i§ÉËi 3231 Woensdag 9 October 1918, Nieuws- en 82ste Jaargang-, Advertentieblad. 20 pCt. Crisis-toeslag Binnenland» Van week tof week «O 9it blsd verschijnt Woensdag- en Saterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 40 Cts. Franco per post door ge- beal Nederland 55 Cts. Naar Amerika en andore l&nden met rerhooging der porto's. Advertontiën daags voor de nitgave vóór A aar nam. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. A B O NNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bfl de Üitg. Fxema LANGEYEL8&DER00IJ, Parkstraat, Bona op T In verband met de nog voordurend tijgende kosten aan de uitgave van ons dad verbonden, zyn wij verplicht, van if heden, op alle advertentieprijzen, das iok op die voor advertentie» bij abonne- nent, een crisis toeslag van 20 te leffen. De toeslag wordt niet geheven op prij- :en bepaald bij contracten nüi 1 dezer ;esIoten. De llitg. Texel, 7 Oct. 1918. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 9,30 v.m. Vertrekuren van de boot van Helder 1,00 n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. da Vertrek. Held6r. 6,45 11,45 Klol 4,12 eml 6>47 Aankomst. Amsterdam. 9,12 2,34 6,21 9,41 Bovendien loopt een trein op Donder- agmorgen van Helder naar Schagen, an Helder 8,- te Schagen 8,40 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst, msterdam. Helder. 5,28 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 I 9,20 12,05 ndsl 10,40 12,30 Niet op Zon- en feestdagen, alleen op Zondag, rwti Aardappelen Winterprovisie. 3ld{ De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghëbbenden, dat zij, die aardappelen willen betrek ken, om deze als winterprovisie zelf /jlop te slaan, daarvan vöör 12 October a.s. opgave behooren te doen ten ge- meentehuize of bij een der handelaren, lender mededeeling van bet aantal ge zinsleden en verlangde hoeveelheid. Texel, 4 October 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 28 Sept.5 Oct. Zoo langzamerhand begint ten onzent het parlementaire molentje weder te draai billen. De Tweede Kamer zal weer spoedig Ihaar gewone arbeid aanvaarden en de llljroorbereidingen daartoe worden reeds ge- nJtroffen. In de afgeloopen week is er reeds 'zoo eenigszins een voorproefje gegeven van de parlementaire bedrijvigheid, die in de komende weken te wachten staat. De Kamer kwam bijeen onder de leiding van j-jhaar voorzitter, mr. Fock en behandelde 'de socialistische voorstellen om weer tot het oude gebruik terug te keeren, althans voor dezen keer, en de Troonrede met een Adres van Antwoord te beantwoorden/Het was niet zoo te zeer doen om deze formali teit, die toch reeds door do Kamer werd afgeschaft, omlat ze eigenlijk niets was dan een formaliteit, maar om een gelegen heid te scheppen, waarbij men de regee- ring nog vóór de algemeene begrootings- beschouwingen aan den tand zou kunnen voelen. De heer Wijnkoop beoogde met zjjn voor stel om do afgetreden regeering in staat van beschuldiging te stellen, de heer Troelstra met het zfjne om over de voor nemens der nieuwe regeering ingelicht te worden. De meerderheid der Kamer ver wierp echter het voorstel-Troelstra, waar mee dat van den heer Wijnkoop toen meteen verworpen was. Het gevolg daarvan is in- tusschen, dat er nu een aantal interpella ties zijn aangevraagd en, mag men de berichten geloovón, dan zullen deze nog vóór de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, in de Kamer aan de orde worden gesteld. Het kan eeu vroolijke boel worden, als dat zoo moet gaan. Reeds nu weer zullen de onderwerpen van den dag een punt van bespreking uitmaken in het parlement. Er zullen zeer zeker een paar dagen mee gemoeid zijn en als men in aanmerking neemt, datdeheeren Wijn koop en Troelatra elkander al den hand schoen toegeworpen hebben en bovendien allerlei „nieuwe elementen" in de Kamer verschenen zijn, dan mag een „geanimeerd debat" worden verwacht. Tot heil van ons volk? We willen het hopen, maar betwijfelen het