8263 Woensdag 29 Januari 1919. 32ste Jaargang. 11 teuws- en Advertentieblad. Van week tot week Bij blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen BONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen Adverteutiëu daags voor de uitgave vóór t uur mm. üitg. Fimx LAN8EVELB DE ROOIJ, Parkstraat, Boro op Tkxel. lijving militielichting 1919 en uitstel eerste oefening. Dekhengsten. Uitbetaling Vet. laar, ren t, bi Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Buro 40 Cta. Franco per post door ge- koel Nederland 55 Cta. Niuir Amerika en andere landen met rerhooging dei porto'». Prijs der Adverlentitot. Vanl tot 5 regels 40 Cts. iedere regel meer 8 Ct., inet 20 'Io Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ei a ien 1919: aan de e Burgemeester van Texel brengt ter open- re kennis het volgende De hiernavermelde groepen van dienstplich- en der lichting 1919 zuilen als volgt worden elijfd in het tijdvak van 3—7 Maart 1919: a. de dienstplichtigen, toegewezen aan het rps Pantserfort Artillerie b. de dienstplichtigen, toegewezen aan jhet Wjrps Torpedisten; >1 l;2e. in het tijdvak van 1721 Maart j a. de dienstplichtigen, toegewezen igimenten Infanterie (hieronder begrepen Gre- adiers, jagers en Administratietroepen) en estemd voor het tweede in te lijven gedeelte b. de dienstplichtigen, toegewezen aan de 5. (j-npagniën Wielrijders en bestemd voor het weede in te lijven gedeelte; Ic. de dienstplichtigen, toegewezen aan de ègimenten Vesting-Artillerie en bestemd voor iet tweede in te lijven gedeelte; |d. de dienstplichtigen, toegewezen aan de ègimenten Huzaren en bestemd hetzij voor iaardenoppasser, hetzij voor paardenverzorger; jl, (De tot de groepen 2a en 2b behoorende •''sersonen, die in het bezit zijn van het in art. |uj'0 der Militiewet bedoelde bewijs van voorge- l,niefendheid, zullen twee maanden later worden hgelijfd). |3e. in het tijdvak van 1—5 April 1919: de dienstplichtigen, toegewezen aan de Genie 6 Pioniers, enz.) en bestemd voor het tweede. Join te lijven gedeelte; ca Ten aanzien van dienstplichtigen van vorige ïchtingen, die uitstel of verlenging van uitstel ran eerste-oefening hebben tot het tijdvak van lijving van een der hiervorengenoemde groe- ..pen van dienstplichtigen wordt dit uitstel of 'Ujeze verlenging van uitstel geacht te zijnver- jeend onderscheidenlijk Jniroor zooveel betreft de groepen la en lb, tot 3 Maart 1919; voor zooveel betreft de groepen 2 a en 2b, tot 17 Maart 1919 te de voorgeoefenden tot 19 Mei 1919; p voor zooveel betreft de groepen 2c en 2d ivi inlrar ml' £tot 17 Maart 1919; voor zooveel betreft groep 3, tot 1 April 1919. D' Met afwijking van hetgeen hieromtrent vroe ger is bekend gemaakt zullen verder, behou- 3|jdens onvoorziene omstandigheden van de lich- ting 1919 de overige dienstplichtigen vermoe delijk als volgt worden ingelijfd L Zij die zijn toegewezen aan - 4e. de Genie (motordienst) en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte in het tijdvak van 16—20 Juni 1919; 5e. het korps Pontonniers en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte in het tijdvak "van 16—20 Juni 1919; 6e. de regimenten Infanterie (hieronder be grepen Grenadiers, Jagers en Administratietroe pen) en bestemd voor het derde in te lijven gedeelte ft het tijdvak van 4—8 Augustus 1919; de voorgeoefenden twee maanden later; 7e. de regimenten Huzaren en bestemd hetzij voor het eerste, hetzij voor het tweede in te lijven gedeelte, in het tijdvak van 15 Octo ber 1919; 8e. de regimenten Veld-Artillerie en bestemd hetzij voor het tweede, hetzij voor het derde in te lijven gedeelte, in het tijdvak van 1—5 October 1919; 