Gemengd Nieuws, INGEZONDEN STUKKEN." loopeu jaar een gunstig jaar was voor de vereeniging. Begon ren met een na- deelig saldo van ruim f115,— s'oothet jaar met een kassald) van f84,5073.^ De rekening sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f270.,397», werd door een daartoe benoemde com missie in orde bevonden en door de ver gadering goedgekeurd. Aan het verslag over de algemeene vergadering te Utrecht, daarna door den heer Ter Horst uitgebracht ontleenen wij, dat de Rijkssubsidie was verhoogd van f 10.000 tot f 25,000. Een klacht over den toestand van het fietspad baven Oudeschild—den Burg, was aan de wegen commissie doorgezonden, nader was daar van niets vernomen. Als ingekomen kwam ter tafel een schrijven van iemand van den Hoorn, geen lid van de vereeniging zijnde en uitdrukkelijk verklarende, dat niet te willen worden, waarin wenkeD werden gegeven. Besloten werd dat het bestuur die wenken nog eens nader zou bezien. Op een verzoek om steun of mede werking voor het Vaderlandsch Histo risch Volksfeest te Arnhem besloot men niet in te gaan. Betreffende de nieuwe uitgave van de wandelkaart van Texel, werd mede gedeeld, dat de heer v. d. Craats do boscbwachterij „Westermient", zonder eenig bezwaar voor de kas der vereeni ging, in kaart had gebracht, terwijl de heer Tiessen eveneens gratis, de noodige verbeteringen over geheel Texel had aan gebracht, met name betreffende ligging van de Slufter, de Mok en enkole boor derijen. Aan de beide genoemde heeren word daarvoor bartelijken dank gebracht. Tot bestuurslid werd de aftredende secretaris-penningmeester, de heerPisart, met op éón na algemeene stemmen her kozen. De benoemde, die aanvankelijk had willen bedanken, verklaarde, door de verbeterde financieele omstandigheden van de vereeniging, thans gaarne de herbenoeming te aanvaarden. Als afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werden resp. de heeren Stompff en Ter Horst benoemd, waarna de ver gadering met dank aan de opgekomenen met een gepast woord van den yoorz. werd gesloten. Het Nut. Ook de vergadering van het Nut op Maandag j. 1. mocht zich in weinig be langstelling verheugen, niettegenstaande er op die vergadering omtrent een hoogst belangrijke zaak een beslissing moest worden genomen. Immers de vergadering bedoelde niet minder dan te bevestigen de besluiten van de Nutsbouwvereenigiog, betreffende den aankoop van bouwgrond aan den Schilderweg en het ter plaatsen bouwen van woningen. Teekeningen van gevelaanzicht en woninginrichting werden de vergadering aangeboden, terwijl een exploitatie rekening, na opening van de vergadering door den voorzitter werd voorgelezen. De bouwkosten van de woningen bleken begroot op f5692,— voor elk der wonin gen van het type A en van f 6348. voor die van type B, de middelste van de vijf woningen op de aangeboden teekemng. Rekening houdende met de Rijks- en gemeentebijdrage voor den verhoogden rentevoet en die voor de verhoogde bouwkosten is de huurprijs begroot op f3,477a per week voor de woningen type A en f 3,80 voor die van type B. De bouwvereeniging, gezien de inge komen aanvragen, overwegende dat er geen aanleiding bestaat voorloopig meer dan 5 woningen te bouwen, adviseert in dien geest. Na eenige discussie wordt overeen komstig het voorstel besloten en na een rondvraag die weinig oplevert de ver gadering met dank voor de aangename besprekingen gesloten met den wensch, dat nu spoedig met den bouw van de woningen zal kunnen worden begonnen. De heer H. Jansen, onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de openbare school alhier is in gelijke betrekking benoemd te Pcize (Drenthe) en heeft die benoeming aangenomen. Gered. Maandagmiddag geraakte het driejarig zoontje van den heer Kloosterman