mt d 3195, Woensdag 5 Juni 1918. 31ste Jaargan g- Nieuws- en mi Advertentieblad. afl Binnenland. rgj r.K Van week tof week. eekuni LD iff wel van li 'KES, Til, itions ig BEU] fabri het en ki ond, ij bei gew ilkm Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnemenlspri/js per 3 maanden. Voor deb Bubo 40 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cta. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto'a. Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 nur nam Prijt der Advertenlièn. Van 1 tot 5 regela 40 Cta. Iedere regel meer Ct Groote lettera en Vignetten worden naar plaatarnimte berekend. Bewijsnummers S Cta. per nummer. ONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD <fe DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. Spoor- en Bóotdienst. Beperkte dienstregeling. rtrekuren van de boot van Texel 5,15 v.m. 2,45 n.m. 3reenlrekuren van koot yan Selder 9,30 vm. 6,10 n.m. jrtrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam, artrek. Aankomst. Ï>Q d6,45 9,12 <*><11,45 2,34 4,12 6,21 6,47 9,41 ivendien loopt een trein op Donder- 'anco Q0r8en van Helder naar Schagen, iximu Helder 8,— te Schagen 8,40 1 Amsterdam naar den Helder, jrtrek. Aankomst. 5,28§ 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 9,20 12,05 0,40 12,30 et op Zon- en feestdagen. Heen op Zondag. >07 $04. •gemeester en Wethouders van Texel en bekend, dat gedurende het tijd- aanvangende op 1 Juni en eindigende 15 Juni 1918, door detaillisten aan ruikers mag worden afgeleverd Bon no. 30 een er thee- en koffie- rt, 0,05 K.G. koffie, exel, 1 Juni 1918.' Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Burgemeester van Texel maakt end, dat vanaf heden gedurende vijf indeD, voor ieder ter secretarie ter ,ge liggen de kohieren der schooi en over het tweede kwartaal en het ier van den Hoofdelijken Omslag over dienstjaar 1918. De Burgemeester van Texel, ••BUYSING DAMSTE. 25 Bei—1 Juni. |og een week en de Tweede Kamer i uiteen. Zij zal bard hebben te wer- J om de vele zaken, die nog op behan- Ing wachten, af te doen, maar het loopt want de Kamer is thans in de uit- Jnsstemming, wat opgewonden, nerveus, Iwil er nu in eens doorheen. Haar taak lit ten einde en voor haar opvolgster Iden de voorbereidingen getroffen. Ie midden van de vaarwel-drukte heeft Iheer Ter Laan nog een stormaanval paagd tegen het regeeringskasteel. Dat I minister van oorlog meer luisterde Ir de wenschen van de legerleiding, dan die van de Kamermeerderheid, de be lde motie inzake het niet oproepen van ■landweer in de prullemand deponeerde de landweer 1916 onder de wapens riep, voor den heer Ter Laan een casus |li, reden tot oorlog. De motie van af- pring tegen den minister van oorlog Jrd ingediend en toen minister Cort v. d. Iden uit naam der regeering zich een It minister de Jough verklaarde, veran- id in een motie van afkeuring jegens heele Kabinet. Maar dat durfde de Itnermeerderheid toch niet aan, zoo bij peheiden nog even een Kabinetscrisis uitlokken en dat zonder dat de landweer mannen, die deze week reeds opkomen, er by gebaat zouden zijn, ging haar te ver. Wel zette de beer Ter Laan den aan val door en sprongen de Vryz. dem. hem bij, maar de aanval werd afgeslagen en het Kabinet v. d. Linden kan zijn .natuur lijken dood" sterven. Als zich tenminste geen andere moeilijkheden voordoen. Met het oog op de vele strubbelingen, die zich voordoen op het gebied onzer buitenlandscbe politiek, vooral iD deze dagen, is het ook niet gewenscht, dat er nog een binnenlandeche regeeringscrisis by komt. Er schy'nt geen eiDde te zullen komen aan de vele moeilijkheden, die'er overwonnen moeten worden en het schynt wel, alsof de oorlogvoerenden steeds min der toeschietelijk worden, ten opzichte van onze wenschen en belangen. Zoo liggen nog steeds onze graanschepen in de havens te wachten op een vrijgeleide, die de Duit- sche regeering maar niet wil verstrekken. Eerst wenscht ze de economische rege ling, waarover nu al zoolang onderhan deld wordt, in haar geheel tot stand ge-' bracht, te zieD, eer een Nederlandsch schip zal mogen uitvaren. Het is en biyft steeds .de stok by de deur* en het ellendigste is, dat dit zoo in ons belang is en dat W6 eigenlijk nog moeten lesren „opzitteD en