V er- taa m N°, 3253 Dinsdag 24 December 1918. 32ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Nieuwjaarsgroeten. Binnenland. Gemengd Nieuws. Een goede Raad. Van week tof week. Bit blad verschflnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S maanden. Voor Dis Burg 40 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 55 CU. Naar Amerika en andere landen net rerhooging dei porto'i. idvertentiën daags voor de uitgave vóórt uur nam. Prijs der Adoertentièn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. Iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Fibma LANGEVELD DE R O O IJ, ParkstraatBdr® op T*x ïl. In bet Oudejaarsnunimer zal gelegen heid bestaan voor het plaatsen van Nieuw jaarsgroeten tegen 85 cents voor ten hoogste 5 regels, Men gelieve voor tijdige opgave te zorgen. 1421 Dec. Het schijnt de Kamer wel ernst te wezen met het voornemen om nog dit jaar met den begrootingsarbeid klaar te komen, doch gelukken zal dat wel niet. De leden hebben zich bij het begrootingsdebat de noodige beperking opgelegd en waren er niet eenige buitengewoon belangrijke kwesties aan de orde dan zou de kamer wellicht beel tijdig gereed zijn gekomen. Die belangrijke kwesties betreffen het buitenlandsch beleid onzer regeering en dat ze openlijk aan be sprekingen weiden onderworpen geschiedde voorteker hoofdzakelijk om ons eigen volk goed in te lichten en vooral om stelling te nemen tegen de onheilvolle perscampagne die sedert weken in het buitenland tegen ons land wordt gevoerd. We wezen er reeds eerder op, dat de stemming in het buitenland jegens ons, die verre van vriendelijk is, beheerscht wordt door drie kwestiesde Keizerkwestie, het Schelde- vraagstuk en de doortocht van Duitache troepen door Limburg. Wat de Keizerkwestie betreft, kan worden gezegd, dat dez. in de afgeloopen week ietwat öp den achtergrond is geraakt. De meening van Lloyd George en andere Entente staatslieden is bekend, n.l. dat de Keizer dient te worden uitgeleverd, waarop onze regeering als haar standpunt heeft uiteengezet, dat zulks niet zoo maar, buiten het recht en de verdragen om kan geschieden. Waarschijnlijk zal Wilson in dezen te be slissen hebben en de Entente laat de kwestie thans in afwachting daarvan rusten. Wilson is in Parijs, maar tot nog toe werd al zijn tijd zoowat ia beslag genomen door de officieele pleohtigheden, die ter eere van zijn overkomst werden noodig geacht. De komende week komt echter te Versailles de voorloupige Vredesconferentie bijeen en naar luid der berichten staat als nummer één op het programma de bestraffing van den ex Keizer. Intusschen kan men in de laatste degen herhaaldelijk lezen, dat men zich in Engeland er geweldig aan ergert, dat Nederland ten opzichte van de keizer lijke belangen niet van het traditioneele asylrecht wil afwijken. Engelsche hande laren durven hun Nederlandsche klanten zelfs brieven daarover te schrijven en het moet zelfs voorgekomen zijn, dat Engelsche havenwerkers weigerden goederen voor Nederland bestemd te verwerken, omdat den keizer gastvrijheid in ons land wordt bewezen. Dat zjjn daden van terrorisme waarover men zich in het groote Engeland, dat ook zijn traditie van vrijheid zegt te hebben, moest schamen. Het staat te denken, dat we de volgende week wel meer over de netelige kwestie zullen hooren. Veel is er in de laatste dagen in de Kamer en in de pers gezegd overdedoor- tochtskwestie. De regeering heeft, bij monde van minister van Karnebeek, op verdien stelijke wijze het standpunt der regeeiing uiteengezet en als de beeren teJ.ODdenen Parijs nu g6eu spijkers op laag water willen zo-ken, dan moeten ze verder over de zaak maar zwjjgen. Er is weliswaar een kiene 0, handigheid begaan door het te laat eisenden van een brief aan de Belgische regeering over de hangende kwesties, maar overigens heeft de regeering haar straatje goed schoongeveegd. Zij, die dan ook verwacht hadden, dat minister Van Karnebeek bij het algemeen debat zou „sneuvelen" en in Parijs en Londen bad men dit reeds voorlang voorspeld hebben zich vergist. De minister zit nog stevig op zijn stoel. Heel sympathiek klonk uit den mond van dezen bewindsman de verklaring om trent de van Belgische en andere zijde gevoerde annextionistische actie. Met vol doening constateerde hij, dat de tegen standers der annexionisten in het buiten land zich niet onbetuigd laten. En verder