N°. 3241, Woensdag 13 November 1918, 32ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dbs Bdes 40 CU. Franco per post door ge heel Nederland 55 CU. Naar Amerika en andere linden met rerhooging der porto'a. Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Pr ijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bfl de üitg. Firma LANGEVELD&DE ROOIJ, Parkstraat, Burg» op Texel. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 9,30 v.m. Vertrekuren van de boot van Helder 1,00 n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. Helder. Amsterdam. 6,45 9,12 11,45 2,84 4,12 6,21 6,47 9,41 Bovendien loopt een trein op Donder dagmorgen van Helder naar Schagen, van Helder 8,— te Schagen 8,40 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. Amsterdam. Heldor. 5,28 8,47 9,20 11,34 2,32 5,31 9,20 12,05 10,40 12,30 Niet op Zon- en feestdagen. alleen op Zondag. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat het Kohier van schoolgelden over het vierde kwar taal 1918,vanaf heden gedurende 5 maan den op de gemeente-secretarie ter visie ligt. Texel, 12 November 1918. Burgemeester en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSME, De Secretaris, JONKER. Schoeureparatie. De Burgemeester van Tex9l breDgt ter openbare kennis, dat het laten repa- reeren van schoenen met zolen en hakken alleen kan geschieden onder overlegging van bons. Ter bekoming van deze bons wordt tegen den tyd, dat men een paar schoe nen wil laten repareeren, bij den schoen maker een aanvraagformulier aange vraagd. Deze formulieren worden door het gezinshoofd ingevuld en onderteekend en vervolgens bij de Wijkcommissie in gediend onder vertoon van het te laten jrepareéren paar schoenen. Moeten de schoenen noodzakelijk ge bruikt worddu, dan zal de Wijkcommis sie de noodige bons afgeven. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de indiening der formulieren alleen kan geschieden op de plaatsen, dagen en uren, door de Wijkcommissies be kend te maken. Ten einde bet werk der commissieleden niet onnoodig te verzwaren wordt dringend verzocht, geen pogingen aan te wenden de formulieren op°andere tijdstippen in te leveren. Texel, 7 November 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. SCHOENEN, De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat men voor het bekomen van een paar nieuwe schoenen, tegen den tijd, dat daaraan dringend behoefte bestaat, een aanvraagformulier ten gemeentehuize kan bekomen. Dit for mulier wordt bij voorkeur schrif telijk aan <6vraagd op briefkaarten, welke met gefr okeerd behoeven te worden. Vervolgens wordt het formulier door het gezinshoofd ingevuld, onderteekend en bij de Wijkcommissie ingeleverd tegelijk met een paar oude schoenen. De Wijkcommissies zullen bekend maken op welke dagen en uren voor het inle veren der biljetten gelegenheid bestaat. Texel, 7 November 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 2—9 Nov. De afgeloopen week bracht een reeks van buitengewoon belangrijke gebeurte nissen. Inzonderheid in wat we met een enkel woord het buitenland noemen, maar ook in ons eigen land. Hier was het vooral het parlementaire naspel van de oproerige tooneelen, die zicb in den Harskamp en in enkele garnizoenen onder onze militai ren hebben afgespeeld. Zij vormden in de Tweede Kamer, het onderwerp van zeer breedvoerige beraadslagingen. En daarbfj werd gesproken over alles wat het militaire vraagstuk ten onzent aangaat, den geest en de gesteldheid van ons leger, het wen- schelijke of niet-wenschelpk6 van demo bilisatie, etc. De nieuwe regeering werd daarby voor allerlei vragen gesteld en de nieuwe minister van oorlog bad een lange reeks van sprekers te beantwoorden. Het debat had in zoover ongedachte gevolgen, dat de opperbevelhebber jvan leger en vloot, generaal Snijders, ODtslag heeft moeten aanvrageD. De regeering heeft dat ontslag verleend, omdat de veld maarschalk niet getoond heeft den moder nen militairen geest te vatten. Het onder zoek inzake de gebeurtenissen in den Harskamp heeft een bedroevend licht ge worpen op de houding van een