lüü N°* 3259 Woensdag 15 Januari 1919 328te Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week DU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen ABONNEMENTEN en ABVERTE Advertentiën daags voor de uitgave vó6r 4 nur nam. NTIEN worden aangenomen bi) de Uit ff. Firma LANUEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Tax hl. Vrijstelling militiedienst. -4~ Welke waarde üceft een bijenvolk voor den landbouw Een nieuwe tak van bedrijf. VerledeD week Vrijdag is het nieuwe bedrijf aangevangen, is de zouteiij en rookerij van de fa. Boon. Bakker en Co. geopend, is het gebouw voor den Viseh- handel nabij de haven alhier in gebruik genomen. Het gebouw, dat een oppervlakte van plm. 370 Ms. beslaat is zeer modern ingericht, voor afvoer van rook en damp in de kokerij is afdoende gezorgd, de rookerij kan op groote schaal plaats hebben, 80,000 haringen kunnen tegelijk gerookt worden. De zouterij bevindt zich gelijk vloers, boven is de pellerij ondergebracht. Het geheel maakt een aangename indruk. De eerste producten zijn thans in den handel gebracht, wij verwijzen onze lezers hierbij naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. De eerste producten zijn thans in den handel gebracht, wij verwijzen onze lezers hierbij naar de desbetreffende advertentie in dit nummer. Een proefpakket in origineele verpak king een doosje met etiket waarop op een schild in de Texelsche kleuren de 3 B's die „Eerste kwaliteit garandeeren" werd ons heden geoffreerd. Het product laat zich uitstekend sma ken. Oosterend, 13 Jan. Zaterdagavond vergaderde „Dorpsbe lang" in „het Wapen van Amsterdam". De opkomst was zeer goed, w tarover de voorzitter zijn verheugenis uitsprak bij de opening. De notulen werden gelezen en onver anderd goedgekeurd; dit war ook bot geval met de rekeoirg, die met een klein batig saldo s'oot. Secretaris en Penningmeester oatviügen der daok van den Voorzitter. De boekhouder in de melkzaak, de heer S Keijzer, deed hieromtrent reke ning. Er was verhandeld 60856 L melk. De ontvangsten beliepen f 879,89®, de uitgaven f 8484,858, saldo f 235,03- Me degedeeld werd, dat de leden gezamen lijk oogeveer oen voordeel van f 1000 bobben, gehad. De voorzitter stelde voor ook doze reksoing goed te keuren, wat geschiedde, en bracht hartelijk dank aan den heer TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden. Voor dïh Burg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Naar Akerika en andere landen met verhooging dei porto's. Prijs der Advsrtentiin. Vanl tot 5 regels 40 Cts. iedere regel ineer8Ct., met 20 Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat dienstplichtigen van de lichtingen 1918 of 1919 der militie, die vrijgesteld wen- schen te worden van dienst wegens toekom stige woonplaats in de koloniën, hun verlangen daartoe van nu af kunnen te kennen geven ter'secretarie. Dit geldt zoowel voor hen die reeds dienen, als voor hen, die nog niet zijn ingelijfd. De militieplichtigen, die hun eerste'oefening reeds hebben vervuld, kunnen op de gewone wijze vergunning tot verblijf in Nederlandsch Indië vragen, aan den Minister van Oorlog, zoo zij bebooren tot de militie te land en aan den Minister van Marine, zoo zij tot de zee militie behooren. Texel, 10 Januari 1919. De Burgemeester voornoemd, BUVSING DAMSTE, 4—11 Jan. Officieel is dezer dagen medegedeeld, dat 'H. M. de Koningin de uitnbodiging tot president Wilson heeft gericht, bij zijn be zoek aan Europa, ook Nederland te bezoeken. Een uitnoodlging, waarop de president liet antwoorden, dat hfj er aan gevolg zal geven, indien de tijd hem dit toelaat. Het spreekt wel van zelf, dat we den eersten man van de groote republiek hier zeer gaarne zouden ontvangen, al was het alleen maar met bet oog op de groote belangen die Nederland in Amerika heeft. Daarby is de he6r Wilson op het oogenblik wel het meest