N° 3202 Zaterdag 29 Juni J.918, 31st8 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. DE STERKSTE. FEUILLETON. Gemeenteraad van Texel. Binnenland. Bit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Advcrtcntiën daags voor de uitgave vóór 4 nur nam. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg, Fibma LAN GE VELD DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Tk STEMMING ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Art. 149 der Kieswet luidt De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting opgelegd bij art. 71, tweede lid, wordt tenzij den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt,gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Regeeringswaren. Wolprijzen. 211 nli Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor DEN Buks 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto'». COURABT. Prijs der Adoertentiin. Van 1 tot 5 regel» 40 Cta. Iedere rogol meer Ct Groote letter» en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts. per nummer. X KL. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag, 3 Juli 191S, van des morgens acht tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de STEMMING ter ver kiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij art. 71, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stem bureau in liet voor hem op de kiezerslijst aan gewezen stemdistrict. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene rroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is jeworden, of de deswege opgelegde geldboete Tuijwillig is betaald, wordt geldboete van ten 'oogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch :assatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd !r5 lan een afwezig gebleven beklaagde, wordt :ene schriftelijke vermaning van den Kanton- jj[| echter om aan de verplichting opgelegd art. 71, tweede lid, in het vervolg e voldoen, aan den veroordeelde van wege het ipenbaar ministerie beteekend op de wijze, roorgeschreven bij art. 144 van het Wetboek an Strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op irtikel 128 van het Wetboek van Strafrecht uidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uit levende aan eene krachtens wettelijk voor- chrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, i_.Jordt gestraft met gevangenisstraf van ten oogste EEN JAAR. Texel, 25 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, )e Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Burgemeester en Wethouders van Texel laken bekend, dat van 1 tot en met 7 Juli bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal in op elke grijze bon no. 17 2 ons peul- ruchten. op elke gele bon no. 12 één half ons bak- en laadvet. op elke groene bon no. 3 één ons rijst ct. per pond. Gedurende het tijdvak van 24 Juni tot en et 7 Juli a. s. is verkrijgbaar: op elke groene bon no. 2 één ons gort öf dien voorradig één ons havermout op elke witte bon no. 7 gemerkt G. L. 2 ons ias Goudsche 20 pCt. en op elke witte bon 7 NIET gemerkt G. L. één ons kaas oudsche 20 pCt. tegen een maximum prijs tn f 0,75 per K.G., 37'/. ct. per half K.G., 8ct. :r ons, 4 ct. per haif ons. Van 1 tot en met 15 Juli is verkrijgbaar Door W. Heimburg. Zy zeg do droppels langs de ramen uipen, en Zij kwamen haar voor als delfden, die langs menechenwangen stroom- o bij ontzettende smart. Maar zjj kon niet hnilen. Opeens was bezorgd dat Hans geen parapluie by cb had en dat hij kon zon kunnen vat- n. Maar plotseling lachte ze luidOver bb jaar als bij op een schip was en als 3 dan stormde en de golven der zee !°ggingen, wie zou zich dan bezorgd aken over een paar regendroppels. «Mijn hoofd." steunde zij en greep weder n>r haar slapen, „mijn arm hoofd I" Zoo d zij en bet was als een Dacht, die over lar gedeald was Zij voelde haar laatste vensgeluk vernietigd. Eenzaam, eenzaam >n ze haar levea lang zijn, dat deed naar 11 kind ean. 9e rebel van de voordeur schrikte haar Bdelijt op. Zij stond op, Nu geen bezoe- dacht zij en wilde weggaan, aiaar de! ;r els ODÜ bat di gro op elke bon no. 32 eener thee en koffiekaart 0,05 K.G. koffie. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht Texel, 28 Juni 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Ge houden Dinsdag 25 Juni 1918, 's namiddags 2,30 uur. Voorzitter, de heer Buysing Damste, Burge meester. Secretaris, de heer Jonker. Aanwezig 12 leden, afwezig wegens onge steldheid, de heer D. C. Dros. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen, die onveranderd worden vast gesteld. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. a. Schrijven van den gemeente-veldwachter D. Bruin te de Waal, houdende dankzegging voor verhooging jaarwedde. b. Adres van directeur en leeraren Zeevaart school alhier, verzoek verbetering salarisrege ling, door die in overeenstemming te brengen met die van directeuren leeraren Rijks Hoogere Burger Scholen. Op de desbetreffende vraag van den heer Langeveld, zegt de voorz., dat de Provincie waarschijnlijk niet, het Rijk wel voor eventueele verhooging zal bijdragen. Gesteld in handen van B. W. om praeadvies. c. Adres van de afd. Texel, bond „de Post", houdende herhaald verzoek verbetering jaar wedden hulptelegraaf- en telefoonkantoorhou ders. Aangehouden tot volgende vergadering. d. Missive van Ged. Staten, meldende, dat voor schoolbouw Cocksdorp en Oost, in ver band met art. 53 wet L. O., een buitengewoon subsidie van f 30,875,is toegestaan. e. Prov. blad no. 45, bevattende de nieuwe regeling jaarwedden Burgemeesters, Secreta rissen en Ontvangers. Texel is daarbij, volgens bevolkingscijfer 1 Jan. 1918, geplaatst in de 7e klasse en de jaarwedde van den Burgemeester bepaald op f2500,tot f 3000,in deze f2500,die van den secretaris van f2350,— tot 2850,—, in dit geval f 2475,van den gemeente-ontvanger van f1400,— tot f 1800,—, in deze f1700,—. f. Missive van Ged. Staten, houdende goed keuring besluit niet doorgaan kermis. Sub. a, d, e, en f, aangenomen voor kennis geving. 2. Financieele regelingen dienst 1917. Een staat van af- en overschrijving op dienst 1917, tot een bedrag van f650,wordt goed gekeurd. 3. Ontslag-aanurage Me}. C. fl. uan Daalen als onderwijzeres aan de M LI. L. O. school. Wordt eervol verleend tegen 1 Juli a.s. 4 Benoeming onderwijzer MULO school. De heer van Malssen, in vorige vergadering benoemd als onderwijzer aan de M. L. U. O. school, heeft de benoeming niet aangenomen. Het voornemen nu was no. 2 van die voor dracht, de heer E. Alsema ter benoeming voor te dragen, doch sedert is bericht gekomen, dat deze niet meer beschikbaar is, waarom beslo ten wordt dit punt van de agenda af te voeren. 5. Aanurage buitengewoon Rijksubsidie in de gewone kosten uan het lager onderwijs Op voorstel van B. en W. wordt besloten, er was zoo'n eigenaardige zwakte in haar beenen, dat ?y zich aan den etoel moest vastklemmen. „Mijnheer de rector van het gymnasium," diende Mahje aan. De oude beer trad binnen en reikte Heiene de hand: „Lieve mevrouw Bonn- hoff, maar wat is er P Heb ik u doen schrikken? U ziet er geheel van streek uit. Neen, neen, heb geen angst, ik kom om u geluk te wenscben. Uw zoon beeft een zoo buitengewoon goed schriftelijk examen afgelegd, dat hij geen mondeling behoeft te doen." Hij had Hel6ne in haar stoel terug ge drongen en tegenover haar een stoel aan de schrijftafel genomen nu nam hij weder haar hand en schudde die. „En dat, ja dat is werkelijk waar, ofschoon 't vreemd klinkt, is uw verdienste, mijn lieve me vrouw, want u beeft den joDgen geleid, meer dan moeders bet in den regel doen onder de moeieliiksto omstandigheden, heeft u hem omhoog getrokken, vastge houden, niet met een enkele gedachte heeft u aan u z-rii gedacht i-n dit ia nu de be- looning, mevrouw Bonoheff. Ja als er meer zulke moeders war' nIk kon ook niet anders, mevrouw, ik moest hierheeD, om u de hand te drukken. bij H. M. de Koningin een buitengewoon sub sidie ad. f 3000,in de gewone kosten van hét L. O. aan te vragen. De redactie van dat adres wordt aan B. en W. overgelaten. 