DE WITTE WADE. ^°9 3246 Zaterdag 30 November 1918, 32^ Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Gemengd Nieuws. FBTTTLIiBTON, Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Advertentiön daags voor de uitgave vóórt aar nam. Prijs der AdvertentHn. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bt| de Uitg. Fibma LANGEVELB& DE ROOIJ, Parkstraat, BonaopTnxnt Regeeringswaren. TEXEL, 30 Nov. 1918. 28 November, Vier bange oorlogsjaren liggen achter ons. Vier jaren van massamoord, van menschenslachting, vier jaren van schrij nend oorlogswee zijn voorbijgegaan. Heel de maatschappij is ontwricht. Honger waart rond, waar weelde kon heerschen. Er is gebrek, aan al wat het leven kan veraangenamen, gebrek zelfs aan het onontbeerlijke. En tocher is dankenstof. Dankensstof, omdat de wijduitslaande oorlogsvlammen ons staatsgebouw niet hebben aangetast, omdat ons vaderland voor den geesel, die oorlog heet, althans gespaard bleef. Er is verademing gekomen. De wapen stilstand is daar. De millioenenlegers, die daar aan onze grenzen, vier jaren lang dood, verderf en verdrukking brachten, trekken binnen de landspalen van hun eigen vaderland terug. De duikbooteD, die als onzichtbare monsters de zeeöa onveilig maakten, worden in de havens opgelegd, mijnen, legio in aantal, die zoo lang het leven van den zeeman bedreigden, worden weggenomen en niet door andere ver vangen. Er is dankensstof. 't Is waar, het leed is nog niet geleden, maar toch, betere dagen werpen hunne lichtende stralen reeds vooruit en moge de toestand aan onze oostgrenzen nog groote zorg baren, de machtige organi satie van het geweld is er gebroken en het is te verwachten en te voorzien, dat wanneer straks de vrede naar buiten is tot standgekomen, allen zich zullen inspannen om ook die naar binnen te bevorderen, door met alle krachten te streven naar herstel van het verbroken evenwicht. Onze regeering heeft gemeend, den dag van 28 November te moeten be stemmen tot een algemeenen biddag en van bedehuizen, ontelbaar in aantal, zijn de deuren geopend om aan het verlangen van de regeering tegemoet te komen. In alle stilte, overeenkomstig den wensch van autoriteiten, ging ook de dag bij ons voorbij, de kerken hadden een meer dan gewoon bezoek, van enkele offlcieele en particuliere gebouwen woei de driekleur. Maar aan den avond van den dag moest de jeugd zich uiten. Een fakkel optocht werd georganiseerd. Voorop ging de heraut, die met luider stemme den volke verkondigde, van de blijde vooruitzichten en den komenden vrede. Dan volgde de zegewagen, rijk versierd, waarop op piano, orgel, violen en niet te vergeten, de Turksche trom, muziek werd gemaakt en daarachter de licht- stoet, de feestgenooten gewapend met lampions. Bij de woning van het hoofd der ge meente werd halt gehouden en nadat de heraut had uitgezegd, sprak de heer Burgemeester de menigte toe. Aan de woning van den heer Commandant der Troepen in onze gemeente werd mede een bezoek gebracht. Ook hier een woord van instemming en waardeering voor het feestbetoon en te ongeveer negen uur werd de stoet op het Markt plein ontbonden. De verdere feestelijkheden werden in hotel Texel voortgezet. Toch wat al te mal Onder dit opschrift lezen wij in het Rott. Nieuwsblad De vorige week zijn geslachte schapen van elders op Tessel aangevoerd, waar schapenfokkerij de hoofdbron van be staan is. Verharing Weezenplaatg De verhuring had Donderdag j.l. plaats voor 3 of 6 jaar naar keuze. Voor f3325,— per jaar werd de heer Joh. P. Bremer huurder. De plaats was gedurende de afgeloo- pen zes jaren verhuurd tot een huur prijs van f2050,—. Subsidie T.E.S.O. Gedeputeerde Staten stellen vooraan de N.V. Texels Eigen Stoombootonder neming voor het jaar 1919 voorloopig voor 1919 een subsidie te verleenen van f3000, omdat over de gevraagde ver hooging van het Rijk voor het postver voer Dog geen beslissing is genomen en de aan de Provincie gevraagde verhooging daarvan afhankelijk is. De Cocksdorp. De reserve le luitenant, W. v. S., commandant van de Interneeringsgroep op Rio Grande, nabij De Cocksdorp, schoot zich hedennamiddag met een revolverkogel door het hoofd. De dood trad bijna onmiddellijk in. De man leed den laatsten tijd aan zwaar moedigheid. O osterend, 29 Nov. De commissie, die zich ten doel had gesteld Oosterend van electrisch licht te voorzien, is Dinsdag j.l. ontbonden. Aan het Bestuur der Gemeente zal hiervan kennisgeving gedaan worden. Gisteren zag het dorp er feestelijk uit, daar velen de vlag hadden uitge stoken en men zich met oranje had getooid. Ook op den toren hing de drie kleur en vandaar werd reeds 's morgens te 7 uur muziek gegeven, die door de stilte tot ver in den omtrek gehoord werd. 