gevierde en invloedrijkste staatshoofd der wereld, hoofd ook van een machtige natie, waar mee we steeds in groote vriendschap heb ben geleefd en waarmee we jarenlang belangryke relaties op handelsgebied hebben onderhouden. Nog wat nauwere aanrakiDg tusschen beide landen zou ons land allicht ten goede kunnen komen. Het geval doet zich echter thans voor, dat Nederland niet eeus een vertegenwoor diger te Washington he6ft. Onze gezant is na een blauwen Maandag er geweest te z|jn, naar ons land teruggekeerd. Omtrent de redenen van diens plotselinge terugkeer is nog heel weinig bekend gemaakt, maar het geval bestaat, dat we feitelijk zonder verbinding zijn met de Amerikaansche regeering. Vandaar dan waarschijnlijk ook, dat onze regeering den bekwamen heer Loudon oud-minister van buitenlandsché zaken, naar Parijs heeft gezonden met een speciale zending voor president Wilson. Wat de eigenlijke taak is van den heer Loudon, valt nog niet te zeegen, maar ODgetwijleld houdt deze verband met den algemeenen wensch hier te lande, om de relaties met de Vereen. Staten voort te zetten en zoo mogelijk uit te breiden. Dit laatste kan vooral van groot belang zijn, nu we weldra weer in het bezit ge steld zullen worden van de schepeD, die de geassocieerden destijds hebben gerequireerd: Naar luid der berichten is het oogenblik niet ver meer, dat de schepen wëer terug zullen keeren. Als er inzake de kolen- voorziening dan maar een bevredigende oplossing mogelijk is, dan mag worden verwacht, dat onze scheepvaart zich met groote kracht zal trachten te herstellen van de slagen, die zo in den oorlogstijd heeft ondervonden en dat de weg naar het verre Westen weer heel wat drukker zal worden bevaren, dan tot nog toe mogelijk was. —0—0—0— De vrees, die we reeds in ons vorig overzicht lieten doorschemeren, dat het uit treden vau de onafhankelijk socialisten uit de Duitsche regeeriDg, het voorspel van ernstige gebeurtenissen zou zijn, is maar al te zeer bewaarheid. Men mag aannemen, dat de ooafhankeiyken in grooten getale de gelederen van Liebknecht versterkt hebben en dat dit den Spartacusleider er te eerder -.oegebiacht beeft om oen geweld dadige greep naar de staatsmacht te doen. De gebeur'oni3sen, die zich in de afgeloopen week te Berlijn hebben afgespeeld en die zich er nog heden afspelen, zijn wel van buitengewoon ernstigen aard. Liebknecht en zjjn aanhangers z|jn tot gewelddaden overgegaan om de regeering der meerder heidssocialisten ten val te brengen. Da directe aanleiding daartoe was bet ontslag van den politiepresident Eicbhorn, op grond van het feit, dat deze de Spartacuslieden in het geheim steunde en niets er tegen deed als die de bool op straat in het hon derd d6den loopeu. Eichhorn weigerde echter om zijn functie neer te leggen, hij sloot zich in het politiebureau op en dreigde met den revolver ieder neer te scbieteD, die aan zjjn gezag dorst tornen. Tevens sprak hy de volksmenigte toe, zweepte deze tot daden van geweld op en reikte een groot aantal wapens uit. Een en ander schijnt voor Liebknecht het sein geweest te zijn, om ook op te treden. Het oogenblik was nu geschikt om met geweld de regeering Ebert-Scheideman te verjagen. Het kwam nu tot bloedige botsingen tusschen de re- geeringstroepen en die der Spartacisten. Laatstgenoemden deden n. 1. aanvallen op de drukkerijen van verschillende bladen, die ze „veroverden" en „bezetten" 0. a. ook die van de „Vorwarts*, welk blad door de Spartacisten toen als „Rote Fahne" werd uitgegeven. Aanvankeiyk nam de regeering een weifelende houding aan, waarvan de tegenstanders party trokken. Maar eiDdeiy k greep ze met krachtige hand in. Regeerings- getrouwe troepen werden verzameld, ook van elders, en nu ie ef al drie dagen lang allerhevigst in de straten van Berlijn ge vochten. Men eohat het aantal dooden reeds op eenige honderden en nog is de stryd