*V 3295 Woensdag 21 Mei 1919. 32st' Jaargang. Nieuws» en Advertentieblad. Dienstregeling 7 Mei 1919. Van week tot meek li blad verschijnt Woensdag- ea ïaterrftpuortfen Adrertentiën daascs voor de uitgave vóór 1 uur uant. ABOI (EMENTENon ABVSRTENTIEN worden aangenomen bij da üitg. Firma LAN.8EVÏLB4 DE R O O IJ, Parkstraat, Bona opTïxci. TEXEL, 21 Mei 19. 9. Do heer L. Kiors, ambtenaar bij de Rijksbelastingen alhier is met ingang 16 Juni in gelijke betrekking benoemd to Rotterdam, Sportvereniging. Zondag kwamen de Stormvogels van Helder uit tegen de onzen. Was hel 's morgens, zooals wj) het koddig hoor den noemen, eon inraaakpartijtje, 8 0, 's middags toen Texel I—Stormvogels I bekampte, was het weer niet veel beter, 7 0. De Stormvogels waren lang niet tegen de Texelaars opgewassen. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen binnenkort eens een goede club uit te noodigen en de baten van dien wedstrijd te doen vloeien in de kas der Algemeene Bewaarschool. Laat ons hopen, dat de plannen in elk opzicht mogen slagen. De gemeenteraadsverkiezing. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bubo 40 Ct». Franco per post door ge- heol Nedebland 5S Cta. N»»r Ahbbika en xndero enden «et rerhooging dei porto'». Prijs der Adverletidin. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. iedere regel meer 3 Ct., met 20 Crisistoeslag. Qroote letters cn Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Spoor- en Bootdicnst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de Boot. Op werkdagén van Texel: 5,15 v.m. 2,45 n.m. van Nieuwediep9,30 6.10 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 5,15 v.m. 5,— n.m. van Nieuwediep9,— 6,10 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,44 9,11 11,45 2,33 4,125» 6,34 6,44 9,38 Bovendien loopt een trein op Donderdag morgen van Helder naar Schagen, van Helder 7,42 te Schagen 8,36 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,43 9,17 11,35 2,30 5,31 5,!>0§ 8,04 7,50 10,36 10,40f 12,34 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zondag. 10—17 Mei Ook vaa ons land hebben de oorlogsjaren buitengewoon zware eiscben aan de schat kist gesteld. Aan mobilisatie- en distributie uitgaven zijn millioenen en nog eens mil- lioenen uitgegeven, zonder dat daar bjjzon- d ire inkomsten tegenover konden worden gesteld. Nog is het met de buitengewone uitgaven, de z. g. crisisuitgaven, niet gedaan zooals oo'r uit de nieuwe aanvrage van de regeering om een buiteDgewoon crediet van 86 milliocn, kan blijkon. Maar... het hin kende paard komt achteraan eu waar ten Blotte het grootste deel van d6 uitgaven zal moeten worden gevonden uit allerlei be lastingen, directe en indirecte, daar spreekt het van zalf, dat de belastiDgschroef voort durend een slag vaster wordt aangedraaid. Ook in de atgeloopen week heeft de Tweede Kamer, op voorstel van de regeering, weer in dien geest beslist, door de aanneming van de wetsontwerpen tot berzi6niDg van het posttarief en de wijziging der Zegelwet. We zullen voortaan op iederen gewonen briet van 20 gram een halve stuiver port meer moeten plakken en voor minder dan 5 cent zal de Post straks geen briefkaart meer willen bezorgen. Wat de herziening der Zegelwet betreft stippen we aan, dat het gewone kwitantie-zegel van 5 ceDt straks afgedaan heeft en de plakzegel van 10 cent daarvoor in de plaats zal treden. Zal de plaktegelbepaling straks nog niet een beetje meer worden ontdoken dan thans al geschiedt? Er werden nog eenige pogin gen ondernomen om de vooigestelde ver hoogingen tegen te houden, maar de meer derheid der Kamer