toch. ooo Of er veel belangstelling zal zijn voor wat er in ons parlement wordt afgespeeld, zal voor een deel mee afhangen van de vraag, of hetgeen er buiten de enge gren zen van ons land geschiedt, in belangrijk heid toe- dan wel afneemt. We beleven thans dagen van spanning, dagen waarin we iets voelen van een naderende beslis sing. We besloten ons vorig overzicht met de vraag, of er dan toch een lichtpunt verschenen is in het verre, donkere ver schiet. Die vraag mag herhaald worden. De gebeurtenissen toch, die zich in de af geloopen week afspeelden, die nog bezig zyn zich verder te ontwikkelen, dragen het kenmerk van buitengewone beteekenis. Ü6 lezer weet wat er in Bulgarye voor gevallen is. Vrijwel onverwacht en onbe grijpelijk snel, ging Bulgarije voor de Cen- tralen verloren. Nog maar nauwelijks had de Fransche opperbevelhebber, generaal Franchet d'Espeay, zijn voorwaarden voor een wapenstilstand gedicteerd, of de Bul- gaarsche regeering had deze reeds aan vaard. Bulgarije nam de gestelde voor waarden onvoorwaardelijk aan, gaf zich op genade en ongenade over. Voor deze snelle capitulatie kunnen slechts zeer bij zondere reden gelden. Hoe het zij, de afval van Bulgarije is een feit geworden en dit kan voor de Centralen zeer bedenkelijke gevolgen heb ben. De toestand op den Balkan is plot seling weer buitengewoon spannend ge worden en niemand kan nog zeggen in welke richting de gebeurtenissen zich ver der zullen ontwikkelen. Zoo zyn er tal van vragen thans, b.v. omtrent het lot dat Turkije boven h6t hoofd hangt, wat de centralen zullen doen hoe de militaire situatie zich op den Balkan verder zal ontwikkelen enz We zullen nog wel gele genheid hebben, daarop terug te komen. Alvast verwijzen we naar eventueele latere berichten in dit nummer. Spannend zyn ook de gebeurtenissen, dis zich afspelen op het Westeiyk front. Gene raal Foch blijft '-ija aanvallen tegen het geweldig versterkte Duiische iront onver moeid en met kracht voortzetten. Van de zee tot aan de Maas laaiden in de afge loopen weak de vlammen van den oorlogs brand torenhoog op. En nog kleuren ze den hemel rood, nog is hun gloed niet van de luebt. Er grepen belangrijke gebeurtenissen plaats. Zoo brachten de Belgen in vereeni- ging met de Engelschen den stormram in beweging tegen het Duitsche front in Vlaan deren, En met succes, want de Duitschers werden uit hun stellingen geworpen en een heel brok van het bezette Vlaanderenland werd door de Belgen herwonnen. Als gevolg van dezen tegenslag moesten de Duitschers ook verder zuidwaarts terug. Armentieres en Lens weiden door hen ontruimd, Nog meer naar het zuiden, in het centrum, werd bizonder hevig gestreden. TusschenKamerjjk en St. Quentin werd de Hindenburglinie doorbroken en de Duitschers moesten beide belangrijke steden en een groot aantal dor pen in banden van den aanvaller zien overgaan. Ook tusschou St. Quentin en Verdun, waar de Franschen en Amerikanen aanvallen, moesten de Duitschers gedeelten van hun stellingen ontruimen. Zonder over drijving kan men zeggen, dat de Hinden burgmuur wankelt, dat 6r alle redenen is om aan te nemen, dat reeds heel spoedig een nieuwe terugtocht der Duitschers niet zal kunoen uitblijven. De toestand laat zich voor de Centralen allesbehalve gunstig aanzien, maar de Duitsche legerleiding en de pers blijft het volk voortdurend moed in spreken. Men moet niet dadelijk het hoofd laten hangen, heeft Hindenburg gezegd. 