N°. 3275 Woensdag 12 Maart 1919. 32ste Jaargang» ^ieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. OH blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dih Btmo 40 Cts. Franco per post door ga- heel Nederland 55 Cts, Naar Amerika en andere landen net verhooging der porto'i. Advertentiëu daags voor de uitgave vóór i uur uaui. Prijs der Advertentién. Vanl tot 5 regels 40 Cts. iodere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIEN worden aangenomen bij de JJitg. Fisua LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Bobo op Tx t. 1—8 Maart. Het ontbrak in de laatste dagen waarlijk niet aan allerlei belangwekkend binnen- landsch nieuws. Zoo was daar de Jaarbeurs te Utrecht, het bezoek dat het koninklijk echtpaar daaraan bracht, de groote kazerne- brand te 's Gravenhage, de debatten in de Kamera over de begrootingen voor het jaar dat al voor een V. deel om is, enzoovoort. Vooral dé algemeens beschouwingen over de Staatebegrootingen, waarmee de Eerste Kamer Donderdag is begonnen en waarin we de zwanenzang van deze Kamer hebben te beluisteren, konden de aandacht bezig houden, want verschillende staatslieden hebben daarbij het hunne gezegd over de 1 groote onderwerpen van onzen nieuwen ttjd. En in de eerstvolgende dagen zullen nog meer van deze politieke grootheden hun licht laten schenen. De Tweede Kamer nam de Oorlogsbegrooting aan, maar bet feit, dat met de soc. dem. ook de vrijz. democraten tegen de begrooting hun stem uitbrachten, bewijst wel, dat er heel wat oppositie is losgekomen. Het onderwerp is daarbij ook nog dadelijk niet van de baan, daar kan men zeker van zijn. Bü dat alles was er het groote onder werp „Nederland Belgie". Niet alleen is de Koningin naar Limburg en Zeeuwsch- Vlaanderen geweest, om er de betuigingen van aanhankelijkheid en trouw in ontvangst te nemen, maar ook bracht Reuter het goede bericht, dat de Commissie der Vredesconfe rentie, benoemd om de Belgische aanspraken te onderzoeken, tot de conclusie gekomen was, dat ze de Belgische eischen ten op zichte van Nederlandsch grondgebied niet kon steuneu, omdat ze niet de bevoegdheid bezit over het grondgebied van een neu tralen staat te beschikken. In de beide Kamers werd deze mededeeiing door minis ter van Karnebeek bevestigd. Het spreekt wel vanzelf, dat deze mededeeiing in ons land algemeen met groote voldoening werd vernomen en ook, dat men zich een beetje vroolijk maakte over Belgie, dat zoo'n fiksche tik op zijn vingers had gekregen. Maardaar kwam Reuier ons den vol genden dag een raadseltje opgeven. De Fransche minister Tardieu zou hebben ver klaard, dat het rapport inzake Belgie nog niet gereed was. De kwestie omtrent Neder landsch Limburg was nog niet eens onder de oogen gezien. De ,eenige territoriale eischen, waaim9e de commissie zich had bezig gehouden, waren die betreffende Malmédy en Moresnet. Alle leden der Com missie waren van meening, dat het verdrag van 1839 herzien behoorde te worden Op het oogenblik, dat wij dit schreven is dit vreemde raadsel nog niet opgelost, —o—o—o Lloyd George is al eenige dagen weer in Parys terug en het schip, dat president Wilson van de nieuwe naar de oude wereld overbrengt, nadert al weer Europa. Verwacht wordt, dat de president 13 of 14 dezer te Brest aan land zal stappen, om dan dadelijk door te reizen naar Parijs en opnieuw plaats te nemen aan de tafel der Vredes besprekingen. Naar gemeld is, zal Lloyd George den 22 dezer weer te Londen terug moeten zijn. Iu de komende dagen nu zullen de belangrijke beslissingen inzake de aan Duitschland op te leggen vredesvoorwaar den moeten worden genomen. Reeds wor den verschillende datums genoemd, waarop het voorloopig vredesverdrag zal zijn onder teekend 27 Maart, 1 tot 10 April etc., maar zekerheid bestaat daaromtrent nog allerminst, omdat veel afhangt van de vraag of de geallieerden het spoedig eens zyn over de op te leggen voorwaarden