3290 Zaterdag 3 Mei 1919. 32,t9 Jaargang. Nieuws» en Advertentieblad. Bieistregeliag 16 Dec. Binnenland. COURANT. feïad verschQnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. oor de» Burg 40 Cts. Franco per post door ge heel Nederland SS Cts. Naar Amerika en andere li-nden met verhooging der porto's. idvertentiën daags voor de uitgave vóörl aar nam. Prijs der Adverlentièn. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. A.BOHNEMFNTEN en A9VERTENTIEN worden aangenomen bij de TJitg. Fibka LAN8EVELB DE ROOIJ, Parkstraat, Bun» op Tixii. Spoor- en Uootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de boot van Texel 9,3U v m. Vertrekuren van de boot van Helder 1,00 n.m. Vertrek en aankomst van treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek. Aankomst. Helder. Amsterdam. 6,44 9,11 ll,4ö 2,33 4,128 6,34 6,44 9,38 Bovendien loopt een trein op Donder dagmorgen van Helder naar Schagen, yan Helder 7,42 te Schagen 8,36 Van Amsterdam naar den Helder. Vertrek. Aankomst. Amsterdam. Helder. 5,28 8,43 9,17 11,85 2,30 5,31 5,2ܧ 8,04 7,50 10,36 10,40 12,34 Niet op Zon- en feestdagen. alleen op Zondag. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van G. Buis te d9 Cocksdorp om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie A, no. 2401 een slagerij te mogen oprichten door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Tisel, den 29 April 19i9. Burgem. en Weth voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. imerikuanseh Spek. De Burgemeester maakt bekend, dat bij de slagers verkrijgbaar is Amerikaansch spek, het welk zonder bon verkocht mag worden. Ook zij, die zelf geslacht hebben, komen dus voor dit spek in aanmerking. De Burgemeester van Texel, BUYSINQ DAMSTE. Kegeeringswaren. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat van 5 Mei tot en met 11 Mei a. s. bij de winkeliers alhier verkrijgbaar zal zijn op elke gele bon no. 20 een half pond peulvruchten. Maximumprijzen van peulvruchten gr. erwten en br. boonen 22 ct. p. kg. 11 ct. p. p. capucijners 54 ct. K.G. 27 ct. per pond. op blauwe bon 20 1 ons kalizeep. Prijs 3 cent per ons. op elke witte bon gemerkt S 42 3Vs ons Suiker a 30 cent per pond. op vleeschbon no. 16 (uitsluitend donkere helft) 1 ons rijst. Prijs 14 ct. per pond. op vleeschbon 17 (donkere helft) V» ons goedkoope of duurdere kaas. Maximumprijzen van kaas volvette Gouda (jong) met Rijksmerk f 1,59 p. K.G. f 0,80 per V» K.G., f 0,16 p. ons. volvette Gouda (belegen) met Rijksmerk f 1,72 per K.G. f0,86 per pond, fO,I7'/s per ons. Gouda 20 pCt. fu,75 p. KG. f0,371/. p. p. f0,08 p. ons. Edammer 40 pCt. f 1,43 per KG., f0.72 per half KG., f0,141/, per ons. Edammer 40 pet. (belegen) f 1,57 per K.G., f 0,787, per 1-, K.G. f 0,16 per ons. Edammer 20 pCt. f0,75 per K.G., f0,371/,, f0,08 per ons. Vanaf 1 Mei tot en met 31 Mei is ver krijgbaar op bon 50 der Thee- en Kofflekaart 1 ons koffie. Prijs f 1,40 per pond. Vetbon 13 is geldig van 3 Mei tot en met 10 Mei. Bovenstaande goederen mogen niet anders dan tegen afgifte van bons worden verkocht. Texel, 2 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Aardappelen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de verbouwers van aardappelen in deze gemeente, dat zij uiterlijk op Dinsdag 6 Mei a.s. hetzij schriftelijk of mondeling ten gemeen tehuize opgave dienen te verstrekken van de voorraden en de soorten aardappelen, welke zij onder hunne berusting hebben en niet voor eigen gebruik benoodigd zijn. Deze opgave behoeft niet te worden gedaan door hen, die zich in de maand April j.I. voor dit doel ten gemeentehuize hebben vervoegd. Texel, 1 Mei 1919. