DE WITTE WADE. N° 3252 Zaterdag 21 December 1918, 32ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Aan onze Adverteerders. Binnenland» FEUILLETON. öit blad verschQnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Advertentiën (laats voor de uitgave vóór 4 aar nam. Priji der Advertentitn. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bfl de üitg. Fibma LAN9EVELB DE ROOIJ, ParkstraatBoro opTkxïi, In verband met de Kerstdagen ver schijnt ons eerstvolgend nummer Dinsdag 24 December. Advertentien voor dat nummer dienen Maandagnumiddag VIER UUR ia ons bezit te zijn. Regeeringswaren. Naar het Duitsch van BüDOLPH STRA.TZ. Dinsdag 24 December a. s. des voormiddags te half elf ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Vergoeding wegens kostwinnerschap. TEXEL, 21 Dec. 1918. Subsidie T.E.S.O. Oosterend17 Dec. Oudeschild, 18 Dec Ven Hoorn17 Dec. Wordt vervolgd.) Abonnementspryt per 8 maanden. Voor des Burg 40 Ct«. Franco per poel door ge heel Nkdbb.la.hi> 55 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend.dat van 23 Dec. tot en met 29 Dec. a. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal zijn op elke gele bon no. 1 één ons peulvruchten. Maximumprijzen van peulvruchten gr. erwten en br. boonen 22 ct. p. kg. 11 ct. p. p. capucijners 54 27 op elke witte bon gemerkt S 23 een half pond Suiker a 30 cent per pond. op elke blauwe bon no. 1 ons harde of zachte zeep of zeeppoeder. Zachte zeep 14 ct. per K.G. 3 ct. per ons Harde Zeep 60 33 ct.per dubb. stuk van 250 gr. 13'/> ct per ons. 16 Va ct. per enkel stuk van 125 Harde zeep 25 pCt. 16 cent per dubbel stuk van 2 ons 8 cent per enkel stuk van 1 ons. Zeeppoeder 20 ct. per pakje van half pond. op groene bon no. 8 gemerkt GL 1 ons goedkoope, duurdere of nagelkaas. op groene bon 8 niet gemerkt GL 1 ons duurdere of nagelkaas. Maximumprijzen van kaas: volvette Gouda f 1,56 per K.G. f 0,78 per K.G. f 0,157, per ons volvette Gouda met Rijksmerk f 1,59 p. K.G. f0,80 per 7» K.G., f 0,16 p. ons. Gouda 20 pCt. f0,75 p. KG. f 0,377, p. p. f 0,08 p. ons. Edammer 40 pCt. f 1,43 per KG., f0.72 per half KG., f 0,147, per ons. Edammer 20 pet. f 0,75 per K.G. f 0,377, per K.G. f0,08 per ons Nagelkaas f 0,65 per KG., f 0,327, per pond en f 0,06 7, per ons. Gedurende het tijdvak van 23 December tot en met 5 Januari is verkrijgbaar op elke groene bon no. 7 (met en zonder G L) één ons gort öf indien voorradig één ons havermout; Gort 13 ct. per pond, 27, ct. per ons Havermout 16 37, Op groene bon 10 (met en zonder G.L.) een half pond rijst. Prijs f0,14 per pond. Gedurende het tijdvak van 23 Dec. tot en met 19 Jan. op elke groene bon no. 9, (met en zonder G. L.) een half ons vermecelli. 78 ct. per KG., 39 ct. per pond, 8 ct. per ons. Van 16 tot en met 31 Dec. is verkrijgbaar op elke bon 43 der thee en koffiekaart 0,05 K.G. koffie. Prijs f 1,40 per pond. Vanaf 23 Dec. tot en met 5 Jan. zal ver krijgbaar zijn 46) Juist daar vertoonde by zioh in de kloof als eep zwarte massa, die met rukken en gtooten tu88chen da witte vlokken naar beneden kwam, en met een herhaald „Geef acht.* bem opeen3 voor de voeten rolde. Hij greep hem en hield hem vast, en nu zaten zij in de sneeuw naaat elkander. De professor lachte luid en vatte met beide* banden de rechterhand van zyn vriend. Hij scheen in een uiterst yroolijïe stemming te zijn. Zijn oogen schitterden. „Nu ban ik u toch zoo dankbaar,* riep hij in verrukkiog, „ik dack u uit den grond van mijn hart, beste vriend. Nu heb ik het.