en of de Duiteche regeering gedwee genoeg is om niet te veel tegen te spartelen. Heelemaal gedwee schijnt Duitschland nog niet te zijn. Dat biykt wel uit de strubbelingen, die zich in d6 afgeloopen week te Spa hebben voorgedaan. Daar werd onderhandeld over de levensmiddelen voor ziening van Duitschland. In het oorspron kelijk ontwerp voor de overeenkomst was de belofte der geallieerden opgenomen, dat zij zorg zullen dragen voor de voedsel voorziening van Duitschland, indien de Duitsche handelsvloot geheel ter beschik king van hen gesteld wordt, By de ge voerde onderhandelingen hebben de gealli eerden echter verklaard, niet de belofte te kunnen geven, Duitschlands voedselvoor ziening geheel op zich te nemen. Waarop Duitsohland heeft geantwoord, dat het dan niet de geheelo vloot kan uitleveren, omdat het dan later geen schepen zou hebben om voedsel te gaan halen. De heeren te Spa zjjn het niet eens kunnen worden, zoodat de onderhandelingen afgebroken zijn. Ze zullen echter binnenkort wel worden hervat als de wederzjjdsche regeeringen de noodige inctructies hebben gegeven. En als de ge associeerden bij hun opvatting volhardeD, dan zal Duitschland tenslotte wel geen andere keuze overblijven dan toegeven of nog verder verhongeren. Nog verder verbctageren inderdaad dat zal niet kunnen uitblijven. De toestand is in Duitschland thans zóó, dat de men- schen bij honderden van gebrek en ellende omkomen. De Duitscho commissie te Spa heeft althans de geallieerden gewezen op de ontzettende gevolgen van de honger- blokkade, tengevolge waarvan thans (lage Jps 800 nienschen in Duitschland den hongersdood sterren. Dat is een verschrik kelijke aanklacht tegen de wijze waarop de geallieerden meenen Duitschland tot volkomen onderwerping te moeten biengen. Do leiders der Entente hebben vroeger herhaaldelijk de verklaring afgelegd, dat de strijd niet gevoerd werd tegen het Duitsche volk, maar tegen zijn militaire heerschers, dat het niet te doen was om Duitschland te vernietigen, maar alleen om het Duitsche militaire monster den kop te verpletteren en de volken, en daarmee ook de Duitschers het geluk van bevrijding en vrede te bren- gon. Zoo werd gosproken toen de over- weiniog nog behaald moest worden en de kansen daarop nog niet zoo bijster guostig 6chenen. Nu de overwinning behaald is, zijn die verklaringen blijkbaar vergeten en moet Duitschland getuchtigd worden. En niet voordat de voorloopige vredesvoorwaarden onderteekend zijn, zal de hongerblokkade worden opgeheven. Met dat al zou thans de toestand in Duitschland zoo ernstig zijn, dat men niet te veel zegt, als men beweert, dat het land aan den rand van den afgrond gekomen is. —o—o o Natuurlijk is het onheilspellende van den toestand in Duitschland do geallieerden niet kunnen ontgaan. De Commissarissen, door de Vredesconferentie aangewezen om om trent den economischen toestand een onder zoek in te stellen, hebben gerapporteeid dat ten spoedigste maatregen moeten wor den genomen om Duitschland van voedsel te voorzien, of dat de blokkade onmiddellijk moet worden opgeheven. En de Economi sche Raad der geallieerden heeft zich daar mee vereenigd. Op hetzelfde dringt thans ook met kracht de Engelsche pers aan. Tal van Londensche bladen hebben in de laatste dagen de nood zakelijkheid bepleit, om de blokkade op te heffen. Daarbij wijzen ze op de gevaren, die in Duitschland en vanuit Duitschland dreigen. Ze beginnen te begrijpen, dat een verarmd, berooid Duitschland, ondergaand in anarchie en ellende, voor de wereld een groot gevaar zal opleveren. De Londensche financier Addis durft zelfs nog iets verder gaan en betoogde, dat een bloeiend, handel drijvend Duitschland, voor de andere volken slechts voordeelen zal afwerpen. Ook be roept deze bekende schrijver zich op de onderlinge afhankelijkheid der volken. In Patijs begrijpt men ook, dat wat meer haast een eisch van het oogenblik is en men