Tooneelavond „Het Witte Kruis HET HUT. EMIEL 1 HULLEBROEK.i Vulpenhouders ÈZTtZ). I Gemengd Meuws. Predikbeurten- M ar kt bench ten. Advertentiën. ?LK.X j 31 13'»- Uitvoering Gemengde Zangvereeniging „Eigen Oefening" „Het Generaalsvronwtje" Plaatselijk Steuncomité te Texel. algemeene vergadering Steun aan Gedemobiliseerdei in Boekhandel Parkstraa BAL NA. Oproeping De Cocksdorp, 20 Febr. De Minuter van Marine. De Minister van Marine, vice-adtniraal Naudin ten Cate, het ft zijn ontslag aan de Koningin aangeboden. Het ligt in de bedoeling, na het den minister van Marine op diens verzoek te verleenen ontslag uit zijn ambt, den minister van Binnenlandsehe Zaken, jhr. mr, Ruys de Beerenbrouck, te belas- ton met het beheer van het Departement van Marine. Men meldt uit Amsterdam Het opheffen der bepalingen tot licht- bezuiniging heeft Amsterdam Woens dagavond weer een vroolijker aanzien gegeven. De groote electriscbe ballons in de hoofdstraten en op pleinen zijn in lichtstel kte verdubbeld, terwijl de café's door hun sterkere verlichting de stem ming bij het publiek er weder wisten in te brengen. Langzamerhand schijnen normale toestanden weer terug tekeeren, althans van een der narigheden is de hoofdstad door de betere verlichting ver lost geworden. Een beproefd volksmiddel. Radijs, rammenas en uien worden door den volksmond als een zeer gezond eten beschouwd en in dit geval schijnt vox populi werkelijk vox dei te zijn. Rammenas en radijs zijn zeer aanbeve lenswaardig voor lijders aan galsteen. Niet alleen voorkomt het scherpe sap de vorming van nieuwe steenen, maar het lost ook de steenen op. In de Mun- cherer Medizinische Wochenschrift deelt dr. E Willebrand een en ander mede omtrent de heilzame werking van het andere geliefde volksmiddel, uien. Het bleek bij zijn ervaringen aan het front, dat de Joden in de bezette Russische dorpen absoluut geen last hadden van darmcatarrh, terwijl de soldaten en de Poolsche bevolking er verschrikkelijk door leden. De hygiënische toestanden lieten bij de Joden nog meer te wen- schen over dan bij de anderen, daar kon het dus niet aan liggen. Willebrand meende de immuniteit dus aan de voe ding te moeten toeschrijven- Deze ver schilde niet zoo heel veel, alleen aten de Joden groote hoeveelheden uien en knoflook. Toen Willebrand nu zelf darm catarrh kreeg, nam hij, bij wijze van proefneming een snede brood, dik belegd met rauwe uien. De diarrhoe hield on middellijk op en sedert dien tijd gebruikte bij het middel ook bij de soldaten. Steeds werden zeer gunstige resultaten verkre gen. In het Noorden van ons land zijn bij de voornaamste graanhandelen aan biedingen voor de levering van mais en graau uit Amerika gedaan, welke een derde lager in prijs zijn, dan waar voor het nieuwe koren hier te lande, tengevolge van de hooge premies, die de verbouwers van de Regeering ont vangen, verkocht kan worden. Bestemming van de artillerie inrich tingen. Aan de artillerie-inrichtingen houdt men zich reeds bezig met het denkbeeld om tevens voorwerpen voor vredes-doel- einden te gaan vervaardigen. Onder zulke voorwerpen zal men in de eerste plaats verstaan benoodigdheden voor het Staatsmijubedrijf (schoppen, houweelen, electrischa boormachines enz) H bl. Atelier voor valsche zilverbons. Op iemand uit Wageningen werden onlangs bij Aalten 14 valsche zilverbons van f 1 gevonden. Er volgde een huis zoeking te Wageningen, waarbij op den zolder ontdekt werd