alhier, dat zich met 'n ouder broertje buiten het dorp bevond, door een ongelukkig toeval te water. Door het geroep van kinderen op merkzaam gemaakt, gelukte het aan de heeren P. Kiel en G. Witte Fz. het knaapje, dat reeds bewusteloos was, te redden. De heer Carol, sergeant-majoor-zieken verpleger, paste de kunstmatige adem haling toe en moeht het genoegen smaken de levensgeesten te zien wederkeeren. Het knaapje maakte het heden goed •n schijnt van het ongeval geen nadeelig* gevolgen te zullen ondervinden. O osterend, 29 April. De Visschers, die perceelen voor weekdieren in de Waddenzee hebben, ontviDgen een nieuwe acte van concessie waarin de bepaling is opgenomeD, dat later de concessionaris een deel van de bruto-opbrongst heeft af te staan aan het Rijk. Ook is men verplicht lid te worden van eene Coöperatieve Vereeniging, tot genoegen van den Minister. Men kan alhier een houtduif zien broeden op den drempel van een boven raam. Het diertje, dat aller aandacht trekt, zit justig bij al het straatgewoel en beweging aan de binnenzijde van het raam stoort het niet. Vlieland, Tot commissaris der loodsen en ont vanger der loodsgelden alhier is benoemd de heer A. Blom, thans te Brouwershaven Weer een ernstig ongeluk in het vliegkamp „de Kooi*. Vrijdagmorgen had wederom eea ernstig ongeluk plaats in het vliegkamp „De Kooi". Ds sergeaDt-konstabel Kneifar was met de sergeant-vliegtuigmaker Bruijn opge stegen tot het maken van een proeftocht, toen bij het nemen van een bocht het zelfde geval zich voordeed als Dinsdag j.l., n.l. dat de motor weigerde en het vlieg tuig rechtstandig omlaag stortte. De sergeant-konstabel Kneifer was onmiddelijk dood, doch de waarnemer B. is er nogal goed afgekomen, onbegrljpe lijk echter, daar het toestel met den kop in een slootje is tereeht gekomen en geheel en al vernield was. Het schuitje w; s in elkaar gedeukt, doeh lag gelukkig voor den waarnemer, boven de wateroppervlakte, waardoor hi) dus niet verdronken is, en er, hoewel met veel moeite, tusschen uit gehaald kon worden. Is nachtlucht ongexond? Vele menschen hebben een grooten afkeer van de Daehtlucht, Zij slapen met dichte ramen, uit angst, dat er maar het geringste tochtje binnen zal komen. Dit is echter niets dan een vooroordeel. Door deskundigen is ge constateerd, dat de lucht 's nachts voel zuiverder is dan overdag, zij is echter wal koeler en vochtiger. De afkeer van de nachtlucht is dan ook grootendeels toe te schrijven aan de vrees om ver kouden te worden. Aangezien de voch tigheid zich vooral in wolkenlooze nach ten dicht op den bodem vormt en weinig optrekt, is deze angst volkomen ongemotiveerd Men wordt door de dekens voldoende beschermd en men kan gerust de ramen 's nachts open laten. O. H. Ct. Valsch geld. Men meldt uit Nijmegen aan de Maasbode In verband met de nog steeds aan zienlijke smokkelarij en den terugkeer van werklieden uit Duitschland wordt in Nijmegen heel veel Duitsch geld om gezet. Intusschen is het daarbij oppassen. Er moet n. 1. over de grens veel valsch bankpapier in omloop z\jn in Emmerik b. v, wordt van overheidswege gewaar schuwd tegen valsche biljetten van 1000 Markze zijn te kennen aan het on duidelijke watermerk. Zaterdag bood een 23-jarig meisje, ver gezeld van een omstreeks 45 jarige vrouw in een winkel in de Vezelstraat te Nij megen een biljet van 1000 M. ter wis seling aan, welk biljet valsch bleek. De politie is van deze oplichting in kennis gesteld. Zondagsrust bij de post. Het ligt in de bedoeling, de Zondags diensten voor het kantoorpersoneel der posteryan en telegrafie te beperken tot 4 uur en hetgeen daarboven verricht weidt als oveiwerk te beschouwen. Wat Amerika aan Eiropa levert. Op het oogenblik ziju 151 schepen, met ..de 95u,t.00 ton met