N°. 3277, Woensdag 19 Maart 1919» 32sta Jaargang. leuws- en Advertentieblad, Van week tof week. SU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per S maanden. Voor dzn Burg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 55 Cts. Nwir Amerika en andere Unden met vsrhooging der porto's. Advertentien daags voor denttgave vóór 4 uur nam. Prijs der Advertentitn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. iedere regel meer 8 Ct.p met 20 Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen de üitg. Fibma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Buna op Tixïi, RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 32 Maart a. s. des voormiddags te tien ure in de daarvoor bestemde zaal teu B.aadhuize dezer Gemeente. Texel, den 18 Maart 1919. De Burgemeester van Texel, BUY8ING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: MILITIE™ Vrijstelling van den Dienst. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de publikatieborden bekendmakingen zijn aange plakt, waarin op uitvoerige wijze de bepalingen zijn vermeld, welke gelden ten aanzien van vrijstelling van den dienst bij de militie om een der volgende redenen a. eigen vrijwilligen dienst b. broederdienst c. aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders; d. kostwinnerschap e. het bekleeden van een geestelijk ofgods- dienstig-menschlievend ambt of opleiding daar toe. f. woonplaats of toekomstige woonplaats in de koloniën of bezittingen des Rijks in andere werelddeelen g. bijzondere redenen. Zij, die vermeenen rechten op vrijstelling van den dienst bij de militie te kunnen doen gelden, worden uitgenoodigd zich te vervoegen ter gemeente-secretarie en wel zoo de vrijstelling wordt gegrond op de aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders tusschen 10 en 18 Juli e.k. en zoo zij is gegrond op een der andere redenen tusschen 21 en 31 Maart e.k. In het bijzonder zal worden zitting gehouden voor vrijstelling: wegens kostwinnerschap op Woensdag 26 Maart a.s. des voormiddags tusschen 10 en 12 uur; wegens broederdienst op Donderdag 27 Maart a.s., des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Texel, 15 Maart 1919. De Burgemeester voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van P. Dros bzn. te Eierland, alhier om ver gunning tot het oprichten van een motor van 8 P. K. tot het drijven van een veevoedersnijder in het perceel kada straal bekend in Sectie A, no. 1766 Op Maandag Slen Maart 1919, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht .van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaands jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet op den hoven- bepaalden dag voor het gemeentebestuur' zijn verschenen, ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 17 Maart 1919. Burgemeester en Wethouders voorn. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van G. Buis te de Cocksdorp, alhier om ver gunning tot het oprichten eener slachterij kadastraal bekend in Sectie A, no. 2401. Op Dinsdag den 1 April 1919, des middags te 12 uren, zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van de Gedeputeerde Staten bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 18 Maart 1919. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat gedurende de eerstvolgende vijf maanden op de secretarie ter inzage liggen het kohier van schoolgelden over het eerste kwartaal 1919 en het tweede suppletoir kohier van den hoófdelijken omslag, dienst 1918. Texel, den 15 Maart 1919.' Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. i'Secretaris, JONKER. Op de verlichtingsbon No. 8, is vanaf Woens dag 19 tot en met Zaterdag 29 Maart verkrijg baar 1 pak kaarsen of voor zoover de voor raad strekt een pak schemerlichten. Texel, 18 Maart 1919. De Burgemeester, BUYSING DAMSTE. 