N°. 3221, Woensdag 4 September 1918. 81st" Jaargang. leuws- en Van week tof week- Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S maanden1. Voor db» Boks 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Na.nr Amerika en andere Unden met rerhooging der porto's. Ad vertent iën daags voor de uitgave vóór A nur nam. Prys der Advertentièn. Van 1 tot S regols 40 Cts. Iedere regel meer Ct Groote letters on Vignetten worden naar plaatsrnimto berekend. Bow^snummera S Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Fiêma LANGEVEL3& DE ROOIJ, ParkstraatBono op T E X E Xj. Spoor- en Bootdienst. ^Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 9,30 v.m. ertrekuren van de boot van Helder 1,00 n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. Helder. Amsterdam. 6,45 9,12 11,45 2,34 4,12 6,21 6,47 9,41 Bovendien loopt een trein op Donder- igmorgen van Helder naar Schagen, in Helder 8,- te Schagen 8,40 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst, msterdam. Helder. 5,28 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 9,20 12,05 - 10,40 12,30 Niet op Zon- en feestdagen, i alleen op Zondag. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Belet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter muis van de ingezetenen, dat eene ver- dering van den Gemeenteraad ie belegd op Zaterdag 7 September a. s. is voormiddags to half elf ure in de «rvoor bestemde zaal ten Raadkuize dezer emeente. Texel, den 3 Sept. 1918. De Burgemeester van Texel, BÜYSING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: Ingekomen stukken. 24—31 Aug. Als deze regels in druk verschijnen 'hrijven we September. De herfstmaand er weer en onwillekeurig stemt dit tot 'eemoed. Nog enkele dagen en de zomer, ie zoo weinig zon en warmté bracht, is oorbij. Nu kan een mooie herfst nog heel eel goed maken, maar als de r toch een- 1 in de maand is, dan gaan we met aastige schreden het gure jaargetijde tege- ioet. September is in het land en. onwillekeu- ig denken we er ook aan dat deze maand ons opening van het Parlement brengt, een paar weken slechts ende op ging van de Kabinetscrisis laat nog steeds P zich wachten. Dr Nolens heeft zijn taak moeten neerleggen, Jhr. de Savornin Leh man dorst haar niet overnemen, de heer Coljjn weifelde maar verzocht toch ook te mogen bedanken. Na deze gebeurtenissen werd algemeen verwacht, dat getracht zou worden, te komen tot een nationaal ot een zakenkabinet. Toch schijnt men aan de rechterzijde den moed nog niet opgegeven Le hebben. Er hadden in de afgeloopen week weer conferenties op het Loo plaats met de rechtsche leiders en Donderdag bracht de telegraaf het bericht, dat H. M. aan Jhr. mr. Ruys van Beerenbrouck, oud lid der Tweede Kamer en Commissaris der Koningin in Limburg had opgedragen een Kabinet te vormen en dat deze die opdracht had aanvaard. Jhr. van Beerenbrouck be hoort tot de R. K. partij en de veronder stelling ligt voor de hand, dat hij zal trach ten een Kabinet samen te stellen uit de rechterzijde. Mogelijk is bemjden weg daar toe wel in mindere of meerdere mate ge ëffend door Dr. Nolens, die zelf geen mi nistersportefeuille weDScht, maar toch een voorstander is van een rechts Kabinet. Zal de oplossing nu spoedig komen We zouden haast durven voorspellen van wel, als voorspellen maar niet ietwat gevaarlijk ware. Niemand kan met zekerheid zeggen, wat de toekomst in haar donkeren schoot verborgen houdt. De crisis, die zoolang aanhoudt, begint hoe langer hoe meer belangwekkend te wordenf Alles wijst er op, dat Rechts we) gaarne wil maar niet al te best durft. En ook, dat bet heel wat inspanning kost om te komen tot de vóór alles noodige over eenstemming tusschen de Rechtsche partij en. Men heeft aan die zijde nog een zaak die zeer de aandacht bezig houdt. Webedoelen het niet aannemen door mr. Th. Heems kerk van zijn benoeming tot Kamerlid. Een broer van den oud-minister zalnu zijn zetel krijgen. In eenige rechtsche bladen wordt ge vraagd, wat mr. Heemskerk bewogen heeft voor zijn zetel te bedanken. Ze meenen, dat hij zeer zeker wel geldige redenen zal hebbeD, maar dat bij deze dan zoo spoedig en zoo duidelijk mogelijk moet publiceeren. Men mag benieuwd zijn of