levensmidde len uit Am-ma onderweg. Net als bij ons. Een draadloos bericht uit New-York meldt, dat daar gisteren voldoende sneeuw is gevallen om te gaan sleden. Te New-York was het dien dag de koudste Aprildag sedert 17 jaar. Een algemeene koudegolf, die alle April- records breekt, heerscht over het geheele land ten oosten van de Mississippirivier Overdreven vrees. Dr. Pinkhof schrijft in het Ned. Tijd. v. Gen.By de wetgevende vergadering van den staat New York is een voorstel ingediend om het gebruik van behang selpapier in slaapkamers te verbieden, omdat „vele gevallen van blindheid worden toegeschreven aan de verfstoffen in het behangselpapier", En de vertegen woordiger van de vereeniging tot bevor dering der openbare gezondheid in den staat New-York ondersteunt dit voor stel. Alsof men onder de honderden milioenen, die in behangen slaapkamers slapen, nu zoo maar tegen de blinden aanloopt, en nog wel blinden door arseni cumvergiftiging, want daarop komt het toch aan. En alsof de keuringsdienst niet in staat zou zyn te voorkomen, dat arsemkhoudend papier onder de menschen komt, alleen door zyn recht om aangetroffen ondeugdeiyk# waren i« beslag te nemen. De „aufgebiöhte Tod" waarvan Korner zingt, heeft dus blijk baar de veilig thuis gebleven burgers nog niet kunnen genezen van de kinder- aebtigö bangheid voor hun hachje, die door jaren van rust, welvaart en hygiênischen vooruitgang was aange kweekt. Nu weder wordt door het New-York med. Journ. aanbevolen, den medemenseh geen hand meer te geven ('t is heusch waar) want met zyn hand is hy in zyn zak geweest, waarin hy zijn zakdoek draagt, waarin by zijn neus heeft gesnoten, waarin influenzakiemen kunnen hebben gezeten Het is niet meer dan recht Wie voor onze hand bang is, krygt er van ons geen meer. Schietoefeningen in de kerk. In de R K. kerk te Hatert (bij Ny- megen) werd den Paascbdag tijdens de godsdienstoefening bekendgemaakt, dat zg, die wilden loeren sebieten (mannen zoowel als vrouwen) den Jen Paaschdag ter kerke diende te komen. Deze mededeeling had tot gevolg dat de toeloep van adspirant schutters en nieuwsgierigen zoo groot was, dat het kerkgebouw allen by lang na niet kon bevatten. En toen gebeurde het, dat op den 2en Paaschdag in dit gebouw van ge loof en vrede geweerschoten weerklon ken, als een waarsehuwende stem aan 't adres der revolutionnairen. Tel. Een wilde eend legde haar eieren in klimop tegen den muur eener woning van eeh arbeider te Achlum, die er 10 eieren uithaalde. Bollen met springstof. Vice-admiraal W. C. J. Smit, comman dant van de stelling van de Monden der Maas en der Schelde, verspreidt de vol gende waarschuwing In den laatsten tijd spoelen op ver schillende plaatsen op de Nederlandsche kust bolvormige voorwerpen aan. Het zijn dunne plaatijzeren bollen, uit twee helften vervaardigd, die met een uit- s'ekenden rand (kraal) aan elkander verbonden zyn. Op do bovenhelft is een dop gesoldeerd, waaruit twee electrische geleidraadjes te voorschijn komen, terwijl in het midden van den dop een gat is De bollen zijn boven de kraal voorzien van een roodgeschilderde streep en hebben soms Eugelsche opschriften. De bollen zijn gevuld met springstof, zoodat ze bij ondeskundige behandeling zeer gevaarlijk zijn. Valsche bankbiljetten. Het onderzoek naar vervaardigers en uitgevers der valsche bankbiljetten van duizend gulden wordt voortgezet, en als gevolg daarvan is gisteren een boer uit Pnrmerend gearresteerd en ter beschik king van de justitie gesteld. Deze bad enkele weken geleden op de veemarkt te Hoorn een valsch biljet van duizend gulden uitgegeven, Daarover in verhoor genomen, zei hij z ch van de valschbeid van het biljet by de uitgifte niet be wust te zijn geweest, by had het van een veekooper, dien hij niet kende, ontvangen. Doch dezelfde man betaalde deze week op de markt te Hilversum, weer met een valsch biljet. Toen vond de politie aanleiding, hem in verzekerde bewaring te stellen. De gearresteerde staat niet gunstig bekend. Thans zijn, ter zake van het opzet- teiyk uitgeven van valsch bankpapier, hier zeven personen in voorloopige hech tenis. Een drietal heeft bekend bij de uitgifte van de valsche biljetten te hebben geweten, dat ze valsch waren. DaDk zij hunne verklaringen hoopt de justitie spoedig de geheele bende in handen te hebben. (Hbld.