pootjes geven", - o—o o De geweldige wereldworsteling is weer een nieuwe phase ingetreden. Aller blik richt zich naar het westeiyk front, waar thans tusschen de Aisne en de Marne de felle, bittere stryd tusschen de geweldige legers in de grootste hevigheid gaande is. Er is omtrent den grooten slag .tusschen Soissons en Reims", zooals men dezen in de berichten genoemd ziet, nog niets met zekerheid te zeggen. Alleen ér kan gecon stateerd worden, dat hy een zware beproe ving vormt voor de geallieerden. Niet al leen hebben deze reeds een groot stuk terrein verloren, zoodat de Duitschers al weder aan den oever van de Marne etaan, daar waar vier jaren geleden plots hun zegetocht door Frankryk en België gestuit werd, maar ook hebben ze ernstige verlie zen geleden aan manschappen, kanonnen en ander oorlogsmateriaal. En Dög is de opmarsch der Duitschers niet tot- staan gebracht, nog oefenen ze een geweldigen druk op het Fransche front 'uit. Er kan nauweiyks meer aan getwijfeld worden, of het groote Duitsche offensief is voor gene raal Foch een verrassing geweest. Alles wijst er op, dat hy op het front tusschen Reims en Soissons allerminst een zoo groot offensief heeft verwacht. Dat wordt dan ook in de Fransche berichten toegegeven. Het front aan de Aisne was niet byzonder dicht bezet en het groote reserveleger stond er ver af. De algemeen6 verwachting by de geallieerden was, dat de groote slag zou losbreken op het front in Picardië en Vlaanderen, dat het zou gaan om Amiëns. Men wist, dat de Duitschers daar groote troepenmassa's concentreerden. En toen het offensief aan de Aisne begon, dacht men slechts met een schy'Daanval te doen te hebben, welke enkel ten doel had de aandacht van het eigenlijke punt van aanval af te leiden en generaal Foch te noodzaken zyn reserveleger te verplaatsen. Intusschen blijkt maar al te zeer, dat dé slag aan de Aisne heel wat meer beteeke- nis heeft dan 6en schijnbeweging, afgezien dan van de vraag, of de Duitsche leger leiding nog een grooter offensief op haar programma heeft. Ia eeu paar dagen tyds zijn de Fransche stellingen over een breed te van 80 K.m. en hier en daar ter diepte van meer dan 50 K.m. door de Duitschers veroverd, steeg het aantal gevangenen tot over de 50000, het aantal kanonnen tot over 400. Uit de Duitsche opgaven biykt daar- by, dat de terugtocht van de Fransche en Brit8Che troepen zeer overhaast in zijn werk is gegaan. Geheele ambulance-inrich tingen, opslagplaatsen van proviand en voorraden, spoortreinen en allorlei ander materiaal, zijn ongeschonden in handen der Duitschers gevallen. Alleen op de vleu gels van het front, by Soissons en Reims bieden de Franachen zoo krachtig tegen stand, dat de Duitsche aanvallen hier ten pletter liepen. Nog is, op het oogenblik dat wy dit schrijven, het Fransche front niet door broken, is de verbinding tusschen de Brit- sche en Fransche legers nog in tact, maar de toestand laat zioh ernstig aanzien. Alleen als de vleugels stand houden en generaal Foch er in slaagt tijdig zijn reserves in het vuur te brengen, is het mogeiyk, dat de opmarsch van den vijand tot staan gebracht wordt. Maar dat moet al heel spoedig gebeuren, anders De berichten, die in den laatsten tyd uit Rusland komen, luiden verre van bemoe digend. De censuur is van dien aard, dat men lang niet alles gewaar wordt, wat zich in het groote ryk afspeelt, doch dat de toe standen er met den dag slechter worden, kan uit de weinige berichten voldoende worden afgeleid. Zoo werd dezer dagen uit Moskou aan de Këln. Ztg. gemeld, dat de toestand daar en in Petersburg steeds meer gespannen wordt. Het nijpend gebrek aan levensmiddelen doet zich steeds zwaarder gevoelen en in de groote steden ziet men reeds het spook van den honger rondwa ren. Doordat het verkeerswezen totaal ge desorganiseerd is en de dienst op de spoor wegen nog voortdurend in alles te wenschen overlaat, komt er van den aanvoer van levensmiddelen zoo, goed als niets. Onder de bevolking van de steden, die kommer en gebrek lijden en die nog eteeds niets deelachtig worden van de zegeningen van den hemel-op-aarde, heerscbt in ernstige mate groote ontevredenheid. Daarvan weten de politieke agitators natuuriyk party te trekken en zoo groeit de strooming, die