niet beslist en duurt het bloedbad voort. Nu eens zyn de regeeringstroepen,dan die van Liebknecht in de meerderheid. Pogin gen door de onafhaDkelijken aangewend om bemiddelend op te treden leden schipbreuk. De strijd schynt met het zwaard beslist te moeten worden. De gebeurtenissen in Berlqu hebben ook onmiddeliyk woelingen in andere steden en dorpen tengevolge gehad. In verschil lende Duitsche steden wordt hevig gestreden tusschen de regeeringsgetrouwen en de Spartacisten. De toestaud is critiek, op het oogenblik dat we deze regels schrijven. Niemand weet wat de komende week zal breDgen. 0—0—0 Vrijwel onverwacht kwam dezer dagen het bericht, dat de oud-president d6r Vereen. Staten Theodore Roosevelt overleden was. Een korte, hevige ziekte maakte aan het veelbewogen leven van dezen merkwaar- digen man een einde. Men wist niet eens, dat Theddy ziek was. Reuter, die anders wel aan kleinere aangelegenheden zyn aan dacht schenkt, wist het misschien ook niet. En zelfs voor zijn familie is de dood van Roosevelt gekomen als een dief in den nacht, want naar luid der berichten was alleen zijn huisknecht bij zyn sterven tegenwoordig. We noemden niet ten onrechte Roosevelt een merkwaardig man met een veelbewogen leven. Hy stamde uit een oud-HolIandsche familie, zijn voorouders behoorden tot de oudste z g. voortrekkers in Amerika. Veel van de eigenschappen van het oud-Holland- sche ras bezat hij, w.o. voortvarendheid, persoonlijke moed, een onverzettelijke wil. In de dagen van Michiel Adriaanszoon de Ruyter zou hy tot de groote figuren hebben beboord. Zijn leven was vol opvallende daden en vol avonturen. Hy vocht tegen de Sioux Indianen, verbroederde zich met de woeste, onversaagde cowboys en maakte in den oorlog op Cuba tusschen Amerika en SpaDje als kolonel-commandant van zijn Rough-Riders grooten naam. In den slag bij Santiago overdekte hy zich met roem en blonk hij uit door buitengewone dapper heid en onverschrokkenheid. In den tyd, dat er voor hem in de politek niets te doen was, tiok hij er op uit om in de wildernissen op grof wild te jagen, olifanten, tygers en leeuwen in hun rqk aan te vallen. Riosevelt werd don 27 October 1858 te New-York geboren, studeerde aan de Uni versiteit iD zijn geboortestad in de geschie denis en d6 n chtswetenschaü en trad reeds op 23j>rigen leeftijd als afgevaardigde voor Albany in het politieke leven. Later wa3 htj hoofd van de polite te New-York en zelfs de beruchte Tammany Hall had respect voor hem. In 1900 werd hij tot vice-president der Vereen. Staten gekozen en toen Mac Kinley in 1901 onder moor denaars handen viel, was hij aangewezen om dezen als president op te volgen. In den tijd dat hy net presidentschap vervulde werd veel tot stand gebracht, want Roose velt was 6en man van pak aan. Na zyn presidentschap bracht hij een bezoek aan Europa, o.a. ook aan ons land. Hy bleef zich steeds yverig met de politiek be moeien, maar zijn succes was by de laatste verkiezing niet groot. De democraten met Wilson aan het hoofd waren hem de baas. In den oorlog stak hy zyn meening niet onder stoelen en baoken. Reeds lang voor dat Wilson tot den oorlog besloot, bad Roosevelt daarop met kracht aangedrongen, Hy, eertijds de vriend der Duitschers, was door den inval in Belgic in een vijand veranderd. Zelfs trachtte hij een regiment op de been te brengen om tegen de Duit- scbers te vechteD, maar dat stuitte af op den tegenstand der Amerikaansche regee ring. Toen hy zelf niet kon gaan aan het hoofd van een legerafdeeling zond hij zyn vier zonen naar Europa, om aan den oorlog tegen Duitschlaud deel te nemen. Drie ervan werden gewond en de vierde, zyn zoon Quinten, sneuvelde. De Amerikaansche bladen huldigen op grootsche wijze de verdiensten van den zoo onverwacht uit het lev6n verscheiden, merk waardigen en populairen Teddy. —0—0—0 President Wilson is van