9e. het korps Rijdende-Artillerie en bestemd hetzij voor het tweede hetzij voor het derde in te lijven gedeelte, in het tijdvak van 1—5 October 1919; 10e. het regiment Genietroepen en bestemd voor opleiding tot milicien-telegrafist of tele fonist, in het tijdvak van 1—5 October 1919: lie. de regimenten Vesting-Artillerie en be stemd voor het derde in te lijven gedeelte, in het tijdvak van 16—20 October 1919. Zoodra de tijdvakken van inlijving van de hiervoren onder 4 tot en met 11 vermelde groe pen voor goed zijn vastgesteld zal hiervan nadere bekendmaking geschieden. Van oproeping ter inlijving en van opkomst na verleend uitstel van eerste-oefening worden voorloopig uitgezonderd de dienstplichtigen, die uit hoofde van verleende vrijstelling van den dienst der militie in aanmerking komen om op een nader te bepalen datum naar den landstorm over te gaan. Behoudens onvoorziene omstandigheden wordt thans en in den vervolge uitstel van eerste-oefening en verlenging daarvan verleend op denzelfden voet als geschiedde vóór 1 Augustus 1914. Texel, 25 januari 1919. De Burgemeester van Texel, BUYS1NG DAMSTE. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat zijn afgekeurd de hengst genaamd Biribi van C. J. Geense en de hengst genaamd Leonardus van N. Dros. De eigenaar of houder van een merrie, die deze laat dekken door een afgekeurden hengst, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f50,—. Texel, 28 Januari 1919. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Burgemeester van Texel verzoekt hen, die nog in het bezit zijn van bons wegens ingeleverd vet, de daarvoor beschikbaar ge stelde vergoeding in ontvangst te nemen bij de Nationale Bankvereeniging, uiterlijk op Maandag 3 Februari a. s. onder inlevering van de bon. Texel, 28 Januari 1919. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 18—35 Jan. De Tweede Kamer sukkelt nog voort met de begrootingen en dat zal zoo nog wel eenige dagen voortgaan. Belangrijk waren de debatten tot nog toe niet al te zeer, al was er in de afgeloopen week ook een interessante strijdvraag voor de rechterzijde aan de orde. De chr. historische minister Dr. de Visser had f 10,000 uitgetrokken als subsidie voor de Ned. Opera en hy was daarbjj geroepen, de aanvrage tegen zijn politieke vrienden te verdedigen, die tooneel- kunst en wat daarmee in verband staat vrijwel uit den booze achten. Maar de anti-rev. Dujjmaer van Twist, die een amen dement ingediend bad om de post te schrappen kreeg zy'n zin. De Ned. Opera krijgt geen subsidie, want de geheele rechterzijde, behalve de heeren Lohman en Bakker, stemde voor het amendement, dat met enkele stemmen meerderheid aan genomen werd. Intusschen was het een interressant debat, de moeite van het na lezen in de Handelingen wel waard. Na onderwijs en kunst afgedaan te hebben is de Kamer met de Landbouwbegrooting begonnen. Minister van IJsselstejja krijgt thans heel wat harde noten te kraken. Of hij ook, als zijn voorganger, zich beroemen kan op zenuwen als kabeltouwen, moet nog blijken, maar er zal genoeg van zijn zenuwkracht gevraagd worden. Vooral de Soc. Dem. hebben ernstige grieven tegen het beleid van dezen bewindsman en ze zullen hem het vuur wel dicht aan de hielen leggen. Er loopen datPook reeds geruchten, dat minister van IJsselsteijn het wel niet lang meer zal maken en dat hy vervangen zal worden door minister de Vries, die met zijn fiaancieele voorstellen ook al heel wat verzet heeft uitgelokt. Het zijn nog geruchten, meer niet. Behalve de parlementaire aangelegen heden waren er nog verschillende andere belangrijke onderwerpen, die iu de afgeloo pen week onze aandacht