's Middags werd een rondgang met muziek door het dorp gehouden. Zeer velen gingen op naar de bede huizen. Vlieland. De dyoamo voor de Electrische Cen trale is eindelijk gearriveerd. Naar we vernamen zal het electrisch licht Zon dag a.s. voor de eerste maal worden ontstoken. Moge dit bewaarheid worden 1 De route door het Engelsche kanaal. Het Nederl. stoomschip „Noord", van Amsterdam naar Amerika vertrokken, om een lading graan voor onze Regee ring te halen, zal de route „om de Zuid", dus door het Eogelsche Kanaal, volgen. Dit is het eerste stoomschip dat van Amsterdam uit deze route, welke de reis minstens 6 dagen korter maakt, neemt. Hbl. Eerste slachtoffer van het „ijs". Zondagmiddag waren te Krimpen a.d. Use] eenige jougens aan het ijsloopen. Een vijf-jarig jongentje van D. v. d. Velden, zakte er door, en werd eenigen tijd later levenloos opgehaald. De spoorwegverbinding Parijs- Brussel—Amsterdam zal vermoedelijk reeds deze week worden hersteld. Wordt mvo id,) E COURANT. Abonnementepry* per S maanden. Voor de* Buao 40 Cts. Franco per poet door ge- hael Nidekiaed 55 Cts. Naar Amebixa en andere landen met verhooging der porto'a. Van I tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat van 2 Dec. tot en met 8 Dec. a. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal zijn op elke grijze bon no. 18 één ons peulvruchten. Maximumprijzen van peulvruchten gr. erwten en br. boonen 22 ct. p. kg. 11 ct. p. p. capucijners 54 27 op elke blauwe bon no. 19 'I, ons harde of zachte zeep. Zachte zeep 14 ct. per K.G. 3 ct. per ons Harde Zeep 60 °/o 33 ct.per dubb. stuk van 250 gr. 13'/, ct per ons. 16'/, ct. per enkel stuk van 125 Harde zeep 25 pCt. 16 cent per dubbel stuk van 2 ons 8 cent per enkel stuk van 1 ons. op elke witte bon gemerkt S 19 een half pond Suiker a 30 cent per pond. op elke witte bon no. 19 gemerkt GL2'/, ons goedkoope, duurdere of zachte kaas. op elke witte bon no. 19 NIET gemerkt GL 2'ons duurdere of zachte kaas. Maximumprijzen van kaas volvette Gouda f 1,56 per K.G. f 0,78 per K.G. f 0,15'/, per ons volvette Gouda met Rijksmerk f 1,59 p. K.G. 10,80 per V, K.G., f 0,16 p. ons. Gouda 20 pCt. f0,75 p. KG. f0,371/, p. P- f 0,08 p. ons. Edammer 40 pCt. f 1,43 per KG., f0.72 per half KG., f 0,14'/, per ons. Edammer 20 pet. f 0,75 per K.G. f 0,37'/, per K.G. f 0,08 per ons Zachte kaas f0,60 per pond, f 0,12'/, per ons. Gedurende het tijdvak van 25 November tot en met 8 December Is verkrijgbaar op elke groene bon no. 20 één ons gort öf indien voorradig één ons havermout; Gort 13 ct. per pond, 2'/, ct. per ons Havermout 16 3'/, Vanaf 25 Nov. tot en met 15 Dec. zal ver krijgbaar zijn; op bon no. 2 der kaart voor verlichtingsarti kelen 1 pak kaarsen. Prijs 64 ct. per pak. op bon 1 der kaart voor stalverlichting 1 pak kaarsen. Prijs 64 cent per pak. Gedurende het tijdvak van 2 Dec. tot en met 15 December. Op groene bon 1 (met en zonder G.L.) een half pond rijst. Prijs f 0,28 per p. 6 ct. per ons. Gedurende het tijdvak van 2 Dec. tot en met 29 Dec. op elke witte bon no. 20, (met en zonder G. L.) een half ons sago of een half pakmeel. Sago f 0,30 per pond f0,06'/, per ons Pakmeel 13 ct. per pakje van een half pond. 5'/, ct. per ons. Van 1 tot en met 15 Dec. is verkrijgbaar op elke bon 42 der thee en koffiekaart 0,05 "K.G. koffie. Prijs f 1,40 per pond. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 29 Nov. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Naar het Duitech van BüDOLPH 8TRATZ. 