3216. Zaterdag 17 Augustus 1918. 31st8 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Gemengd Nieuws. öit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiën daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ONNEMENTEH en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Pibma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Bükg op Texkt. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. srtrekuren van de boot van Texel 5,15 v.m. 2,45 n.m. trekuren van de boot van Helder 9,30 vm. 6,10 n.m. ertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. ertrek. leider. 6,45 11,45 4,12 6,47 Aankomst. Amsterdam. 9,12 2,34 6,21 9,41 ovendien loopt een trein op Donder- morgen van Helder naar Schagen, Helder 8,— te Schagen 8,40 'an Amsterdam naar den Helder, 'ertrek. Aankomst. Isterdam. Helder. 5,28§ 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 9,20 12,05 [10,40 12,30 jet op Zon- en feestdagen. Heen op Zondag. Regeeringswaren. TEXEL, 17 Aug. 1918 Electriscb licht. Wanneer men in de misère zit, vin- n de meest ongunstige geruchten het eest gretig gehoor en zoo behoefde it ons niet te verwonderen te hooren wagen, dat van de electrische ver- ihting van den Burg dit jaur ook niets ra komen. Wij hebben ons, zoodra wij van die duchten kennis droegen, tot de meest ivoegda bron om inlichtingen gewend mochten van den heer Burgemeester ons genoegen vernemen, dat de be nodigde zuiggasmotor en dynamo reeds zijn aangekocht. De inwoners van den Burg kuDnen dus gerust zijn „Er wordt aan gewerkt". Waal. Onzen vroegeren plaatsgenoot, de heer J. de JoDgh, thans te Alkmaar, is op zijn verzoek met ingang van 15 Aug. 1918, eervol ontslag verleend als le klerk bij het distributiebedrijf aldaar. In zijne plaats werd benoemd de beer G. Adriaanse. De heer de Jongh treedt met ingang van genoemden datum op als le klerk van de afdeeling „Veevordering" bij bet Noord-Holl. Landbouw-Crediet. Vlieland. Mej. A. Poortstra, onderwijzeres al hier, is geslaagd voor de hoofdacte. Op de dagen, waarop de postboot Min. Kraus wegens lagen waterstand niet aan den steiger kan komen, wordt de dienst verricht door een zeilschip. Tabak. Ia antwoord op een vraag betreffende de behandeling van tabak lezen wij in het Rott. Nieuwsbl. De onderste rij bladeren kunt ge van de plant afnemen, ze aan een koord rijgen, rug aan rug, tegen het opkrullen; dit zijn de z. g. zandbladeren de andere bladeren, behalve den top, kunt ge bin nen ongeveer drie weken afhalen en op dezelfde manier behandelen, deze blade ren leveren u de boste soort van de plant; de topbladeren kunt ge terzelvertijde aftrekken, maar die zijn enkel geschikt als pruimtabak. De bladeren moeten buiten in de schaduw drogen, wanneer ze goed droog zijn, moet gij ze flink op elkander geperst, in een kist of dergelijke minstens een week of vier laten staan vooraleer de bladeren te kerven, dit om de tabak te laten gisten. Het spreekt vanzelf, dat u zuivere tabak zult hebben maar of ze smaken zal is een andere vraag daar behandeling van tabak een vakgeheim is. In een correspondentie in Leidsch Dagblad lezen wij daarover nog het vol gende Een particulier zal moeilijk aan tabaks bladeren zoodanige bewerking kunnen geven, als in de fabrieken gebeurt. Maar toch kunnen wij u wel enkele aanwijzin gen verstrekken. De bladeren worden thans geplukt, alleen nog maar de on derste en de middelste. De hooger ge plaatste laat men nog wat groeien. De bladeren aan een stokje rijgen, twintig bladeren tegelijk, en deze dan op den zolder te drogen hangen, totdat zij droog maar niet kurkdroog zijn. Daarna de bladeren ontdoen van de dikke nerf (strippen) Vervolgens met een mes ker ven, hetzij fijn, hetzij grof, naar verkie zing. Om het branden der bladeren te bevorderen, maakt men een zwakke op lossing van keukenzout en salpeter. Men zette er de droge bladeren enkele dagen in, totdat zij goed ^doortrokken zijn. Daarna weer drogen en kerven. Het is aan te raden het laatste proces eerst in het klein uit te voeren, om te zien, welk resultaat men daarmede bereiken kan. Het planten en