ging met den minister mee, zoodat deze de geraamde meerdere ontvangst van 71/» miliioeu, op papier al thans, binnen kreeg. Daarmee kan hij in elk geval eeD gedeelte dekken van het tekort dat de dienst der posterijen oplevert en dat, na de invoering der nieuwö salarisverhoo- gingen, minstens 14 a 15 millioen 'sjaars zal zijn. Maar belastingen blijven het, in directe belastingen, evengoed als de ver hooging van de tarieven voor telegraaf en telefoon, al staat er tegenover, dat men voor zijn port tegenprestaties ontvangt. Na deze zegelverboogingen is de Kamer begonnen met het ontwerp tot wijziging der Onderwijswet, hetwelk hoofdzakelijk ten doel heeft de financicele gelijkstelling te brengen van het openbaar en bijzonder onderwijs. Er is heel wat aan voorafgegaan. Zelfs ook een protestmeeting van de ouder wijzers zelf, waarin booze woorden werden gesproken aan het adres van minister de Visser. Ook in de Kamer heeft het niet aan critiek ontbroken ea minister de Visser, die zijn verdediging begonnen is, om dieinde komende Dinslagzitting voort te zetten, heeft heel wat aanvallen af te slaan. Ver schillende amendementen zijn ingediend, maar beslissingen zijn nog niet gevallen. Wellicht komeD we er in ons volgend over zicht wel nader op terug. o o—o Tusschen de algeraeene beschouwingen over de te wijzigen Onderwijswet heeft minister president Ruijs de Beerenbrouck, Vrijdagmorgen in de Tweede Kamer een mededeeling gedaan omtrent de Belgische kwestie, waardoor deze weer eeDS onze volle aandacht is komen vragen. De premier deelde mede, dat vau den Oppersten Raad der geallieerden bericht was ingekomen, dat deze besloten had zoo spoedig mogelijk een conferentie bijeen te roepen, bestaande uit vijf ministers van buitenlandsche zaken der geallieerde en geassocieerde mogend heden en de vertegen woordigers vau Neder land en België, teneinde de kwestie van de herziening van de verdtagen van 1839 te onderzoeken. De minister deelde mede, dat de regeering zich bereid beeft ver klaard oan deze conferentie, waar zij op voet van gelijkheid verschijnt, deel te nemen en in verband daarmee, heeft onze minister van buitenlandsche zaken, de heer Van Karnebeek, zich Vrijdag naar Parijs hegeven. Er kan ons geen wijziging der voorwaarden van 1839 worden opgelegd, verzekerde minister Ruijs, maar de regeering is tot bespreking en overweging bereid, voor zoo ver zulks met onze rechten en belangen vereenigbaar is. De Belgische wenschcn zullen nan een ernstig en onbevangen onderzoek worden onderworpen, We zullen nu weldra vernemen, wat Belgie eigenlijk met ons voor heeft en in hoever het verding van 1839 door onze regeering voor wijziging vatbaar wordt ge acht. De kwestie Nederland-Belgie, die zoo lang de gemoederen in ons land verontrust dikwijls een bittere stemmiog teweeg heeft gebracht en aanleiding werd tot geestdrif tige nationale demonstraties in Limburg en Zseuwsch Vlaanderen, is thans een be slissend stadium ingetreden. Zij zal iD de eerste dagen zeer zeker in ruime mate onze aandacht vragen. —o-o-o— Onze huismoeders pruttelen. Ze hebben het, dank zij de onvolprezen distributie, in de laatste tijden veel gedaan, maar zij zijn thans bijzonder hevig ontstemd. Dat komt vooral, omdat ze zich meer dan eens blij gedacht hebben over het langzaam aan weer wat normaler worden der tijden. Ea zie, daar komt du eensklaps de betangiijke verhooging van den broodprijs, als eeu ge volg vau de weigering van den minister, om het tekort op de broodgraandistributie nog langer voor rekening van het rijk te nemen. Allo pogingen om minister van Ey33el8tc-yu vau