* „Wat dan? een weg naar beneden „Praat toch niet over een weg. Dien vinden v, e wel. Oos beiden doet de Mat- terhorn toch niets. Maar mijn schilderij heb ik de schilderij, weet gij die mij sinds jaren voor oogen zweeft nu heb ik begr; pen, wat de borgen zijn nu hebben i>ij mij hun geheim moeten open- op bon no. 4 der kaart voorverlichtingsarti kelen 1 pak kaarsen. Prijs 64 ct. per pak. op bon 2 der kaart voor stalverlichting 1 pak kaarsen. Prijs 64 cent per pak. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 20 Dec. 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Trxel Gelet op art. 41 dor Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Texel, don 20 Dec. 1918. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming regenten en regentes Al gemeen Weeshuis. 3. Idem leden en regentes Algemeen Armbestuur. 4. Idem lid commissie uan toezicht Mid delbaar Onderwijs. 5. Gewijzigde uoorloopige oaststelling gemeente-rekening 1917. 6. Tijdelijke kasleening in 1919. 7. Verkoop uoormalig schoolgebouw te Oost. 8. Ruiling uoormalig schoolgebouw te de Cocksdorp mei woning A Eelman. 9. Jaarwedde hauenmeester. 10. Instelling schoolcommissie en uast- stelling reglement. 11. Benoeming leden schoolcommissie. 12. Verordeningen op de heffing en in- uordering uan leges. 13. Crediet uoor aanleg uolkstuintjes. 14. Bijdrage extra transportkosten der schoolmeubelen te de Cocksdorp. Aangifte ter inschrijving voor de Militie. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1900 geboren mannelijke personen, dat de bepalingen der Militiewet, betreffende de inschrijving voor de Militie, aan de gemeente-publicatieborden in de verschil lende dorpen zijn aangeplakt. De aangifte ter inschrijving moet geschieden tusschen 1 en 31 Januari ter gemeentesecretarie. Voor het doen van aangifte zal meer bijzon der gelegenheid worden gegeven op Woensdag 8 Januari 1919 van des voormiddags 9 tot des middags 12 uur. Texel, 19 December 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. m baren Nn maak ik een schilderij, waan: de mensehen met gevonwen banden voor biyven staan, zoodat ze mij nauwelijks dnrvea aankijken, ais ik mij onder hen vertooo. De baron stond met moeite op. Hij gevoelde zich steeds angstiger by de waan zinnige praatjes van den dwerg. „Ga gij vooruit," zeide hij gestreng, wij moeten hier langs dB helling naar beneden en maar zien hos wij er komeD, zonder touw en met slechts een houweel Een luid gedruisch deed zich boven hen booren. In dreunende sprongen naderde het snel. Een kolossaai rotsblok vloog over de steile wanden naar het dal. Onder het witte sneeuwdek spatten de roode vuur vonken op, waar de steen den steen raakte, en nog lang hoorde men daar beneden het woeste geweld. Van alle kanten volg den andere, kleinere Bteenen. Door den nevel zag men ben snel hun doodelijken loop voortzetten, en ia de oogenblikkeo stilte tusschen de vlagen van den weer aanwakkerenden storm hoorde men onheil spellend rollen en springen. Voorwaarts zoo spoedig mogelijk weg, uit het berei'"' van die vreeselijke lawine van steeaen Opnieuw begon het klimmen op leven en dood, steil naar beneden over tot ijs geworden klippen, op haastig ge hakte treden over steile ij bellingen, hall 1 >openJ, tussohen rotsblokken ea saeeuw, voort, altijd voort, onder den steonhag 1, De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met de Kerstdagen de uitbetaling der vergoeding we gens kostwinnerschap een dag zal worden verlaat, zoodat deze dus plaats heeft te den Burg op Zaterdag 28 December a.s. Texel, 20 December 1918. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Aan het verslag van de najaarszitting van de Prov. Staten van Noord-Holland ontleenen wij het volgende Bij de subsidievoordracht voor Texels Eigen Stoombootonderneming verdedigde de heer Thomassen een amendement om over 1918 een extra-subsidie te geven van f3500 wegens de ongunstige exploitatie over dat jaar. Het voorstel-Thomassen werd verworpen met 21 tegen 19 stemmen. Bij de verhuring op gistermorgen in café den Burg werd voor 6 jaren verpacht de Nieuwe Boet nabij den Burg groot 4 23 23 heet. voor f 545,—aan den heer J. C. Rabjnz. Jacob Bruinsboet, groot 4 08 51 heet. voor f 530,aan den heer Jan Jonk. Mattelandjes groot 2 07 90 heet. voor f 290,— aan den heer M. Koorn P.Mz. De vergadering, uitgeschreven door de afd. Texel der Christel. Dem. Kiesvereeniging, spreker de heer J. H. Staalman ,van den Helder, Zaterdag hier gehouden mocht zich niet in een druk bezoek verheugen. Buiten het bestuur waren slechts 4 personen aanwezig. Was de vergadering niet alleen voor partij en geestverwanten geweest, mogelijk had de spreker dan zijne meeningen over „Hoe staan de Chr. Dem. tegenover het gebeuren der laatste dagen voor meerderen kunnen ont vouwen. Nu had de bijeenkomst weinig of geen raison en was dan ook spoedig geëindigd. De mosselenvisschers waren de vorige week zeer teleurgesteld, daar zij hun waren niet konden afschepen. Meerderen wterpen de vangsten over boord. Schooi en onderwijzerswoning te Oost zijn goedgekeurd. De woning wordt door het Hoofd der school betrokken, de school zal binnenkort feestelijk ingewijd worden. Waal. In het eerste „Nut" van dezen winter, dat in het midden van Januari gehouden wordt, zal als declamator optreden de heer Frans Hulleman, uit Amsterdam. Ook op andere plaatsen is deze spreker uitgenoodigd. Gewoonlijk wordt door het plaatselijk Nut „Neptunus" in het begin van November de eerste bijeenkomst met dames gehouden. Door verschillende omstandigheden, in hoofdzaak dien de berg bier aan zijn meest ge vrees den kant omlaag zendt. Men kon den vijand nauweiyks hooren of zien. Uit den sneeuwstorm, dio zijn naderen oyerbrulde, schoot bij plotseling aan, eu verdween weer even snel in de sohemering. „Vooruit," sohreeuwdo de baron tegen den storm in. „Vooruit, als het wonder zal gebeureD, dat wij het loven er at brengen. M >t akelige snelheid ging bet bergaf. En nog altyd spaarde hen de dood. Da professor lachte. „Er is geen gevaar bij,* riep by zya metgezel toe, „Gij kent bet spreekwoord immers wel: „Alle kogels treffjn niet." „Laster niet,* antwoordde de baron dof, terwijl hij met een snelle bewegiag van zijn schonders om een overhangend.rotsblok draaide. „Dat bangt niet van ons at. Hier z:ja we in de hand van een hoogere macht De schilder wilde een spottend antwoord geveD, toen zijn blik viel op eeD breeden couloir, die zich onder hen opende. „Triomf,* schreeuwde hij, „triomf, baron, daar is da couloir, dien ik reeds zoolang gezocht hob dat is de reohto weg dat is voor mensohen als wij eoa vlikke straatweg." Ja, juist door dien couloir waren zij naar boven gekomen. Aan da biijsdu plaatsen z\g men cog de flauwt', door de s :eeuw bedekte iadcu^ken van de 'smor- g ns gehakte treöeo. betrekking hebbende op de heerschende ziekte, had zij pas gisteravond plaats. Voor een vrij talrijk publiek trad als spreker op de bekende declamator de fieer Joh. Schou ten van Bussum. Nadat de Vice-Voorzitter, de heer C. Schaap, den aanwezigen in 't algemeen, maar den spreker in 't bijzonder het welkom had toege roepen en ZEd. had medegedeeld, dat in Janu ari 1919, de heer Hulleman uit Amsterdam zou optreden en dat in Februari eigen krachten den avond zouden vullen, kreeg de heer Schou ten het woord en droeg, men zou bijna zeggen op onverbeterlijke wijze, met kleine tusschen- poozen achtereenvolgens voor: 1. Grootje bij 't portret van 't prinsesje door B. van Meurs. 