bereiden van tabak. Van verschillende zijden werden ons vragen gesteld over hot planten en be reiden van tabak. Wij meenen het best aan bet, verlaDgeD der vragers te voldoen door hier in het algemeen het een en ander mee te deelen. De planten zullen nu al aardig gewas sen zijn en als men ze een goede plaats (wat goed beschut voor harde wind en feilen zonneschijn) wat flink bemesten en voedzamen grond gegeven heeft, zul len het al aardige planten zijn. Zal het goed zijD, dan moeten er bladeren aan zitten, zoo tegen midden Juli, ODgeveer 15. Zitten er 15 bladeren aan of begint de bloeiknop te komen, dan moet men, wil men tabak krijgen, deze bloeiknoppen wegknijpen, even vóór dat ze open zullen gaan en de top uit de plant snijden (wil men zaad krijgen, dan laat men de bloe men zitten). De bladeren beginnen nu grooter te worden maar ook, er komen zijstengels uit de hoeken van de bladsteel, de bladdeksels, zoo men dat noemt. Deze moeten ook zorgvuldig verwijderd wordeD, telkens weer. Wanneer de onderste bladeren gele vlekken krijgen, gewoonlijk midden Augustus, begint de tabak te rijpen. Men snijdt dan van onderen naar boven 4 of 5 bladeren er af en legt deze met den onderkant naar boven neer tot 's avonds. Men haalt ze dan binnen en maakt met een mes in de hoofdnerf, de dikke steel midden door het blad, een overlangsche snede. Hierdoor steekt men een draad of stok, zoodat de bladeren twee aan twee met de ruggen naar elkaar toe hangen en er nog ongeveer 1 cM. ruimte tusschen blijft. Veertien dagen later snijdt men do volgende vier of vijf bladeren af, die men even gelfjk behandelt en weer veertien dagen later de laatste, de bovenste dus. De middel ste bladeren geven de beste tabak. Niet drogen in de felle zon, maar liefst binnenshuis op een luchtige plaats. De zolder is hiervoor heel geschikt. Na een paar maanden als de bladeren goed droog zijn, ook de nerven, komt het gewichtigste werkhet broeien. Laat men dit na dan krijgt men geur en kleurlooze tabak. Hoe zorgvuldiger dit geschiedt, hoe beter de tabak zal worden. Men doet dit, naar „Het Platteland" schrijft, als volgtBij regenachtig weer (tabak is als ze droog is licht breekbaar, daarom werkt men er in bij regenachtig weer, ze trekt licht vocht aan en is dan wat taaier) maakt men bosjes van 40 bladeren ongeveer door de stelen aan elkaar te binden. Zet deze bosjes aan een hoop om te broeien. De stelen naar buiten. Heeft men niet genoeg, dan doet men er wat verscb hooi tusschen om wat beter hoop te krijgen. Of ook, men pakt ze, netjes op elkaar, stevig iD een kistje en laat ze zoo een week staan. Als ze goed warm is (niet te heet) zet men de bladeren eens om. Na een week kan men desnoods overgaan totfijosnij- den en als ze wat gedroogd is, want dit snijden moet geschieden als de bladeren vochtig ziju, kan men ze rooken. B9ter is het ze een paar maanden te laten staan na 't eerste broeien en ze dan nog eens te laten broeien, waarna men ze-kerft en rooken kan. O. H. Ct- het broodrantsoen. Naar aanleiding van tot ons gerichte vragen, aldus het Hdbld., of geeu ver hooging vaD het broodrantsoen en ver betering der hoedanigheid van het brood mogelijk zou zijn, nu graaD is en wordt ingevoerd uit Amerika, hebben wij ons om inlichtingen gewend tot het bureau voor mededeelingen inzake de voedsel voorziening. Genoemd bureau schrijft ons o.m. Van de 100,000 ton graan, die wij uit Amerika zouden ontvangen, kwam tot nu toe slechts een klein gedeelte, nog niet 30,000 ton, hier binnen. Ge hoopt wordt, dat het geboete quantum ons zal bereiken, maar daarmee zullen vermoedelijk nog wol een paar maan den gemoeid zijn. Bij het overzien onzer broodpositie is het echter uit den aard der zaak alleen mogelijk te Tekenen met de voorraden, waarvan men zeker is. Nu is men er, gelijk wij in ons com muniqué van 23 Juli j.l. konden mede- de9len, gelukkig van overtuigd, dat de overgang op onzen eigen nieuwen oogst zonder schokken zal kunnen plaats vin den, maar daarbij kan voorshands niet worden gedacht aan verhooging van het rantsoen. Omtrent den nieuwen oogst toch