N° 3313 Woensdag 23 Juli 1919. 82ste Jaargang. en Advertentieblad. Dienstregeling 9 Juli 1919. Van weak tot week f Dit Mad verschijnt Woensdag;- eaZaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dem Bdbg 40 Cta. Franco per post door ge- he8l Nedeblamd 58 Cta, Naar Akebika en andere landen set verhooging dei porto'a. idrertentlën <laa?s voor de nltijave vóór t nar num. Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABOF-fBMENTEN en APVERTENTIEN worden aangenomen bij de Uiig. Fibka LANUSVEL9 <fc DE ROOIJ, Parkstraat, Buro op Ttxar, HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 24 Juli v.m. 6,37 Vrijdag 25 „7,48 Zaterdag 26 8,48 Zondag 27 9,37 Maandag 28 10,20 Dinsdag 29 „11,01 Woensdag 30 11.40 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Spoor- en Bootdienst. Beperkte dienstregeling. Vertrekuren van de Boot. Op werkdagen van Texel: 6,— v.m. 2,45 n.m. van Nieuwedlep9,15 6.35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,— v.m. 5,15 n.m. van Nieuwediep: 8,30 6,35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 7,29 sneltrein 10,24§ 12,20f 4,11§ 6,54 9,14 9,14 1,07 3,28 6,25 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 9,17 12,28§ 3,05 6,09§ 8,30§ 10,45t Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. 8,35 11,39 3,07 6,02 9,18 10,29 12,36 13—19 Juli. De vacantietijd is weer begonnen en daar mee voor de bladen de komkommertijd. Toch iis nog niemand op zoek getogen naar de vermaarde zeeelaDg, want er blijven nog voldoende onderwerpen over, waaraan men aandacht zal kunnen wijden.' We hebben in de laatste zomers uit dien hoofde ook niets van de zeeslang gehoord, want de oorlog bleef voortdurend de aandacht bezig houd ''n. We hebben thans viedo, maar de oude i,n$tige'komkommervolle vacantietijd is er nog Biet. De wereld is daarvoor nog te zeer in rep en roer. Bet zal ook Dog wel een hee'l0 tijd dureD,- aleer de fel be wogen wateren van de wereldzee zich ge legd hebben en we weer de rustige toe standen van weleer terug zullen hebben. Er valt weliswaar in ons land niet te klagen. Tot nog toe zijn de ernstige schokken, die menigeen, na de ontspanning op een zoo veel bewogen-tijd, zal hebben ver wacht, uitgebleven. De regeering heeft, Ilettende op de teekenen der tijden getoond dat het haar ernst is met de gegeven be loften van sociale hervormingen en ze streeft er met ernst naar om de terugkeer van de oude, maar dan beter geregel ie toestanden te bevorderen. Maar er blijven ernstige vragen en nie mand kan zeggeD, dat we geheel en al voor ernstige schokken zullen bljjven be waard. Daar is b.v. het vraagstuk van de duurte. We weten er alles van mee te praten en we komen dagelijks in aanrakiDg met den geest van ontevredenheid, die tr voortdurend door wordt gewekt. Temeer, waar ook zeer zeker de duurte in menig geval een kunstmatig karakter draagt. .Daarbij dreigt, door het herstel vaD den -vrijen handel, menig artikel nog in prijs te zuilen stijgen, tenzij de regeering krachtig ingrijpt en door uitvoerverboden -aao de winstmakerij paal en perk gaat stellen, zooals reeds ten opzichte van boter en kaas b.v. geschiedde. De duurte is echter geen specifiek Ne- dorlandsch verschijnsel. In alle landen is het geld in waarde zeer verminderd en hoort men de klacht, dat het leven zoo duur is tegenwoordig. In Duitschland tracht de regeering het vraagstuk op te lossen, met het middel dat in de crisis- dagen door ooze regeering toegepast werd, n.l. door bijslagen op den prijs der levens middelen. In Engeland en Frankrijk hou den de regeeringen zich zeer ernstig met het duurtevraagstuk bezig en zocht men naar allerlei middelen om daarvoor een oplossing te vinden. En ook in Amerika kent men niet meer het goedkoope leven van voorheen. —o—o—o— De altijd nog in meerdere of mindere mate voortdurende biönenlandsche moei lijkheden in Duitschland staan met het duurtevraagstuk en wat daaraan vastzit in nauw verband. Het gebrek aan levens middelen heeft er ook een belangrijke rol gespeeld, in de jammerlijke onlusten, die Duitschland zoozeer hebben geteisterd, maar de duurte moet ook Diet over het hoofd worden gezien. Men heeft „in de landbouwstreken van Pruisen in de afge- loopen week een zeer dreigende en uitge breide staking plaats gehad onder de land arbeiders en een van de voornaamste oor zaken daarvan was de duurte. In tal van streken wordt aan de landarbeiders het loon in nature uitbetaald, maar sedert „de invoering der rantsoeneering ontvangen ze niet meer dan hun rantsoen, terwijl ze verder in kliDkende munt worden uitbe taald. Daar de prijs van alle andere ar tikelen vee) meer gestegen is dan die van de landbouwvoortbreDgselen, waarvoor de regeeriüg maximumprijzen vaststelde, ont vangen de arbeiders