heeft in de laatste dagen dan ook herhaaldelijk kunDen lezen, dat het de be doeling van den Raad van Tien is, zoo spoedig mogelijk tot een voorloopigen vrede met Duitschland te komen. De verschillende commissies, aangewezen om rapport uit te brengen omtrent de be langrijke aangelegenheden, zijn meerendetls met hun rapporten gereed. —o—o—o Zoo is b.v. reeds ingediend het rapport omtrent de aansprakelijkheid voor den ooriog, de wijze waarop deze gevoerd is en de bestraffing van bedrijvers van wreed heden. Deze commissie is tot de conclussie gekomen, dat het wenscheiyk is de daders van in den oorlog bedreven wreedheden voor een reohtbank te dagen, maar dat omtrent de beide andere punten geen maat regelen genomen kunnen worden. De commissie is n.l. van oordeel, dat souve- reinen niet voor den oorlog aansprakelijk kunnen worden gesteld, m.a.w. dat de ex- keizer en de idem kroonprins niet voor een rechtbank behooren te recht te staan. Als de Raad van Tien nu maar met die con clusie meegaat, en daar is we) eenige kans op, dan kunnen de Hohenzollerns weer wat rustiger slapen. Een ander belangrijk rapport betreft Turkse. De commissie voor de Grieksche aangelegenheden heelt geadviseerd, om de Turken uit Europa te zotten, het Turksch gebied aan Griekenland te geven en Kon- stantinopel met de Dardanellen te inter- nationaliseeren. De Turken zullen dan in Klein-Azië een nieuwen staat mogen stichten. —o—o-o— In Duitschland heeft men weer een week van opwinding en strijd aohter den rug, ook als een gevolg van de steeds slechter wordende economische toestanden. De gevolgen van den voedselnood zullen Duitland noodzaken de vredesvoorwaarden hoe hard en vernoderend ook, te aanvaar den. En niet alleen de voedselnood, ook de bir.nenlandscbe politieke toestand zal haar daartoe dringen. Duitschland toch maakte thans voor do tweede maal een ernstige crisis door. Het schijnt zelfs, of de verschrikkelijke dagen van onlangs zich zullen herhalen. Met den achteruitgang van den economischen toestand is de onte vredenheid gestegen. Daarbij komt, dat do arbeiders zich teleurgesteld gevoelen dooi de Nationale Vergadering to Weimar. Zij hadden van deze een snelle en flinke actie verwacht, om inzake verschillende toestan den de noodige verbeteringen aan te brengen Inzonderheid hadden zij de oplossing van verschillende arbeidersvraagstukken ver wacht, betere verzorging van het levens middelen- en het woningsvraagstuk, etc. Telkens slagen de agenten der Spartacisten erin, nu hier dan daar, de arbeiders tot staking op te zetten én in de laatste dagen ging het in Berlijn, Halle en andere steden weer hard om hard. Verschillende stakingen hebben weer tegenstakingen tengevolge en zoo heevscht er ihans in tal van deelen van Duitschland weer een schier hopelooze verwarde en ernstige toestand. De regee- riug treedt krachtig op en tracht overal met behulp van de regeeringstroepen het vuur van de Revolutie te blusschen, wat mede heeft geleid tot verbittering onder de arbeiders. Iu Berlin waar de toestand zeer ernstig was, moest de staat van beleg worden afgekondigd en heeft Noske strenge straffen in 't vooruitzicht gesteld voor allen die zich niet overeenkomstig de bevelen der regeering gedragen. Bedenkelijk lijkt echter het föit, dat de Spartacisten steeds meer aauhaDg krijgen en ook van de meerderheidssocialisten velen de regeering ontrouw worden. Alleen een spoedige vrede zal nog uitkomst kunnen brengen. Dat schijnen de geallieerden ook in te zien en dat is mede een reden voor de haast, die ze thans aan den dag leggen. Mocht Duiiscbland het slachtoffer worden van Sparlacisme en bolsjewisme, dan wordt de toestand nog veel erger in Europa en zullen de geallieerden de handen nog vol krijgen. Niet alleen om in Midden-Europa de orde te herstellen, maar ook om de revolutie buiten eigen deur te houden. - o—o—o Wilson is op reis naar Europa om zijn idealen verder te