j N°. 3207, Woensdag 17 Juli 1918* Slste Jaargang leuws- en ig. Van week tot week itie 16.) rSE! 3 oo,. 57,4] 99,71 19,31 32,51 land te xel) UK EJ1T Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdegmorgcn Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Bdeo 40 Cla. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Niwr Amerika en andere hinden met Yerhooging der porto's. Adverteutiën daags voor de nitgave vóór A aur nam. Prijs der Advcrteniièn. Ven 1 tot 5 regola 40 Cts. Iedere regel meer Ct Groots letters en Vignetten worden near plaatsruimte berekend. Bewijsnummers S Cts, por nummer. iBONNEKENTEN en A B V E R T E N TIE N worden aangenomen bjj de 77Hg. Firma LAN GEVELD DE R O O IJ, 'Parkstraat, Bona op Tkx il. ZEEP. Burgemeester en Wethouders van 'exel maken bekend, dat in het laatst lezer week tot en met Zondag 21 Juli 18 bij de winkeliers verkrijgbaar zai zijn Op elke blauwe bon no. 1 (4e serie) een alf ons harde zeep. Maximumprijzen van zeep Harde zeep 60 pCt. 3 ct. per dubbel stuk van 250 gram 6enkel 125 B Harde Z6ep 25 pCt. 6 cent per dubbel stuk van 200 gram. enkel 100 gram. Texel, 16 Juli '18. Burgem. enWeth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Tüee- en Koffiekaarten. De Burgemeester der gemeente Texel laakt het volgende bekend Zij, die niet tijdig bon 19 van hun bee- en kofflekaart bij een detaillist nleverden en derhalve thans nog in het lezit zijn van een thee- en kofflekaart, vaaraan zoowel bon 19 als bon 21 nog löftehecht zijn, zullen het thans vastge stelde tbeerantsoeii kuunen bekomen, ndien zij hunne thee- en kofflekaart aan iet Rijkskantoor voor Thee en Koffie, isschersdam 5, Amsterdam, voor 20 uli e.k, inzenden, met nauwkeurige ermelding van adres en woonplaats van len afzender. Door dit kantoor zal na inneming van bon 19, de kaart aan den belanghebbende worden teruggezonden met vermelding lij welken winkelier in de woonplaats van den aanvrager tusschen 1 en 15 iugustus, op vertoon van de thee- en lolfiekaart en tegen inwisseling van bon 11, anderhalf ons thee zal zijn te be tomen. Texel, 16 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, BUIJSING DAMSTE. Toiletzeep. (Herplaatsing wegens misstelling.) Voor het bestellen van toiletzeep voor i maand Augustus komen alleen in keiiers in aanmerking. Texel, 16 Juli 1918. De Burgemeester der gemeente Texel, BUIJSING DAMSTE. Stremming verkeer. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de dwarsweg langs hofstede ,Labora" in Eierland van beden tot 1 Augustus a. s. voor alle verkeer ge stremd zal zijn. Texel, 16 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. 0—13 Juli. Men kon in de afgeloopen week nog steeds allerlei adviezen lezen, omtrent do oplossing van de Kabinetscrisis. En ook aan voor spellingen ontbrak het niet, al werden deze in den regel op den voet door de tegenspraak gevolgd. Zoo wist b.v. het „Hbld."uit goede bron te verzekeren. dat reeds heel spoedig de crisis tot bet verle den zou behooren en dat er een rechts Kabinet zou "komen, doch van rechtsehe eijde werd deze mededeeling als ODjuist of op zfln minst voorbarig gekwalificeerd. De vraag blijft dus nog steeds naar vo ren dringen, of een rechts Kabinet mag worden verwacht. Men is het daarover in de rechterzijde zelf lang niet eens, Dr. Kuy- per heeft een Kabinet uit de rechterzijde al dadelijk afgewimpeld en drong daarna aan op een gemengd Kabinet, speoiaal om minister Loudon op zfln post te kunnen bandhaven. Het ontbreekt de rechterzijde naar de meening van Dr. Kuy per aan voor buitenlandsche zaken bekwame diplomaten. Daarentegen bepleit een deel der Katho lieke pers en ook het invloedrijke Kamer lid Mr. Aalberse de vorming van een Kabinet van Rechts. Van de linkerzijde hoort men ook het advies, dat Rechts het bewind moet aanvaarden, doch men hoort ook an dere stemmeD. Zoo bepleit het orgaan van den Econ. Bond b. v. de vorming van een nationaal Kabinet. Het denkbeeld om Cort van der Linden nog weer de leidsels in handen te geven, hoort men niet opperen. Dit Kabinet heeft zijn tijd gehad en na de zonderlinge con- vooikwestie heeft het zeer zeker een be langrijk deel van zijn invloed verloren. Het convooi is weliswaar op weg naar Insulinde, maar het vaart vrijwel bij de gratie van Engeland en van het plan, om de Holland- sche vlag fier