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL, 3 Mei 1919. Melkveelioudersboud. 't Was Woensdagavond de oude klacht, da opkomst was onbevredigend en al kon de voorzitter daarvoor verschillende rede nen aanvoeren, het feit, dat de boeren zoo slecbt tot organisatie ztjn te bewegen en zoo moeilijk ter vergadering te brengen, is niet te ontkennen. Zooals bekend nam op de laatst gehouden vergadering van de afdeeling Texel van den molkveehoudersbond, staande die ver gadering de toenmalige secretaris, de heer D. Mantje Kz. tijdens een vrij heftige dis cussie z(jn ontslag De heer Kager had nu van die vergadering notulen opgemaakt. Ze werden na voorlezing met algemeens instemming en dank van den voorzitter ongewijzigd vastgesteld. Als eerste spreker trad daarna op de heer Brinkman Jr. van Zaandam, die als inge wijde in de wereld van den melkhandel een en ander daaruit mededeelde. Spreker kwam tot de slotsom zorg te hebben of de boeren wel voldoende georganiseerd zijn om in staat - te zijn ook in het vervolg behoorlijke prijzen voor hunne waren te bedingen. Op een klein plaatsje in Noordholland, door spr. genoemd, moeet met 3 organisaties rekening worden gehouden om met de boereu over de melkprijzen te spreken. Als een beschamend voorbeeld voor de boeren van Noord en Zutdholland, wijst spr. op de krachtige organisaties in Friesland. In de Melkveehouder heefi men onlangs cair aanleiding van een excursie, waaraan ook spr. deelnam, daarover een uitvoerig relaas kunnen vinden. ■-Stel U voor oogen, wat in Friesland onder moeieljjke omstandigheden in de laatste 30 jaren is gewrocht, aldus eindigt de heer Brinkman Jr. Hierna was het woord aan den heer Woimerstet. Onlangs, zoo ongeveer begon de heer W. las ik in het Ned. Landbouwweekblad, in een schrijven van Texel, dat hier geen Bolsjewisme is, maar ia de enkele uren dat. ik hier vertoef, zegt spr. heb ik al ver nomen „dat men hier bezig is een burger wacht op te richten, heb ik gezien dat hier ook rog politie is en dat het met de ont watering van de landerijen nog treurig ges'eld is. En verdeeldheid is hier ook, getuige de auderbalve afdeeling van den melkveeboudersbond. Het is hier dus niet wat het kon zijn, al moet spr. ook beken nen, dat men bier wel wat voor organisatie gevoelt, dat bewijzen de vele reizen van afgevaardigden van Texel naar Amsterdam naar de Algemtene en hoofabestuurs- vergaderingen. Na deze inleidiog deelde spr. mede, dat de Melkveeboudersbond, naar het voorbeeld van den Federatieven Nederlandschen Zuiveloond in Friesland, tot coöperatie wil overgaan, en bij boudt daarvoor een warm pibidooi. Dat vraag en aanbod do prijzen van een p otuct bepalen, vangt spr. aaD, is in ODze iiugtn slecnts een betrekkelijke waarheid. Hët is slechts zaak niet meer aan de markt te brengen dan noodig is om in de dage- lijksche behoefte ;te voorzien en daarvoor is coöperatief samenwerken noodig. Spr. wijst in dit verband op het werken van de trusts en kartels in Amerika, op de hoogovenbedrijven in het buitenland, op de sterke arbeidersorganisaties in ons land eh vooral op den Zuivelbond in Friesland. De zuivelbond in Friesland, uit den nood der tijden geboren, is door z(jn coöperatief werken thans in staat l1/» millioen K G. kaas in eigen pakhuizen te bergen, zoo noodig zelfs de boterproductie van een ge- heele maand op te slaan. De eigen Friesche jongens verkoopen de waren in het buiten land, eigen koelwagons brengen het naar de plaats van