is nog weinig met eenige stelligheid te zeggen. Bovendien is hetniet waar schijnlijk, dat die oogst voldoende zal zijn om ons het geheele jaar van brood te voorzien. Mochten dus do volle 100,000 ton hier aankomen en daaraan een ze ker deel beschikbaar blijven ook nadat onze eigen nieuwe oogst kan worden aangesproken, dan zal dat overschot eene kostbare reserve uitmaken, die zeer welkom zal zijn om het volgende jaar rond te komen. Dit alles bij hand having van het huidige broodrantsoen. Volkomen onjuist is, naar het bureau medeelt, dat gelijk beweerd is van den komenden oogst 20 tot 80 percent voor uitvoer bestemd zou zijn. Graan is niet uitgevoerd en wordt niet uitgevoerd en ook van andere levensmiddelen wordt thans alleen by noodzakelijkheid als ruilobject geëxporteerd. Het gemeentebestuur van Zwolle heeft 25 varkens aangekocht, die op het terrein der gemeentereiniging ge mest zullen worden van etenresten, groontenafval enz. Koperdieven. Niet alleen dat het koperdraad van de geleidingen langs de wegen benoor den het IJ wordt ge3toleD, ook de brand spuiten worden niet met rust gelaten. Te WatergaDg, Warder, OosthuizeD, Middelie werden ze gehqel van het ko per beroofd. In veel gemeenten acht men ze niet meer veilig in de daarvoor bestemde gebouwtjes en worden ze ty- delijk bij particulieren ondergebracht. hookers-overweging. Twee oudjes zaten aan den wegkant genoeglijkhun pijpje te rooken. D'r is eigenlijk niet veel pleizier aan dat rooken, merkte de een somber op. Hoe kom je daarbij vroeg de ander verbaasd. Wel, als je je eigen tabak rookt, dan denk je er aan, hoe vreesefijk veel ze kost en rook je tabak van een an Ier, dan stop je je pijp zoo vast, dat ie niet trekt Gebrande rogge Voor koffie. Terwijl vroeger het rogge-lezan (het nazoeken van de gemaaide velden naar achtergelaten rogge) slechts gebeurde door kinderen uit den arbeidersstand, ziet men tegenwoordig in Limburg ook de kinderen van de gegoede burgers druk in de weer om de rogg9-aren te verzamelen. Het kleine rantsoen koffie dwingt de menschen om iets ter ver vanging te zoeken. Gebrande rogge nu vormt een goed en tevens volkomen onschadelijk ersatzmiddel. Hbl. Om rustig te eten. Te Vlissingen is vanwege de Winke- liersvereen. „Gemeetschappeiyk Belang" eeu actie op touw gez:t om, indien mo- geljk te kimen tot een sluiting der wiak izakei gedurende de m:ddiguren teieinde hit raiddagmial zonder stoor nis te kunnen nuttigea. St. COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor den Bükg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Naar Amerika en andere landen met Yerhooging der porto's. Prijs der Adveiientièn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Lrgeraeester en Wethouders van Texel lenbekend.dat van 19 Aug. tot en met 25 Aug. [bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal elke grijze bon no. 2 één ons peul- thten. Maximumprijzen van peulvruchten rwten en br. boonen 22 ct. p. kg. 11 ct. p. p. iicijners 54 27 elke witte bon gemerkt S 4 een half pond ier a 28 cent per pond. edurende het tijdvak van 19 Aug. tot en 1 Sept. a. s. is verkrijgbaar: i elke groene bon no. 12 één ons gort öf :n voorradig één ons havermout; ort 13 ct. per pond, 27» ct. per ons avermout 16 37» 'meelke witte bon no. 14 gemerkt G. L. 1 ons r> 20 pCt. of 1 ons duurdere kaas. elke witte bon no. 15 gemerkt G.L. of 1'/» kaas 20 pCt. of l1/» ons duurdere kaas. £celke witte bon no. 14 niet gemerkt G.L. 1 T kaas 20 pCt. of 1 ons duurdere, p elke witte bon no. 15 niet gemerkt G.L. ons duurdere kaas. laximumprijzen van kaas olvette Gouda f 1,56 per K.G. f 0,78 per V, K.G. 57» per ons olvette Gouda met Rijksmerk f 1,59 p. K.G. mn 10 per 7», f 0,16 p. ons. dammer 40 pet. f 1,43 per K.G. f0,72 per K.G. 0,147» per ons iouda 30 pet. f 1,19 per KG., f 0.60 per pond, ct. per ons. ovenstaande goederen, mogen niet anders tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 16 Aug. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. De Secretaris, JONKER. irm s uil fcro Is»

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1