N°. 3243 Woensdag 20 November 1918. $2ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. innenland. - Gemengd Nieuws. •Cl aai Las eel Van week tot week OU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Büeg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Naar Ahehiia en andere Unden met verhooging der porto's. Advertentiën daags voor de uitgave vóór t uur nam. Pr\js der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Groote letters cn Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de Oiig. Fibma LANGLEVELB& BE R O O IJ, Parkstraat, Buna op Texbn. 10-17 Nov. Waren het in ons vorig overzicht de Ciuitenlandsche aangelegenheden, die het aeest de aandacht vroegen, deze week staat eheel in het teeken van den binnenland- ichen toestand. Groot is de beroering geweest, die de ede door den beer Troelstra, in de Tweede [amer gehouden, heeft teweeggebracht. Het was vorige week Dinsdag, nadat de sinister van Oorlog eenige modedeelingen letreffende de demobilisatie had gedaan, Ie minister van Binnenlandsche Zaken en en ander omtrent onze voedsel voor- ening had medegedeeld en de sociaal- emocratische afgevaardigde de heer K. ter aan, zijne motie betreffende de demobili- atie had verdedigd en toegelicht, dat de eer Troelstra het woord verkreeg. Dat er iets broeide, zal wel merkbaar ijn geweest, de vergadering te Rotterdam ;ebouden en de eischen daar gesteld, waren ;ooveel bewijzen en Vooral de uit- praak van den heer K. ter Laan, getuigde r van. „De toestanden zijn te zeer gewijzigd, lan dat het volk thans nog met her- ormingen onder een burgerlijke regeering enoegen kan nemen. Wij zien wat er in lusland, Duitschland en Oostenrijk is ge- chied. 'De macht is thans aan ons." Zoo sprak de heer ter Laan en de heer 'roelstra het woord bekomen hebbende, likte het behoorlyk aan. De S. D. A. P. verlangt niet een beetje neer of minder hervormingen, maar zij erlangt naar het bezit van de macht, zoo Dgeveer, begon spr. en hij stelde de vraag loeverre de toestand in ons land ryp zou ijn, dat de sociaal-democratie evenals in luitschland de leiding in handen zouden unnen nemen, Dat zou niet met geweld behoeven te ebeuren, de moderne vakbeweging moet an geweld niets hebben, vervolgt spr. en waarschuwt de regeering geen geweld ffja gebruiken, want zoomin op het leger in ijn geheel, als op de politiemacht zal de ')a)|egeering kunnen rekenen. 3Ct,( Andere uitbarstingen staan te vreezen, n 0gt de heer Troelslra, waarbij van de 3 j narchie gebruik zal worden gemaakt om al oestanden te scheppen, die geen revolutie 5ml ijn. Geen burgerlijke partij, vervolgt hij TDj i in staat zich te handhavenalleen de gif, ociaal-democratie kan in de stormen van azen tijd ons land verder omhoog voeren. as Het proces zal zich moeten ontwikkelen, l; 'egenstand zal niet baten. Men heeft hier gtei8 doen met een groot verschijnsel, inter- j ationaal en daarom onweerstaanbaar. Macht moet er zijn, zoo eindigt de heer ere 'roelstra, „en die berust voor ons op de nmisbaarheid van de arbeiders in het dlroductieproces. De Regeering heeft met neer de macht en het recht van regeeren. ni iondag zal nader beslist worden op het rge ongres der moderne arbeidersbeweging te ong Rotterdam. lilii Als van een donderslag bij helderen hemel en a de uitwerking geweest van deze rede j hi fan den heer Troelstra, in de Kamer en aks laarbuiten. gat Burgeroorlog en revolutie scheen drei- eri jende, vooral toen te Amsterdam de ertj marchistische elementen te hoop liepen in tengevolge, van een werkelijken of fermeendon aanral cp de Cavalerie- iazerne aldaar 3 dooden vielen en een aantal personen meer of minder ernstig ed, ;alo H gewond werden. Onze regeering gaf een proclamatie, politieke partijen van diverse pluimage richtten een oproep tot het volk. In de bladen prijkten korte spreuken om de bevolking voor wanordelijkheden te waar schuwen. Burgerwachten werden opgeroe pen, alles om de revolutie of liever den burgerkrijg, die zoo naby scheen, te keeren. De rust keerde eerst weer, toen Donder dag de heer Troelstra by interruptie in de Kamer verklaarde„het woord staats