bestemming, straks richten de Friezen overal eigen verkoophuizen op. In die richting moeten ook wij werken zegt de heer W. en wij dienen te beginnen met mede te gaan met den geest de3 tijds. Wethouder Wibaut van Amsterdam, spr. heeft respect voor dien man, al is h(j niet van zijn partij, loopt met plannen rond in de richting vanstede'ijke melkvoorziening. Reeds is iemand uitgezonden naar het buitenland voor een studiereis betreffende dat vraagstuk. Wij hebben een onderhoud met het stadsbestuur aangevraagd, om te komen tot den verkoop van melk en bloc, d. w. z. van alle veehouders gelijk. Dat gebeurt reeds door de landbouwers te Zuiderwoude, die en bloc de melk hebben verkocht aan „de Dageraad'. Zoo moet het worden: organisatie.'Jiegenover organisatie. Spr. houdt niet op te wijzen op het nut van georganiseerd optreden, voorbeelden zooder tal voert spr. daarvoor aan, maar hjj wijst ook op de noodzakelijkheid daar van, om niet geheel ten prooi aan andere maohten te komen. Wü strijden den strijd tegen het groot kapitaal, zegt spreker, groote kapitaalkrachtige margarmefabriekon en fabrieken van melkproducten, met namen genoemd, trachten door partiëele contracten de kracht der boeren te brekeD. Weest op Uwe hoede, zegt spr. want slechts door een vereend optreden van alle belanghebbenden is iets te bereiken. Een voor allen, allen voor één. Alle ouderliüge verdeeldheid en wantrouwen moet opzijgezet. Het gaat om Uw bestaan. Eens en voor goed, zegt spreker, geef de leiding aan eerlijke mannen uit Uw midden. Spreek niet van vrij te willen blijven, slechts door ons te binden aan een orga nisatie, kunnen wij medezeggingschap krijgen in de wereld waarin wij thuis- bebooren, over de prijzen van onze pro ducten. Wü staan aan den vooravond van de regeeriug van do 4de kaste, de kaste der werkers, der arbeiders, de eigenlijke steun pilaren van de maatschappij. Ook wü be- hooren tot de kaste der werkers, laat ons van ben leeren wat solidariteit is, bet gaat om Uw gemeenschappelijk belang. Bedenk dat slechts eendracht macht maakt. Naar aanleiding van het gesprokene werden enkele vragen gesteld, die zeer ten genoege door den spreker werden beant woord. Van de vergadering den vorigen dag te den Helder gehouden werd verslag uitge bracht en besprekingen dienaangaande gevoerd. Het bleek, dat de macht der boeren- organisatie in dit district nog te wenschen overlaat. Zorg, zegt de beer Woimerstet dat dezen zomer de zaken hier voor elkaar komen. Leer van d6 arbeiders, boe men on willige collega's tot organisatie dwingt. Laat geen ongeorganiseerden deelen in de voordeelen dcor Uwe corporatie bevochten. De heer Vlaming sprak ten slotte nog over de scheuring in de organisatie en de aanleiding daartoe, waaarna te ruim 11 ure de vergadering door den voorz. met dank aan sprekers en hoorders werd gesloten. Verbetering Wolhandel. 't Was op de vergadering in cafe den Burg waar bovengenoemd punt in bespre king werd gebracht, niet beter dan op die van den Melkveehoudersbond in hotel Texel, te veel belangbebbenden schitteren den door afwezigheid. De beer Govers van Alkmaar, die ook de vergadering opende, leidde de bespreking over dat punt in, na in z'n openingswoord een korte lofrede te hebben gehouden over het tegenwoordige Texelsche schaap, dat naam maakt eo belangstelling wekt tot in de uiterste hoeken van ons vaderland- 't Is spreker zelfs bekend, dat wolveehou ders uit Limburg plannen hebben gemaakt zich dit voorjaar Texelsche lammereD voor hun bedrijf aan te schaffen. Over de wol en speciaal de waarde van de Texelsche