N° 3251 Woensdag 18 December 1918. 32ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Marktberichten. Van week tof week. Predikbeurten. SU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen idvertentiën daags voor de nltgave vóór i aar nam. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uitg, Fibma LANGEVELÜ& DE ROOIJ, Parkstraat, Bun# or T*x it, Kleeding cn schoeisel dienstplichtigen. —0 Lammeren f a f— TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor Di* Bdbg 40 Ct». Franco per poet door go- heel Nedeblaïtd 55 Cb. Nur Ameeiia en andere Unden met verhooging der porto'». Prijs der Advertontitn. Van 1 tot 5 regels 40 Cis. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Groote letters en Vignetten warden naar plaatsruimte berekend. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van de zeemiliciens der lichtingen 1914, 1915, 1916, 1917 en 1918, dat in verband met den bestaanden kleedingnood onder de burgerlijke bevolking, aan bedoelde miliciens wordt vergund om een gedeelte van door hen medegenomen kleedingstukken te dragen of voor eigen gebruik te benutten. in afwijktngvan het bepaalde op blz. 2 van de regelen voor opkomst met spoed, vervat in hun zakboekje, hebben de miliciens te zorgen, dat zij bij opkomst voor herhalingsoefeningen of eventueele opkomst met spoed, in het bezit zijn van de navolgende in goeden staat ver- keerende uitrustingstukken 2 witte werkboezeroenen 1 kleerborstel 1 schoenborstel (inwrijf) 1 schoenborstel uitwr. 2 gestreepte borstrokken 1 laken of serge broek 2 witte werkbroeken 1 deken 1 zijden doek 2 handdoeken 1 hangmat 1 baaien hemd 2 witte hemden 2 kammen 1 zeewieren kussen 1 zeewieren matras 1 mes met scheede 1 laken muts 1 zwart mutslint 2 onderbroeken 1 overtrek voor matras 1 overtrek v. kussen 1 pijjekker 1 riem 1 paar lederen schoenen 2 paar wollen sokken 1 stel touwwerk v. hangmat 4 zakdoeken 1 loopzak 1 rolzak 1 naaizakje. De Landstormplichtigen die met onbepaald (klein) verlof zijn, hebben de volle beschikking over hunne uitrusting. Texel, 12 December 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Vee. De Burgemeester van Texel brengt ter open bare kennis, dat, in verband met het heerschen van mond- en klauwzeer, de invoer van her kauwende dieren en varkens in deze gemeente verboden is. Texel, 16 December 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 7—14 Dec. Minister-president Ruys de Beerenbrouck heeft bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting in de Tweede Kamer de gelegenheid aangegrepen om over de hangende kwesties met het buitenland en over de plannen der regeering inzake de reeds terloops aangekondigde binnenland- sche hervormingen een uitvoerige verklaring af te leggen. Allereerst dan besprak de minister de Keizerkwestie. Voor de ex- keizer hier kwam bad h|j afstand van de regeering gedaaD. Dit deelde hy ook mede btj z|jn aankomst te Etjsden. De Keizer kwam onverwacht, zonder dat iemand iets van zijn komst vooraf af wist Hij werd toegelaten op grond van het oude gastrecht en ieder ander Staatshoofd zou op gelijke wijze zijn ontvangen. Intusschen is de toestand nog een voorloopige en van de internationale gebeurtenissen zal afhangen wat er verder gebeuren moet. Komt er een formeele aanvraag om uitlevering, dan zal deze getoetst moeten worden aan wet en tractaat. Mochten vreemde regeeringen mogelijk in overleg willen treden omtrent een nieuwe verblijfplaats van den ex-keizer, dan is de regeering niet ongeneigd daarin toe te stemmen, mits Nederland by dat overleg een plaats ontvangt, die in over stemming is met de eer en de waardigheid van ons land. De regeering houdt zich de defiaitieve beslissing voor en zal tegen even tueele intriges met kracht optreden. Minister Ruys heeft op deze wijze de beteekenis van de netelige Keizerkwestie helder en klaar uiteengezet. Men moge er in de buitenlandsche pers nota van nemen. Van belang lijkt ons vooral de verklaring, dat het verblijf van den ge wezen keizer hier te lande als voorloopig dient te worden aangemerkt en dat wat een eisch tot uitle5 ering betreft, alleen wet en tractaten kunnen beslissen. Ook over de doortocht van ongewapende Duitsche troepen öoor Limburg heelt de minister het regeeringsstandpunt nogeens helder uiteengezet. De maatregel geschiedde feitelijk in het belaDg van België. En daarna bracht minister Ruys het werkprogram der regeering ter tafel. Men zou het byna al te overladen kunnen noemen, maar in elk geval blijkt er uit, dat de regeeting van zeer goeden wil is en dat ze het eveneeus ernstig meent met de gegeven beloften, inzake de doorvoering van binneDlandsche hervormingen. Voorop staat de uitvoering