Ée^fenflöest Sieeljpfffi S. s. Texelstroom, ïitMelfeü zijn weder overat verkrijgbaar 4DVEBTKNTIËN. Streng verboden 60 pak roggestroo, een partij haverstroo en tarwestroo. Verboden eieren te zoeken of overpaden te maken Vaart Maandag 14 April a.s. van Texel naar Purmerend. Afvaart 'smlddags Z uur (zomertijd.) C. METS Zonen. Coöperatie Brandstollen. 2009 Kilo prima droog HAVERSTROO, voor het naaien van allerlei Dames- en Kinderkleediag. Notaris C. 6. r. HOUÏENIXGEN, Bouw- ©n Weiland en Baiagrond, Predikbeurten twee versch afge kalfde Koeien. lange turf Gemeenteraadsverkiezing. E oop van de bevolking der gemeente Texel gedurende li>18. Fouten tellen. M. W. H, luisterde in de tram het volgende gesprek af en geett het in „School en Leven" en toen vroeg hij mij „Wordt l'appelle met één of twee p's geschreven. Ik zei„'k Geloof met twee maar ik weet het niet heel zeker." Toen zegt de jongen „Ja, ziet u, het komt twee keer in deze thema voor, en dezelfde fout wordt elke keer opnieuw gerekend. Als ik twee fouten heb, moet ik het werk oyermaken Weet u wat: Ik schrijf het één keer met één en één keer met twee p's, dan heb ik in elk geval maar één fout." Er is heel wat uit te leeren gehoven we. Besparing gcnees-middelen. In Nederland met zijn rijkdom aan verschillende soorten van uitstekende groenten en vruchten, zou het medicijD- verbruik belangrijk minder zijn, als de heilzame werking van groenten en fruit meer algemeen bekend was. Do appel o. a- behoort tot onze beste vruchten en daar hij ijzer bevat, kan hij dienen ter bestrijding van bloedarmoe de. Voor zenuwpatiënten en lijders aan hoofdpijn en slapeloosheid roemt men de gelukkige resultaten door het geregeld gebruik van appelen verkregen. In Engeland zegt men „One apple a day, keeps the doctor away. Appelstroop op de boterham is zecr aan te bevelen en meestal door d kin deren gewild. De voedingswaarde van den aardappel wordt over het algemeen te gering ge schat. De aardappel toch bevat 207. meel, dat zeer gemakkelijk verteerbaar is; in den aardappel zit gemiddeld 2 pCt eiwit. Gestampt met groenten en vet vormt het een gezonden en voed- zamen kost. Bijzonder voedzaam is de boerenkool wegens zijn bijzonder ijzerhoudonde be- standdeelen. Bet wordt te erg. In den betrekkelijk korten tijd, dat we te lijden hebben onder de vetrant- soeneering, heeft men kans gezien een enorm aantal valsche bons de wereld in te zenden. Van de boterbons vernamen we b.v. het fabelachtige getal van 760,000. Bijna 200.000 K.G. boter is dus in die weinige maanden op valsche bons verkocht. Het zou niet zijn te gelooven, wanneer de directeur van het Rotterdamsch distri butiebedrijf het zelf niet verteld had. Tweehonderdduizend kilogram betee- kent voor Rotterdam een hoeveelheid boter, voldoende voor twee geheele perioden. Bij duizenden tegelijk worden soms de valsche bons iD beslag genomen. Zoo in Januari een partij, die geschat werd op 30 a 50.000. Het tellen zou te veel tijd in beslag genomen hebben. Ook met suiker vinden knoeierijen op groote, zeer groote schaal piaats. Er wordt n 1. geleverd indrustriesuiker en suiker voor particulieren. De eerste is verkrijgbaar zonder bon, do tweede niet. Daartegenover staat, dat de industriesuiker aanmerkelijk duurder is. Op velerlei sünksche en oneerlijke manieren pogen nu vele fabrikanten van suikerwerk aan suikerbons echte of onechte te komen. Dau ontvaDgen zjj bun suiker voor veel miuder geld. Getallen konden wij niet bekomen, maar van 69n winkelier vernamen we, dat in de laatste maanden op deze wijze vermoedelijk 500,000 K G. consumptie- suiker te veel was uitgereikt. Het zijn enorme cijfers, die wij ver namen. Toch is het te vreozen, dat zij later zullen blijken nog beneden de wer kelijkheid te zijn. (Het Yolk.) Van 't Zand meldt men aan de Fchag. Ct Ons