de dwaliDgeD zijns wergs te overtuigen, hebben gefaald en nu mop peren onze huismoeders, want het brood is thans aanmerkelijk duurder geworden. In Amsterdam, waar de arbeidersorganisaties al een protestmeeting hebben gehouden tegen hot dure brood of liever tegen den Minister heeft men uitgerekend, dat het p9r middelmatig gezin meer dan een gulde/i per week wordt. Het broodetend Nederland, en dat zijD we allemaal, moet thans een oorlogs- In- plaats van eeu vredesprijs voor het brc o 1 betalen. Maar de broodetende profeten voer spellen ons, dat minister van Etjeselsteljn er niet zoo gemakkelijk zal afkomen. Het zal hem in de Kamer straks wel „op z'n brood worden gelegd" cd al laat bjj zich ook niet „de kaas van het brood eten", by zal toch zjjn oor niet kunnen sluiten voor de protesten, want de broodprijs is thans abnormaal hoog en verlaging is „broodnoodig". Wie er ook klagen Dat zyn de ge meentebesturen. Ze kunnen geen geld krijgen dan tegen heel hcoge rente. De schuld daarvan wordt geweten aan de- Ned. Bank. Men ziet thans reeds gemeente- leeningen uitschrijven tegen 6% en volgens de bewering van sommigen, is dat nog het einde niet. Dat is natuurlijk een hetle streep door de rekening van de gemeente besturen, die ook al tengevolge van de vele crisisuitgaven, meest alle moeten leenen. Eenige leeningén zijn reeds mis luk o.a. Zaandam, Velzen, Winschoten, e.a, en het Kamerlid Duys beeft reeds vragen tot de regeering gericht of zij niet de medewerking in dezen verleeuen kan, dat aan dien wantoestand een einde kome. De he6r Duijs heeft het denkbeeld geopperd, dat het Rijk voor de gemeenten zal loenen. Een gevolg van het opdraven van den rentevoet voor de gemeenton, die nu een maal geld moeten hebben, zal zeer zeker zijn, dat ook particulieren straks hoogere renten zullen hebben te betalen, wat in zonderheid voor de „klein6 luyden", die veel moeten V6rrenten, een leelijke streep door de rekening" beteekont. —o—o—o— Er hebben zich, sedert we ons vorig overzicht schreven, te Versailles niet veel gebeurtenissen van belang voorgedaan. De Duitscbe delegatie werkte met groote ijver voort om de verschillende voorwaarden van het vredesverdrag met tegennota's te beantwoorden en op tal van punten heeft graaf Brocbdoiff Rantzau de geallieerde vredesheeren reeds te woord gestaan. Over verschillende belangrijke onderwerpen heeft hij reeds de Duitsche opvattingen kenbaar gemaakt. Zoo b.v. ook de kwestie van bet Saargebied, waarin Duitschland bet lang niet met de geallieerden eens is. Duitschland is bereid Frankrijk schadeloos te stellen voor de vernielieg van de Fransche kolenmijnen, maar daarvoor is een bezettiDg van het Saargebied volstrekt niet noodig. Er kunnen aan Frankrijk voldoende kolen worden geleverd door Duitschland zelf. Ook de „grensrectificaties* die België ge vraagd beeft vinden i>ij de Duitscbers geen instemming. Beupo en Malmedy zijn Duitscbe gebieden en als Duitschland België op de meest volledige wjj'e alle schadö vergoedt dan is er naar de meening van graaf Rantzau geen reden meer om ook nog Duitsch gebied in te pa'men. Duitschland zal het bij de nota's vaa graaf Rantzau alleen niet laten. N ar luid der berichten is de regeeriDg druk bezig om een compleet Duitsch tegenvoorstel ge reed te maken en ze is daarmee reeds zoover gevorderd, dat het binnen enkele dagen gereed zal zijn. De Duitschers wei ken blijkbaar volgeDS een goed in elkaar gezet systeem. De nota's van graaf Rantzau moeten blijkbaar den weg effenen voor de. Duitscbe tegenvoorstellen. De aandacht blijft gevestigd op Versailles waar weer nieuwe