8—IS Maart. De heeren in de Tweede Kamer bleken deze week voor het meerendeel met goede voornemens bezield en hebben die beli chaamd in een wijziging van bet Kamer reglement, die bedoelt, bet praten in de Kamer wat te beperken en bet gezag en de bevoegdheden van den voorzitter wat uit te breiden. Het voorstel Lohraan c.s., dat feitelijk uitging van alle fracties, behalve de Wijn- koopianen en de z.g. neutralen, maakt het den praeses gemakkelijker een Jaatig spre ker bet zwijgen op te leggen, een weer barstig lid, dat voortdurend de geregelde behandeling van zaken belemmert, zal hfj voor een poosje de gang kunnen opsturen. Bovendien zijn in het kamerreglement bepalingen opgenomen, om sluiting der debatten gemakkelijker te maken en daar door te kunnen tegen gaan, dat de kamer zich zooals in den laatsten tfjd nog eens voorkwam in beraadslagingen verliest. Wanneer er nu maar de hand aan ge houden wordt, is dit zeker ten stap in de goede richting. Was het ai als gevolg daarvan, dat de Kamer op zoo vlotte wijze een tweetal zaken afdeed, waarmee zij die ouderdoms rente trekken of van de ongevallenwet profiteeren, gebaat zijn Zonder stemming toch nam ze het voor stel van minister Alberse aan, wijziging van artikel 874 der Invaliditeitswet, tenge volge waarvan te beginnen met 1 Januari j.l. geheel in den geest van de motie de Murajt, de ouderdomsrente wordt verhoogd van f2,— tot f3,en van f3,—op f5,— voor echtparen, wanneer althans, wat zeer waarschijnlijk is, ook de Eerste Kamer aan deze besluiten hare goedkeuring verleent. Na eenige discussie nam de Kamer, mede zonder stemming, het wetsontwerp van dienzelfden minister tot wijziging van de ongevallenwet aan, nadat door 6en amen dement Hetjkoop het maximum dagloon der Ongevallenwet, in verband met de stfjging der arbeidsloonen, was gebracht van f4,— op f8,'s ministers voorstel, bedoelde slechts tot f6,te gaan. Bij afwezigheid van den voorsteller, Mr. Troelstra, verdedigde zijn partijgenoot Schaper het voorstel Troelstra, om in h6t kamerreglement, de bepaling op te nemen, jaarlijks een vaste commissie uit de Kamer te benoemen voor bespreking van buiten- landsche aangelegenheden met de regeering. Het moet gezegd, dat de heer Schaper zich goed van ziju taak heeft gekweten, zonder ingrijpende wijziging werd het vooretel met 56 tegen 8 stemmen aange nomen. In de Eerste kamer sprak de minister van Financiën over aanhangige plannen. De nieuwe Lager Onderwijs-wet zal, naar hij mededeelde, voor de gemeenten een besparing van 8 millioen per jaar mede brengen, doordien de salarissen van opén- bare en bijzondere onderwijzers ten laste van het Rijk zullen komen en er voor de gemeenten alleen overschieten de kosten van gebouwen en exploitatie der scholen. De Minister betoogde verder, dat hi) geen kans zag om meer uit de directe belastingen te halen dan hij zich voorstelt en hij meende tegen over hen, die zoo op hun achterste beeDen staan, wanneer bij er van kikt zijn toevlucht tot indirecte belastingheffing te zullen moeten nemen, te kunnen consta- teeren, dat zij in verzuim gebleven waren om hem het kunstje wel te leeren. Met andere woorden, dat de heeren hem Diet den weg gewezen hadden om de directe belastingen in voldoende mate krachtiger te doen vloeien. Overigens wil hij de kleine luiden zooveel mogelijk buiten schot laten en om dit te b6wijien, rekende hij aan de kamer voor dat van de kleine 200 millioen welke de indirecte beiasingen zullen moe ten opbreDgen, de arbeiders slechts 35 zullen medsbetalen, hetgeen volgens hem neerkomt op f5 per hoofd en per jaar. Tabak, cacao, koffie en thee zal de heer De Vries niet aanspreken, zoolaDg er op andere manier nog- wat te halen valt. De crisisschuld sinds 1 Augustus van het vorig jaar hebben de crisisuitgaven het bagatelletje van 65 milioen per maandbe dragen wil de Minister