verwezenlijken. Of hy er in slagen zal is zeer de vraag. Naar de meening van een deel zijner landgo- nooten echter, heelt hij reeds veel te veel terrein verloren om nog te kunnen slagen. Vooral wat men te Parijs van deu Volken bond terecht heeft gebracht, heeft ernstige critiek in de V.S. uitgelokt. Men meent daar, dat in dit Dieuwe instituut de V.S. veel te veel macht uit handen geven en Engeland eigenlijk zoowat alles' te zeggen krijgt. Er is dan ook iu het Congres cd den Senaat een sterke stroomn-g om het Volkenbondverdrag niet goed te keuren. Senator Lodge heeft een motie aaDgekon digd om het verdrag niet te ouderteekeneu en om onmiddellijk vrede met Duitschland te sluiten. De kans is groot, dat meer dan een derde der Senatoren met de motie zal meegaan en daar voor de ratificatie van het verdrag meerderheid noodig is, daar dreigt er voor Wilson groot gevaar. TEXEL, 12 Maart. 1919. LezlDg Dr. Vermeulen. Het was zeer te bejammeren, in zonderheid voor de afwezigen, dat de voorz. de heer Koesom, niet het welkom mocht toeroepen aan meerdere paarden- houders, de thuisblijvers hebben veel gemist. De manier waarop de heer Dr. Vermeulen zijn onderwerp behandelt, doet den leoraar kennen, den lector, die gewoon is voortdurend van zijn kennis aan anderen mede te deelen. Al dadelijk deelt spr. mede, het niet te zullen hebben over maag- of darm ziekten, doch zijn onderwerp „Voedings stoornissen bij het paard* te zullen be handelen in verband met onvoldoende voeding, ondoelmatige voeding en ondoel matige verpleging. Na een kleine toelichting op het stof wisselingsproces, wijst spr. op de groote waarde van de lippen van het paard als tast- en grijporganen by de opname van voedsel en wijst op de nadeelen, die uit onoordeelkundig z g. pram»n, het knellen der lippen, om den tegenstand by het paard te overwinnen kunnen voorkomen. Ook op de nadeelen van een slecht gebit, in verband met het verterings proces, wijst spr. en vestigt inzonder heid de aandacht op het z.g. varkens gebit, een aangeboren misvorming, de gevolgen daarvan en vooral op de erfe lijkheid van dit gebrek, waarom derge lijke dieren voor de fokkerij niet dienen te worden gebruikt. Met het oog op de bizondere inrich ting van den luchtweg ten opzichte van den slokdarm, zoo geheel anders dan bij de andere huisdieren, toont spr. het gevaar aan van het ingeven van kruiden of poeders, b.v. aan het zieke paard, de kleinste hoeveelheid vaste stof toch, die in de ademhaüngswerktuigen, de longen, terecht komt, heeft onvermijdelijk den dood tengevolge. Vervolgens behandelde spr. do vér strekkende gevolgen van onvoldoende voedir g bij het jonge dier, hoe een massa veulens in do jeugd daardoor worden bedorven. Toediening vau krachtvoader, haver vooral, is onontbeer ijk voor den opbouw van een krachtig beenderen- gestel. Verduidelijkt door teekeningen op het schoolbord, toont da heer V. hierop aan, hoe de romp gedragen wordt door een spierweefsel tusschen de schouderbladen. Door- oen verslappingstoestand nu, zegt spr. is het mogelijk, dat het spier weefsel verzwakt en zijn samentrekkende eigenschap verliest, waardoor de scholt verzakt en de gleuf ontstaat die bij yeel melkgevende koeien voorkomt en ten ODrecbte melksleuf wordt genoemd. Op de nadeelen van ondoelmatige voeding, het groote gevaar van het voeden van hooi met schimmel ofstroo met brand aan het paard vestigt de heer V. de aandacht, het paard is van buiten ijzer, van binnen van vloeipapier zegt de volksmond, en waarlijk daarin ligt veel waars, één enkel stukje be- scaimcneld brood kan een paard het leven kosten. Even gevaarlijk is verder het voeren van groenvoer in broeienden staat, h6t gistingsproces wordt in maag ea darmkanaal voortgezet en dat ie veelal voor het dier noodlottig, spr. wijst er daarom .op gemaaid gras of andm groen voeder Diet lang voorradig teüeoooa

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1