deel der officieren en tevens aangetoond, dat men aan die zijde in 't algemeen niet begrijpt, „wat den soldaat toekomt,* zooals men dat in den volkstoon zegt. De minister van oorlog heeft in de Kamer verklaard, dat hij de reorganisatie van het officiers korps in modernen geest ter hand zal nemen. Bij dien hervormingsarbeid zou hij echter niet kunnen rekenen op den steun van den opperbevelhebber en het gevolg daarvan is geweest diens aftreden. Daar door is tevens beslist dat het militaire gezag aan het burgerlijke onderworpen is, de regeering dus niet beneden, doch boven den opperbevelhebber staat, geheel over eenkomstig den genoemden modernen geest. Of we een „opper* zullen terug krijgen moet de tijd ieeren. Er gaan stemmen op, om dit „oorlogsinstituut" maar weer af te schaffen. Ook al omdat de vrede nadert. Er is bij de debatten heel wat gezegd over de paraatheid van het leger, waarbij de Minister de meeat gerust stellende verklaringen aflegde. Er kan vol komen op onze troepen vertrouwd worden. Bij de besprekingen is tevens de zeker verblijdende mededeelingen gedaan, dat het broodrantsoen zal worden verhoogd. De militaire voorraden7zullen desnoods wor den aangesproken. Ook na deze verhooging is het rantsoen nog .onvoldoende, maar gelukkig heeft Amerika weer 45,000 ton broodgraan ter beschikking van onze regee ring gesteld. Nu het einde van den oorlog zienderoogen nadert is de hoop sterker dan ooit, dat wat onze voedselvoorziening be treft, betere tyden in aantocht ziju. o—o—o Verbijsterend is de gang der gebeurte nissen op het wereldtooneel. Dingen waar aan men vroeger nauwelijks zou hebben gedacht, die men een half jaar geleden nog voor onmogelijk zou hebben gehouden, zien we thans gebeuren. Tronen, eertijds vast als graniet, worden omver geworpen, kronen rollen in het stof, scepters worden uit de handen .gerukt van hen, die men voor kort nog als van God gezalfden ver goodde. En dat alles gebeurt niet in Mexico of in een ander woelig ver land, waar het altijd in politiek opzicht stormt en alle levensverhoudingen beheerscht worden door broederbaat en broederkryg; neen, dat alles gebeurt in het bolwerk van het „Kaisertum," in het land, dat tot nog toe bekend stond als onveranderlijk militair en monarchaal, in 't dichtbije Duitschland. In meer dan één opzicht kan de gang, die het wereldgebeuren in de laatste dagen genomen heeft, verbijsterend worden ge noemd, we denken aan Oostenrijk-HoDgarije, aan de laatste vertwijfelende krachtsin spanning van den Duitschen reus om de talrijke vijanden van zich af te werpen maar dat alles is toch niets bij wat zich in de laatste dagen aan de overzijde onzer oostelijke grenzen afgespeeld heeft en wat bezig is zich verder te ontwikkelen. De'Keizer heeft afstand van den troon gedaan en de Kroonprins van zijn rech ten. Prins Max van Baden treedt af als Rijkskanselier, om opgevolgd te worden door den soc-democraat Ëbert. In Kiel, Hamburg, Bremen, Altona, Wilhelmshaven, Cuxhaven en andere Oost- zeeplaatsen wappert de roode vlag, beve len de soldatenraden en ook in tal van garnizoensteden in Midden-, Zuid- en West-Duitschland is onder de militairen opstand en revolutie uitgebroken. Zjjn dat geen verbijsterende feiten Eigenlijk hadden we moeten beginnen met het laatste, met de Duitsche revolutie. We schetsten in ons vorig overzicht Duitscb- land als de rous, die in böpelooze worste ling zicb tegen den overmachtigen vijand verdedigt en die van achteren beslopen wordt door het revolutiavuur, dat van uit Rusland over de grens kroop, stil en onge zien als een mijnbrand, in het diep der aarde voortvretend, om plots uit te breken. Het beeld is wel zeer juist geweest. Zooals het uitbrak in Rusland, juist op het oogenblik toen de Russische kracht het zwaarst beproefd werd, zoo brak het vuur der revolutie uit in Duitschland. Toen de regeering te Berlijn het gloeien zag, wa3 het telaat. Wel brak het nog in allerijl de betrekkingen met Rusland af, maar al werd in ÜQter den Linden ook de roode vlag van den Russischen gezant Joffa neerge haald en reisde de gezant