Ringrijderij SCHOUW Tandarts Ansing - Advertentiën. Binnenland. met paard en karretje voor dames en heeren G G. J. O. D. Dikkei publiek verkoopen zolderplanken, pales pun, enz. Groentenveiling Texeloj Vrijdag 20 September in „Hotel de Lindebooi N. V TEXELSCHE MIDDENSTANDSGREDIETBAJI Neemt gelden in deposito Opent rekening-courant - Versterkt bedrijfscredo) I\la afloop Bal. beginsel, waarop de heer van Scharenburg als zijn meening geeft, geen subsidie toe te staan aan de verlichting op de dorpen, maar den Burg dan ook de f 8000 voor afkoop concessie laten betalen. Voor het idee van Scharenburg voelt de heer Oijt wel iets, echter de afkoop geschiedt volgens spr. feitelijk om de lichtvoorziening van geheel Texel moge lijk te maken. Het voorstel B. en W. „geen subsidie voor eenige verlichting", hierop in stem ming gebracht, wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen, voor stemden de heeren Dijt, Dros en van Scharenburg. Nu worden aan de orde gesteld de adressen van Oosterend, den Hoorn, Oudeschild en de Waal betreffende sub sidie, om het bedrag boven f 1,25 per kaars voor rekening der gemeente te nemen. Om eenig inzicht te geven in de kosten der subsidie, deelt de voorzitter mede, dat voor de genoemde dorpen, met de Cocksdorp, vanwaar nog geen opgave is ingekomen, gezamenlijk minstens 18.500 kaarsen licht zal noodig blijken. De be rekening voor Oosterend is volgens de berekening van de Ingenieur minstens f 1,75, volgens die van den monteur f 1,40, voor de overige dorpen zal het bedrag gezien de ligging hooger zijn, de subsidie dooreen geschat op f 0,50 per kaars en per jaar, zou dan bedragen f9250 per jaar of f37000 in de vier jaren waar over de begrooting loopt. De kosten voor de dorpen, behalve Oosterend, zijn nog niet ingekomen, aan een sprong in het duister mag de Raad zich niet wagen, meent de voorz., waar om besloten wordt de behandeling te verdagen, totdat alle gegevens zijn inge komen. Rondvraag. Op een vraag betreffende de verlich ting te den Burg deelt de voorz. mede, dat nog geen andere berichten zijn in gekomen, dan dat de motor en de dyna mo zijn aangekocht. In hoeverre waar is, dat den Burg is voorgegaan bij de verstrekking van toi letzeep, informeert de heer Kikkert. In zeker opzicht is dat waar, antwoordt de voorz. Omdat men om de zeep drin gend verlegen was, heeft men niet ge wacht tot voldoende zeep voorradig was, doch de zeep, die bij verschillende win keliers te den Burg voorradig was, direct verkrijgbaar gesteld. Evenwel wordt van de zeep die inkomt, zoolang op bon 18 verkrijgbaar gesteld, tot ieder is voorzien. 'tls dus slechts de kwestie, dat an ders allen hadden moeten wachten, tot er voldoende zou zijn, terwijl nu een deel eerst is geholpen. Een klacht van den slager Beemster betreffende vleesch van noodslachtingen wordt door den boer Boon ter sprake gebracht; de voorz. verklaart de voor stelling onjuist. Sluiting. TEXEL, 24 Aug. 1918 Tot assistent aan de cliniek en de heelkundige vakken aan de veeartsenij- kundige Hoogeschool te Utrecht is, voor het tijdvak 1 Sept. '18 1 Sept. '19 o.a. benoemd onze vroegere plaatsgenoot de heer E. Noordijk. Volgens nader ingekomen berichten is alle materiaal benoodigd vior de elec- trische installatie te don Burg thans ter beschikking, zoodat de aanleg spoedig kan worden tegemoet gezien. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, enz. te Sloten, de heer P. J. F. L. Baumann, thans te Grouw, vroeger alhier. Onze groentenveiling. Onder buitengewone belangstelling had Woensdag de eerste veiling plaats. Wij wenschen do Tuinbouwvereeni- ging met het behaalde succes geluk. Van alle kanten werden groenten aangeboden, die voor een flinken prijs, vlot van de hand gingen. Aangemoedigd door dit welslagen is, naar wij verneneD, het bestuur van de tuinbouwvereeniging voornemens, weke lijks een veiling te houdeD. Het laat zich aanzien, dat waar thans de gele genheid voor afzet van tuinbouwproduc ten is geschapen, de teelt van die arti- len meer zal worden beoefend. Granen en Peulvruchten. De Min. v. Landbouw heeft bepaald, dat den landbouwers, die de zoogenaamde iuyorderingsbiijetten hebben ingevuld en ingeleverd, per stuk vee van 15 Aug. 1918 t.m. 30 April 1919 ten hoogstede volgende hoeveelheden, welke zijn vast gesteld in overleg met het Nederlandsch