits- bedrijf om behalve het plan Koning ook nog andere plannen voor drooglegging van het Waterschap te onderzoeken b. v. afmalen bij de zeesluizen. De heer Koning zegt dat de heeren ingenieurs bij de laatste algemeene vergadering hebben te kennen gegeven, dat afmalen bij de sluizen niet zal gaan, omdat voor dat doel de dijksloot verzwaard moet worden, hetgeen Ged. Staten nimmer zullen toestaan. De voorz. antwoordt dat dit niet juist is, voor afmalen van de 4000 H. A. van De Der tig polders in het Noorden, mag al het water niet geleid worden naar de dijksloot, deze mag niet verzwaard worden, het graven van een tweede gracht zouden noodig blijken en dit zou te duur uitkomen. Afmalen bij de zeesluizen is een ander plan, daarvoor moeten maalstations geplaatst worden en kabels worden gelegd, de vergravingen zullen gering zijn. Als voor beide ontwerpen rapporten worden gemaakt kunnen we bcoor- deelen welk plan het meest gewenscht is en voor het waterschap het voordeeligst uitkomt. Na eenige discussie wordt besloten aan het electriciteitsbedrijf te berichten dat de hoofd ingelanden op het rapport van den heer Vprhey zooals het daar ligt niet kunnen besluiten, noch wenschen zij in overleg te treden met het Be stuur van den polder Waal en Burg, om met vergravingen een aanvang te maken, alvorens volledige specifieke opgaven worden overgelegd omtrenf afmeting, richting, plannen en kosten van bemaling. Wijders zal verzocht om alsnog behalve het plan Koning ook andere plannen voor droog- ligging van het Waterschap te willen ontwer pen, b. v. afmalen bij de zeesluizen. Waarna de vergadering wordt gesloten. gemaakt, want zij zit met een ongelukkig gezicht oaast mijn vrouw en zegt, dat zjj niet meer kan dansen." „Majoor, mijn verzoek aan u is slechts, nw neef behoorlijk de les te willen lezen en hem te verbieden, den armen jongen, die sinds jaren zich uitnemend heeft ge dragen, zjjn verleden voor de voeten fe werdeo. Ik hoop, dat u ook bij uw dochter ia dien geest uw invloed gebruikt. Het is niet alleen voor den jongen— maar wordt zijn verladen bekend, dan zal zijn moeder verplicht zijn haar tenten op te breken en weer naar een andere stad te verhuizen het gaat hier om het geluk van verschei den mensehen. en de geheele geschiedenis was toch eigenlijk kinderspel I" „Het spreekt van zelf dokter. Yan mijn kleine ben ik zeker, en met den vervloekten bengel met het slechte hart zal ik afreke nen is de verwonding ernstig P* „Neen het is een huidwond." „Nu dan zal ik mijn edelen neef wel onderhanden nemen. U doet hetzelfde wel bij uw pleegkind." Dokter Sanders bracht Hans naar huis. {Wordt vervolg*,)

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1