een volledige instal latie voor de vervaardiging van valsche zilverbons. In een fixeerbad vond men nog een dergelijke bon. De huisvrouw van den fotograaf werd aangehouden en ofschoon zij aanvankelijk alles ontkende, wees zij ten slotte het voetkussen onder de tafel aan als plaats waar valsche bons verborgen waren. De politie vond er daar 40 van f 1 benevens 6 cliché's. Men meldt nog, dat de fotograaf naar Wageningen is overgebracht en volleuig heeft bekend. De bons hebben de serieletters A. M. K. en het nummer 17784. Er moeten er ongeveer 200 zijn ge maakt, waarvan de politie er 54 heeft in beslag genomen. De maker verkocht de bons voor 55 cent aan iemand t9 Apeldoorn en iemand te Aalten, die ze in omloop brachten beiden zijn gearresteerd, Mooie vangst. De gemeente-veldwachter P. Lokerse te Halfweg, hield 2 personen aan wegens vervoer van schapenvleesch. Het voortgezet onderzoek heeft aan getoond dat de aangehoudenen, zijnde Amsterdamsche slagersgezellen van 25 en 19 jaar, de bedrijvers zijn der tal rijke diefstallen van vee (na slachting) den laatsten tijd in de omgeving van Amsterdam gepleegd en waarbij niet minder dan 6 koeien, 16 schapen, kal veren en geiten werden geslacht en ontvreemd. Zij hebben die diefstallen bekend. Tel. Een kind van 8 weken van een bewoner uit de Lammert Warnersteeg te Harlingen is Vrijdagnacht doodgè- vroren. De maximum-prijs van petroleum voor huishoudelijk gebruik is voor den kleinhandel met ingang van 17 Februari vastgesteld op f0,25 per liter. R. N. Een du^e hengst. Door de landbouwvereeniging te Heen en NieuwVosmeer is de hengst Artist de Laboureur aangekocht voor het bedrag van f 110.000, Betrapt. Te Beek, bij Nijmegen, is de vrouw van den soldaat kommies L., die aldaar als visiteur werkzaam is, op heeterdaad betrapt, terwijl zij gemeene zaak maakte met smokkelaarsters, Duitsche dames, die een groote partij chocoladereepen naar Duitscbland hadden willen uitvoeren. De ontrouwe visiteuse en de smokke laarsters werden naar d9 marechaussee kazerne te Nijmegen overgebracht. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 15 tot en met 21 Febr. 1919. GEBOREN: Aaltje, d.v. Arie Kwinkelen- berg en Arendina C-xtbarina de Boer. Cornelia Sara, d.v, Jaeobus Zegers en Janneke Suzanna Eolijn. ONDERTROUWD - Leeodert Roeper en ONDERTROUWD- LEENDERT ROEPER en CORNELIA BRUIN, te Oudeschild, op Zondag 21 Februari des avonds ai *ur in de „Zeven Provinciën". Zaalopening half 8. Entree ,50 cent. ten bate van op Zondag 23 Febmari 1919, 's avonds uur. Opgevoerd zal worden BAL HSTA onder leidir van de Ld.LI. Polak. Kaarten verkrijgbaar a f 1,— en f C Zondagmorgen van 11-12 uur in I netel Texel. alle dorpen te Texel, Woensdag 26 Februari a.s, in Hotel Texel. 25 cents per persoon, Niet-leden hebben toegang ad cents per persoon. tot bijwoning van Jeene vergad ring in café „den Burg" Woensdag 26 Februari a.s. 's a acht uur. gebed door luit.-De Jong was besloten, bleven allen nog bijeen, om aan te hooren wat ge noemde luitenant van den V. L. S. zou ant woorden op de verschillende vragen tot voor lichting inzake den Vrijwilligen Landstorm. (Niet van onze gewonen correspondent.) Aangaande de schipbreukelingen van de „Breslau" kunnen we nog het volgende mede- deelen De landbouwer Job Kikkert was toevallig met zijn knechtje in de duinen, toen hij de scheepsboot op eenigen afstand van de kust zag zeilen. Hij beduidde den mannen, dat ze hier moesten landen. Korten tijd daarna liep hij te water en trok de boot zoo ver mogelijk op het strand. 