Landbouw Comité, zullen worden ge bruikt voor de voeding van eigen vee lo. voor officieel erkende en bij de provinciale kantoren voor veevoeder be kende dekhengsten 900 K.g.2o. voor landbouwpaarden boven de drie jaar 800 Kg.3o. voor paarden beneden de drie jaar 400 Kg.4o. voor officieel erkende en bij de prov. kantoren voor veevoeder bekende dekstieren 400 Kg.5o. voor koeien 400 Kg.6o. voor jong hoornvee 100 Kg.7o. voor varkens boven 50 Kg. 300 Kg.8o. voor varkens beneden 50 Kg. 150 Kg.; 9o. voor biggen beneden de twee maanden nietslOo. voor geiten niets; llo. voor pluimvee niets; 12o. voor schapen, behalve de wadkwelder- schapen en de Texelsche schapen niets 13o. voor wadkwelderscbapen en de Texelsche schapen 50 Kg. Voorde nummers 1, 2, 3 en 13 zullen haver en veldboonen gelaten worden en zoo deze niet in voldoende hoeveelheid de landbouwers zijn verbouwd zal het ontbrekende kunnen worden aangevuld met door die landbouwers verbouwde gerst. Voor de nummers 4, 5 en 6 zal gerst worden gelaten en, zoo deze niet in vol doende hoeveelheid door de landbouwers is verbouwd, zal het ontbrekende kunnen worden aangevuld met veldboonen en haver, door deze landbouwers verbouwd. Voor de nummers 7 en 8 wordt geen haver,doch worden uitsluitend veldboonen en gerst gelaten. Het voeren van haver aan varkens is verboden. Indien de landbouwers niet voldoende hoeveelheden haver, gerst of veldboonen hebben geteeld om hun vee de boven genoemde hoeveelheden te geven, kan een gedeelte van het ontbrekende aan gevuld worden uit de distributie van veevoeder, wanneer daarvoor veevoeder beschikbaar is. De prov. kantoren voor veevoeder of de R9geeringscommissarissen zullen zoo spoedig mogelijk kaarten uitreiken waar op, met inachtneming van de bovenge noemde maxima, de hoeveelheden en soorten veevoeder worden vermeld, welke den landbouwers zullen worden gelaten, alsmede de datum waarna door de land bouwers weder aanvraagbiljetten mogen worden ingediend voor de verkrijging van veevoeder uit de distributie. De Regeeringscommissarissen voor de Rijksgraauinzameling hebben het recht om indien de landbouwer niet voldoende medewerkt bij de naleving van de voor-, schriften van den Min. v. Landb. be treffende de landbouwproducten, of indien een landbouwer deze voorschriften tracht te ontduiken, de aan hem gelaten hoe veelheden geheel of gedeeltelijk op te vorderen. Mocht een landbouwer, doordat hij door den aard van zijn bedrijf beschikt over veel bijvoeder, als hooi, voederbieten, enz, de hooger genoemde hoeveelheden voor de voedering van zijn vee niet geheel noodig hebben dan is hij verplicht het,gedeelte dat by niet noodig heeft bij de Regeeringscommissarissen in te leveren'. Daar nu nog kan worden geraamd, hoe de voedselpositie in Nederland van 1 Mei 1919 zal zijn kunnen de hoeveel heden, welke na dien datum tot aan den nieuwen oogst zullen worden gelaten nog niet worden vastgesteld. Voorloopig ligt het in de bedoeling na 1 Mei 1919 voor de op dezen datum bij de landbouwers aanwezige dieren de volgende hoeveelheden per stuk vee te laten eD wel uitsluitend voor die streken waar dit noodig zal blijken1 voor officieel erkende en bij de Rijkskantoren voor veevoeder bekende dekhengsten 300 K G.2 voor landbouwpaarden boven de drie jaar 150 K.G.3 voor officieel erkende en bij de Rijkskantoren voor veevoeder bekende dekstieren 100 K G. 4 voor varkens boven 50 K G. 100 K.G,; 5 voor varkens beneden 50 K,G. en ouder dan twee maanden, 50 K.G. Voor de andere onder bovenstaande rubrieken niet genoemde landbouwdieren zal na 1 Mei 1919 geen veevoeder wor den gelaten. St. Ct. Oosterend. Gisteren maakten de leden van de Meisjesvereeniging der Ned. Herv. Gem. een rijtoer naar Koog en Theetuin. De tocht, die onder leiding van deu heer ds. J. L van Grasstek en z-ijne echtge noote plaats had, slaagde naar wensch. Er werd veel genoten, De leden van de Wijkverpleging, alhier, worden tegenwoordig bezocht met het verzoek de contributie te willen verhoogeo, ten einde eeiie 3e Zuster op het eiland te kunnen benoemen. Moge ieder van de groote wenschelijk- heid in deze overtuigd zijn 1 Be Cocksdorp21 Aug. Een militair van de kustwacht te Eierland heeft gisteren een ongeluk ge had. Toen hij met een zijner makkers b9zig was een deel van een mijn te onderzoeken, ontplofte dit met het treu rig