van art. 192 en de invoering van de wetten Talma, maar ondertusschen zal een nieuwe Grondwets herziening worden voorbereid. Een her ziening, die zich zal bepalen tot de troons opvolging, het recht van oorlogverklaring en het sluiten van verdragen, de Staten- Generaal, het instellen van andere publiek rechtelijke lichameD. Wat de eigenlijke bedoelingen der regeering zijn valt nog niet dadelijk te zeggen, maar dat de Eerste Kamer aan den tand zal worden gevoeld, dat de kroon niet zoo maar aan den een of anderen Duitschen prins kan vervallen en dat niet langer de vrouwen van de stem bus zullen worden geweerd, mag als vast staande worden aangenomen. Wat dit laatste betreft merkte de minister op, dat de regeering vertrouwt, dat de na de eerste lezing noodzakelijke Kameront binding zal samenvallen met het gereed zyn van kiezerslijsten, „waarop meer kiezers staan dan tegenwoordig het geval is" een wijze van zeggen, die een luid gelach aan de Kamer ontlokte. Voor de grond wetsherziening zal een Staatskommissie worden samengesteld, waartoe de uitnoo- digingen reeds in zee zijn. Na deze belangrijke mededeeling ont vouwde de minister wat de regeering op bet punt van sociale hervormingen van plan is. Minister Aalberse heeft waarlijk zeer groote voornemens. We stippen kortweg alleen even het voornaamste aan. Als het program afgewerkt wordt dan krijgen weinvoering van den 8 uren dag of de 45-uren week, verbod van Zondags- arbeid, vrije Zaterdagmiddagen, een wijzi ging van de wetten Talma in verzoenenden geest, waardoor de arbeiders zullen krijgen een premievrjje ouderdomsrente en een premievrye invaliditeitsrentede rente zelf zal worden verhoogd tot f3 per week, in te gaan op 65-jarigen leeftijd. Ziektever zekering en Ongevallenverzekering zullen worden uitgebreid ook tot de landarbeidors en zeeliedenwoningverbetering zal niet uitbiyveo, de strijd tegen geslachtsziekten zal aangebonden worden en aan de keuring der levensmiddelen zal de aandacht worden gewyd. Het militaire vraagstuk zal voorts in vollen omvang worden herzien, terwijl op onderwijsgebied voor onvermogende leer lingen met aanleg beurzen beschikbaar zullen komen. Ook omtrent de houding der regeering ten opzichte der S D.A.P. sprak de Minister. Na de gebeurtenissen in November ia de S.D A.P. voor de regeering niet een party als andere politieke partyen, tenzij zij zich duideiyk tegen revolutie verklaart. Benoe ming of herbenoeming van S D.A.P.ers tot burgemeester zal alleen kunnen geschieden, als de betrokkenen de verklaring afleggen, zich volkomen te zullen houden aan wettige middelen en wettelijk gezag. De verklaring van minister Rups heeft in de Kamer natuuriyk aanleiding gegeven tot eenige besprekingen, maar over 't algemeen was men het er wel mee eens. Er blijft nog wel het een en ander over te vragen, maar ia elk geval zyn vrp duideiyk de groote lijnen aangegeven, waarlangs de regeering wil gaan. Dat ze niet blind is voor de eischen van den nieuwen tyd, biykt er voldoende uit en Z6ker mogen we zeggen, dat we op bin- nenlandsch gebied een zeer belangwekkend tydperk ingetreden zyn. —o-o—o— Naast de belangryke dingen, die zich in de Kamer afspeelden, was er de belangryke vraag hoe het eigenlijk staat tusschen België en ons land. De Scheldekwestie is weer aan de orde. We schrijven dit niet op grond van de drukte die de Belgische pers erover maakt en waarbij alvast de afstand vauZeeuwsch- Vlaanderen en de Schelde, alsmede afstand van een stuk van Limburg voorop wordt gesteld, maar wel op grond van een uitlating van den Belgische minister Hymans, die n.l. verklaarde, dat Nederland afstand zal moeten doen van het monopolie op de be- neden-Schelde, dat voor Belgie zoo nood lottig is gebleken, terwyi het Nederland volstrekt niet tot bescherming heeft gediend. Het zal, zeo wordt weer van andere zyde verklaard, niet .genomen" worden, maar er zal toch zeker over moeten worden gepraat. En wat de annexatie van Limburg be treft, de Belgische pers dringt er op aan, maar zoo vlot zal dat niet gaan. Alvast is de Limburgsche bevolking in beweging gekomen tegen een eventueele afstand aan Belgie en hebben 50 burgemeesters hun trouw aan de Koningin in een telegram hernieuwd. Neen, zoo vlot zal de afstand van Limburgsoh gebied met de eenige kolenschuur, die ons land bezit, niet in zyn werk gaan. —o—o—o In verschillende berichten uitDuitschland kan men in de laatste dagen lezen van een sombere stemming, die ,zich over het Duitsche volk heeft gelegd. Ook de terug trekkende troepen toonen zich neerslachtig ondanks de feestelijke intocht, die men in de garnizoensteden de terugkeerende stry- ders bereidt. Algemeen ziet men de toe komst