en frank te laten wapperen, over de onveilige en onvrije zee, is niets terechtgekomen. Uit hetgeen in de afge loopen week van oificieele Engelsche zijde omtrent de coDvooikwestie gepubliceerd werd, weet men thans als men het nog niet wist dat onze regeering even goed de schepen ongeconvoyeerd naar Indie had kunnen zenden en dat als thans in convooi gevaren wordt, dit bij wijze van hoffelijk heid hoeden af a. t. b. van onzen Engelschen buurman geschiedt. Voor dezen eenen keer, maar ook niet weer Het heengaan van minister Rambonnet, de convooikwestie en ook de weinig ern stige wfize, waarop minister Posthuma met zijn Distributie wet omsprong in de afge loopen, we6k heeft de positie van minister Cort v. d. Linden niet versterkt. Deze extra parlementaire periode behoort zeer zeker tot bet verleden. Mag men de Tel. gelooven het blad dat zfin berichten doorgaans uit de eerste Engelsche hand ontvangt - dan is de regeeriog zoo haastig afgetreden, omdat de zand- en grintkwestie weer tot nieuwe moeilijkheden aanleiding dreigt te zullen geveD. In Londen schijnt men over de wijze van het vervoer door Limburg niet voldaan te zijn. Het nieuwe Kabinet, dat er toch wel over niet al te langen tijd zal komen, vindt al dadelijk zeer zware onderwerpen ter behandeling gereed liggen, vooral ook wat de buitenlandsche betrekkingen aangaat. Naar luid der berichten zfin weer nieuwe onderhandelingen geopend tusschen Neder land en de Geassocieerden over een econo mische overeenkomst, welke ten doel zal hebben ons land van het noodige te voorzien. Of men er spoedig mee klaar zal zijn? 't Valt te hetwu'i6len, want dergelijke overeenkomsten hebben allerlei haken en oogen. Men ziet dat aan de onder handelingen met Duitschland, die nog maar steeds niet tot een overeenkomst hebbeu» geleid. Waarschijnlijk, omdat onze ooste lijke buurman zijn eischen wat erg hoog heeft gesteld en o.a. zooveel koeien vraagt, dat we nog heel laDg van een stukje vleesch of vet verstokeu zouden zijn. En dergelijke overeenkomsten tot stand te brengen behoort nog lang niet tot de grootste moeilijkheden voor een regeering in onzen tijd. Heel het gebied der buiten landsche politiek ligt vol voetangels en klemmen. Ea daarnaast is de toestand op onze biunenlandsche erve van dien aard, dat men daarover waarlijk niet zonder zorg moet zijn. De laatste berichten melden,dat Dr.Nolens door H. M. de KoniDgin is belast met de Kabinetsformatie. Er komt dus waar schijnlijk een kabinet van Rechts. Of er een rechts kabinet of een nationaal, of een gemengd Kabinet zal komen, laat ons hopen, dat het in elk geval een krachtig Kabinet zal zijn, een krachtig Kabinet in de goede beteekenis van het woord, d, w, z. een Kabinet, dat welbewust zijn weg zal weten te kiezen en dat inzonderheid zal walsen tegen het ons steeds beloerende ge vaar, meegesleept te worden in den maal stroom van oorlog en oorlogsellende. o—o—o Nog altijd weinig oorlogsnieuws van be lang. Wei hebben zich in Albanië in de laatste dagen nogal belangrijke krijgsbe drijven afgespeeld, waarbij de Fransch- Engelsche troepen den Oostenrijkers klop gaven, zoodat deze terug moesten, doch, in Italië en ook op het westelijk froDt had den geen gebeurtenissen van belang plaats. Het bleef er bfi meer of minder ernstige schermutselingen. Het groote offensief blijft og uit en Hindenburg moet aan een vriend, die hem vroeg wanneer het weer „los" ging, geantwoord hebben„Jelui thuis, moet ons den tfid laten". Het blykt dan ook wel, dat een offensief heel wat tijd aan voorbereiding vordert. Komen doet het zeker, vertelt de Ententepers, maar wan neer weet niemand. De herhaalde parti- eele aanvallen door de geallieerde troepen op alle deelen van het froDt ondernomen, hebben blijkbaar geen ander doel, dan uit te vinden, waar d6 Duitschers zich klaar maken en om zooveel mogelijk troepen vast te houden, opdat deze niet door Hin denburg geconcentreerd zullen kunnen worden. —o—o—o— Kwamen er in de afgeloopen weok dus van Berlijn geen .belangrijke oorlogateie- grammeD, aan andere belangrijke mede- deelingen ontbrak het wel niet. Het aftre den van Von Kühlmann en het optreden van Von Hintze als Staatssecretaris van buitenlandsche zaken gaf Diet alleen de pers ruimschoots stof tot allerlei commen taar, maar hield ook don Rjjksdag bezig. Graaf von