H to. t, et, Zaterdag 7 September 1918, 31st0 Jaargang. w- ^ieuws- en Binnenland, Nieuws, tot i ellim M. xel aeti a CO c ©i4 blad verschyut Woensdag:- en Zaterdagmorgen Artverteutiön daays voor do uitgave vóór A nnr nam. iBONNEMENTENen A8VSRTENTIEN worden aangenomen by de Uiig. Fxbma L A N G E V E I<.D Ss DE R O O IJ, ParkstraatBurg op Tkx bl. Spoor- en Bootdicnst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 9,30 v.m. 'ertrekuren van de boot van Helder 1,00 n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. Helder. Amsterdam. 6,45 9,12 11,45 2,34 4,12 6,21 6,47 9,41 Bovendien loopt een trein op Donder- morgen van Helder naar Schagen, in Helder 8,— te Schagen 8,40 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst, msterdam, Helder. 5,28§ 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 9,20 12,05 10,40 12,30 Niet op Zon- en feestdagen, alleen op Zondag. Regeeringswaren. eei Levering van graan, zaad en peulvruchten. De landbouwers worden er in hun eigen slang op gewezen, dat er gezorgd moet rorden, dat ze z'akken leveren van een miform gewicht, d. w. z. haver 50 KG., igge en gerst 70 KG., tarwe 80 KG. enz. Wanneer bij naweging van 10 pCt. der keverde zakken blijkt dat er van 1 tot 10 ons graan, zaad of peulvruchten te ffeinig is, zal hiervoor één KG. per zak i?er de geheele partij zakken gekort lorden, terwijl bij e8n te koit van 11 lot 20 ons, 2 KG. per zak gekort zal borden enz. Bovenstaande maatregel is gewoonte in den handel, en zal ook op het aan de Regeering te leveren graan worden toegepast. Texel, 4 September 1918. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 7 Sept. 1918. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 September 1918 benoemd tot bosch wachter bij het Staatsboschbeheer, de heer L. Car. van Schaarenburg, vroeger te de Koog alhier. Op verzoek verleenen wij aan onder staand verslag gaarne plaatsruimte. Op den 31sten Augustus vergaderde de vereeniging „De Texelscbe Onder wijzers", in 'c café „den Burg." In zijne opening he9tte éen der aanwezigen ae opgekomenen hartelijk welkom en be treurde hot, dat meer dan de helft van 't onderwijzerscorps schitterde door af wezigheid. De punten, genoemd op de agenda, waren van dat belang, dat geen enkel onderwijzeres en onderwijzer had mogen ontbreken, maar 't personeel aan den Burg is zeker nooit doordrongen van 't belang van onderwijszaken, immers dit ontbreekt op iedere vergadering. Daar is de toestand altijd gezond, ook dan, wanneer er in eene vacature, welke bijna een jaar duurt, niet door eene tijdelijke kracht wordt voorzien, zoodat bij den aanvang van den nieuwen cursus 't grootste deel der leerlingen niet verhoogd kan worden. Dat is wel in 't belang van het onderwijs en 'tkind. Bij de gehouden verkiezing voor een bestuur kregen de heeren Klimp, Malle- kote en Keijser de meeste stemmen, zoodat die heeren waren gekozen en hun benoeming als voorzitter, penningmees ter en secretaris aannamen. Zal de ver eeniging recht van bestaan hebbon dan zal zoo spoedig mogelijk voor hare. sta tuten de koninklijke goedkeuring ge vraagd worden. Als 1ste punt leidde nu de voorzitter de distributie ia. Al vier jaar heeft 't Oüd6rwijzersco) ps in meerdere of mindere mate zijne medewerkiug daarvoor gege ven ia dienst van de gemeente Texel, zonder daarvoor ooit eonige geldelijke belooüing te ontvangen. Al do onder wijzers zijn overtuigd, dat de gemeento- raad niet langer op zoo'n wijze van hun diensten mag profiteeren, maar zij willen vertrouwen stellen in dien gemeenteraad. Zij verwachten, dat hunne traktementen bij de eerstvolgende wijziging, welke plaats moet hebben vóór 1919 flink omhoog gevoerd zullen worden en dat die verbetering ook van kracht zal zijn voor 'tjaar 1918. Mochten zij in dat opzicht teleurgesteld worden, dan kan de Raad bij de uitvoering der distributie niet meer op hun steun rekenen. Wat de regeling der vacantie's betreft werd besloten, die wijziging door den District Schoolopziener yi overleg met B. en W., te laten goedkeuren dat de kermisvacantie verviel en daarvoor eone herfstvacantie in de plaats kwam, terwijl dan de zomervacantie op haar hoogst 14 dagen