greep" niet te hebben genoemd, terwijl integendeel herhaaldelijk door hem was beweerd, van geweld afkeerig te zyn. Wat de bedoeling van bet optreden van den heer Troelstra is geweest, is niet recht duidelijk, doch het belang van de party zal zeker hierbij hebben voorgestaan. Of het belang van de party er mee ge diend is geweest, is echter een vraag en of zijn optreden in de S. D. A. P. onver deelde instemming heeft genoten een an dere vraag, beiden zullen zeker ontken nend kunnen worden beantwoord. Het is zelfs zeer de vraag of de demo cratie er mede g6baat zal zy'n. Intusschen, de gemoederen kunnen tot kalmte komen, het gevaar voor burger oorlog is bezworen, wanneer het althans bestaan heeft en wat er van de hervor mingen zal terecht komen zal de ty d leeren. Wanner deze regelen onder de oogen onzer lezers komen heeft het congres der S. D. A. P. reeds plaats gehad. De uitspraken van voormannen der S. D. A. P. doen wel vermoeden, dat de taal van den grooten leider niet zal worden onderstreept. —o—o—o— Naar het schijnt, voltrekt de omwente ling in Duitschland zich op een heel vredige manier, althans berichten die het tegendeel zouden doen vermoeden bereiken ons niet. Van het uitvoerend comité van den Arbeiders- en soldatenraad ging een oproep tot de volken van Frankryk, Italië, Enge-, land en Amerika, om te voorkomen, dat het Duitsche volk tot een slavenbestaan wordt veroordeeld. „Het waren de arbeiders en soldaten," he6t het inj dien oproep, „die in enkele dagen aan de met vloek beladen Hohen- zollern-heerschappij en aan het geheele dynastieke systeem een eind maakten en de regeering, die de ^verantwoordelijkheid voor de Duitsche oorlogspolitiek droeg, uitschakelden." „Wij doen een beroep op het rechtvaar digheidsgevoel der volken. Wij verzoeken om een vrede, die de opbouw van een nieuwe, meer gelukkige en vreedzame wereld mogeiyk maakt." Zal aan dat verzoek voldaan worden Zal aan de bede verhoord worden Wij wachten af. Intusschen worden de voorwaarden van den wapenstilstand uitgevoerd. Reeds heeft de (uitlevering van de Duitsche oorlogs schepen een aanvang genomen en ook de ontruiming van België en Frankryk is begonnen. Frankryk is reeds zoo goed als ontruimd en in België trekken de Duitschers regel matig terug op den voet gevolgd door de Geallieerd^ troepen. Antwerpen is in den nacht van 15 op 10 dezer ontruimd en wij lezen daarvan, dat de Düitscbe soldaten niet minder bly waren dan de Beigen, die hën uitgeleide deden. Het denkbeeld naar huis en weer zijn eigen meester liet geen ruimte voor eenig gevoel van spijt, van verslagenheid of voor vernedering. Wat zou het ook, d6 arme Duitsche soldaat was immers ook een willoos werk tuig in de hand van zyn meester. Zijn meester, beroofd van aardschen glans, als een banneling vertoeft hy in een vreemd land. Eertijds gevierd, verafgood, thans gemin acht en verwenscht. Zoo gaat de roem ven deze wereld voorbij De voormalige heerscher over millioenen mag zich gelukkig achl^ als het leven in ons lann hem niet onmogelijk gemaakt wordt. He6l wat persstemmen hebben zich aan vankelijk tegen dat verblijf doen hooren, doch het schijnt dat de Ententer6geeriDgen geen bezwaar hebben hem hier als ambte loos burger te doen verblijven. De vraag: „Waarheen zou in het tegenovergestelde geval ook niet gemakkeiyk zyn te beant woorden. Maar het gaat minder tegen den persoon van den keizer, dan wel dat de geallieerden die in Wilhelm II en den ex-kroonprins da voornaamste bewerkers van den oorlog zien, het resultaat van hun meer dan vier jarigen strijd niet in gevaar wenschen te zien gebracht door het feit, dat in een klein onzijdig land aan de Duitsche grens een brandpunt van kuiperijen tegen den nieu wen staat van zaken ontstaat. De nakoming van de wapenstilstands voorwaarden zal echter dat gevaar belang- ryk doen verminderen en zooals gezegd is men met de uitlevering van oorlogsschepen reeds begonnen. Als straks de bezetting van da Ryn- oevers een feit is geworden zal Duitsch- land's macht om den stryd te hervatten belangrijk gekort zyn en zal elke vrede zoo ongeveer moeten worden