voor Duitschland donker in. En dat is waariyk geen wonder. Het eens zoo krachtige Keizerrijk, door Bismarck zpo stevig ineengesmeed, is door de revolutie geheel uit zyn voeger, gerukt. De bracht van het volk is gebroken, de oorlog is ver loren, de biDnenl. toestand is één verwarring één onzekerheid en daarbij dreigt het groote gevaar, dat de Entente aan Duitschland en de Duitschers nog zwaardere beproevingen zal opleggen. Wat dit laatste betreft, men zal aan de overzijde der grens al wel alle optimisme en goede hoop hebben losgelaten. De vernederende wapenstilstandsvoorwaarden die thans weer verlengd zullen wordeD, als Erzberger en Winterfeldt hot tenminste met Foch klaar spelen met zoo groote gestrengheid uitgevoerd, hebben de Duit schers wel alle eigenbewustheid moeten ODtnemen. TEXEL, 18 Dec. 1918, Tot gemeente-veearts te Bolsward is be noemd de heer J. Groenewold alhier. Ilct Nut. Maandagavond hield het departement Texel van de Mij tot Nut van het Alge meen in hotel Texel de tweede buiten- gewme vergidering in dit| seizoen. Als spreker trad op de heer Ds. J. J. Meurs met het onderwerpEen blik in d9 oneindige ruimte. Het is slechts aan enkelen gegeven een zoo wetenschappelijk onderwerp op populaire wijze te behandelen, de heer van Meurs bleek tot die weinigen te behooren. Op bizonder bevattelijke wijze, door verlijkingen binnen ons bevattingsvermo gen verlucht, wist de spreker ons een gedachte te geven van de onbegrensde, de ontzaggelijke, de oneindige ruimte. Populaire beschouwingen gaf spr. over de zon, de maan, de aarde en de overige planeten van ons zonnestelsel en al wat in de astronomie van de overige hemellichamen bekend is. Op vaak gees tige wijze behandelde spr. zija onderwerp en wist zijn gehoor volle twee uren onder ademlooze stilte bezig te houden, te boeien. Een daverend applaus loonde den, heer van Meurs, het hartelijk woord van dank hem door den voorzitter ge tracht vond algemeen bijval. Het was een prachtig geslaagde avend. De Cocksdorp. De heer C. Joliema, li:ht wachtrr tij 's rijks-kustverlichting te Eierland, is met ingang van 1 Jan. a s. in gelijke betrekking benoemd te Vlieland. De heer C. A. Keljser, hoofd der school te Middeu-Eierland, die als No. 1 op de voordracht voor hoofd der school te Vrijhoeve Capelle (N. B.) voorkomt, heeft zijn sollicitatie ingetrokken. Woensdag a s. vertrekken de beide Belgische iDterneeringsgroepen in Eier land. Gedurende langen tijd zijn btjpa al deze Belgen in het landbouwbedrijf werkzaam geweest. Dezer dagtm is alhier aangebracht een maanvisch, welke in zieken toe stand verkeerde. Heden is een zoöloog uit Groniogen aangekomen, ten einde het dier naar genoemde plaats te ver voeren. Daar het circa 700 pond woog, heeft men het in stukken moeten snijden. Wegens hot heerschen der spaan- scbe griep is de school hier gesloten. De boerenplaats „3pang van het B. K. Par. Armbestuur te Oosterend groot 16.58 90 H.A. thans in huur bi) den heer P. KI. Bakker werd gisteren weder aan hem verhuurd thans voor f2100.- VLËE8CB. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat tot en met 21 December a.s. verkrijgbaar is, zoowel op de blanco groene bon No. 5 als op de bon no. 6 of een half ons schapen- vleesch of een half ons paardenvlecsch. De prijzen bedragen voor schapenvleesch in het been f 0,10 per ons. voor paardenvleesch in het been f 0,06 en uitgebeend f 0,10 per ons, Texel, 17 December 1918. De Burgemeeeter voornoemd, BUYSING DAMSTE. Outtrekkiug van gemeente eigendommen aau den opeubaren dienst. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend voornemens te zijn den Raad voor te stellen aan den openbaren dienst te onttrekken twee gebouwen met bijbehoorende terreinen onderscheidenlijk te de Cocksdorp en te Oost, voorheen gediend hebbende tot O.L. scholen. Eventueele bezwaren worden ingewacht voor 21 December 1918. Texel; 17 December 1918. Burgem. en Weth, voornoemd. BUYSING DANSTE. De Secretaris JONKER. Zondag 25 December 1918. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroeso. Waal, v m. 10 uur ds. Pijnaoker Hord Jk. Den Hoorn, n.m. 2 uur ds. Kroeae. Uude8child, n.m. half 3 ds. Pjjaacker Hor lijk Oostcrend, geeu dienst. n .n. 2 -3 uur Zondagschool. Cocksdorp, goea dienst. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. half 10 ds. S. G. de Graaf van St. Paucras. H. Avondmaal. nam, 2 nor dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, n.m 2 uur ds. Kaperus. Leiden, 13 Dec. Ter markt aangevoerd 0— Stieren f—0,— a f —0,—; 29 Kalf- en Melkkoeien t 450 a iSOO. 130 Varokoeien 1 200 a f 670 —0 Kalveren (vette) f ai 0 Kalveren (magere) f ai

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1