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De Christelijke Vakbeweging. Twee zaken moeten onder deCbriste- ïyke arbeiders nu wel vaststaan le. Dat zy zich moeten organiseeren. 2e. Dat zy zich in Christelijke vak- vereeniging moeten organiseeren. Van gezamenlijke actie gaat kracht uit, kracht tot bereiking van een voorgesteld doel. Hoe moeten zij zich organiseeren Velen roepen, gij moet lid worden van een neutrale organisatie. Wat zich echter als neutraal aandient, blijkt in werkelijkheid meestal socialistisch te zijn. Dat is zoo ook met de moderne bondeD, die houden niet in 't minst rekeniüg met uw godsdienstige over tuiging. De geestelgke stroomingen beheerschen vooral in dezen tyd de organisatie der arbeiders. Tusschen het Ned. Vakverbonden de Soc. Dem. Arb. Partij is innig verband. Dat bleek reeds in 1903 by de beruchte spoorwegstaking. In Nov. 1918 werd een gemeenschappeiyk congres te Rotter dam gehouden om over de revolutie t9 beraadslagen. Kent ge bij name de viering van den 1-Meidag? De Hoofdbesturen van de Vakbonden, aangesloten bij het Ned. Vakverbond hebben besloten, ditmaal aan de viering van den 1-Meidag het karakter van verzet en strijd te geven, door het neerleggen van den arbeid. In een oproep tot de arbeiders wordt gezegd: Modern georganiseerde ar beiders, houdt U gereed. Laat rusten het werk op den lsten Mei. Wacht op het parool van Uw Hoofd besturen. Neemt als één man deel aan de plaatselyke betoogingendemonstreert met duizenden en tienduizenden Uw eenswillendheid, Uw kracht, Uw onver zettelijke wil om af te slaan eiken aan val op uw organisaties en de U reeds verkregen rechten en om te veroveren, wat gy heb geëischt. Deze oproep is ook onderteekond door het partijbestuur der S.DAP. Op Texel kennen we de 1 Meidagviering niet. In groote steden des te meer. Onder de duizenden en tienduizenden arb. wordt' ge ook meegeteld, indien ge lid zijt van de afdeeling van den Moder nen Bond. Kunt ge dit verantwoorden Is het niet duidelijk, dat ge U daar niet thuis behoort te gevoelen? Keer terug en sluit U aan bij de Christeiyke vakbeweging. Te Oosterend is een afdeeling opgericht. Sluit U daarbij aan, n.l. bij de afdeeling van den Ned. Bond van Chr. Landb.-, Tuinb.- en Zuivelarbeiders. Spoedig zullen we het huishoudelijk reglement bespreken. Komt dan tot de vergadering. Een ieder, die daarvan lid wenscht te worden, melde zich persoon lijk of schriftelijk aan bij ondergeteekecde Een naamkaartje is genoeg. Wordt het aantal leden tegiootvoor I afdeeling op ons eiland, er zou geen enkel bezwaar zijn, om er meerdere op te richten. Christel ij ke arbeiders! Vereenigt U! M. d. R. Met dank voor de plaals- ruimte heb ik de eer te zijn Hoogachtend, Uw dw. dr. G. LIEVAART. Vleeseh en vetten. De Burgemeester maakt bekmd, dat blijkens beschikking van den Minister van Landbouw c. a. het slachtverbod van paardeD, runderen, schapen, geiten en varkens is opgeheven. Evenwel mag het" daarvan afkomstige vet niet worden behouden, doch moet op de tot heden gevolgde wijze aan do re geering worden ingeleverd. Texel, 29 April 1919. De Burgemeest r van Texel, BUY8ING DAM8TE.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2