een nette dienstbode. een dagmeisje. Humoristische Scheurkalenders, 30 CENT. Lezing v. F. DEKKER Vreemdelingenverkeer. Predikbeurten Uitslag van gehouden Verkoopingen. Distributie. Apyebtentièn.. H Den 24en April a.s- Tooneelvereeniging. Coöperatie Brandstoffen. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer wandelkaart van Texel, inschrijving te verkoopen de restanten wei, weiroom- karnemelk en roomkarnemelk. Gelegenheid voer een nette Commensaal M. ROOZING, groote partij palen, thans voor ïn Boekhandel Parkstraat Dat lekkere goedje. Iemand te Amsterdam, die nog 10,000 Kg. thee surrogaat bezat, en er, nu er geurige thee in overvloed is, geen raad mee wist, besloot den heelen rommel door de gemeentelijke vuilverbranding tot ascb te doen verteren. Tabak goedkooper. Sommige tabaksfirma's in Friesland hebben den prijs der tabak met f 1 per Kg. verlaagd. R.N. Een heel karwei. Gebeurd op een stembureau te Deventer Kiezer komt aarzelend biuneD, geeft voor de groene tafel aaDgeland, schroom vadig zijn oproepingskaart, luistert ver bijsterd naar het noemen van naam en voornamen, aanvaardt dankbaar, ietwat schuchter, zijn stembiljet, knikt verlegen en verdwijnt in stemhokje. Tien minuten later. Zelfde kiezer nog steeds in't zelfde stemhokje, houding gebogen, ineenge zakt, onheilspellend. Voorzitter, onge rust, informeert tenslotte belangstellend reeds vreezend voor geestelijke com plicaties, voor lichamelijke complicaties, voor de noodzakelijkheid van medische hulp: .Scheelt er wat aan, vrindlief En 't antwoord van den kiezer, opluch ting gevend, luidt „Welneenik, meueer, maar 't is 'n heele karwei, al die hokskes zwart te moake"* E'.n candidaten-familie. Als een bijzonderheid kan worden aangemerkt het feit, dat op de candidaten- lijsten voor den Raad der gemeenten Haarlem en Schoten d: ie broers voor komen, n.l. de drie gebroeders Kleen. Als een tweede bijzonderheid geldt, dat deze 3 broeders candidrat zijn respec tievelijk voor de Roomsch-Katboliekén, de Vrijz.-Democraten en de S. D. A. P. Engelsclie steenkolen. Blijkens een verslag van het Handels departement voerde Engeland in Maart 53.731 ton naar Nederland. In Maart van het vorige jaarontviDg Nederland jslechts 8087 ton. Passagierstarieven naar Indiè. Het N. I. P. A. te Amsterdam ver neemt, dat de Maatschappij Nederland en de Nederlandsche Lloyd reeds zijn overgaan tot verlaging der passagiers tarieven tusschen Nederland en koloniën. Voor enkele reis Nederland Batavia wordt thans (uit of thuis) berekend f 1200 eerste klas, f800 tweede klas en f500 derde klas. Deze tarieven waren resp. f1500, f900 en f600. In de stembus te Twello (G.) is het volgende stembiljet gevonden „Mijnheer, Of men van de kat of de kater ge beten wordt, is ook al hetzelfde. Iedere partij springt tegenwooidig op de ver hooging en verkondigt de menschen hun evangelie en wanneer de gekozenen goed en wel plaats genomen hebben bemerkt men hoeveel doode musscben men er tusschen geplaatst vindt. Ik zal daarom niet stemmen, daar ik mij niet verant woordelijk wil stellen." het hoofd verpletterd. Zaterdagmiddag is de tramkoetsier Woldhek, van de Maatschappij „Oostelijk Groningen te Wildervank doordat bij, staande op het voorbalkon, te ver bui ten den wagen kwam, met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal geslagen en ged od. De klokkenist te Noordscharwoudc staakt. De N. L. Crt. schrijft Onze klokkenist, J. Ootjers, staakt het werk en bijgevolg ook ons torenuurwerk. Van Donderdag- op Vrijdagnacht gaf het z'n laatste tik, de siingar bewoog zich nog eenige oogenblikken stil heen en weer en het uurwerk ging zijn rust in, een gedwougen rust, omdat de klok kenist het niet opwond. De klokke nist staakt, hij staakt zijn werk, omdat hij niet wordt uitbetaald. 