ver klaarde hij, dat mochten de vreemde mogendheden bij het einde van den oorlog wenscben te komen tot een regeling om trent een punt, waarbij Nederlandsche be langen betrokken zijn en daarbij me' het opzet voorzit, Nederland onrecht aan te doen, daarover dan zonder bezwaar vriend schappelijk overleg zou kunnen worden gepleegd. Doch onze eer dient men te ontzien. De minister meende ook, dat Nederland aanspraak op vertrouwen kan doen gelden en hij zag ook teekenen, die in een gunstige richting wezen, al bleet waakzaamheid plicht. Onze geschiedenis he6ft me6r critieke tijden gekend wier nooden we nochtans zjjn te boven gekomen. Vastberadenheid, kalmte en bezadigdheid zouden ook ditmaal den weg wijzen. Het zou natuurlijk te veel gevergd zijn van de onruststokers in de buitenlandsche redactiebureaux om zich nu maar verder bi) de zaak neer te leggen. De perscam pagne zal nog wel lang niet uitwezen. In de Fransche bladen kon men in de laatste dagen alvast weer lezen, dat wel het Neder landsche grondgebied gerespecteerd zal worden in dien zin, dat voor de voor Belgie noodzakelijk geoordeelde „grensrec- tificaties" schadeloosstelling zal moeten worden gegeven, maar zooals het nu is kan het niet blijven. Men wil ons nu schadeloos stellen met gebieden, die vroeger aan Nederland hebben behoord en denkt aan de Duitsche grensstreken aan den Rijn of aan de Eems. We zullen afwachten wat er verder naar voren gebrscht zal worden, rustig afwach'en in het vertrouwen, dat de regeering, naar het woord van minister Van Karnebeek, vastberaden, kalm en bezadigd zal weten op te treden. De Koning van Italië vergezeld van de delegatie, die aan de Vredesbesprekingen zal deelnemen is te Parijs aangekomen en de Engelsche delegatie onder leiding van Lloyd George, zal eveneens ter plaatse zijn als deze regels in druk verschijnen. 't Is thans dus in de Fransche hoofdstad een drukte van belang. Want niet alleen dat de Entente staatslieden er zijn, met hen stroomen ook heele karavanen journa listen de stad binnen. Daarbij heeft iedere delegatie een eigen staf van ondergeschikten secretarissen, schrijvers en wat niet al. Alle hotels in Parijs zitten dan ook vol te meer waar de belangstelling voor de komende belangrijke gebeurtenissen ook groot is bij de duizenden nieuwsgierige rijkaards, die uit alle windstreken komen om deze gewichtige dagen „mee te m iken," Voor de hotelhouders en kamerverhuurders is het dan ook een gouden tijd, want alleen zij die over een extra goed gevulde beurs beschikken kunnen zich thans d6 weelde van etn uitstapje naar Parijs veroorloven. Zoo langzamerhand nadert intusschen hot oogenblik, dat de voorbereidende be sprekingen een aanvang zullen nemen. Vau Amerikaansche zjjde is nog eens weer met eenigen nadruk aan de bevriende mogendheden te verstaan gegeven, wat het doel van Wilsons overkomst is, n.l. zoo noodig „te vechten" voor zijn 14 punten. En opmerkzaamheid verdient het feit, dat de toon in de Engelsche en Fransche pers heel wat gematigder is geworden in de laatste dagen. Het heeft er veel van of een zwenking wordt voorbereid, waardoor het dan straks van zelf spreekt als Wilson's denkbeelden op de conferentie mochten zegevieren. Deze zelf laat zich heel weinig over de aangelegenheden uit. Alleen is bekend dat hij aan journalisten verzekerd heelt op ztjn stuk te zullen staan. Er worden aan Wilson in deze dagen massa's telegrammen gezonden, die ten doel hebben hem t6 steunen in zijn pogen om een vrede van recht en rechtvaardigheid tot stand te brengen. Waarschijnlijk zal ook de boodschap die de Paus aan den president door middel van een specialen boodschapper doet toekomen, een aandrang in dien geest behelzen. Ook van Duitsche zyde tracht men in dien geest eenigen invloed uit te oefenen. Zoo werd van offleieuse zijde een oproep gepubliceerd, gericht tot den president, waarin er op gewezen wordt, dat de Entente door den presidont op de slagvelden rond te leiden, het er op toelegt de Duitschers in een nog kwader daglicht te stellen dan reeds het geval is. De president wordt echter verzocht, na te gaan of het niet hoofdzakelijk de kanonnen der geallieerden zijn geweest, die de verwoestingen hebben aangericht. De Duitschers moesten zoo zuinig op de munitie zyn, dat ze op de 100 schoten der geallieerden slechts met één konden antwoorden. Wat er in Parijs staat te gebeuren laat ook