6. Uitbetaling Rijkswedde uerhoogingen onderwijzers Overeenkomstig liet uitgesproken verlangen van den Minister wordt besloten 13. en W. te machtigen,- de Rijksweddeverhooging over 1917 aan de onderwijzers te doen uitbetalen. 7. Benoeming commissie onderzoekrecla- mes belastingen. Tot commissieleden worden aangewezen de heeren v. Scliarenburg, B. Dros, Kikkert en Boon, eerstgenoemde als voorzitter. Aanvanke lijk maakt de heer Boon bezwaar, omdat spr. voor zaken veel afwezig zal moeten zijn, doch doordat de overige leden zich bereid verkla ren, datum van vergaderen in overleg met den heer Boon te zullen vaststellen, vervalt dat bezwaarallen laten zich de benoeming wel gevallen. 8. Aanwijzing stemlokalen. Tot stemlokalen worden aangewezen de loka len van de openbare scholen te den Burg, Cocksdorp, den Hoorn, Oosterend, Oudeschild en de Waal. 9. Verbouwing uan het gemeentehuis. In commissievergadering was ter sprake ge bracht de noodzakelijkheid van de uitbreiding der secretarie. Overeenkomstig het gevoelen van den Raad zijn door den gemeente-opzichter plannen uit gewerkt en begrooting van kosten opgemaakt voor een aanbouw op het naast het raadhuis aangekocht terrein en eenige wijziging in het bestaande. Begrooting en een zestal teekenin- gen worden overgelegd en zonder discussie goedgekeurd. Kosten zijn begroot op f8250,— voor wat den bouw betreft en f 1000,voor aanschaf fing meubelen. Bij de rondvraag informeert de heer Boon of niet een nieuw adres van de visschers van Oudeschild en Oosterend is ingekomen, waar op de voorz. ontkennend antwoord, maar me dedeelt, dat de zaak betreffende verplichte vischafslag in een volgende vergadering waar schijnlijk kan worden behandeld, de voorbe reidende werkzaamheden zijn gereed. Sluiting. TEXEL, 29 Juui 19)8 S. li. A I» In zijn openingswoord riep de heer Korevaar Donderdag in hotel Texel de aanwezigen het welkom toe, ai moest hij daarbij tevens zijn leedwezen uitdrukken, dat de opkomst niet beter was. De heer Michels begon met te wijzen op de groote beteekenis van den dag van 3 Juli, vooral voor de soc. democraten, omdat het er om gaat of de kiezers de lessen van den tegen- woordigen tijd hebben ter harte genomen, of zij die mannen het krachtigst zullen steunen, die het hardst voor den wereldvrede werken. Spr. herinnert aan de ontzaggelijke sommen, die iederen dag van oorlog kost en deelt, om daar eenigszins een denkbeeld van bij te bren gen mede, dat de 70,000 millioen guldens aan elkaar een keten zouden vormen, die 120 maal de aarde omvatten kan, of, opgestapeld op een grondviak van 7 M.2 een toren van 7000 meter hoog. Msar waarom huilt u nu of ia 't van geluk Helene wae niet in etsat zich te bebeer- schen en plotseliog stiet ze uit: „Hij wil me verlaten stel u toch voor mij verlaten!' Deelnemend zag de oude heer de wan hopige vrouw aan. En aarzelend begon hij; „Lieve mevrouw Bonnhoff, is dat niet het lot van een moeder P Is u bij uw moe der gebleven? Dat is het lot, dat iedere moeder moet dragen. Er bomt e9n dag, dat de kinderen voor wie ze alles opgeof ferd heeft bun eigen weg gaan. Dat zal het glanspunt van uw opofferend leven zijn, dat u weenend bet kind zegent, het welk u verlaat." Ze vat-e moed ei vertelde hem van alles, wat ze voor Hars in orde gemaakt had en hoe ze nu zooeven gemerkt had, dat hij zeeman wou worden. „En wat moet ik heel alleen in dat groote huis doen besloot ze klagend. „Daar wacht o bem op, als bij verlof heeft, niemand heeft een tehuis zoo noo- dig als een zeeman. Ea later komen zijn vrouw en zij» kinderen daar bij n, terwijl hij op reis ja. Is er wel iets mooiers voor hem, dan de gedachte aan hc-n, dia bij in een zekere, yerlrouwde omgeving weet. Al die sommen zijn als weggeworpen, iets blijvends wordt er niet door gesticht, integen deel veel van het bestaande wordt er door vernietigd. De S. D. A. P., zegt spr., heeft altijd voor het kapitalistisch drijven gewaarschuwd en nu gebleken is, dat wij niet sterk genoeg waren om de oorlog tc kceren, maakt men ons daar van ten