6 der inzittenden konden er zelf uitkomen, doch de 7de, een stoker, wns te uitgeput en moest er uitgedragen worden. Toen een rijtuig aankwam om hem te vervoeren, was hij reeds overleden en geen wonder, de man was gewond en had bijna geen kleeren aan het lijf. Bovendien had men bijna 1 et maal op zee gezworven en veel van dorst en koude geleden. De machinist was ernstig gebrand aan handen, hoofd en rug, een tweede aan de voeten, terwijl nog een ander bevroren ledematen had. De kapitein, die op het rijtuig had gewacht, dat door Kikkert was gehaald, ging toen naar De Cocksdorp, waar hij de anderen, die in middels vertrokken waren, hoopte aan te treffen. Doch vier van hen waren na een moeilijke tocht door de duinen in de woning van den heer Kikkert aangekomen, waar ze liefderijk opgenomen en van droge kleederen werden voorzien. Ze hadden een ontzettenden dorst. Een van hen kon eten noch drinken aan den mond brengen en moest door de vrouw des huizes, als een klein kind gelaafd worden. Ze waggelden op hun beenen. De vijfde, die het troepje niet had kunnen bijhouden, was in een der licht- wachterswoningen terecht gekomen. Inmiddels was dr. Keidel ontboden, die de zoo noodige heelkundige hulp bracht. Toen ze eenigszins van de vermoeienissen en doorgestane ellende bekomen waren liet de heer Kikkert ze in hotel „De Hoop" alhier brengen, waar het hoofd der gemeente reeds was aangekomen om de ongelukkigen ten dienste te zijn. ZEd. voorzag ze van nieuwe kleederen en zorgde verder, dat het hun aan niets ontbrak. De twee gewonden zijn gisteren naar het Cornelia Bruin. OVERLEDEN Cornelia Eelman, 5 maan den, d.v. Jacob Eelman en Cormelia Dogger. Julliu8 Dittman, 39 jaar, sto"- ker op een stoomtrawler (schipbreuke ling) te Nordenbarn (Oldenburg.) GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). in betel Texel ee» kettiDgring van een man, een wollen halsdoek (groen.) Zondag 23 Februari 191». HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroesc. Kerkcollecte. Koog v.m. 10uur ds. Pijnacker Hordijk. Den Hoorn, n.m. 2 uur ds. Kroes. Üudeschild, nm. half 3 ds. Pijnacker H«rd(jk. Oosterend, v m. 10 uur ds. van Grasstek. Coeksdorp, n.m. half 3 ds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. half 10 Leesdiensl. nam. 2 uur Lessdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, n.m. 2 uur dp. Kuperns. Schagen, 20 Feb. Aangevoerd: Uit de Schager Courant: 49 Vette Koeien 1 500 a f 1525; 0 Vaarzen f —0 a f 0; 116 Nuchtere kalveren 1 16 a f 35 Sohapen (vette) f ,00 a f 169 Overhouders f 32 a f 64,50 30 Biggen f 30 00 a f 45.00 Boter f 0.— a 10.per K.G. Kipeieren f 15a 1*17 per 100 Huwelijksvoltrekking 6 Maart a.s. Heden overleed te Amsterdam, na eene ongesteldheid van slechts eenige uren, onze gelief Ie Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, JANNETJE KALIS, Wed. P. Dalmeijer, in den ouderdom van ruim 74 jaar. FAMILIE DALMEIJER. Ondefgeteekenden zeggen hiermede den inwoners van Cocksdorp en Omstreken, voor de goede oprame en verpleging hun nen hartelijken dank, ook en voorname lijk hen die het hunne hebben bijgedra gen tot de begrafenis van hannen collega. De geredden van s.s. Breslau, H. Steenblok. P. Lindeman. I. Wülff. F. Giai tscb. K. Bischoff. I, Mattaiü. van de Plaatsbespreken op den dag der uitvi ring van 12—1 a 10 cent. Blijspel in 4 bedrijven door Henri'tSi