g N°, 3218 Zaterdag 24 Augustus 1918, 31st0 Jaargang. Nieuws- @n Advertentieblad. e 1 Gemeenteraad van Texel. Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiön daags voor de uitgave vóór 4 nar nam. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 5,15 v.m. 2,45 n.m. rertrekuren van de boot van Helder 9,30 vm. 6,10 n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. Helder. Amsterdam. 6,45 9,12 11,45 2,34 4,12 6,21 6,47 9,41 Bovendien loopt een trein op Donder- agmorgen van Helder naar Schagen, an Helder 8,— te Schagen 8,40 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst, msterüam. Helder. 5,28 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 9,20 12,05 10,40 12,30 Niet op Zon- en feestdagen. 5 alleen op Zondag. Regeeringswaren. Kalkeieren. De Burgemeester der gemeente Texel, Jezien de desbetreffende beschikking k( 'au den Minister van Landbouw c. a, VORDERT o o r 27 A u g u s t us a s. opgave van ,ei ieder, die hetzij onder zich zelf, hetzij onder derden, kalkkipeieren in voorraad heeft, opgave te doen van de hoeveel- ieden daarvan en de plaats van opslag hij den Burgemeester der gemeente, waar de eieren zich bevinden, met dien 31 'erstande dat alleen opgave zal behoe- i"1 'en te worden gedaan doqr heD, die de rtf|be$chikking hebben over meer dan 600 m stuks. Texel, 20 Augustus 1918. Ce Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Uitbetaling schadeloosstellingen Wolvor- dcring. De Burgemótester der gemeente Texel brengt ter kennis van hen, die hun wol van de scheer 1918 hebben afgeleverd aan het pakhuis van d9n heer W. Pieper, dat over de daarvoor toegekende schade loosstelling van af Dinsdag 27 Aug.a.s. op eiken werkdag kan worden beschikt bij de Nationale Bankvereeniging te den Burg, onder inlevering van de bon. Texel, 22 Aug. 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Aanwezig elf leaen, afwezig de heeren Koesom en B, Dros. Na .opening van de vergadering wor den de notulen van de twee laatste ver gaderingen gelezen en daarna ongewijzigd vastgesteld. De behandeling van de ingekomen adressen betreffende electrische verlich ting te Oosterend, Oudeschild en den Hoorn wordt op voorstel van den voorz. als punt 7 aan de agenda toegevoegd. Voordracht zetters was reeds als punt 6 toegevoegd. De gemeenterekening over 19; 7, met een totaal aan uitgaven ad f 196.315,356 ontvangsten 194.641,775 en een nadeelig saldo f 1673,58 Feitelijk zou dit een voordeelig saldo zijn, omdat nog plm. f 5000 subsudie weg Haven—Burgzicht is te vorderen. Wordt gesteld in handen van een commissie bestaande uit de heeren Keesom, Beumkes, Kikkert en B. Dros. Voor onderzoek van de rekening over het levensmiddelenbedrijf 1917, sluitende met een nadeelig saldo van f 293,91, worden aangewezen de heeren D. C. Dros, Eelman en Langeveld. Kohier schoolgeld M. U. L. O. 3e kwar taal, wordt vastgesteld tot een bedrag van f365,25, dat van de overige scholen op een bedrag van f595,65. In vorige vergadering was besloten de concessie af te koopen a. door den vollen, onbezwaarden eigendom vau gasfabriek met toebehoo- ren over te nemen voor f38,000,—, of b. door een bedrag te storten in de kas der vennootschap, noodig om aan deelhouders na verkoop van het geheel terug te betalen de gestorte gelden, plus hetgeen minder dan 4 pCt.'sjaars door hen is genoten en dat de som van f8700,— niet zou te boveu gaan. Na onderzoek van de boeken is ge- blekenf dat f902,17 minder is genoten dan 4 pCt. Van de heeren Wilson den Haag is een bod op installatie en magazijnvoor- raad ingekomen van f23,500, Bij koop door de gemeente voor f 38,000 zou dus voor gebouwen en terrein met schadeloosstelling f 14,500,— worden be taald. Gebouw en terrein zijn door de ven nootschap getaxeerd op f7000,—, zoo dat de afkoop concessie dan zou komen te staan op f 7500,—en f 250,— kosten overdracht of f7750,— Aangezien echter voor verkoop van gemeenteeigendommen steeds goedkeu ring van Ged. Staten noodig is en dit stremmend werkt, adviseeren B. en W. in te gaan op een nader voorsta; van de vennootschap, en wel, om voor f8000 de geheele concessie af te koopen. De vennootschap verleent dan