tegen de Bolsjewikiregeering gericht is, met den dag aan en misschien is het oogenblik niet ver meer, dat deze buiten haar bedding zal treden. De macht der Soviets steunt thans nog enkel op de ba jonetten van de Roode Gardes, maar deze staan voortdurend in nauw contact met het volk. Dezer dagen \verd reeds gemeld, dat Lenin de vlucht had genomen naar Skandinavië, een bericht dat nog niet be vestigd is. Onmogelyk is het echter niet, dat het met de macht en het aanzien van dezen Bolsjewikileider gedaan ie. Temeer, orhdat onder het Russische volk groote ontevredenheid heerscht over den vrede te Brest-Litowsk, die er toe geleid heeft, dat de beste deelen van het Rijk verloren zijn gegaan en in andere de Duitschers de lakens blijven uitdeelen. Daarmee staan ook de onlusten in Oekrai- ne in verband. Hoewel er slechts weinig over gemeld wordt, schijnt er in de laatste dagen in verschillende deelen van Oekraine hevig gevochten te zyn, tusschen benden boeren en' Duitsche militairen. Ernstig luiden ook de berichten, die uit Finland komen. Naar luid der berichten, nemen de Witte Gardes bloedig wraak over. de misdaden door de Roode Gardes bedreven. Duizenden revolutionairen zijn in den kerker geworpen en dag op dag vellen de oorlogsraden tal van doodvon nissen en worden er honderden gefusileerd. De berichten spreken van ware moordpar- tyen op de overwonnenen en de Engel- sche berichten verzekeren daarbij, dat de troepen aan deze algemeens slachting mee doen. —oo—o Ook in Siberië gebeuren dingen die de aandacht vragen. Japan gaat voort troepen- naar Siberie te zenden. Natuuriyk m6t de meest vredelievende bedoelingen, zooals men te Tokio beweert. Men weet, dat Japan en China omtrent hun houding ten op zichte van Siberië en Mantsjoerye een over eenkomst hebben gesloten, ze willen geza menlijk optreden tegen het Duitsche gevaar in het Verre Oosten en de troepen landingen dienen alleen daarvoor. Zoo al thans beweert de Japansche regeenng. De Entente laat de zaak aan haar beloop over. Ze heeft de handen te vol om de Duitschers van het ïyf te houden, maar als dat eens niet het geval was, dan zou men zeer zeker wel iets anders hooren. Amerika ziet de Japansche actie met leede oogen aan, maar heeft het op 't oogenblik ook te druk met de hulpverleening aan zijn Europeesche bondgenooten. Teekenend is het intusschen, dat de geallieerden er op uit zyn vriendelijke woorden te richten tot en een vriendelijke houding aan te ne men tegen Rusland. Ook president Wilson heeft daarvan in zyn jongste redevoering op opvallende wyze blijk gegeven. Dat heeft ongetwyfeld een diepere beteekenis, dan men, zoo oppervlakkig beschouwd, zou denken. In Rusland ziet men met argwaan naar wat er in het Verre Oosten geschied. De pers is er heel slecht te spreken over de troepenlandingen en hecht niet veel ver trouwen aan wat de Japansche regeering, omtrent den onschuldigen aard. van de Japansche actie, verzekert. De voorloopige regeering van Siberië gaat nog een stap verder, Zy besloot Ame rika te verzoeken de bewakiDg op zich te nemen van den spoorweg en van enkele handelswegen in Siberië. Of Amerika deze uitnoodiging zal aannemen, valt nog niet te zeggen, doch het blijft desniettemin 6en handige politieke zet van de Siberische regeeriDg, om de beide „bondgenooten" of liever tegenstanders, Japan en Amerika, voor een en denzelfden wagen te spannen, TEXEL, 5 Juni 1918. Gemeentelijke vischverkoop. Enkele weken geleden bevatte ook de ZLjper Courant, het bekende recept be treffende bet bakken van bokking zonder olie en van meer dan eene zijde richtte men naar aanleiding daarvan, tot de redactie de vraag ot niet een middel aan de hand kon worden gedaan om bokking te bakken zonder bokking, want, in de Zijpe had men ze nog niet gezien. Thans lezen wij in de Schager Courant een bericht uit Dirkshorn waarin deze passage voorkomt„waar wesiadseenige weken zij a verstoken van vleescb, waar regeeringsvisch den weg naar Dirkshorn niet schijat te kunnen vinden". Ook betreffende de zooveel grootere gemeente Schagen kwamen wij aangaan de de visch voorziening herhaaldelijk klachten tegen. Hat jaargetijde leent zich thans voor en B TEXELSCHE COURANT. —o—o—o—

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1