wol gaf spr. daarna veel en velerlei ten beste. Spr. schetste den wol- handel, zooale die vóór den oorlog in de wolvee8treken werd gedreven en hoe er van waardebepaling toen ze goed als geen sprake was. Wol was wol en de woilen- stoffenfabrikanten maakten de boeren niet wijzer. Echter de mobilisatietüd, met züne wol vordering heeft de oogen der boeren geopend heeft ze doen zien dat de wol en in het büzonder de Texelsche meer waard was, dan er geregeld voor betaald werd, dat de Texelsche wol bijna eens zooveel waarde had dan b.v. de Friesche. De fabrikanten hebben de Texelsche wol leeren gebruiken en waardeeren en een Tilburgsoh lakeifabrikant had spr, mede gedeeld, dat van de Texelsche en Noord- hollandsche wol de füne lakens kunDen worden gefabriceerd. Van denzelfden fabri kant bad spr. ook vernomen van een ver- eeniging van wollenstoifenfabrikanten, die straks de prijzen van de wol zal vaststellen. Tegen dien toeleg riep spr. nu de boeren in 't geweer. Nu geen wol uit ons land mag worden uitgevoerd, dient vooral stelling genomen, tegen den bond van wollenatof- ienfabrikanten. De bedoeling vaa de ver- eeniging tot verbetering van den wolhan del is daarom, te trachten de wol gesorteerd en geveild te krijgen te Amsterdam, waar reeds een wolveiling bestaat, doch waar de Hollandsche wol tot heden ontbrak. De vereeniging wil zich ten dien einde wenden lot betrouwbare makelaarsfirma's voor sor teering en waardebe vordering. Voor eerste proef veiling hebben wü een hoeveelheid van 20.000 K.G. noodig, deze hoeveelheid is ons reeds door een 150 tal boeren uit Noord-Holl toegezegd de veiling gaat dus in elk geval door, doch wij meenden op Texel, de bakermat van het Texelsche schaap, ook om medewerking te moeten aankloppen. Spr. stelde hierop de gelegenheid open om van gedachten te wisselen. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer D. P. Bakker, die protesteerde tegen een opmerking vau den beer Govers, dat de wol hier voor den oorlog voor denzelfden prüs werd opgekocht als de Friesche en Drentscbe woldit verschil bedroeg steeds 25 cent en meer per K.G. De heer Bakker protesteerde verd6r tegen de woorden van de spr. over den druk onder welken de boerenstand zou geleefd hebben in den mobilisatietüd, zeker wij allen voelien den druk van den oorlog, doch zeker niet de boerenstafcd het meest. Spri vei klaarde zich tegenstander van te veel bonden. Laat de vrüe handel weder komen in ons land; hier op Texel trachten vroeger de verschillende bandelaren elkander een vlieg af te vangen en daardoor ontvingen de boeren steeds de hoogste waarde voor hun wol. De trust van wollenstoffenfabri- kanten bestaat volgens spr.'s meening niet in dier voege als de heer Govers dat bad voorgesteld. De heer Jacobs kwam op tegen de bewe ring van den spr. dat er fijne lakens van in- landscbe wol vervaardigd kunnen worden, 't Is mogelijk, dat men nu lakens van de fijnste inlandsche wol heeft vervaardigd, doch wanneer er buitenlandsche wol vol doende aan de markt komt zal men daar voor de buitengwoon moeilük te bewerken inlandsche wol niet weder kunnen ge bruiken. Spr. beantwoordde de beide debaters, waarop nog even de wolveiling ter plaatse te sprake kwam. Ia de vergadering sloten zich een zestal personen definitief aan bü den gezamen- lüken wolverkoop. Hierop werd de ver gadering gesloten. Texelsche wykveriPeging. Of dc leden van de Wijkverpleging die voor een algemeene vergadering op gisteren deel namen aan de een of andere Meibetooging is

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1