vroegen. We noemen daarvan alleen onze onderhande lingen met de geassocieerden. De toestand wordt gaandeweg beter, onze schepen komen weer ter onzer beschikking en de geassocieerden hebben thans de voedsel- en kunstmestrantsoenen zoozeer verhoogd, dat we al aardig weer naar het normale toe gaan. Dat is een reden tot verheuging. Het oogenblik lykt niet ver meer, dat de regeering, daartoe in staat gesteld door de aanvoeren van over zee, tal van goederen vrij za' bunnen geven en we zoo lang zamerhand weer de oude toestanden terug zullen krijgen. Vooral de verhooging van het graaorantsoeD, waardoor ons brood meer en beter zal worden, 6n de aanvoer van de grondstoffen voor de vetbereiding, zullen hier op hun juiste waarde worden geschat. o-o—o— In Duitschland heeft men een belangrijke week achter den rug. Ze begon toch met de algemeene verkiezingen voor de Natio nale Vergadering, de eerste groote schrede op den weg om tot een geordenden toestand te geraken. De verkiezingen hebben een vrt) kalm verloop gehad. En het resultaat is geweest, dat er een sterke sociaal democratische groep is gekomen, maar tevens dat de soc.-democraten niet de meer derheid hebben behaald. De heeren Ebert en Scheidemann en hun gevolg zullen aansluiting bij de burgerlijke democraten hebben te zoeken, willen ze mee aan de regeering blijven. Of ze daartoe bereid zijn zal wel spoedig blijkon. Den G Febr. zal de Nationale Vergadering te Weimar bijeen komen en dan zal allereerst de vorming van een voorloopige regeeriDg aan de orde worden gesteld. Daarmee zal dan ten nauwste samenhangen de vorming van een regeeriugsblok, Vervolgens zal het ontwerp van de nieuwe grondwet aan de orde komen. We ontleenen daaraan, dat er zoo iets zal komen als de vereenigde republieken van Duitschland, met een president en een regeering, die beide door het volk worden aangewezen. Verder komt er een parlement, bestaande uit een een Volkshuis en een Staatshuis. De Spartacistische beweging in Duitsch land neemt gaandeweg af, maar de regeering moet voortdurend op haar hoede biyven. Er deden zich in de afgeloopen week allerlei stakingsmoeilijkheden voor, een bewijs, dat de oproep der Spartacisten niet tevergeefs is geweest. Daarbij laat Sparta- cus zich in verschillende steden, o.a. in Hamburg, nog geducht gelden. —o—o—o De Vredesconferentie is plechtig geopend, juist op den dag, dat het 48 jaren geleden was, dat te Versailles Wilhelm I tot Duitsch Keizer uitgeroepen werd en Bismarck bet ideaal de Duitsche eenheid verwezenlijkt zag. Al dadelijk heeft de conferentie zich bezig gehouden met een aantal belangrijke onderwerpen, waaromtrent nog nader be slist moet worden. We noemen o.m. de Keizerkwestie, waaromtrent Clemenceau, die tot voorzitter van de conferentie ge kozen werd, een juridisch advies indiende, volgens hetwelk de gewezen keizer ver antwoordelijk moet worden gesteld voorden oorlog en de wreede wijze, waarop deze gevoerd werd door de Duitschers. Alge meen wordt verwacht, dat de conferentie den eisch tot uitlevering zal stellen, om den Keizer daarna door een internationale rechtbank te laten vonnissen. Voorts is er aan de orde het vraagstuk van den Volkerenbond, waaromtrent nog wel heel wat zal zijn te zeggen. En mede kreeg Rusland reeds een beurt. We mogen daarover wel ietwat uitvoeriger berichten. Lenin heeft, zooals we reeds mededeel den, opnieuw een beroep op de geallieerden gedaan. H(j wil zich met hen verzoenen en heeft verzocht Rusland tot de Vredesconfe rentie toe te laten. Het gevolg is geweest dat net Russische vraagstuk op de voor conferentie te Parijs opnieuw onder de oogen is gezien endat Lenin dezen