nog ge durende één maand het recht aan de gemeente om voor f 7000 gebouw en terrein over te nemen, terwijl de straten zullen worden opgeleverd ten genoege van B. en W., het onderhoud van de straten komt na oplevering echter voor rekening van de gemeente. Na onkele vragen van de heeren Boon, Kikkert en de Graaf en toelichting van den voorz. wordt overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. Naar aanleiding van desbetreffende adressen is door B. en W. met visschers van Oosterend en Oudeschild geconfe reerd. Algemeen waren de visschers van oordeel, dat de toestand voor hen be langrijk zou verbeteren, wanneer het afslaan van alhier aangebrachte visch verplichtend wordt gesteld. B. eu W. vinden geen bezwaren om aan dat verlangen tegemoet te komen en hebben aan de hand van verorde ningen in andere gemeenten geldende, ontwerp-verordeningen voor deze ge meente klaargemaakt, die zij, indien de Raad van gelijke meening is, ter vast stelling aanbieden. De heer Boon verklaart zich een sterk voorstander van de wettelijke regeling, spr. heeft de geheele lijdensgeschiedenis meegemaakt en is er van overtuigd, dat slechts bindende wetten tot goede resul taten kunnen leiden. Gebleken is toch, het spijt spr. het te moeten zeggen, dat het oppervlakkig egoïsme der visschers elk streven tot verbetering onmogelijk heeft gemaakt. Spr. hoopt, dat de concurrentiegeest ten gunste zal werken. Omtrent het stichten van een afslag gebouwtje, thans nog niet noodig geoor deeld, beveelt de heer Boon, wanneer het noodig zal blijken, de belangen der visschers aan. De voorz. dankt voor de instemming met de zienswijze van B. en W., de verordeningen waarbij de kosten voor verkooper worden bepaald op VI, pCt. te weten 1 pCt. voor den afslager,pCt registratiekosten, 'worden vastgesteld als aangeboden, de termijn van inwerking treding is bepaald op 1 September 1918. Tot afslager met tijdelijke aanstelling wordt benoemd de heer Jan Kuijpor Gz. De heeren D. P. Bakker en W. MetsTz. aftredend, worden bij stemming mot ge sloten briefjes, beiden als no. 1 op de in te zenden voordrachten aangewezen, de heeren J. J. van Wessem enT.de Wijn als no. 2. Ter tafej komt het adres van inwoners van Oosterend in vorige vergadering reeds ingekomen, waarbij verzocht werd verlichting te Oosterend met subsidie mogelijk te maken. De meerderheid van B. en W. acht het geven van subsidie niet gerecht vaardigd. Licht en-water dienen in ieder geval tegen den kostenden prijs betaald te worden, zooals dan ook overaVge- schiedt, al wordt somwijlen aan minder bedeelden tegemoet gekomen. Het bedrag vau te verleenen subsi dies kan meent genoemde meerderheid buiten beschouwing blijven, het gaat om het beginsel, dat volgens hen dient gehandhaafd. Vooral omdat het aantal van hen, die binnen de kem der dorpen wonen, kan geschat worden op 3300 en dus blijven over 3200, d e niet in het voorrecht kamen dealen, terwijl eventueele sub sidies door allen gedragen zullen moe ten worden. De minderheid in B. en W. acht het beginsel geen bezwaar om een subsidie te verleenen, de voorz. verzoekt den Raad zich uit te spreken. De heer Koning is over de wjjze van behandeling van de adressen niet tevre den en meent dat het op den weg dei- gemeente ligt om te steunen. Voor ontevredenheid over de wjjze van behandeling is, meent de voorzitter geen reden. Is de meerderheid van den Raad van eene andere meening omtrent het beginsel, dan kan over het bedrag der subsidies worden gesproken. Met het standpunt van B. en W. ver klaart de heer van Scharenburg zich t,e vereonigen, waar bijoa de helft van de inwoners niet van de verlichting kan proflteeren. Zulks was ook mot de gasfabriek het geval, meent de heer Koning, wqarby de heer Dyt opmerkt, dat de verlichting te den Burg aan de gemeente geen geld heeft gekost, een opmerking waarmede blijkens interruptie enkele leden het niet eens zijn, gezien de afkoop van de concessie. De heer Dros geeft als zijne meening, dat eventueele subsidies een kolossaal bedrag zullen vragen, te meer waar blijkens door hem bij ingenieurs inge wonnen informaties een licht van 32 kaarsen niet voldoende is, doch 50 