onrechte een verwijt. Onze partij wordt, zegt spr., van alle zijden bestreden, doch hij ziet daarin vrees voor de groeiende macht van de S. D. A. P. Van onze weigering om de regeermacht me de te aanvaarden, is ons een verwijt gemaakt en nu wij ons onder minimum-eischen bereid verklaard hebben, worden de kiezers voor ons als regeerders gewaarschuwd. Vervolgens behandelt spr. de moeilijkheid om de arbeiders tot organisatie te brengen en wijt dat voor een deel aan het minimum- onderwijs dat de arbeiders tot nu toe ontvangen waarschuwt voor het uitbrengen van stemmen op de kleine partijen, die slechts voor groeps belangen ijverenwijst op de tegenstelling tusschen oogenschijnlijk gelijke punten op de beginselprogramma van de S. D. A. P. en de Econ. Bond, die alles aan het particulier initiatief wil overlaten, terwijl de S. D. A. P. is voor staatsbemoeiing. Voor de drooglegging en verbetering van afwatering van gronden toont spr. aan de hand van een rapport van een Rijkscommissie aan, is staatsbemoeiing noodzakelijk, de ver schillende belangen van eigenaren werken steeds remmend. Honderdduizenden hectaren in ons land zijn nog in onvoldoenden staat van voortbrenging, spr. acht verbetering daar van noodzakelijker nog dan de droogmaking van de Zuiderzee. Na nog te hebben aangetoond, wat de S. D. A. P. bedoelt, met opheffing van privaat-bezit, eindigt spr. Van de gelegenheid voor debat werd geen gebruik gemaakt. Met een aanbeveling om de partijbladen te lezen en dank aan spr. en hoorders sluit de voorz. daarna de vergadering. Onder de schapenfokkers op Texel heerscht nogal ontevredenheid over de vaststelling der wolprijzen aangezien deze ver onder den pro ductieprijs voor dit thans bijzonder kostbaar bedrijf blijft. Daar 1917 door den uiterst lagen prijs der lammeren, misgewas en gebrek aan kracht- voeder reeds oorzaak was, dat plm. 25pCt. der fokschapen werden opgeruimd, werd reeds begin April bij de betrokken autoriteiten aan gedrongen op betere wolprijzen om deTexeische schapenfokkerij aan te moedigen en in stand te houden, temeer waar reeds aangetoond is dat 't Texelsche schapenras onmisbaar is en een belangrijke inkrimping zeer tegen 's lands belang zal zijn. Niettegenstaande dit, werd de prijs der wol, naar de meening onzer fokkers, veel te laag gesteld, doch naar we uit goeden bron verne men blijven het bestuur der H. M. van Landbouw en een speciaal daarvoor aangewezen wolcommissie, werkzaam om te trachten den prijs der wol meer in evenredigheid van de productiekosten te zien gesteld, voor 1918 door een 12 tal veehouders bepaald op f4,80. Een telegrafisch protest werd onlangs aan den Min. v. Landb. gezonden, waarop telegrafisch mededeeling werd ontvangen, dat de vet en vleeschprijzen zoodanig zouden worden ge steld, dat de productie loonend zou zijn. Texel kan echter van verhoogde vet en vleeschprijzen niet profiteeren, aangezien de lammeren vóór dit jaar bijna zijn verkocht, en de af te zetten schapen als magere fokdieren naar andere streken moeten worden verhandeld. Alleen in den prijs der nog af te leveren wol kan dus Texel steun worden verleend. O, lieve mevrouw Bonnhoff, daarom mag u niet huilen. En als hjj thuis komt, sluit hem dan in uw arm9n en zeg mijn jongen, ik heb veel tranen om je geweend, maar nu zie ik, dat je ze waard geweest bent. 'i Ga u goed, lieve mevrouw, droog nw tranen ea zeg togen uw zoon. dat hij nummer één geslaagd is. U kan tro'sch op hem zija en op u zalf nog meer." Ze was weer alleen. Langzaam liep ze de kamer op en neer eindelijk bleef ze aan 't raam staan, 't Regende niet meer, de wolken braken en een stukje hei-blauwe luoht blonk als belofte van een zonDigen dag. Z m die dag aanbreken Zou ze niet te vergeefs er op wacbteo. Maar aan den overkant kwam een slanke jonge man aan, die baar laiaond en groe tend m-t ?yn muts toowui'd-. En t en ze hem een eogmblik later in baar a men hield, voe'do za h>:ar jurt sneller kloppen van trots en geluk. EINDE,

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1