nog op andere wijze zijn invloed in Duitschland gelden. Het besef dat om tot een spoedigen en niet te ellendigen vrede te komen, allereerst noodig is een meer geordende toestand, begint steeds sterker te spreken. Het bewijs daarvoor heeft men kunnen vinden in het bijeenkomen van bet Congres der Arsolraden en de besluiten daar genomen. Vooral van beteekenis is de aanneming van het voorstel-Coha om de Nationale Vergadering zoo spoedig mogelijk samen te stelleD. De verkiezingen zullen den 19 Januari plaats hebben. Door dit besluit zal, indien ze althans op geregelde wyze ban worden uitgevoerd, aan de regeeringscrisis een einde worden gemaakt en dat is inzonderheid van belaDg voor de op banden zijnde vredes-besprekingen. Teneinde alvast wat meer stabiliteit in het bewind te krijgen, besloot het Congres voorts om de wetgevende en uitvoerende macht over te dragen aan de Volkscom missarissen. Het Zesmanschap krijgt dus de teugels wat vaster in handen. Alleen zal er uit de Arsolraden een commissie worden benoemd om controle uit te oefenen op het Kabinet der Volksgemachtigden. Aan deze Commissie, die Centrale Raad zal heeten, zal de regeering dus verant woording schuldig zijn en ze heeft mede het recht de Volkscommissarissen te be- noeme 1 en af te zetten. Door deze regeling is thans een einde gemaakt aan een toe stand waarbij alle Arsolraden hun invloed trachten te laten gelden. Er zijn uu althans een tweetal vaste regoeringslichamen. Het wachten is nu op het bijeenkomen van de Nationale Vergadering die zal treden m de rechten van een parlement. Intusschen schijnt de Voorloopige regee ring reeds pogingen aan te wenden, om een delegatie samen te stellen, welke met toestemming der geallieerden naar Versail les zal gaan om aan de tafel der vredes besprekingen plaats te nemen. Veel zal nu echter afhangen van de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen in Duitschland. De besluiten op het Congres werden mot groote meerderheid genomen, doch do Spartacuslieden lieten een heftig protest hooren. Ook moest het Congres eenige malen „stop gezet" worden omdat er revolutionaire troepen in de zaal ver schenen met roode vlaggen en groote borden waarop ze hun eischen hadden geschreven. Een en ander veroorzaakte vrij wat tumult en over de verdere houding door Liebknecht en zijn aanhang aan te nemen, bestaat nog volstrekt geen zekerheid, maar maakt men zich wel eenige zorg. TEXEL, 24 Dec. 1918. De huismanswoning „do Kamp" groot 32.93 21 H.A. werd Zaterdag ver huurd voor f3850.— aan don heer M. Zuidewind Dz. de huismanswoning Driehuizen, groot 21-33 64 H.A. voor f3100.— aan den heer P. Kikkert Pz. Mededeeling. (Knip dit nit.) By een of meer der navolgende verschyn- selen, vaak de eerste voorteekenen der Spaansche Griep, als gevoel van ziebzyn, pijn in de spieren en in de ledematen, pyn in den rug, hoofdpijnen, koude rillingen, koorts, koortsig gevoel en keelpyn, zal in de meeste gevallen 't gebruik van 4 X daags 2 Sanaperin-tabletten U spoedig doen opknappen. Gevoelt gij U tevens koortsig' neem dan gelijktijdig met de Sanaperin-tabletten ook 4 X daags 2 Mijnhardt's Koorts-tabletten. Doen zich echter naast een of meer der genoemde verschijnselen ook hoest of keel pijn voor, dan kan men met het gebruik van Sanaperintabletten alleen niet volstaan, doch gorgele in geval van keelpyn ook eenige malen daags met een oplossing van glorin-tabletten, welke ook als voorbehoed middel tegen besmetting kunnen worden aangemerkt, daar zy mond en keel ont smetten. Gepaard gaande met hoest ge- bruike men behalve de Sanaperin tabletten ook eenige Anga-boubons of zoo de hoest hardnekkiger is, wat Anga-siroop. De meeste Drogisten en Apoth. hebben deze artikelen wel voorhanden. Adv. Wie bestelde sla-olie? De Delftsche „Fabrieksbode" (o.a. het orgaan van de Fr insch Hollandsche 0<ie- fabrieken Calvé, Delft) schrijft: Iudien men tegenwoordig de hal van het kantoorgebouw betreedt, is het alsof men zich heeft vergist, en in een postkan toor is beland. Er zijn daar aan lange tafels meer dan 50 personen bezig om al de brieven en briefkaarten tot bestelling van sla-olie te sorteeren, adressen te schrijven voor de antwoorden enz. Dat er heel wat te dien is zal men begrijpen als men hoort, dat er dagen 'ij n waarop van 12 tot 25000po3ts.uk- sen binnenkomen. URANT. 0—0 0— —0—0—0—

Texelsche Courant | 1918 | | pagina 1