aflossen in een jaar of twintig. Hij is echter ook te vinden voor een termijn van 30 jaren en dan toch den suikeraccijns af te schaffen. Maar om die termijn ver lenging te overwegen, moet eerst worden afgewacht, hoe de Tweede Kamer denkt over Terlaan's motie voor een heffing ineens. Met genoegen zal m?en!geen vernsm n het denkbeeld van den Minister om uit de personeele belasting de grondslagen rijwie len en haardsteden te doen vervallen.. Als tegenwicht is herschatting bevolen van meubilair, en huurwaarde. Verder is de Minister voornemens broeders en zusters en kinderen van broers en zusters aan wie een erfenis ten deel valt, wat meer aan de schatkist te laten opdokken. Uit de successiebelasting moet n.l. 15 millioen meer komen en dit wil hij bereiken door broers en zusters 10 pCt. kinderen van broers en zusters 15 pCt. en van verdere verwanten in opgaande Hjn 20 pCt. meer te heffen. Dit is, in 't kort samengevat, het voor naamste uit de redevoering van onzen scbatkistbe waarder. Dat de Daitschers goed hebben gezien do waponstilstandsonderhandelingen te Spa af te breken. Zij hebben duarmede bereikt wat zij wenschten en de Entente doen inzieD, dat de boog niet strakker te span nen was, 'omdat revolutie en anarchie in Duitschland reeds hoogtij vieren. De Entente heeft thans voorziening in den voedselnood in Duitschland toegezegd en het werd daarvoor meer dan tijd. Reeds tegen het einde dor vorige week deden zich ernstige onlusten te Beriyn voor. Nadat eerst iu de binnenstad de Sparta- cisten alles in rep en roer gebracht hadden plantte de beweging zich ook naar de buitenwijken voort. Op schandelijke wijze hebben zij daar huisgehouden. Deregeerings troepen zijn echter krachtdadig tegen hen opgetreden, maar het heeft heel wat moeite gekost om hen de baas te worden. Veel bloed heeft er gevloeid, voordat men de Spartacisten uit de gebouwen en wijken, waarin zij zich verschanst hadden, ver jaagd had. In Berlijn zijn formeels veldslagen tegen hen geleverd, De regeeringstroepen ge bruikten zware artillerie en houwitsers, de Spartacisten bezigden zelfs vliegtuigen, waaruit bommen geworpen werden. Men kan dus best begrijpen, dat er heel wat slachtoffers vielen. De Duitsche regeering heeft den laatsten tijd wel haar handen vol en het zijn lang niet allemaal prettige karweitjes, die zij op te knappen heeft. President Wilson is Donderdagavond weer in Europa teruggekomen. Na te Brest aangekomen te zijn heeft hy zich nog den zelfden avond naar Parijs begeven, ten einde aan de vredesonderhandelingen deel te nemen. Alles wijst erop, dat wij den dag naderen, waarop de vrede tot stand zal komen. Ook de Duitsche afgevaardigden naar de vredesconterentie zijn nu bekend en reeds is er gesproken over de houding welke zjj bij de onderhandelingen zullen aannemen. Zij zullen als hun uitgangspunt de veeitien bekende punten van president Wilson nemen. Zal Duitschland goedschiks berusteD in de harde voorwaarden die aan het eens zoo machtige rijk gesteld zullen worden Het is een vraag, maar wij ge- Iooveu dat het wel zal moeten, al is het ook onder protest. In Spanje wordt de toestand er ook niet beter op. Te Barcelona is een algemeene staking uitgebroken. De tremen staan stil en zijn door het personeel in disorde op de lijnen achtergelaten. Wegens gebrek aan stroom staan alle fabrieken in Catalonie stil Te Cordova kwam het tot bloedige botsingen tusschen de st ikers en -'e troepen. -♦ 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding begrooting Algemeen Arm bestuur uoor 1919. 3. Benoeming plaatsueruangend lid stem bureau. 4. Benoeming leden commissie wering schcoloerzuim. 5. Gratificatie gemeentereiniger. 6. Gemeentebegroting 1919. 7. Voorschriften electriciteit. 0—0—0— —0—0—0— —0—0—0— —0—0—0—

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1