werd vervroegd. Met betrekking tot het herhalings- onderwijs werd besloten, cm door een schrijven aan B. en W. te verzoeken dit punt in de eerstvolgende raadsvergade ring te behandelen, wijl de wijziging daarop door 't onderwijze] scorps in 't laat-t van .19 7 a! was in; ediend en dit tot nog toe niet in behandeling was ge nomen. De aanvang vac dit onderwijs is n. 1. weer spoedig aan do ordevoor dien datum wilde 't graag zij ae eischen ingewilligd zien. Bij 't laatste punt vvees de voorzitter er op, dat door overstelping van bezig heden op 't Secretarie, als gevolg van den jammerlijken oorlogstoestand alle scholen in do gemeente Texel van leermiddelen verstoken zijn. Texel, dat goisoleerd ligt, mag in de eerste plaats zijn scholen wel van veel en uitstekende leermiddelen voorzien, zal 't verzekerd zijn van goed onderwijs. Om gerust te kunnon zijn van een goede gang van zaken in de school, zal door de onderwijzers den Raad van Texel ver zocht worden te zorgen, dat de leer middelen ieder jaar voor den aanvang van den nieuwon cursus den scholen zijn verstrekt. Bij de sluiting drukte de voor zitter den weusch uit, dat deze verga dering, waarop maar een 12tal aanwezig was, haar eischen toch mot succes mocht bekroond zien. De Coclcsdorp. De heer P, Dros Az. van hier, leerling der Middelbaar technische school te Dordrecht, slaagde bij het horexaineu voor de 2e klas. Vlieland. - Koninginnedag is alhier ditmaal op zeer feestelijke wyze gevierd. Wedstrijden van allerlei aard vonden plaats op het ver sierde sportterrein bij de haven. Muziek van de marine wekte reeds vroegtijdig op ter feestviering. Namen de militairen in grooten getale deel aan de wedstrijden, ook vele burgers deden mede. Een spannende voetbal- en korfbal match vonden plaats. Vooral de korfbal wedstrijd tusschen een club van Ter schelling en V. K. C. van hier had aller belangstelling. V. K. C. versloeg glorierijk de Terschellingors met 9 1. De schooljeugd trok met muziek voorop des middags naar het'feesttorrein, waar verschillende spelletjes werden gedaan, aardige prijsjes behaald en lekker ge snoept. Iutusschen was er steeds van alles te zien, de ringrijderij voor dames on heoren per flets en do flesschen-loop waren wel de mooiste nummers. Voor all9 wedstrijden waren zeer fraaie prijzen beschikbaar. De dag word besloten met een bal in logement Bonne. Jam mor was het, dat het weer zoo weinig feestelijk was. De korfbal-wedstrijd op 1 Sept. vjel er bijna door in 't water. Wel is er in den storm gespeeld door de dames-leden der tegenwoordige V. K. C. en de dames der vroegere (helaas ontslapen) club doch or was geen mooi spel eu weinig belaug- stolling. V. K. G (de tegenwoordige) won met 1-0. röi Straf op frauduleus slachten. Dezer dagen heeft de directeur van het Rijksrundveekantoor te Groningen op een stal 38 runderen ia beslag laten nemen, omdat in dien stal een rund frauduleus was geslacht. Ingevolge be schikking van den minister zijn 32 run deren aan eigenaar teruggegeven en 6 stuks verbeurd verklaard. Vrienden in den nood. Een Dort9naar zoo lezen we in De Standaard was eigenaar geworden van eea bij een frauduleuze slachting gesneuveld zwijntje. Zender ongelukken was het vervoer geschiedende dikhuid lag geslacht en wel bij den man thuis. Slechts één b-zwaar restte het geheele varken alleen le verorberen. Daar kwam de beurs van onzen vriend tegen op. Hij probeerde dus eeu deel te verkoopen. Hij ging het pad op, om koopers te zoe ken voor hot halvo varken. Zorgvuldig werd dit ingebakerd, en de tocht begon, 't Viel niet mee. De zon scheen warm en hot vrachtje woog nog al. Gelukkig ontmoette de koopman een zijner kennissen. Ze knipoogden elkander toe, zoodra het doek was gelicht, blijk baar verstonden de twee elkander. De „kennis" zou ziju vriend wel verlichten, en zou wel zorgen, dat het vleesch „geplaatst" werd. Hij zou het maar voor zijn gezin houden. De drager trok blij af, betaling zou wel volgen. Reed9 den volgenden dag ging bij den kooper opzoekei*: Of 't nog al gesmaakt had De „vriend" antwoordde, dat' bij het zwijutje toch oigenlijk niet kon gebrui ken, hij wou het maar liever teruggeven, 't