keer geen nul op zijn rekwest beeft ge kregen. Op voorstel van Wilson is besloten een poging te doen tot herstel van de orde in Rusland. Daartoe werden allo groepen die in Rusland elkander beslrjjden uitge- noodigd drie gedelegeerden te zenden naar het Prinseneiland in de Zee van Marmora teneinde met een tweetal afgevaatdigden van de geassocieerde regeeringen bespre kingen over den toestand te houden. In hot memorandum, dat te dezer zake door de Vredesconferentie aangenomen werd, wordt uitdrukkelijk verklaard, dat de ge allieerden voor geen der partyen partij willen kiezen en ook niet in willen grijpen in de vryheid van het Russisohe volk. Alleen is het doel, een einde te maken aan de wantoestanden, waardoor Rusland steeds dieper in de ellende wegzakt. Zij erkennen de revolutie als zoodanig en zullen onder geen bediug en onder geen voorwaarde eenige poging tot contra-revolutie steunen. Hot eenige gioote doel is, Rusland den vrede terug te geven en een weg te banen om Rusland uit de moeilykheden van thans te redden. De Vredesconferentie wil het Russische volk helpen, zonder inbreuk te maken op zijn rechten en vrijheden. De geassocieerden aldus wordt in het memo randum gezegd zyu thans bezig, aan haar plechtigen en verantwoordeiyken arbeid, om vrede in de wereld te stichten, en de wereld kan geen vrede vinden, indien Rusland geen vrede bezit. De toon van de tot het Russische volk en de Russische heerschers gerichte uit- noodiging is zóó vriendelijk, dat deze daar door wel getroffen moeten zyn. Alvorens echter op het Prinseneiland de tafel voor de Russische vredesonderhandelingen klaar gezet wordt, zullen de Russen één voor waarde hebben in te willigen. Zij zullen voor een tyd den strijdbijl begraven. Alle partijen, die om het bewind vechten, zullen een wapenstilstand met elkandor moeten sluiten, alvorens van nader contact met de geallieerden sprake zal kunnen zyn. Zoo zal Lenin b. v. zyn Bolsjewikitroepen uit Koerland en Esthiand moeten terugroepen trouwens ze hebben er ook zóó geweldig klop gehad van de Letten, dat Trotzky er aan denkt om Petersburg maar te ont ruimen. Echter ook de Polen en de Oekrai- ners, do Tsjecho Slowakken 6n hoe de partyen zich ook mogen noemen, zullen de wapens laten rusten en zich binnen hun gebieden moeten terug trekken. Of het gelukken zal, het Russischo volk op het Prinseneiland bijeen te brengen en byeen te binden, zoodat er aan de warboel een eiude komt, moet de tijd leeren. Het zal wel heel wat voeten in de aarde hebben. Intusschen is aan de partyen niet veel tyd gelaten, om eerst nog eens de zaak nader te overwegen. Voor 15 Februari moeten de gelelegeerden op het eilaud bijeen zyn. En als ze er al komen, dan is het nog de zeer groote vraag of er kans is tot vrede te komen. De partyen verdelgen elkander thans te vuur en te zwaard. Het is vol strekt niet uitgësloten, dat de achtbare vredesgedeJegeerden op dit Russisch ver broederingscongres elkander af en toe in de baren zullen zitten. Ea als het dan al te gek wordt en er van vrede geen sprake kan zyn Welnu dan hooren we stellig wel wat naders over de expeditie der geallieerden in Rusland, waartoe reeds voorlang het besluit werd genomen. Een besluit dat niet uitgevoerd werd, omdat de Fransche en Engelsche arbeiders van een interventie niet veel of liever niets willen weten en. een veldtocht in Rusland zooveel bezwaren meebreDgt, dat men gerust van een r.ieu we oorlog zou kunnen spreken. Als de Russen het thans echter niet eens worden, dan hebben de geallieerden in elk geval een afdoende reden, indien ze tot het zenden van een

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1