Uitnoodiging: Ui(slag van gehouden Verkoopingen. MarktberieMeE UITVOERING zwars langs slistsv Gemengd Nieuws. Distributie. v. d. Zangvereen. „Hieuw Lm Vrij ba! na. algemeene vergadering van. rammenfokstation „Texel' Stierenvereenigir „QMS BELANG", W. H. Lap het woord, die meent, dat de zaak moet worden beschouwd in het licht waarin ze is opgezet. Wanneer men met Juli zou hebben geweten, dat de oorlog November uit zou z(jn, zou alles anders geloopen zt)n. In verband met den langeren termijn vaa afschrijving gaat vergelijking met Vlieland en Wieringen niet op en viodt spr. het betoog van den beer K. misleidend, spr. acht de geheele actie terug te brengen tot een vraag aan B. en W., of, gezien de tegenwoordige omstandigheden, de afschrijving niet over meerdere jaren kan plaats vinden. Spr. wijst vorder op de belangen van de menschen, die zich voor een bedrag van f15000,— garant stelden en vraagt ten slotte: kan iemand uwer de lamp leveren, die het bedrijf noodig heeft om te kunnen controleeren. Een discussie ontspint zich daarover, waaraan ook de heeren Griffioen en Bais doelnemen. Het looden der lampjes, zou de heer Kuijper meer doehreffocd vinden, fraude is nu niet uitgesloten, omdat men er zelf een andere in kan schroeven, doch het blijkt met eenig bezwaar gepaard te gaan, terwijl wat betreft de T op de gloeilampen aangebracht iedere leek eventuoele fraude kan constateeren. Tjjdens de discussie komt de noodzake lijkheid der controle wel degelijk aan het licht, omdat blijkt, dat de berichtgever van den heer K. te Vlieland, inplaats van een van 50, frauduleus een lamp vaD 100 kaarsenlichtsterkte gebruikt. De discussie gaat tenslotte ontaarden en de vergadering wordt gesloten, doch niet dan nadat een voorstel vau den heer P. Kiel om tot het gemeentebestuur een ver zoek betreffende aflossing op langeren termijn te richten, is aangenomen. De Hanze. De algem. jaarvergadeiing van de R. K. Middenetandsver. „De Hanze", Woensdag avond in hotel „de Zwaan' gehouden was vrij goed bezet. De voorz., de heer J. Kootj, opende met welkom, waarop door den secretaris, den beer J. Smit de notuleD werden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Volgde rekeniog en verantwoording van dtn penningmeester Ontvangen was f 115,76 Uitgegeven 83,32V, Batig saldo f 32,43 Als lid van een comité voor Kaïh. Soc. Actie op ons eiland werd door „de Hanze" afgevaardigd de heer J. v. Heerwaarden, die zich zijne benoeming liet welgevallen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Kooij. Bij de rondvraag brengt de heer Pieper de vliegende winkels en de personen die de manufacturieis alhier ernstig be- nadeelen ter sprake. De afdeeling besloot om nog eens te onderzoeken welke maat regelen daartegen zjjn te nemen. Naar de vergadering op Donderdag over de electriscbe verlichting worden een twee tal afgevaardigden gezonden. Over coöperatieven inkoop wordt gedis- cusseerd, totdat bet sluitingsuur tot huis gaan noopt. Lentewolken. Bovengenoemd blijspel werd Donderdag in hotel Texel ten tweede male opgevoerd. De opkomst had beter kunnen zijn, de zaal was maar matig bezet. Ook nu hadden de opvoerenden een buitengewoon succes. Een prettig bal volgde. By de deze week te 's Gravenhage gehouden examens slaagde voor 3e stuur man de heer 1). J. Gerritsen, leerling der Zeevaartschool, zoomede de heer K. Kik kert L.Jz. leerling aan diezelfde school. Electriseh licht. Wanneer licht? klonk het op de ver gadering Donderdagavond en het ant woord luidde Morgenavond 1 Vrijdag avond brandde het electriseh licht in de centrale en wij spitsen ons er op, dat heien Zaterdag de straatverlichting zal worden ontstoken en wij Zondagavond electriseh licht hebben in de huiskamer. Wij wachten. De Cochsdorp13 Febr. Gisteren trad de hier wel bekende humorist Bart Eiferink van Rotterdam in hotel „De Hoop" op voor de leden der Sociteit „Vriendenkring" en geïntro- ducaerden. De zaal was fl'ok bezet. 