40.) „Uw schnld is het niet, Elizabeth. Wat kunt ge er aan doen, dat gü sterker, krach tiger, moediger zfjt. Wees dankbaar, dat gij het zjjt. Maar hard is het, vreeseiyk hard voor mij. Ik voel het welnu is d8 band tnsschen ons geheel verbroken.' Angstig zag zij hem aan, Zij ontstelde, toen hij al haar gewaarwordingen en wensehen zoo in vermoeide, gebroken woorden voor haar afschilderde. „Wat zal daar nn van komen ging hij voort, „zoo iets wordt niet uitgewiacht. HeenElizabethgij kunt het niet vergeten. Met den besten wil niet. En de een ot andere man moet toch uw leven vervullen. Tot iemand moet gij opzien, dat is het recht der vrouw. Eu nu ik dat niet meer zijn kan, zal een ander het wezen mis chien de baron of iemand anders ,en ik zal u verliezen Driftig rees zij op. „Twijfelt g|J aan mijn plichtbesef r' „Neec," ze;de hij droevig, „ik ben n, iJEhzabeth. Gy zult nooit een geheim voor mjj hebben. Daartoe zjjt gij veel te trotsch en te rein. Maar den een ot andere dag zult gij bet mjj zelve zeggen. Gij zult zeg gen „Dat is een onwaardige toestand zulk een huwelijk, waarbij de een geen aobting meer koestert voor den ander. Laat mij gaan.' Ea dan verlies ik u voor altijd." Hij zonk op een stoel neder en verborg, wanhopig snikkend, het gelaat in de handen. „En ik heb u innig liet, Elizabeth zoo van ganeoher harte In het vertrek werd het stil. Zjj durfde bijna met ademhalen. Een man die schreide dat had zij nog nooit gezien, zij bad het niet voor mogelijk gehouden. En toch boezemde hij haar op dit oogeablik geen tegenzia in, maar diep medelijden. Hij schreiae immers om haaruit lieide tot haar, die reeds het beeld vau een ander in haar hart droeg. Zij giDg naast hem zitten, en streek met haar koele hand over zijn voorhoofd. Zij kon echter geen woord spreken. Huichelen kon zij niet, en wat haar op het hart lag, mooht zij den armen man op het oogenblk niet mehtdeelen XIII. Hij had aan het hek van het kerkhoi gewacht, totdat haar slanke gestalte ver dwenen was ia het portaal van het hotel Moot Cervin. Toen volgde hij haar langzaam. Terwijl nij de trap opging vertelde ham een kellner, dat de prolessor uit Munchen die kleine heer met den langen, zwarten baard, er vandaag al tweemaal geweest was om mijnheer den baron te spreken. Hij zou wel terug komeD. Er scheen groote haast bij te zijn Hij knikte, zonder recht te luisteren naar hetgeen de man vertelde, deed de deur dicht, en liet zich op een stoel neer vallen. Hoe zou het sfloopeu Diep ademha lend staarde hij door de beregende ruiten naar de ledige straat. Hij had geen wil meer. Dat gevoelde hij. Hij liet zich drijven op den stroom van den hartstocht - naar een geheimzinnig lokkend doel. Zou hij nog trachten weerstand te bieden P" Tever geefs. Hij vermocht niets meer tegen het overmachtige, vermetelel krachtbeaef, dat in hem ontwaakt was, tegen den wilden, juichenden drang, om ter wille van die schooae, trotsche vrouw te strijden, oog om oog, tand om tand, haar uit nood en gevaar te bevrijden, en haar aan z|j n borst te klemmenvoor altijdvoor altijd „Gij begaat een onreoht tegen een man, die vertrouwen in u stelde Ja zeker dat was waar zij was de vrouw van een ander. Maar tegelijk stond hij op. Spottend klouk zijo lach. Dat was immers juist de boete dat was de ver gelding voor het leed, dat hem zelf eens was aangedaan. Toen had men hem het lieftte op aarde ontnomen en zijn leven verwotst; sa kun een ander datzelfde ook eens ondervinden. Waarom zou hij alleen lijden en treuren En dan was er toch een verschil. Hij was bedrogen, op een schandelijke manier met een feeder laobje ea een vriendschap- pelijken handdruk. Hier zou niets gebeuren, wat het daglicht moest schuwen. Zij wilden openhartig handelen en den man eerlijk en naar waarheid mededeelen, dat zij niet zonder elkander konden leven. Die moest dan maar doen wat hij verkooshij kon zich erin schikken ot er z:ch tegen verzetten Hij ging naar bet raam en onwillekeurig spanden ziota zijn spiereneen strijd op leven en dood, als het zijn moest. Hij was bereid. Was de tjjd van afwachten maar voorbij. H|j begreep het welzulk een besluit, zalk een mededeeling, eischt tijd. Maar tot over morgen hier te z tten met een bonzend hart en niets te kunnen doen, door den regen gebonden aan de saaie table d'hote, of aan het tafeltje bij de bergbeklimmers dat was een ondraaglijke gedachte en toch was er n'ets aan te veranderen. Want met zulk weer de bergen ia te gaan, dat zou krankzinnigenwerk zijn. Er werd geklopt. De professor kwam binnen. H|j was buitengewoon opgewonden. Zijn lange baard was geheel verward door het zenuwachtige plukken en draaiea, en in zijn kleine, pikzwarte oogen gloeide een onheilspellend vuur.

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1