'tZiet er anders niet erg hoopvol uit voor Germania. —o—o—o— De Duitschers krijgen echter een nieuwe regeering en daar schijnen ze thans wel alle heil van te verwachten. Graaf von Hertling hoeft zijn ontslag ais Rijkskanselier gevraagd en gekregeD. En met hem zyn alle staatssecretarissen afgetreden. DeKoizer en Hindenburg kwamen er uit het Hoofd kwartier voor over om de zaken weer in 't goede spoor te brengen en thans heeft Duitschland dan een nieuwe regeering terug. Men heelt haar den naam van parlementaire regeering gegeven, omdat ze gevormd is in overleg met de meerderheidspartijen van den Rijksdag. Althans deze zyn er niet geheel en al buitengeiaten en hebben ook een programma opgesti ld, dat de regeeriDg behoort te onderschrijven, wil ze van den steun en de medewerking van de meerder heid verzekerd zijn. Als Rijkskanselier zal optreden Prins Max van Baden, iemand die heel veel schoone woordeD over Duitsch- lands deugd en grootheid heeft gesproken en die ook wel iets gevoelt voor een Vol kerenbond en Wat dies meer zij, als Duitsch land er maar geen nadeel van ondervindt. Onder het rijfjo ministers, dat benoemd werd, vindt men ook Scheidömann, den soc. dem. leider, die met Gröber van het Centrum tot ministers zonder portefeuille zijn benoemd. Deze zullen met den Rijks kanselier en den vice Kanselier een klein comité vormen. Hoever de taak van dit comité zich uitstrekt is nog niet aange geven. Ia Duitschland wil men het nieuwe Kabinet aangemerkt zien als het vredes- kabinet. De Keizer en de andere hoogwaar digheidsbekleders hebben hun offer aan de democratie gebracht. Maar in de geallieerde landen bestempelt men de politieke wijziging in Duitschland als een schynvertoomng, als lapwerk. TEXEL, 12 Oct. 1918, Aanbesteding—Oudeschild. Van het gebouw voor den vischhandel naby de haven Oudoschild had Zaterdag de aanbesteding plaats. De kosten van den bouw waren ge raamd op f 12,500,—; er werden 14 biljetten ingeleverd. Th. Buisman, Burg f17,000- P. Voorman, Schagen f 16,300 G. de Roos, Burg flA625- C. Keijzer, Oudeschild f 15,500 L. Bruin, Burg f 15,410 J. J. v. Wessem, Burg f 15,336 A. Blom, Oudeschild f14,738 D. Trap, Oosterend f 14,*450 J. Daalder, de Cocksdorp f 14,'440 J. Trap Jr. Oosterend f 14*400 Gebr. Timmer, f 14,300— J. W. Bakker, don Burg f 14,295 J. Molenaar, f 14,275 M. Blom, Oudeschild f14,179- Naar wij vernemen is het werk, onder gewijzigde bepalingen, aan den laagsten inschrijver gegund voor f12,800-. Dc nieuwe posttarieven. Brieven 7y3 cent. Briefkaarten cent. Naar wij vernemen zijn de nieuwe posttarieven als volgt vastgesteld: Briefport: Voor brieven van niet meer dan 20 gram is verschuldigd 77, ct. Van 20 tot 100 gram 10 cent. Van 100 tot 200 gram 15 cent. Van 200 tot 1000 gram 20 cent. Voor elke 1000 gram of gedeelte daar van 5 cent meer. Het port van een brief van niet meer dan 20 gram te bestellen binnen den kiing van het post- of hoofdpostkantoor waar de brief ter post is bezorgd, be draagt 5 cent. Briefkaarten: Voor briefkaarten zal 5 cent verschuldigd zijn. Gedrukte stukken tot en met 500 gram 17, cent per 50 gram of ge deelte daarvan. Boven 500 gram t. e ra 1000 gram 20 ct. Voor eik meerder'ge wicht van 1000 gram of gedeelte daar van 5 cent. Nieuwsbladen en B ij voeg sels: 7, cent per 5U Gram of gedeelte daarvan. Monsters: 27a cent per 50 Gram of gedeelte daarvan. Voor Postwissels zal verschul digd zijn 5 cent voor een bedrag van f12 50 of gedeelte daarvan. O osterend 4 Oct, Voor de Visschers van geheel Texel is 85 liter lijnolie verstrekt, voor elk lU liter. Daarvoor moet elk een bon hebben, waarvoor 5 cents moet voldaan worden. Deze bons zijn in het bezit van „Betracht het Goede." Ei dan... kan elk naar Zévenhuizen gaan om 2Vï AL. olie. Wat heeft mea er aan voor een geheel pak? 't Is ondoenlijk, By de Ger. Kerk alhier is beroe pen Dr. C. Veitenaar, te Suawoude. Oudeschild, 7 Oct. Zondagavond 6 Oct. is bij de winke- lierster mej. de wed. S. van Dijk, uit een portemonnaie, die zich in de toon banklade bevond voor een bedrag van f40 aan papierengeld entvreemd. Van den dader is tot heden gaen spoor bekend. Heden heeft de bevolking van Ouiescbild een groot gedeelte van den dag iu ongerustheid verkeerd. Reels deg morgens kon men langs den zeedijk een mijn zirn drijveD, die later in de'fuiken vastra-ibte, zoodat er niet direct gevaar boitond, temeer daar zij nog vry ver yit i ,-êV. CURAIT. BZ KL. (it

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1