2. De brand in de Jonge Jan door Heijermans. 3. Dorpsbegrafenis door ds. Laurilard. 4. Paardengang door ds. Laurllard. 5. Boem, boem 1 6. Studentenmaskerade door ds. Laurilard. 7. Wedstrijd in 't recitceren en 8. Eenige puntdichten van ds.Laurilard. Wat het meest in den declamator te prijzen viel, houding, uitspraak of mimiek, is moeilijk te zeggen. Ongetwijfeld hebben alle aanwe zigen genoten. Vooral de voordracht De brand in de Jonge Jan was onverbeterlijk. Van het begin tot het einde werd er met ademlooze stilte naar geluisterd. Te ongeveer half elf was het programma afgewerkt en sloot de voorzitter met een hartelijk woord van dank voor het genotene het officieele gedeelte. ZEd. hoopte spreker het volgende jaar weder voor Neptunus te zien optreden, waarmede zeker alle aanwezigen instemden. Een prettig bal besloot den avond. Hedenavond had alhier in het Loods manswelvaren de algemeene jaarvergadering plaats van het onderling begrafenisfonds Unitas. Nadat de voorzitter, de Heer K. Lap Sz., dc vergadering had geopend en aan allen het welkom had toegeroepen, werden de Notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den Penning meester bleek, dat Unitas dit jaar weder finantieel was vooruit gegaan. Slechts 4 uitkee- ringen hadden plaats gehad, zoodat 'n voordeelig saldo van f 283,61 was te boeken. De bezittingen van Unitas zijn nu f8933,78. Bij monde van den Heer IJ. Lap e.a. werd het bestuur dank gebracht voor hun nauwkeurig beheer. De verkiezing van Secretaris en Commissaris, had tot uitslag, dat eerstgenoemde, de heer Van Douwen, herkiesbaar, met meerderheid van stemmen werd herkozen en inplaatsvanden Heer A. Dekker, aftredend commissaris en niet her kiesbaar, werd gekozen de Heer P. Kok Pz. Beide heeren namen hun benoeming aan. Door een der leden werd een voorstel ge daan om de uitkeering van f60 op f75 te brengen. Breedvoerig werd hier over gesproken en ten slotte werd het voorstel aangenomen, doch in zooverre aangevuld, dat de leden in plaats van 20 weken 26 weken contributie moeten betalen. Een voorstel om het bestuur van Unitas voor de vele werkzaamheden eene kleine geldelijke vergoeding per jaar uit te kecren vond algemeene bijval en werd bij acclamatie aangenomen en door den voorzitter met dank namens het bestuur aanvaard. Onderzoekend keek de baron naar beneden, „Als wy daar door vallende steenen getroffen wordenmompelde bij. „Och wat vallendo steenen,* bet kleine venije kroop als een eekhoorn in de kloof „zoolang gij bij mij zijfe, loopt gij geen gevaar de Matterhorn en ik zijn twee goede vriendendat heeft hij mij gezegd daarboven in den storm, „van u houd ik veel," hoeft hij gezegd „u doe ik geen kwaad Ea werkelijk hield, terwijl zij zich door de kloof werkten, het rollen der steenbrokken plotseling op. Slechts enkele windvlagen trokken hoog boven hen heen, de sneeuw werd dunner en het werd merkbaar lich ter ia de lucht. „Ziet gij wel." De prolessor klauterde vlug vooraan „Dat wist ik wel. Hier gaan wij heel gemakkelijk naar beneden. Ia een paar uren zijn wij thuis, eu mor genochtend, zoadra de zon opgaat, zit ik voor mya doek. Gij moogt ernaar kijken, vriend, als gij stil zyt. Dat wordt het hoogste, zeg ik n Hij had naar boven gekeken, en opeens vloog eon uitdrukking van verwonderde ontnotting over zija gelaat. Da ander keek op, en een plotselinge schrik deed zijn spieren veigtijven. „Daar komt de dood." was zijn eenige geciaohte.

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1