zelf naar zijn schoon land terug, elders werden andere roode vlaggen ontplooid en zelfs aan den prinselijken standaard op het slot van prins Heinrich te Kiel wappert het roode doek. In Kiel en Hamburg is de beweging be gonnen. Een beweging, die goed voorbereid bljjkt te zijn, waaraan een deel van de vloot en van het leger deelnam. Met de offlcieele vriendschap van de Bolsjewiki- regeering te Petersburg een vriendschap die nooit innig, zelfs niet echt is geweest werd de revolutionaire besmetting over de grens gehaald. De Bolsjewiki kregen een bijna ongestoorde gelegenheid om hun be ginselen te propageeren onder militairen en arbeiders. De onafhankelijke socialisten strooiden voort het zaad en in den bodem van oorlogsellende en jammer groeide het welig op. Toen de Duitsche machthebbers het zagen en toen ook door Wilson de eischen der democratie naar Voren waren gebracht, zochten de machthebbers heil by een Voiksregeering. Maar te laat, want de beweging was begonnen, het smeulende vuur had lucht gekregen en ondanks- alle toezeggingen van de regeering en de tot kalmte manende manifesten van de sociaal democraten, brak het uit naar vele kanten. En toen Scheidemann en de andere leiders der sociaal-democraten zagen, dat ze hun vat op de volksmassa dreigden te verliezen, toen moesten ook zy meedoen aan de om wenteling, opdat deze dan nog in kalme banen zou kunnen worden geleid. Woons- dag kwamen de Ryksdagfractie en het party'comito van de sociaal-democratische party byeen en het resultaat der besprekin gen en besluiten werd neergelegd in een manifest aan het volk, luidende: Arbeiders, partygenooten De vrede is gewaarborgd. Binnen enkele uren zal de wapenstilstand zijn ingetreden. Thans dus geen onbezonnenheid die het bloedvergieten, dat aan bet front geëindigd is, weer zou doen opleven in het binnen land. De sociaal democratische party zet haar geheele kracht in, om onze eischen zoo spoedig mogeiyk in vervulling te doen gaan. Daarom hebben heden de besturen der socialistische party en der socialistische fractie, de volgende laatste eischen aan den Kanselier gesteld 1. Toelating der heden verboden ver gaderingen. 2. Instructies aan politie en militairen om de uiterste bezonnenheid in acht te nemen. 3. Aftreden van den keizer en den kroon prins, uiteriyk Vrydagmiddag. 4. -Versterking van den socialistischen invloed op de regeering. 5. Hervorming van het Pruisische mini sterie in den zin van de meerderheids partijen van den Rijksdag. Indien Vrijdagmiddag geen bevredigend antwoord ingekomen is, dan treedt de soci aal-democratie uit de regeering. Verwacht verdere mededeelingen van ons in den loop van Vrijdagmiddag. w. g. De besturen der socialistische party en der socialistische Rijks dagfractie. Met het uittreden uit de regeering van de socialisten zou de Voiksregeering ge vallen zyn, noodig voor het sluiten van wapenstilstand en vrede, Maar een keuze werd niet gelaten en Prins Max van Baden, die de eischen van Scheidemann c. s. aan zijn heer en gebieder moest overbrengen, heeft het niet gewaagd, zich er tegen te verzetten. Maar als een trouw dienaar van zyn heer, wenschte hij met dezen te vallen. Hy diende zyn ontslagaanvrage in. De „Vorw&rts" onderstreepte onmiddellijk de gestelde eischen, inzonderheid wat het aftreden van Keizer en Kroonprins betrof. „De Keizer is met zyn zes zonen onverlet uit den oorlog huiswaarts gekeerd* aldus het blad. „Als hij het noodzakelijke offer brengt, dan is hy nog niet de onge lukkigste der Duitsche huisvaders. Zoo hy het ni6t doet, zal hij een burgeroorlog op zijn geweten hebben*. En de, overigens allesbehalve roode, „Frankf. Zeitung* schreef: „Had de Keizer meer gevoel voor waardigheid gehad, daD zou hij vry willig zijn afgetreden, maar in Duitschland schynt nu eenmaal alles te laat te moeten gebeuren.* De Keizer en de Kroonprins hebben het offer gebracht eu Prins Max van Baden gaat met hen heen. Eon sociaal-democraat zal het booge ambt van Rijkskanselier bekleeden. Zullen door dit offer de revolutionaire TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1