16 verschillende nummers werden op onberispelijke wijze voorgedragen en mochten alle een daverend applaus ver wekken. Voor begeleiding der zang zorgde de heer M. Cimtor, die zich verdienstelijk van zijn taak kweet. De heer Boogaart, voorz. van „Vrien denkring", bracht een woord van dank aan den heer Elferink, hetgeen alleszins verdiend was. Een geanimeerd bal sloot de bijeen komst. Hedenavond zal de heer Elferink nog maals optreden tegen entree. O osterend, 14 Febr. Dinsdagmiddag ontstond een begin van brand boven in een der schoollokalen van de „school met den bijbel" alhier, voortkomende uit de rookgeleiding. Door een der leerlingen werd het opgemerkt en nu waren spoedig rappe handen aan wezig, om het dak te beklimmen en het gevaar af te wenden. De visscbers hebben bericht ontvan gen, dat gedurende 5 weken aan elk vaartuig 2 L petroleum per week ver strekt zal kunnen worden. Oluleschild, 13 Febr. Dinsdag 11 Februari, had op de ijsbaan van Texla nog een wedstrijd met prik sleden plaats. Deze zoo wij hopen de laatste in dit seizoen was .voorzeker wel een der vermakelijkste. Er waren 24 deelnemers. Ieder deelnemer moest met een hoogen hoed op onder een net door prikken en daarna tien turven oprapen. Vermakelijke tooneelen hadden er plaats menigeen kreeg een nat pak. Hartelijk werd er gelachen en menig maal ging er een luid gejuich op. Na een vinnigen strijd werd de eerste prijs behaald door den Heer S. Kuiper, de tweede door den Heer K. Dogger en de derde door den Heer C. Tuinder. De prijzen waren een barometer, 'n rookstel met sigarenpijpje en een inktstel. Vlieland. De heer C van Krieken, commissaris der loodsen en ontvanger der loodsgelden alhier, is met 1 Mei overgeplaatst naar Zaandam. 10 Febr. De ijsbaan is iederen middag druk bezocht. Vrijdag j.l. was er hardryderij, waarbij flink gereden werd. De prijsuitdeeling had plaats in hotel Meijer en men was daar onder zaDg en dans recht gezellig bijeen. Zondag was er hardrijden voor de schooljeugd. De ringrijderij voor paren moest wegens den heden ingevallen dooi worden uitge steld. De postboot Min. Kraus vaart om den anderen dag. mmm Maak uw kamer niet te warm. De Gezondheid schrijft Wie in een kamer vertoeft, waarin de warmte boven 15 gr. stijgt, zal spoe dig bemerken, dat zijn behoefte aan hitte steeds grooter wordt en weldra zullen 17 gr. ja zelfs 20 gr. voor hem onvoldoende zijn. De reden hiervan is de volgendeBij voortdurend sterk ver warmen der kamer drogen de muren, zoowel als de voorwerpen, die zich in het vertrek bevinden, steeds meer uit. Hoe minder vochtig deze worden, des te meer neemt de droge lucht de voch tigheid daar op, waar ze die bijna nog alleen kan vinden, namelijk bij de men schen. De onmerkbare uitwaseming van huid en longen wordt verhoogd. Daar nu door de uitwaseming van vochtigheid veel hitte aaD ons lichaam onttrokken wordt zoo is door de vermeerderde kachel- warmte langzamerhand ook de behoefte aan hitte gestegende haard, die dan onzen besten vriend lijkt, is in waarheid onze ergste vijand, want bij hoogere kamerwarmte wasemen ook alle andere voorwerpen meer uit en de atmosfeer wordt slechter. In de warme lucht krijgen wij odzo noodigste levensbehoefte, zuurstof, in mindere hoeveelheid binnen. De stofwis seling wordt trager, de eetlust wordt geringer, men komt m een pruttelige stemming, de slaap wordt kort en onrus tig en alle fucctie's laten te wenschen over. -Zoo gaat het den meesten menschen in het koude jaargetijde. Slechts zij, die hun kachels niet te warm stoken, blij ven voor deze onaangenaamheden ge spaard. De 8-urige werkdag in het land- bouwbedrijf Te Utrecht vergaderde het hoofdbe stuur van de Vereeniging van Ned. Akkerbouwers. Na breedvoerige besprekingen wordt besloten een commissie te benoemen, die rapport, zal uitbrengen over de moge lijkheid van een 8 urigen arbeidsdag in het landbouwbedrijf, tevens over" de vraag of meer uniformiteit in de loonen wenschelijk en mogelijk wordt geacht. Een tweede commissie werd aangewe zen om te rapporteeren over de pacht- quaestie. De rapporten moeten zoo tijdig ver schijnen, dat zij op de e.v. a'gemeene vergadering in behandeling kunnen wor den genomen. Besloten werd voorts, om niet mee te doen aan een actie, voor intrekking der scheurwet. Invoering der wet werd noodig geacht. R. N. Een goede vondst. Bij afbraak van een muur in den kelder van cafe „De roode Leeuw" op den dijk te Alkmaar gistermorgen kwam een balk los te liggen, waarachter een zakje met gouden en zilveren munt stukken gevonden werd. 