gebeurtenissen woiden voorbereid. O-O—O Over het andere Dieuws moeten we kort zIJd. We vermelden dat de OosteDrijksche delegaties op weg zijn naar Frankrijk en dat de Raad van Vier de voorwaarden vrijwel gereed beeft, Na Oostenrijk krijgt Boelgarjje een beurt eu vervolgens zal over Turkije de vierschaar worden gespannen. Griekenland beelt alvast verlof van de geallieerden gekregen om Smyrna te bezet ten en het heeft daarvan onmiddellijk ge bruik gemaakt. Hue men daarover in KonatantiüO{f§l denkt, is nog niet bekend en evenmin of men in Rome, waar men voortdurend vol argwaan de bewegingen van Griekenland volgt, met het afstaan van Smyrna content is, valt op ditoogen blik nog evenmin te zeggen. Omtrent bet lot van Konstantinopel schijnt de Raad Van Vier bet ook eens te zijn geworden. De Turksche hoofdstad zal onder bestuur van den Vulkeienbond komen, terwjjl het mandaat ervan zal worden gegeven aan Amerika, Engeland eD Frankrijk. We zullen er binnenkort wel meer van hooren. Verder komt uit Weenen het bericht, dat in Hongarije een. trgenregeering uit geroep n is oi dor leiding van een nebf van Karolyi, Het doel zal zijn om aan het bolsjewistische wanbeheer een einde te maken. Ouk hierover zal spoedig wel wat naders worden gemeld. Per aanplakbiljet maakten wij reeds den uitslag van de verkiezing bekend, n.l. dat ge kozen werden de heeren J. DE VRIES, H. W. KEESOM, M. W. DE GRAAF, M. KUIP, W. A1ETS Tz., J. S. DIJT, Joh. KONING Sz. D. BAKKER Pz„ A FPF K.' VLAMING, Abr. BOON, Jb. KIKKERT Nz„ F. DEKKER. Hieronder volgen thans de cijfers, hoe de stemmen in de verschillende districten, op de lijsten en candidaten waren verdeeld B E H O S W Totaal Chr. Dem. Vries, de J. Alderlieste, J.A.G, Eelman, W. (Jz.) Dros, C. (Pz.) v. d. Ban, S. Dros, Joh. (Pz.) Totaal lijst I R. Kath. Keesom, H. W. Graaf, de M. W. Kuip, M. (Cz.) Hin, H. (Pz.) Boogaard, Jb. Kooij, J. Totaal lijst II Vrijz. Dem. Mets, W. (Tz.) Dros, D. C. Dijt, J. S. Pisart, J. G. P. Koning. J. (Sz.) Dros, B. Bakker, D. (Pz.) Visser, J. C. Beumkes, J. ~.C. 19 50 3 16 17 3 1 1 - 1 163 10 5 2 2 6 39 20 1 57 21 20 12 1 -292 42 31 67 13 9 7 41 21 3 3 44 6 8 41 1 8 Koorn, P Epe, A. Kuiper, M. A. Keijser, J. (Augz.) Boogaart, P. K. - 5 Keijser R. P. (Cz.) 17 1 1 Eelman, S. C. (Sz.) 5 - - Buijs, Jan (Jbz.) 1 2 - Mantje, D. (Kz.) 2 1 Totaal lijst III Anti-Rev. Vlaming, K. 7 21 3 Eelman, J. A. - 1 Kooger, J. (Cz.) 2 - - Timmer, C. (Jz.) 1 2 1 Bakker L. - 1 Totaal lijst IV S. D. A. P. Boon, Abr. Hemelrijk, J. Menkes, J. Totaal lijst V Christ. Hist. Kikkert, Jb. (Nz.) 47 9 Van Ham, H. 2 8 Boon, J. (Sz.) 4 1 Totaal lijst VI Groep kiezers. Dekker, F. 26 3 11 9 1 1 24 1 —41 1 2 -23 11 1 2 57 2 1 11 4 10 3 6 4 5 2 2 2 4 2 64 5 5 8 - - 2 - - 4 1 - 3 - 1 36 25 3 - 4 1 5 6 10 5 2 - - 3 78 7 12 33 35 7 7 124 46 80 29 74 37 54 24 47 3 50 6 12 7 22 8 3 11 637 105 9 4 9 5 132 158 10 19 187 80 15 12 107 111 Totaal lijst VII lil Totaal waren uitgebracht 1730 geldige stem men. De kiesdeeler was 133'/i3. Dat de stembus verrassingen brengt is ook ditmaal bewaarheid, want dat de heer D. C. Dros, als no. 2 van de lijst der vrijzinnigen, niet zou worden herkozen, dat heeft niemand kunnen denken. Glashelder heeft deze verkiezing ook aange toond, dat het persoonlijk element ook bij even redige vertegenwoordiging een beduidende rol speelt en vooral, dat het gewicht van de enkele stem zoo ontzettend is toegenomen. Onder het vorig kiesstelsel was het niet denkbaar iemand gekozen te zien, bij eerste stemming, die minder dan de helft plus één geldige

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1