Was toch niet erg, zijn vriend kon het gemakkelijk kwijt, 't Beestje werd teruggegeven, maar o schrik, het had het beste deel van zijn corpus verloren een uitgeholde spekklomp restte, maar ham, lever, nieren, carbonnades, alles was weg. Wat was dat varkentje afge vallen De teleurgestelde begint te mop peren, maar ziju „vriend" duwt hem de deur uit met het welwillendeAls je niet gauw maakt, dat je ophoepelt, haal ik de politie er bij. En de man "hoepelde" opzonder geld, met zijn deerlijk gehavend varken Duitsch vliegtuig gedaald. Bij den heer P. Weel te Heer Hugo- waard is een vliegmachine gedaald van Duitsche nationaliteit. De bevoegde autori. teit was spoedig ter plaatse. De machine die nogal was beschadigd, was niet be mand. Van liet kastje naar den muur. Een arbeider te Eiudhovon had met voel moeite van deu dokter een bon gekregen voor één liter petroleum. Met dit bewijs toog de man 's morgens om 9 uur naar het distributiebureau. Neen man, hiervoor moetje bij de brandstoffen- commissie zijD. Bij de brandstoffencom- missie kreeg de man bescheid, dat alleen turf te krijgen was. Men verwees den mau naar de gasfabriek. Hier werd vol gens zeggen alleen gas verkocht. Aldus de man naar het distributiekantoor. Van hier werd hij naar het hoofdkantoor ver wezen, doch hier kon men geen petro leum verstrekken, zonder legitimatie- kaart. Iutusschen wees de klok half twaalf. De arbeider toog naar hais eu trok er om twee uur maar weer op uit, gewapend met legitimatiekaart, bewijs van den dokter en een flasch. Toen kreegde man zijn bon en kon hij in een bepaalden winkel voor 44 cent één liter petroleum krijgen. Wat de man aan dagloon kwjjt was, wordt niet vermeld. Aan den dood ontsnapt. Van d9 grenzen meldt men J. S., een bewoner van Overpelt (B.), door de Duitschers op vermoeden van spionuage ter dood veroordeeld, wist zich Zondag nog juist bijtijds over de grens in vei ligheid te stellen. Een negental Belgische burgers, w. o. 3 vrouwen, aangewezen om naar het front te werden gedepor teerd, zijn Zendag hier over de grenzen gekomen. Een honderdjarige. Den 26eten September a.s. hoept de weduwe S nero, geboren Flatten, te 's Gravenhage, haren honderdsten 'er- jaardag te mogen vieren. Zij gen et en goede gezondheid en heelt 7 ki ide en, 40 kleinkindereo en 67 achterklei idt» en. rk, Abonnementsprijs per 3 maanden. Yoor den Bdko 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Near Amerika en andere Unden met rerhooging dor porto's. Prijs der Advertentión. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. lodore regel meer Ct Groote letters en Vignotton worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. lurgemeester en Wethouders van Texel -kenbekend.datvan 9 Sept. tot en met 16 Sept. a, bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal jn |op elke grijze bon no. 5 één half ons ilvruchten. Maximumprijzen van peulvruchten .erwten en br. boonen 22 ct. p. kg. 11 ct. p. p. pucijners 54 27 op elke blauwe bon no. 7 '/2 ons zachte zeep 14 cent per pond, 3 ct. per ons. op elke witte bon gemerkt S 7 een half pond piker a 28 cent per pond. Gedurende het tijdvak van 2 Sept. tot en et 15 Sept. a.s. is verkrijgbaar: op elke groene bon no. 13 één ons gort öf idien voorradig één ons havermout; Gort 13 ct. per pond, 2'/j ct. pertms Havermout 16 3'/j op elke witte bon no. 16 gemerkt G. L. 1 ons t jij as 20 pCt. of 1 ons duurdere kaas. op elke witte bon no. 17 gemerkt G.L. ofl'/a eCel as kaas 20 pCt. of l'/i ons duurdere kaas. imli op elke witte bon no. 16 niet gemerkt G.L. 1 ejel as kaas 20 pCt. of 1 ons duurdere. op elke witte bon no. 17 niet gemerkt G.L. I, ons duurdere kaas. Maximumprijzen van kaas volvette Gouda f 1,56 per K.G. f 0,78 per Va K.G. 5,15'/- per ons volvette Gouda met Rijksmerk f 1,59 p. K.G. 0,80 per 'A, f 0,16 p. ons. Edammer 40 pet. f 1,43 per K.G. f0,72 per K.G. 0,14Vj per ons Gouda 30 pet. f 1,19 per KG., f 0.60 per pond, 2 ct. per ons. Gouda 20 pCt. f0,75 p. KG. f 0,37'A P- P- 0,08 p. ons. Bovenstaande goederen mogen niet anders m tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 6 Sept. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1