zyn bezoek aan Rome te Parys teruggekeerd. Het heeft den president in de Eeuwige Stad niet aan huldebetoon ontbroken. De Italtauen, koninklijke familie, regeering en volk, hebben deu grooten man op waarlijk schit terende wyze ontvangen en gehuldigd. Ea in de redevoeringen door Wilson aan den koninklijken disch en in het Italiaansche parlement gehouden, heeft Wilson dan ook niet nagelaten al de bewezen vriendelijk heid met vriendeiykheden te beantwoorden Bij beide gclegeDheden getuigde bij nog eens weer van zqu schoone idealen en klonk er uit zijn mond menige hoopvolle verklaring. Voor zijn vertrek uit Rome bracht Wilson ook een bezoek aan het Vaticaan, waarby hy door den Paus in audiëntie ontvangen werd- Dat was de eerste maal, dat een president de Pauselijke troonzaal betrad. Thans" bevindt Wilson zich weer te Parys. Zyn reizen en trekken ia voorloopig ten einde, want over enkele dagen zal de Vredesconferentie der geallieerden een aanvang nemen. En daarmee begint dan het zware werk vooi Wilson. Dan zal het blijken of bq kracht genoeg bezit, om zyn idealen te doen zegevieren over de denk beelden van Lloyd George en Clémenceau. President Poincaré heeft dezer dagen aan een Amerikaansch journalist verzekerd, dut de geallieerden en Wilson hot zelfs tot in bqzoTiderkeden eens zijn, maar uit aller lei uitlatingen van den Engelschen eersten minister en Clémenceau weet men wel beter. Wilson zal een harde strijd hebben te voeren. Omtrent het programma voor de Vredes conferentie verkeert men nog steeds in het onzekere. Wel hebben sommige dagblad correspondenten reeds een schema van werkzaamheden gepubliceerd, maar officieel is nog niets bekend. Men mag intusschen' wel aannemen, dat de besprekingen heel wat weken in beslag zul'en nemen. AlleeD reeds de voorbereiding en de regeling van de voorloopige werkzaamheden vereischt geruimen tyd. Het schynt ook nog niet geheel en al vast te staan wie al aan de vredesbespre kingen zullen deelnemen. Wel echter nemen de geruchten, dat ook de neutralen zich zullen kunnen laten vertegenwoordigen, vasten vorm aan. Zoo zal ons land, indien de berichten juist zyn, aan do tafel der Vredesbesprekingen worden genoodigd, om mee te beraadslagen over de Scheldekwestie. We zullen er echter eerst nog wel meer van hooren. TEXEL, 15 Jan. 1919. De minister van landbouw heeft beloofd voor honing van den oogst 1919 voor de imkers zeer loonende maximumprijzen te zuilen vaststellen, zulks in de verwachting, dat de imkers dan op hun beurt zorg zullen dragen voor een voldoend aantal bijenvolken, om de bestuiving van het koolzaad te bewerkstelligen, wat met het oog op de vetvoorziening drin gend noodzakelijk is, zoo schrijft ons een onzer lezers en verzoekt daarbij onderstaand artikeltje uit het maandschrift voor Bijenteelt, te willen overnemen. Gemiddeld heeft een bijenkorf In den zomer 20,000 bijen. 80 bijen vliegen in de minuut uit. Van 7 uur 's morgens tot 5 uur 's namiddags is dit 10 maal 60 maal 80 stuks is 48000 bijen. Iedere bij bevliegt telkens minstens 50 bloemen, dat zijn dus op een dag 48000 maal 50 bloemen is 2400,000 bloemen. Laten we een rond getal nemen en zeggen 2 millioen. Daar de zomer ongeveer 100 mooie vlieg dagen telt, worden er dus door de bijen van een enkelen korf 200 millioen bloemen bevlogen. Veronderstellen we, dat maar het tiende ge deelte van deze bloemen door de bijen bevrucht wordt, dan zorgt dus één korf voor de be stuiving van 20 millioen bloempjes. Als we de waarde van 5000 bevruchtingen eens op 1 cent rekenen, dan bezorgt dus een enkelen korf aan den landbouwer een voordeel van 4000 cent of 40 gulden. E11 niettegenstaande zoo'n voordeel dat de boer aan de nijvere bijtjes dankt, wor den de arme diertjes door de meesten met minachting en onverschilligheid voor hun nut behandeld.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1