gevolg, dat zijn hand en zijn oog deerlijk gewond werden. Zoodra mogelijk is bij naar het militair hospitaal te Hel der gezonden, daar men voor het verlies van het laatste lichaamsdeel vreest. Men is in Eierland doende een lijst van manschappen van 18 tot 55 jaar samen te stellen, ten einde bij een eventueele dijkbreuk behulpzaam te zijn. Gemeenterekening. Burgemeester en Weth. der gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkomsten en uit gaven der gemeente, over het dienst jaar 1917, is overgelegd aan den Raad, en gedurende veertien dagen, van den 23 Aug. '18 tot en met den 5 Sept. a.s., ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en, tegen be- taliDg der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, 23 Augustus 1918. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Zondag 35 Augustus 1918. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. Waal v.m. 10 uur ds. Pijnacker Hordijk. Koog, v.m. 10 uur ds. van Hoogstraten. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, n.m. 3 uur ds. v. Grasstek. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Kerkcollecte. Cocksdorp, n.m. 3 uur ds. Kroe?e. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur proff. ds. H. H. Knijper, van Bloemendaal. nam. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds, Kuperus. a Sch&gen, 22 Aug. Aangevoerd: Uit de Sehager Courant: 49 Vette Koeion f —af 20 Kalikoeien f 460 a f 750; 31 Nuchtere kalveren f at 97 lammeren 1 26 A 39. Overhouders f af —,00 Boter f 0.a f 0.per K.G. Kipaieren f at per 100 Purmerend, 20 Aug. Aangevoerd 421 Rundoren waaronder: 75 vette koeien —0 d 0 Ct. per K.G ooGelde koeien f 260 d 530 004 Melkkoeien f 380 d 750 12 stieren. 46 vette kalveren f 0,— a f 0.p. Kg. 74 Nuchtere kalveren f af 00; 368 Schapen f 28 d 160, 549 Lammeren f 23,a f45, vette varkens f 0,— a f 0.per Kg. magere varkens f a 1 —0,00; 125 biggen f 34,00 a f 60,00; kipeieren f a f .0 per 100; Burgerlijke Stand der Gemeente Texel van 16 tot en met 23 Aug. GEBOREN Anna, d.v. Hendrik Dijt en Cornelia Hopman Hermanus Johan nes, z v. wijlen H. J. Neijens en Christina Margaretha Kager, Willem,..„z v. Jan Grisnich en Johanna Adriaoa Hagen. Trijntje Jacoba, d v. Arie Eelman en Anna Johanna Gieles. OVERLEDEN Hiltje Bakker, 74 jaren, echtgenoote van Jan Vlas. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). Een portefeuille. Een onderdeel van het mes van eene maaimachine. Een gebedenboekje (R.Kath.) V GEBOREN WILLE M zoon van J. GRISNICH eu J,A GRISNICEL-Hsgen. P. H. Polder, 23 Aug, 1918. Heden ontvingen wij de treurij tijding, dat den 6den Juni te Garfiel; N.J., Noord-Amerika is overlede onze broeder, behuwdDroeder en oos CORNELIS B. BAKKER, echtgenoot van Elisabeth Baar in den ouderdom van 61 jaar e 4 maanden. Uit aller naam, G. D. KOOIMAN, den Burg-Texel, 19 Augustus 191 Hedennacht 3 uur overleed oei geliefde Moeder, Behuwd- en Groo moeder, HUTJE BAKKER, Echtgenoote van JAN VLAS Ci .in den ouderdom van 74 jaar. Namens de Familie, J. VLAS Cz. Oudeschild, Texel, 22 Augustus 191) jij te de Waal op Texel, op Zondag 1 September,namiddags? om contanten. Aangifte by W. D[JINKER Jz. A. P. EELMAN. ioz op Notaris te Texel, zal, op Maandag 26 Augustus 1918, voormiddags 11 uur op de Groenep! ,i, aan den Burg De puin is te bezichtigen aan het der Weverstraat. Het Bestuur deelt mede d*t bi VLAMING te Oosterend gelegenhek staat tot het brengen van groenten de veiling. vaste vrachtdienst Oosterend—Bi Zoo mogeljjk zal er eiken dag geveild worden, net Besft Dijkgraaf en Heemraden van het V schap „De 30 Gemeenschappelijke po op Texel" brengen ter kennis van de landen, dat naar aunleiding van art. 1 Keur voor het Waterschap de schom het scboonmaaien en zuiveren va: tochtslooten en cenen van bobbels, 1 riet en flab is bepaald op De nalatigeu verbeuren eeae boete f3,— en bij herschouw f3.—. Texel, 23 Aug. 1918. Djjkgraaf en Heemraden ït J. S. DIJT. Dijkgraaf. C. J. ROEPER, Secreli Hoofdgracht 61, Den Helder, Donderdag 29 Aug. van ioVs-iVs uur te consulteerei Kantoor Parkstraat B 437. GEOPEND Maandags van 11 vm. tot 1 uur n.m. Woensdags en Vrijdagsavond van 7 tf H.fl. Middenstanders steunt deze instel De Directeur, J. J. v. WES3EÏ da: I iei lai va Inl we tot 61 61 ÜUI eet I 6» kaï

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 2