't Zakje was met theelood en waslinnen omwonden en bevatte twee gouden rijders van 1750 en 1760, achttien Hollandsche guldens van 1795 en drie gouden Hollandsche dueaten van 1753, 1763 en 1767. In Frankrijk zal van 1 Maart tot 5 October de zomertijd weer worden ingevoerd. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat hun verzoek om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie K, no 1330 een Electrische Centrale, gedreven door een zuiggasmotor van 30/50 P K. te mogen oprichten door Gedeputeerde Staten is toegestaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 14 Februari 1919. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag, 25 Februari aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Provinciale Staten. Op dien dag kunnen, van des voor middags negen uur tot des namiddags vier uur, ter secretarie bij den Burge meester der gemeente Helder, voorzitter van het hoofdstembureau in den kies kring, worden ingeleverd lasten van candidaten, als bedoeld in artikel 85 der Kieswet. Op dezelfde lyst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze ver kiezing en voorkomende op de kiezers lijst van een gemeente, gelegen binnen den [kieskring waarin de lijst wordt ingeleverd. Voor nadere inlichtingen wordt ver wezen naar de aangeplakte bekend makingen. Texel, 13 Februari 1919, Burgemeester en Wethouders voornmd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Bnrgeiijjke Stand der Gemeente Texel, van 8 tot en met 14 Febr. 1919. GEBORENTheodora Elisabeth, d.v. Johannes de Porto en Catharina Maria de Waard. Neeltje Cornelia, d.v. Pieter Jan Koorn en Antje Koorn. Jannetje, d.v. Simon van He9rwaarden en Elisabeth Kaarsemaker. GEHUWD: Reijer Dalmeijer en Hille- gonda Leonora Mak. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een paar heeren handschoenen, oen bril in etui. Notaris G. J. O. D. DIKKERS, op Woendag 12 Febr. 's avonds 7 uur in café „den Burg" a. eon perceel land gen. Tien hoven, voor f 3260. b. een perceel land „de Hoekjes', voor 1 3550, koo; s'er Diaconie der Nederduit-ch Her vormde Gemtente aan de Waal op Texel. Zondag 16 Februari 1919. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, n.m. half 8 ds. Pijnaoker Hordj) T.m. 11 uur Zondagsschool. Waal, n.m. hall 3 ds. Kroese. Den Hoorn, v.m. 10 uur d3. van Graasle Oudesehild, v.m. 10 uur ds. Kroese. Oosterend, T.m. 10 uur de Hr. D. Mei Evangelist te Houtige! v.m. half 11 Geen Zondagssch n.m. half 3 ds. v. Grasstek. H. Doop. Cecksderp, vm. 10 uur ds. Pgnacker-Ho GEREFORMEERDE KERK. I Oesterend. Vm. 10 unr ds. N.J. Tram van Olsl nam. nar dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Burg, v.m. 10 uur ds. Boarsma van Noordhfr Waal, geen dienst. Pnrmerend, 11 Febr. Aangevoerd) 315 Runderen waaronder: 110 vette koeien 220 300 Ot. per c. Gelde koeien 1 350 650 1 Melkkoeien f 550 d 950 3 stieren. 5 vette kalveren f 0,— a fO.— 340 Nuchtere kalveren f 20 ai 60;1 317 Schapen f 45 k 165, Lammeren f a f 120 vette varkens i 2,20 a 1 3.00 pe» 37 magere varkens f 40 a 1 90,00:1 26 biggen f 20,00 a 1 40,00; kipeieren 1 20, a f 22.C0 per lu§ Schagen, 13 Feb. Aangevoerd: Uit de Sohager Courant: 52 Vette Koeien f 500 a f 1090 0 Vaarzen f —0 a f 0; 76 Nuchtere kalveren f 14 a. f 36 Schapen (vette) f ,00 a f 1 226 Overhouders f 34 a f 67,50 22 Biggen f 80 00 i f 45.00 Boter f 0.a f 0.per K.G., Kipeieren f 18 a 1 22 per 100 Wijkcommissie Burg. Maandag a.s. 5—7 nur n.m. uitreikiij sajet op bon C. Pr(js t 0,60 per kno: Zij die iets te vorderen hebben van c" gehuldigd zijn aan de nalatenschap* Mejuffrouw FIJTJE DROS, wed. va" Heer Jb. Pz. Koorn, overleden te 0(. end op Texel, den 23 November wordeD verzocht daarvan voor 1 Maart' opgave te doen tea kantore van deoil Notaris G. DIKKERS te Te/1 op Zaterdag 15 Febr. 1919, (voor oud" en op Zondag 16 Febr. 1919, (voor1 geren) des avonds te balf acht ial Wapen van Amsterdam", te Oosterefi Entree i 0,50 por persoon. Personen beneden 16 jaar beslist,1 toegang. n aan alle leden van de vereeniging toU betering van de schapenfokkerij iD Nj Holland tot bijwoning van de welke vergadering zal worden geboudd) Maandag 17 Febr, '19, 's avonds hall. café den Burg te deu Burg. Het Bestanri Vergadering van belanghebbeil op Dinsdag 18 Febr. 's avonds 7 up het Loodsmanswelvaren. 'e Het Bestuu/i TE KOOP f P<tr tot lengten van 26 vost a f25 Wdgent raoht. C S. KEIJSER

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2