dorp is sinds kort een inricht h g rijker geworden, welke van invloed belooft te weiden bij de besteling der hier in den omtrek zoo veelvuidig voor komende vormen van tuberculose. i>r. Oudendal alhier heeft zich een zooge naamde hoogtezon aangeschaft, eeu electrische lamp van gesmolten kwaits vervaardigd, waarin door een zeer sterke electrische stroom kwikzilver verdampt. Hierdoor ontstaan bijzondere soorten lichtstralen, die de meeste vormen van tuberculose kunnen genezen of belangiijk verbeteren. Moest men tot voor kort om een dergelijke zonnekuur door te maken, naar een der groote steden heen en weer reizen, nu kunnen met slechts weinig moeite en tijdverlies de zieken uit deze omgeving de weldaden dezer nieuwe geneeswijze bij een der aller ergste ziekten ondervinden. Hierdoor worden de tot nu toe hoogo kosten der behandeling belangrijk minder en zullen thans ook de miuder welgestelde zieken hiervan gebruik kunnen maken. l>r. Oudendal deelde ons mede, dat hij de hoogtezonbehandeling kosteloos beschik baar zal stollen voor onvermogende zieken mits deze voorzien zijn van een verklaring van hun geneesheer, dat behandeling noodzakelijk is. Voor geheel bedlegerige patiënten wordt op dit oogen- blik te 't Zand gelegenheid gemaakt in de onmiddellijke nabijheid der inrichting te huisvesten. Binnen enkele weken denkt Dr. Oudendal zijn nieuwe Ron!gen of Xstralentoestet te ontvangen, zoodat 't Zand dan voorzien zal zijn van een tweetal inrichtingen, waarop menig groote stad of ziekenhuis nog te ver geefs wachtende is 't Zand en omgeving mogen Dr. Oudandal dankbaar zijn voor deze nieuwe inrichting, waarbij tevons een woord van dank is verschuldigd aan de vereeniging „Eiectra" en de melkfa briek Hoüandia te 't Zand die al het mogelijke deden om de totstandkoming te bevorderen. RAADSVERGADERING. Koffiekaarten. Zaterdag 12 April a. s. des voormiddags te tien ure in de daarvoor bestemde zaal ten ltaadhuize dezer Gemeente. Toeslagbons op klompen. Ter-inzage legging lijsten van candidaten De heer F. Dekker, Prins Hendrik- botel Texel. Uw verzoek aan B. en W. om de verkiezing voor den gemeenteraad niet op Donderdag, doch op Maandag te houden, kan gevoegelijk achterwege blijven, nu die verkiezing reeds op Zaterdag 17 Mei is vastgesteld. f K. BREMER, Gerritsland. TE KOOP Jb. ZUIDEWIND, Kerkeplaats. TE KOOP: A. GUILJAM, Pierland. vru g- N.V. GABA-BAZEL FILIAAL HILVERSUM Voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad zijn ingeleverd onderstaande lijsten bevattende de volgende namen. Groep Kiezers. 1. Dekker, F. Katholieken. 1. Keesom, H. W. 2. Graaf, de, M. W. 3. Kuip, M. Cz. 4. Hin, H. Pz. 5. Boogaard, Jb. Hz. 6. Kooij, J. Anti-Revolutionairen. 1. Vlaming, K. 2. Eelman, J. A. 3. Kooger, J. Cz. 4. Timmer, C. Jz. 5. Bakker, L. Chr. Democraten. 1. Vries, de, J. 2. Alderliefste, J. A. G. 3. Eelman, W. Jz. 4. Dros, C. Pzn. 5. Ban v. d. S. 6. Dros, Joh. Pz. S. D. A. P. 1. Boon, Abr. 2. Hemelrijk, Jan Dz. 3. Henkes J. Vrijz. Democraten. 1. Mets, W. Tz. 2. Dros, D. C. 3. Dijt, J. S. 4. Pisart, J. G. Ph. 5. Koning, Joh. Sz. 6. Dros, B. Pz. 7. Bakker D. Pz. 8. Visser, J. C. 9. Beumkes, J. 10. Koorn, P. C. 11. Epe, A. 12. Kuiper M. A. 13. Keijser, J. Augz. 14. Boogaart, P. K. 15. Keijser, R. P. Cz. 16. Eelman, S. C. Sz. 17. Buijs, Jan Jbz. 18. Mantje. D. Kz. Chr. Historischen. 