moet zijn. Wanneer met de concessie voor de gasfabriek een foutje is begaan, meent spr. voor een herhaling te moeten waar schuwen. Over de kosten spreekt nog de heer Dijt en wijst er op, dat, na de Waal, ook Oost en de Koogf om subsidie kun nen vragen waar blijft dan de grens vraagt spr. Volgens de ingenieur, zouden de kos- ten per kaars en jaar to Oosterend 11,75 moeten bedragen, doch volgens de mon teur f 1,40, zegt de heer Koning. Laat ons eerst uitmaken of het stand punt van B. en W. door den Raad ge deeld wordt, meent de voorz., waarop de heer Eelman zegt, de f8000,— voor afkoop concessie zijn voor den Burg ge weest, spr. vindt het gemotiveerd, dat voor de andere dorpen na te doen. Afkoop concessie is vorige vergade- riug los van elke verlichting behandeld en dat was ook de algemeene opinie, zegt de voorz. Kunnen wij, voor andere dorpen niet iets doen, door meerdere verstrekking van licht aldaar? vraagt de heer Boon, den Burg heeft alleen van de gasfabriek geprofiteerd en krijgt nu weer electri sche verlichting. Meerdere verstrekking van kaarsen, b. v. antwoordt de voorz. is uitgesloten, onze gemeente krijgt toebedeeld naar het aantal z.g. lichtlooze gezinnen. De heer de Graaf zegt in beginsel niet voor subsidies te zijn, te meer waar die zullen loopen tot niet te betalen bedragen. Vóór een subsidie tot 25 cents per kaars per jaar, verklaart zich de heer Mets, een hooger bedrag zou spr. terug houden. Ook de heer Langeveld is vóór eene tegemoetkoming, terwijl de heer Kikkert informeert of de verlichting te den Burg aau de gemeente niets kost, b.v. of voor den grond voor de centrale wordt be taald, waarop de voorz. antwoordt, dat de verlichting te den Burg door de aan geslotenen wordt betaald, voor den ge noemden grond kan iets gevorderd wor den. De heer Koning stelt voor eerst het adres van Oostorend te behandel en, dgch de voorz. vraagt uitspraak omtrent het TEXELSCHE COURANT. Abonnemontspri/)a per 3 maanden. Voor den Burg 40 Cta. Franco per post door go- heel Nederland 55 Cta. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto'a. Prió» der Advertcnttón. Van 1 tot 5 regela 40 Cta. Iedere regel moer Ct Groote lettera en Vignetten worden naar plaataruimte berekend. Bewpannmmera 3 Cta. per nummer. grijze bon no. 3 één ons peul- Burgemeester en Wethouders van Texel iakenbekend.dat van 26 Aug. tot en met 1 Sept. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal jjn op elke ruchten. Maximumprijzen van peulvruchten ;r. erwten en br. boonen 22 ct. p. kg. 11 ct. p. p. apucijners 54 27 op elke blauwe bon no. 5 '/j ons zachte zeep K14 cent per pond, 3 ct. per ons. op elke witte bon gemerkt S 5 een half pond biker a 28 cent per pond. Gedurende het tijdvak van 19 Aug. tot en fl'i iet 1 Sept. a.s. is verkrijgbaar: op elke groene bon no. 12 één ons gort öf idien voorradig één ons havermout; Gort 13 ct. per pond, 2'/j ct. per ons Havermout 16 31/, op elke witte bon no. 14 gemerkt G. L. 1 ons aas 20 pCt. of 1 ons duurdere kaas. op elke witte bon no. 15 gemerkt G.L. ofl'/j ns kaas 20 pCt. of l'/> ons duurdere kaas. op elke witte bon no. 14 niet gemerkt G.L. 1 ins kaas 20 pCt. of 1 ons duurdere, op elke witte bon no. 15 niet gemerkt G.L. ons duurdere kaas. Maximumprijzen van kaas volvette Gouda f 1,56 per K.G. f 0,78 per Va K.G. Ï0,15 72 per ons volvette Gouda met Rijksmerk f 1,59 p. K.G. 0,80 per 7j> f 0,16 p. ons. Edammer 40 pet. f 1,43 per K.G. f0,72 per K.G. 0,14'A per ons Gouda 30 pet. f 1,19 per KG., f 0.60 per pond, 12 ct. per ons. Bovenstaande goederen mogen niet anders lan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 23 Aug. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. P' 61 4 jfli ot Gehouden Donderdag 22 Aug. 1918, 's namiddags 4 uur. Voorzitter, de heer Buysing Damste, Burge meester. Secretaris, de heer Jonker. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeente-rekening. 3. Vaststelling kohieren uan schoolgeld 3e kwartaal 1918. t 4. Nadere beslissing concessie aerogeen- gasfabriek. 5. Regeling uischafslag. 6. Voordracht zetters. 7. Adressen electrische uerlichting.

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1