't Klinkt ongelooflijk en toch is het zoo 1 Onze gemeente is zonder tijd. Zeker een gevolg van het feit, dat onze klokke nist juist op de hoogte van zjjn tijd is. Maar bjj wordt niet uitbetaald. Dat is 't en 't klink tragisch-komisch. Zjjn rekening voor geleverd reparatieweik, voor het brandkleppen, luiden op biddag en met begrafenissen gedurende 1918 bleef tot heden onbetaald. Toen Ootjers zijn rekening had inge diend en latjr cm betaling verzocht, bleek de rekening te zijn zoek geraakt Toen hijeen nieuwe inzond bleek de oude weer gevonden. Later kwam hij om geld, toen de kas leeg was; een maal kwam hij op verkeerde kantoor uren nog een keer werd zijn komst uitgesteld van Maandag tot Woensdag waarvan hij extra bericht kreeg en thans zoo redeneert Ootjers, is mijn gemoed vol en leg ik er het bijltje bij neer. Meermalen waarschuwde hij, dat hij er werkelijk toe zou overgaan te staken en ziedaarzóó laat is het thans ge worden, dat men niet meer door ons torenuurwerk wordt ingelicht hoe laat het is Hier loopt het niet de spui- maar de brom of galmgaten uit. Het is zeker een unicum in de annalen eener gemeente maar wij leven nu eenmaal in de gemeente der onbegrensde mogelijkheden en voor ons is zooiets niets vreemds. Een doofstomme, die te Eindhoven langs de deuren bedelde, had drie doublé kettingen bij een goudsmid ontvreemd. De man, die een beschreven boidje voor de borst droeg, werd door de politie achterhaald en geboeid, wat den doof stomme den uitroep ontlokte „Wa zal da nou te beduije hebben Tableau 1 Een gemeente zonder politiek. Dit Eldorado bestaat in Overijsel, n.l. Markelo. Wel zijn daar voor de Raads verkiezing acht lijsten ingeleverd, doch van deze acht zijn slechts twee politieke lijsten, n. 1. één Cbrist.-Historische en één S. D. A. P,-lijst, d. w. z. één orthodox- conservatief van de „olderwetsch9 luu" en één van hen, die „meer voor die nieuwigheden vuult". De candidaten op de overige zes lijsten hebben hun can- didatuur te danken niet aan hun over tuiging inzake gemeentebeleid of alge- meene politiek, maaraan hun woon plaats. In plaats van door politieke kies verenigingen zjjn de lijsten ingediend doorlo. Groep kiezers Dorp-Markelo 2o. groep kiezers Elzen-Herike3o. groep kiezers Stokkum4o. groep kiezers Stokkummerbroek5o. groep kiezers Kerspel Goor6o. groep kiezers Kerspel Goor Elsenerbroek. Op al deze lijsten staan heel vertrouwe lijk Liberalen, Christelyk-Historischen, Vrjjz.- Democraten en R. K. naast en door elkaar 1 „Die politiek is maar raorigheid wieluu kunt goed mit enaor't is bie ons een liefhebberieë", zegt de Markelo ér 1 Strijd overal. Wij lezen in „De Chr. Ond.", het orgaan van de Unie van Chr Ouds." in Ned., het volgende„Het bestuur der Gerefromeerde School te Veenwouden roept sollicitanten op voor onderwijzers. In de advertentie in „De Sch. m. d. B." trekt de bijvoeging de aandacht, dat Uüieleden Diet voor een benoeming in aanmerking komen. Of.-choon deze open lijke bestrijding vei kiezende boven de stiekeme manier, waarop aan sommige scholen Unieleden geweerd wordeD, wil len we toch met nadruk protesteeren tegen deze onwaardige daad van het schoolbestuur te Veenwouden. Hier wirden 1500 mannen en vrouwen geboycot, omdathet bestuur tot twee malen toe de Unie op zjjn weg heeft gevonden, toen het tegenover een onder wijzer onrecht pleegde. Een anderereden is er Diet. Welk antwoord zullen onze Friesche collega's geven op deze daad van willekeur Zullen zij ons medehelpen in versterking van onze solidariteit als collega's, in het vergrooten van den invloed als organisatie. Wanneer het met onze vakorganisatie in orde was, moesten we deze boycot met een uitsluiting van het schoolbestuur kunnen beantwoorden en zeggen „Wilt ge geoD Unielid Een ander krijgt ge niet". Zoover zal het stellig eenmaal komen? Wanneer? Als de Chr. onder wijzers beter dan tot nu toe hun plicht verstaan en zich aansluiten bij hun organisatie, de linie van Chr. Onder wijzers en onderwijzeressen in Nederland. Donderdag zou het kermis zjjn in Emmen en daartoe arriveerden in den nacht een drietal draaimolens. Doch er was eenige dagen geleden bekend ge maakt, dat vanaf Donderdag 17 April marktgeld zou worden geheven ten bate der ledige gemeente-schatkist. Toen de carousselhouders dit vernamen, besloten zjj niet te draaien. Baas en knecht. Te Gees (Dij doet zich het zeer bij zondere geval voor, dat twee personen uit één gezin candidaat zijn gesteld voor lid van den gemeenteraad. Het zjjn de landbouwer K. T. en zijn inwonende knecht H. W. De eerste komt als no 2 voor op de Vrjjz. Dem. lijst en de laatste als do. 1 op de lijst der S.D.A.P. Beiden hebben zeer veel kans gekozen te worden. Het hoofd van het plaatselijk Bestuur te Texel maakt bekend, dat de kohieren No 1 en 2 der personeels belasting, executoir den 16den April 1.1. op heden aan den Rijksontvanger ter invordering zijn ter bard gesteld. Texel, 22 April 1919. Het hoofd van het plaatselijk bestuur voornoemd, BUYSING DAMSTE. Zondag 27 April 1919. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, n.m. 3 uur da. Kroese. Waal n.m. 3 uur da. Fijnacker Hordjjk. Den Hoorn, T.m. 11 uur da. Visser. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Kroese. Oosterend, v.m. 10 uur ds. vauGrasstek. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Pijnaoker Hordijk. H. Doop. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. 10 uur Leesdienst. nam. 3 nar Leesdieast. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, V.m. 10 uur ds. Kuperus. Notaris v.m Hou weningen. Gehouden Dinsdag 15 April nam. 5 uur in hotel „de Hoop." Bouw-, weiland en duÏDgrond. 10 perot-elen te ramen groot 1960 H. A. verkocht voor f 10.825. 3 perceelen duingrond 24.72 H. A. opge houden Toor f 2500. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland. van 7 tot en met 20 April OVERLEDENTrijntje van Keulen, 84 jaar, weduwe van Klaas Visser. Wijkcommissie Oudeschild. Uitreiking broodkaarten Woensdag 23 April van 6.30 7,30 uur nam. Wjjk Burg. Donderdag a.s. 7—81/, uur des avonds uitreiking van schoeneubons (reparatie) voor elkeen. bopen onze geliefde ouders ®t K. KPIJPER 3.S en T. KL'IJPER-Dogger hunne 25 jarige ecbtvereeoiging te herdenken. igs Hunne kinderen fp BRAM, COR en JAN. den Hoorn, Texel. 3® Heden overleed zaoht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, Ds. C. LEFFEF, Emerit. Predikant, weduwnaar v. Mevrouw Philippine Georgette Sohaalje, in den ouderdom van 91 jair. Uit aller DAam, C. M. B. LEFFEF. Abcoude, 18 April 1919. Heden overleed ra een kortston dig Ifiden. onze geliefde Vrouw, Moe der en Behuwdmoeder, PIETERTJE BR4YS, in den ouderdom van bijna 52 jaar. 8. KU1JPER. A. BAAIJ—Kuijper. L. J. M. BAAIJ. 's Gravenhage, 20 April 1919. Loosduinscheweg 1003. Zaterdag 26 April a.s. 'a avonds 8 uur (zomertijd) (candidaat v. d gemeenteraad) in het Prins-Hendrik Hotel. Entree vrij. Debat gewenscht. Na afloop dezer vergadering (ongeveer 9 uur) bjj genoegzame deelname oprichting van een Dames en Heeren, die wenschen mede te werken, worden verzocht dezen avond te komen. Het voorloopig bestuur. Zij die lid wenschen te worden der Coöperatie, bunnen zich aanmelden, toten met 27 April bfi de Heeren C. MOOIJEN, den Burg. «J.C.v.d.POLL, J. A.FREDERIKS P. J. BREMER, Westen. J. v. d. CRAATS, Mient. C. KUIP, Koog. Leden worden dringend ver zocht, ledige zakken terug te bezorgen. Het BESTUUR. Afd. Texel. Met het oog op de voorgenomen nieuwe uitgave eener worden H. H. Neringdoenden, die hierop eene advertentie wenschen geplaatst te zien, uitgenoodigd hiervan uiterlijk vóór 1 Mei a.s. opgave te doen aan den Heer M. A. KUIJPER. Het Bestuur. Gevraagd Adres te bevragen bureau vaa dit blad. Het bestuur der Zuivelfabriek „De Onder neming" den Hoorn, wenscht over het tijdvak 1 Mei—1 Oct. a.s. by Gunning voorbehouden. Inlichtingen te bekomen en de gezegelde inpehrfivings- biljetten in te zenden voor 26 April a.s. bfi den direoteur IJ. LAP. Adres te bevragen bureau dezer Crt. Algemeene Vergadering op Vrijdag 25 April a.s. 's avonds 8 uur in Hotel de Oranjeboom. Agenda Rekening en Verantw. Penningmeester. Bespreking wandelkaart. De Secrrtarin, PI8ART. Veecastreerder Schagerbrug, houdt zich evenals vorige jaren aanbevolen tot hot castreeren van alle soorten vee, als paarden, stieren, rammen en biggen. Inlichtingen geeft K. LIPS, den Burg. Het vae wordt desverlangd onder garantie behandeld TE KOOP lang 1,25 tot 2,50 M. voor 5 cent per vost. 8 stel Molenzeilen, breed 1 M. lang 4 M. Groote partij punt- draad, roestvrij, halfgeroest en geroest. Te bevragen bij J. KOSSEiY en J. v. TOYGERLO, te Koegras. Wordt gevraagd omstreeks half Mei Adres Jfej. H. E. DIJT, den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2