Theo aan deze wenken gevolg zal geven. o—o—o De geallieerden blijven in Noord-Frank rijk onverpoosd voortbeuken tegen het Duitsche front tusschen Atrecht en Reims. Generaal Foch heeft nog steeds het initiatief in handen en bij geeft Hindenburg geen gelegenheid om op adem te komen en zich in het terrein vast te zetten. Onvermoeid worden de aanvallen voortgezet. En de Duitechers moeten terug. Wei bieden ze dapper tegenstand en betwistten ze den aanvaller ieder dorp, ieder gehucht, iedere loopgraaf met stijgende verbittering, doch de hevige telkens herhaalde aanvallender geallieerden oefenen een al tezwarendruk uit. Telkens moeten ze weer een stukje van h6t veroverde gebied prijs geveD, tel kens is Hindenburg genoodzaakt tot parti- eele terugtochten over te gaan. Waarschijn lijk zal dit zoo doorgaan totdat de oude Hindenburglinie bereikt is. Dit laatste kan men zelfs door Duitsche bladen hooren voorspellen in de laatste dagen. Wel hebben de Duitsche legerbe- richten in den laatsten tijd voortdurend den indruk trachten te wekken, dat alles volgens een vast plan geschiedt en dat de terugtocht der troepen een onderdeel is van den bewegingsoorlog dien Hindenburg thans in het westen bezig is te voeren, maar dat wordt blijkbaar in Duitschland niet al te grif meer geloofd. Integendeel, men kon in den laatsten tijd in meer dan 'één Duitsch blad lezen, dat hel leger in het westen tbans met ernstige tegenslagen heeft te kampen. Trouwens, de verlies cijfers spreken voor zich zelf en ook al komen de opgaven daaromtrent enkel van de zijde der geallieerden, ze blijven in Duitschland niet onbekend en vinden er ook nog wel eonig geloof. Maar toch kan allerminst gezegd worden dat onze Oostelijke buren den moed ver liezen. Wel willen sommige Ententebladen ons dat doen gelooven, doch zij die een beetje met de stemming aan de overzijde der grens op de hoogte zijn, weten wel beter. Trouwens ook uit den toon der bladeD spreekt kalme rust. Al moge thans ook de overwinningsgedachte ietwat op den achter grond zijn gekomen, dat rneo zich bevreesd maakt voor een nederlaag blijkt allerminst het geval te zijn. Men stelt volkomen ver trouwen in het veldheerstalent van Hinden burg en de gevechtskracht van het Duitsche leger. De Duitsche pers blijft het dan ook voorstellen alsof Hindenburg de wilde slagen der geallieerden op zijn schild opvangt en voetje voor voetje volgens een welover wogen pl?n terugtrekt naar betere stellingen desnoods naar de oude Hindenburglinie. De geallieerden brengen duizenden mannen ten offer en de door hen behaalde voor- deelen wegen daartegen lang niet op. Der gelijke beschouwingen kon men in den laatsten tijd herhaaldelijk lezen in Duitsche bladen, mede als een bewijs dat men den moed nog niet verloren heeft. Bij die persbeschouwingen heeft dezer dagen ook de Duitsche minister van oorlog de zfjoe gevoegd, geheel in denzelfden ge ruststellenden tooü. De minister liet zich over den militairen toestand interviewen door een vertegenwoordiger van de „Mor- genpost". Daarbij wees hij er op dat twee jaar geleden de geallieerden in Frankrijk 100 divisies meer hadden dan de Duitschers, zonder dat ze er iets mee konden b6reik6n. Het voornaamste achtte de minister thans wel, dat de geallieerden in weerwil van hun verbitterd vechten ia maanden van zware verliezen, Diet in staat zijn gebleken dat te bereikeD, wat de Duitschers in weinige dagen tot stand brachten. De minis ter erkende volmondig, dat de Duitschers met hun laatste operaties niet bereikt heb ben, wat zij er van hadden verwacht. „Wij hebben' tegenslagen gehad, zelfs nederlagen geleden", verklaarde hij, „maar we houden er rekenschap mee, dat we ook tegenslagen kuncen verdragen." Er ligt in de gebeurte nissen echter een waarschuwing n.l. deze, dat de oorlog nog niet geëindigd is en wij al onze krachten zullen moeten inspannen om hem tot een goed eiöde te brengen. Het komt er nu op aan de aanvallen van den vijand af te slaan en onze krachten te sparen." Natuurlijk zullen er wel zijn in Duitsch land, wier vertrouwen niet zoo groot is eD die begrijpen, dat er nog een lange weg van leed en beproeving voor ben ligt. De suecessen der geallieerden hebben hun hoop op een