Heitling, de Rijkskanselier, heeft de wfiziging aan buitenlandsche zaken breedvoerig toegelicht. En hij heeft zich inzonderheid veel moeite gegeven, de Rijks dagmeerderheid te overtuigen, dat het heengaan van Von Kühlmann volstrekt niet beteekent, dat de al-Duitsche koers zal worden gevolgd. Er is niets veranderd in de koers, verzekerde von Hertling. De politiek wordt door mij gemaakt. Ik zelf sta nog steeds op het standpunt uitgedrukt in het antwoord op de Pauselijke nota en alvorens mijn handteekening te zetten ODder de benoeming van von Hintze, heb ik van dezen de waarborgen geëischt en verkregen, dat hfi uitsluitend mijn politiek zal volgen. De heeren konden dus gerust zijn, meende de kanselier. Er is niets ver anderd. Maar waarom Kühlmann dan toch wel heengiDg, werd niet duidefijk gemaakt. Wel verklaarde von Hertling, dat er geen voldoende vertrouwen tusschen ben was en dat er geen zakelijke, maar persoonlijke redenen in bet spel waren, doch bet ove rige moest maar worden geraden, Scheide- mann toonde zich begrijpelijkerwijze met dit antwoord niet erg tevreden en hfi concludeerde waarschijnlijk zeer juist dat von Kühlmann weg moest, omdat hfi bij de hooge legerleiding in ongenade was gevallen. De Rijkskanselier hernieuwde in tusschen zjjn verklaringen omtrent de vredesgezind heid der Duitsche regeering en hij zei, dat Duitschland nog steeds) bereid is te onderhandelen, als do tegenstanders daartoe het verzoek doen en iemand met eerlijke voorstellen zenden. Verschillende Rijksdagleden hebben na den Kanselier het woord gevoerd over de kwestie, maar het slot was, dat de nieu we credietaanvrage van 15 milliard voor het voortzetten van den oorlog toegestaan word. Alleen do onafhankelijk socialisten stemden tegen, terwijl de Polen zich van stemming onthielden. Scheidemann en zfin aanhang steunden ook nu nog weer de regeering, zfi zien echter Von Hintze den vriend van Von Tirpitz mot wan trouwen tegemoet en ze blijven diens op treden beschouwen als een overwinning, die de al-Duitschers op de regeering heb ben behaald. —o—o-o— Het is vooral ook de toestand in Rusland, die in de laatste dagen zeer de aandacht tot zich trok. Men weet niot precies wat er gebeurt, maar er zijn toch voldoende aanwijzingen om te kunnen vaststellen, dat er ernstige gebeurtenissen aan de orde van den dag zijn. In Moskou zelf, waar de regeering haar zetel heeft, hebben de tegen standers der regeering getracht het roer in handen te krijgen en er is daar blijkbaar hevig gevochten, waarbij de regeerings- troepen ten slotte de overhand behielden. Naar luid van weer latere berichten, wordt do regeering echter opnieuw in haar eigen huis bedreigd. Tsjernof, de leider der Rus sische sociaalrevolutionairen, rukt n.l. naar de hoofdstad op en hfi moet met zyn troe pen reeds in de buurt ervan zijn, Nieuwe gevechten staan dus waarschijnlijk voor de deur. In Siberië is de toestand eveneens nog zeer verward. Naar uit Charbin gemeld wordt, is generaal Howet uitgeroepen tot provinciaal bestuurder van Siberie en heeft hij een program gepubliceerd, waarin o. m. gezegd wordt, dat de verdragen met de Entente hersteld moeten worden, dat er weer een gedisciplineerd leger moet komen en dat het eigendom weer in eere moet worden hersteld. Dat ook de Duitsche regeering de zaken in Rusland doDker inziet, kon blijken uit de redevoering van den Kanselier, waarvan we boven melding maakten. Von Hertling besprak n. 1. ook de Russische toestanden en verklaarde daarbij, dat de Duitsche regeering wel gelooft in de betrouwbaar heid der Russische regeering, maar tevens ook overtuigd is, dat de Russische regeering niet in staat is de door haar gegeven loyale beloften volkomen na te komen. Er komen herhaaldelijk moeilijkheden voor in Rusland en de Entente doet haar best, die moeilijk heden voortdurend te vergrooten. Von Hertling verklaard, dat alles er op wfist, dat de moord op den Daitschen geaant, graaf Mirbacb, de vorige week in Moskou gepleegd, plaats had op aanstoken van de Entente en met het doel om Duitschland opDieuw met Rusland in een oorlog (e wikkelen. Duitschland wenscht echter geen oorlog met Rusland, verklaarde de Rijks kanselier. De tegenwoordige Russische re geering heeft vrede noodig en DuitschlaiuJ 00,-

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1