Plaatsbespreking van 12—1 uur. Personen beneden 18 jaar geen toegani Heeren lede* van het Plaatselijk Stei ootnité van worden hiermede beleefd uitgenoodigd het b(j wonen eener te houden in de raadszaal ten gemeen huize op Maandag 24 Februari 1919, 107s uur. Te behandelen onderwerpen: Steun aan gedemobiliseerden en verder tor tafel gebracht zal worden. G. J. O D. DIKKERS, Vos W. H. LAP, S- or. Gedemobiliseerden, die volgens de Stei regeling, aangewezen zijn op het Plaatsei Steuncomité voor steun, worden verzot Maandag 24 Febrnari ten lOVs uur> zich op de Algemeene V gadering van het Plaat^eiyk Steuarom te houden ton raadhuize, te meldeD, ti einde hunne belangen aldaar te kum voorbrengen. x G. J. O. D. DIKKERS, Yon W. fl. LAP, Secr. 's avonds 8 ure optreden van den Heet Voor de leden en hunne huisgenoo is de toegangsprijs bepaald op terwijl voor hen plaatsen zullen wori gereserveerd. Lijs'en ter inschrijving van het verlat aantal plaatsen zullen worden aangebod voor alle gedemobiliseerden, die op of 1 Angustus 1918 den dienst hebben vi laten, Ter besprekmg „Regeeringssteuu, doeld in de circulaire van den Minister 1 Oorlog d. d. 24 Dec. 1918. Alléén gedemobiliseerden hebben t gang tot deze vergadering. Ziekenhuis te Den Helder gebracht. De toe stand der anderen is tamelijk goed. Heden namiddag liepen ze achter de lijkbaar, waarop hun gestorven vriend door visschers naar den doodenakker alhier werd gedragen. Voor een groot deel hebben de schipbreuke lingen hun redding te danken aan hun wak keren kapitein. Om in een ranke scheepsboot een zoo verren en moeilijken tocht te maken, daarvoor is veel zeemanstalent noodig. En dit bezit de kapitein in hooge mate: Doch ook den moed en het overleg moet men in dezen zeeheld bewonderen. Toen ze na het verlaten van het stuk geslagen en zinkende schip in de boot zaten, begreep de kapitein wel, dat men het niet ver zou brengen, als het alleen van de riemen moest komen. Daarom werd naar het wrak geroeid en een stuk van het bezaanszeil uitgesneden, hetwelk den mannen zoo uitstekend te pas kwam. Verder werden het kompas en eenige vuurpijlen meegenomen. Doch langer toeven op het zinkende wrak ware roekeloos geweest. En dus werd de moeilijke tocht aanvaard. Vlieland. 19 Febr. Gisterenavond had in logement Bonne een afscheidsvoorstelling plaats, door het, dezer dagen vertrekkend Marine-detachement, aan geboden aan talrijke genoodigden. De comman dant Lilt. Schenke sprak een woord van welkom, waarna optrad het gezelschap Klein. Het zeer gevarieerd programma bood elk wat wils, onder de zeer talrijke nummers was veel moois, herinneren wij ons slechts de liederen van de dame en de voordrachten van den pianist. De vlugheid van den goochelaar wekte ieders verbazing. Warm applaus weerklonk telkens weder. De heer C. de Jong sprak eenige har telijke woorden van dank voor het genotene en eindigde met de beste wenschen voor den commandant en zijne manschappen. Een gezellig bal besloot den avond. I'armerend, 18 Febr. Aangevoerd 824 Runderen waaronder: 54 vette k<y ien 200 4 280 Ct. per K.G 9Rn Gelde koeien f 450 4 600 Melkkoeien f 500 4 900 10 stieren. 6 vette kalveren 1 0,— a f0 p. Kg. 528 Nuchtere kalveren f 20 a 1 60; 647 Sohapen f 45 4 165,— Lammeren 1 a f 134 vette varkens f 2,20 a f 2.60 per Kg. 48 magere varkens f 45 a f 95,00; 46 biggen f 22,00 a 148,00; kipeieron 117,— a f 19X0 per 100;

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2