spoedigen vrede den bodem inge slagen. Zij hebben van het groote offensief van Hindenburg de beslissing verwacht, den vrede liefst nog dit jaar, en het offensief is mislukt. Daardoor zijn ze teleurgesteld en dreigen ze moedeloos te worden. Ook al achten zij den Duitschen soldaat onover winnelijk, ze hebben in de laatste dagen wel geleerd, de kracht der geallieerden niet te gering te achten. Het is in verband met deze omstandig heden dan ook zeer verklaarbaar, dat men in Duitsobland in den laatsten t(jd weer allerlei pleidooien kan hooren voor een vrede door overleg, een Volkerenbond en wat dies meer zij. De conservatieve pers houdt zich heel koest, ondanks de vieds- lievende stemmen, die van verschillende kanten gehoord worden. Nog de vorige week heeft de Duitsche minister van kolo niën een redevoering gehouden, die zoo tegemoetkomend en in een zoo waardigen toon gesteld was, dat de al-Duitschers er wel kippenvel van hebben moeten krügen. Dr. Solflf heeft nog eens weer verzekerd, dat Duitschland alleen voor zijn bestaan, voor een eervollen vrede vecht, niet om veroveringen in wat opzicht ook. Een paar dagon later sloot kroonprins Max van Baden zich bij deze beschouwing aan. In een redevoering over het program der Duitsche politiek riep hij zjjn hoorders op, om het geloof in de broederschap der volken niet te verliezen, maar het vast te houden. Dergelijke stemmen worden meer ge hoord. Men hoort weer gewagen van een nieuwen tijd, een betere wereld en open. lijk verkondigen, dat de politiek van Hohenlohe en Bulow, zooals die destijds bij de Haagsche conferenties tot uiting kwam, als afgedaan moet worden be schouwd. Dergelijke klanKen moeten tot hoop r-n vreugde stemmen, Daar staat echter helaas tegenover, dat men van de zijde der Entente in de laatste dagen niets anders hoort, dan ovorwin- ningsfaDfares. De successen op het weste lijk front 'hebben de overwinningsgedachten weer verlevendigd en bet praten over vre de door overleg wordt niet geduld. Men kan weer lezen van vredesvoorwaarden, die de Centralen zullen worden opgelegd. Inzonderheid slaan de Amerikanen tbans een hoogen toon. De hulde hen in den laatsten tijd vamiit Londen on Parijs toe gezwaaid, werkt na. Zoo kon men den Amerikaanschen Senator Lodge dezer da gen hooren uiteenzetten, dat met Duitsch land niet over den~-vrede mag worden onderhandeld. Men moet het den vrede voorschrijven, want zoo zei de spreker Duitschland moet tot een zoodanige positie in d6 wereld worden teruggebracht, dat het nooit weer den wereldvrede kan verstorën. En vervolgens las Lodge een vredesprogram voor. waarbij het herstel van België en de afstand van Elzas Lotha ringen als eerste eisch werden gesteld, naast tal van andere verregaande eisctnn. Hot is wel bet bedenkelijke in den hui- digen toestand, dat de oorlogspers en de voorstanders van het voortzetten van den oorlog tot de overwinning is bebaa'd, on middellijk de leiding krijgen wanneer de oorlogskansen zich wijzigen. Toen Hinden burg zijn offensief begon en succes bad, waren het de al-Duitschers, die een hoogen toon aansloegen en nu de geallieerden merkbare voordeelen behalen, laten de oorlogsschreeuwers van die zij ie zich het luidst hooren. En het staat maar al te zeer te vreezen, dat het zoo nog een langen tijd zal gaan, totdat men ten slotte tot de erkenning zal moeten komen, dat een oorlog als deze niet door het zwaard kan worden beslist. Als het dan maar niet te laat is, om lfct ontredderd Europa nog voor totale iozinking te behoeden. —o—o—o De du'kbootactie duurt nog stee ls voort en e'ko week stijgt het amtal scbepi n> da- naar den bul.ra der zee gezonden werd 6=2E3 Goedkeuring rekening weeshuis dienst 1917. Goedkeuring rekening armbestuur dienst 1917. Voorloopige vaststelling gemeente-reke ning dienst 1917. Financieele regelingen dienst 1918. Ontslag aanurage onderwijzeres Bol- dingh. Voorstel tot het aangaan eener geld- leening uan f120 000,—. Belegging restant legaat wijlen F. Keijser. jaarwedde klokkenisten. jaarwedde hulptelegraaf- en hulptele- foonkantoorhouders. Vaststelling suppletoir kohier Hoofde lijke Omslag ouer 1918. Belasting-reclames.

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1