1. Kikkert, Jac. Nz. 2. Ham, van, H. 3. Boon, J. Sz. VERMEERDERING mann. Vr. Totaal door geboorte 83 76 159 vestiging 194 178 372 Totale vermeerdering 277 254 531 VERMINDERING door sterfte 52 37 89 vertrek 227 211 438 Totale vermindering 279 248 527 Bevolk, op 31 Dec. 1917 3670 3448 7118 31 Dec. 1918 3668 3454 7122 Alzoo vooruitgegaan 4 personen. Deze betrekkelijke stilstand van het bevolkings cijfer moet worden toegeschreven aan het vertrek der geïnterneerden en andere vreemde lingen op het einde 1918, wier plaatsen op 1 Januari 1919 nog niet ingenomen waren. De Burgemeester van Texel deelt mede, dat het in verband met de onzekerheid omtrent J den koffie-aanvoer, raadzaam is, het lichaam der koffie- en theekaart te bewaren, daar deze s waarschijnlijk zal moeten worden afgegeven i bij den inkoop van koffie gedurende de maand i Juni. 5 De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, tei kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Texel, den 8 April 1919. De Burgemeester van Texel, BUY8ING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: 1. Vaststelling kohier schoolgelden 2e kwartaal 1919. 2. Rankoop strookje grond uoor uer- breeding einde Weuerstraat. De Burgemeester van Texel deelt mede, dat tot 26 April a.s. nog bons voor klompen zullen worden uitgereikt, terwijl tot en met 30 April 1919 nog klompen daarop verkrijgbaar zijn. Texel, 8 April 1919. De Burgemeester van Texel BUYSING DAMSTE. De voorzitter van het hoofdstembureau in de gemeente Texel maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde lijsten der candidaten, gesteld voor de op 17 Mei a.s. te houden stemming ter verkiezing van de leden van den gemeente raad, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Texel, 8 April 1919. De voorzitter van het hoofdstembureau vnmd. BUYSING DAMSTE. Zondag IS April 1919. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. Koog v.m. lOuur ds. Pjjnacker Hordjjk. Bevestiging lidmaten Den Hoorn, v.m. 11 uur ds. Visser. Bevestiging van nieuwe leden. Oudeschild, nm. 3 uur ds. Pijnacker Hordijk. Oosterend, v.m. 10 uur ds. vao Grasstek. H. Avondmaal. Coclesdorp, n.m. 3 uur ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vin. 10 uur do Hr. 8. P. Vermeer Theol. Cand. Haarlem. nam. 3 nur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. Kuperua. Voor zoover nog niet ingekomen, hou den wij ons voor snoedige opgave van predikbeurten betreffende den Goeden Vrijdag beleefd aanbevolen. Burgerlijks Stand der Gemeente Vlieland. van 1 tot en met 6 April GEBORENWilhelmina Catharina, d v. Willem Voet en Catharina Murman. OVERLEDENGerritj i Brejjl, oud 80 jaren, weduwe van Haantje Visser. CORRESPONDENTIE. Heden overleed na een lang, doch geduldig lijden onze geliefde Moeder, Groot- en Overgrootmoeder, KEELTJE KÜIJPER, Wed. van P. Brouwer, in den leeltijd van bijua 84 jaren. Uit aller naam, Jb. BROUWER en Familie. Nieuwendam, 3 April 1919. Eenige en algemeene kennisgeving. Texel, 8 April 1919. De Burgemeester van Texel BUYSING DAMSTE. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht, kennis te geven van het overlijden van oDzen geliefden Echt genoot, Vader, Bebnwd- en Groot vader, HENDRIK J)E BOER Jbz. in den ouderdom van 76 jaar. Wed, H. de BoorBreme:. Jb. da Boer. G. de B.ier—Kuijper, H. do Boer. DjjbmaiishuizeD, 8 April 1918L eieren te zoeken, zonder vergunning op de landerijen yan de bolstede „Groningen" Noorden. TE KOOP: ook bij gedeelten, op de hofstede Weltevreden. M. REUVERS. Leden, die alsnog wenschen te ontvangen, kunn9n deze, tegen de daarvoor bestemden prijs, afhalen van den Burg (Pakhuisj of van het vaa tuig op 9 en 10 April, 500 stuks. Het Bestuur. TE KOOP: ook bij gedeelten. K. HUISMAN Nz. Burg. Ondergi teekendo beveelt zich weer aan Aan hetzelfde adres eeu Ituappe kinder wagen te kcop. J. ZIJ I DEMIBoon, Cocksdorp. van Hoorn, zal op Dinsdag 15 April 1919, 's nam. 5 uur, publiek verkoopen in bet hotel „De Hoop" te De Cocksdorp, ten verzoeke van den heer K. J v.d. Woude, van de Tlot-tede „Sumatra", samen groot 43 H.A., 32 A iu peiceelen eu massa. Dadelijk lo aanvaarden. B. taling 27 October 1919. Nadere inlichtingen ten k-nture vair bo veagc noemden ouris ea bij den eigenaar.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2