aanvaard. Dat de toestanden zich verder langs vredelievenden weg ontwikkelen is zoowel in het belang der geallieerden als in dat van Duitschland en bet is zeker daarom dat de Ententeregeeringen met die der Ver. Staten de'nieuwe regeering reeds steun hebben toegezegd. Wanneer een billijke verdeeling der levens middelen kan worden gewaarborgd, zoo heet bet, dan willen zij alvast een dienst van hulpverleening betreffende de voedsel voorziening in Duitschland organiseeren. —o—o o Door het gebeuren in Duitschland is de belangstelling voor het overige wereldge beuren wel eenigszins op den achtergrond geraakt. Van Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije, Tur kije, ja zelfs van Rusland kwam in de afgeloopen week weinig nieuws. TEXEL, 20 Nov. 1918 Oosterend, 19 Nov. Zaterdag j.l. vergaderde de alhier be staande afdeeling van de vereeniging „D. E. T. V." De opkomst was niet ruim. Na opening en behandeling notulen deed de heer C. Timmer Az., die de beide vergaderingen tot oprichting eener algemeene kustvissc'nersbond, gehouden te Amsterdam, als afgevaardigde had bijgewoond, een uitvoerig verslag dier handelingen. Hieruit bleek, dat men tot het oprichten van eeo dergeüjken bond heeft besloten, hoewel nog enkele plaat sen bewerkt moeten worden. De heer Timmer ontving den dank van den voorzitter voor alle getrooste moeite. Naar aanleiding van het gehoorde werd medegedeeld, dat de visschers dit jaar voor ZeoRisico aan voorschot zullen hebben te betalen minstens t 26 per vaartuig. Besloten werd om voor testellen, dat de prijzen der mestmosselen verhoogd zullen worden. Met het bestuur te Oudeschild en met het hoofdbestuur zal deze zaak besprokeu worden. Men zal verzoeken of de heer F. v. d. Vis controleur kan blijven tot het volgend seizoen. In de couranten zal een oproep ge daan worden voor een opvolger. Nog werd medegedeeld, dat het Rijks bureau voor visscherybenoodigdhedeu ken nis heeft gegeveD, dat men cachou kan verkrijgen voor f210 per 100 KG. Be stellingen worden ingewacht. Hierna werd de vergadering gesloteD. Be Cocksdorp. Als een zeldzaamheid wordt ous mede gedeeld, dat de heer W. v. d. Hoek een roode kool heeft geteeld van 16 pond. Den 26 November a.s zal het 35 jaar geleden zijn, dat onze trouwe post bode A. Knol bij de Posterijen in dienst trad. In dien langen tijd heeft hij heel wat moeielijke reizen iu bet Noordelijke deel van den Eierlandschen polder gedaan. Maar altyd vol ijverige plichtsbetrachting is er over zijn werk in die laDge reeks van jaren met de grootste waardeeriDg gesproken. Van harte hopen we, dat de geachte jubilaris nog vele jaren met de zelfde opgewektheid zijne taak moge vervullen. Dat de 26ste November voor onzen postbode niet onopgemerkt voorbij moge gaan. Ingezorden. Oudeschild, 19 Nov. Door verschillende tijdsomstandigheden was de heer Joh. Schouten van Bussum verhinderd gisteren voor het plaatselijk Nut „Neptuuus op te treden, zoodat de eerste bijeenkomst een 14 dagen is uitgesteld. Ongegomde postzegels. „Het Nieuws van den dag" wordt het volgende geschreven Er liggen een paar vellen zegels van 5 en 10 cents voor ons, die niet alleen onvoldoende gegomd zijn, maar waarop ternauwernood een schijntje gom te bespeuren is. Plakken doen zij heelemaal niet. Mag de adm. der porster. deze din gen nu verkoopeu, (met andere zegels, die van 2. 2Y2 en andere waarden zijn nog vrij behoorlijk gegomd) zonder het publiek te waarschuwen Wie meent, dat hij deze zegels gebruiken kan als naar gewoonte, bezorgt den adressant strafport, welke bij de hoogere waarden een aanzienlijk bedrag vormt. Het reeds officieus gegeven advieslaat'het publiek ze zelf maar bijplakken, is een verlegen- heidsuitvlucht, want een goed plakmiddel is voor het publiek zeker nog moeielijker te krijgen dan voor de firma die de zegels drukt. Waarom toch geeu cou verten verkrijgbaar gesteld met inge- stempelde zegels van 5 en 10 cts., des noods bij wat grooter hoeveelheid en tegen wat hooger prijs Ook gestempelde „banden" voor drukwerken zijn nu noo- diger dan ooit.

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1