niet genoeg om in hun onderhoud te voorzien. Dat was een van de reden waarom de arbeid werd neergelegd, die een groot'deel van de oogst en daardoor Duitschlands voedselvoorzie ning bedreigde. De plaatselijke overheid trad dadelijk met groote kracht tegen de staking op en kondigde den staat van be leg af, wat echter tengevolge had, dat er allerlei sympathiestakingen ontstonden. De regeericg heeft echter bevolen de dwangmaatregelen op te heffen en heeft door het zenden van een commissie van onderzoek en bemiddeling en andere ver standige maatregelen, bereikt, dat de ar beid zal worden hervat. Tenzij de heer Spartacus weer een spaak in het wiel steekt. Want die zat er blijk baar ook weer achter ,de beweging. De „Vorwarts" publiceerde openlijk de be schuldiging, dat de onruststokers door de landarbeidersstaking Duitschlands levens middelenvoorziening in de war hebben willen brengen om daardoor den grondslag voor nieuwe woelingen te leggen. Voor de Duitsche regeering is het ge lukkig, dat ze er weer in geslaagd is het gevaar te bezweren. En ook, dat de groote massa van het Duitsche volk zoo langza merhand begint in te zien, dat vooral rust en arbeid noodig zijn om de ellende van den oorlog te boven te komen. o—o—o— Frankrijk heeft zijn nationalen feestdag gewijd' aan de herdenking van de inne ming der bastille, de bevrijding van bet Fransche Volk op 14 Juli 1789, Maandag op schitterender wijze gevierd dan ooit te voren. De dag werd gemaakt tot den grooten trumfdag der overwinning en Pa rijs was vol van jubel, over de bevrijding uit de scherpe klauwen van den Pruisischen adelaar, die zoo diep geslagen werden in het Franschen land. Aan het hoofd van het zegevierende Fransche leger trokken de bevelhebbers Foch en Jofire door ,de straten van de hoofdstad. En met hen een schitterende stoet van generaals en andere hooge officieren, gevolgd door deta chementen met de vaandels van alle ge allieerde legers, die tegen de Duitschers hebben gevochten. Het vormde een schit terend militair schouwspel en het is een indrukwekkend oogenblik geweest, toen de opperbevelhebber Fooh, met zijn schit terende stoet, door de sedert 1870 versperde Are de Triomphe reed. Bij duizenden en nog eens duizenden waren de FraDschen uit de provincies naar de hoofdstad getogen en Zondag en Maandag was het verkeer in de hoofdstraf- ten vrijwel gestremd door de volksmassa's. ReedsZondag legden duizenden toe schouwers beslag op de plaatsen langs den weg, die de stoet zou volgen en ze legden zich er den nacht neer te slapen, om het veroverde plekje toch maar niet weer te verliezen. Sedert de wereldten toonstelling in 19C0 zag Parijs niet zooveel vreemdelingen binnon haar muren als op dezen gloriedag. Bij de triumfboog was een reusachtig mausoleum opgericht, gewijd aan de nage dachtenis van de vele dooden, die in den strijd voor Frankrijke bevrijding gevallen zi)D. De president, de regeering, autori teiten en corporaties brachten er hun kran sen en strooiden er de bloemen roDd dit gedeDkteeken, ter eere van de gevallenen. Dat alles gebeurde Zondag, aan den voor avond van de triumftoebt der levenden, die zoo levendig herinnerde aan de glorie dagen van het Romeinscbe rijk, toen de overwinnende veldheeren met hun legi oenen hun glorieuse intocht in" Rome hielden. Een kleine moeilijkheid schijnt er nog geweest te zijn ten opzichte van maar schalk JoÏÏre, den overwinnaar van de Marne en daardoor den redder van Parijs. Joffre is geen vriend van Clemenceau en waarschijnlijk ook niet van Foch. Aan vankelijk schijnt het plan bestaan te heb ben, Joffre op de offlcieele tribune weg te stoppen, maar ,de veldmaarschalk was daarvan niet gediend. Hij zei, dat hij dan liever zijn koffers liet pakken om naar de provincie te gaan. Ten slotte heeft men hem echter de plaats in de zegestoet ge geven, die hem toekwamaan het hoofd der Fransche troepen, naast maarschalk Foch. —o—o-o— Na Parijs vierde Londen zijn feest der overwinning. Men heeft er voor de Fran: schen niet willen onderdoen en een programma ontwerrpen. even schitterend als dat van Parijs. Veldmaarschalk Foch en de Amerikaaosche bevelhebber Pershing zijn naar Londen overgestoken, om aan de feesten deel te nemen. Op buitengewoon geestdriftige wijze werden ze door het publiek ontvangen. De hulde en toejuichin gen van millioenen EDgelschen viel de beide veldheeren ten, deel. Evenals met het overwinningsfeest te Parijs het gev3l was, zijn ook uit de provincie duizenden van de bevolking naar de hoofdstad ge trokken, om aan de feesten deel te nemen Reeds dagenlang, was men te Londen in de weer. om de straten, door weike de militaire stoet zou trekken, in feestgewaad te Steken. Kostbare versieringen werden aangebracht, die schatten golds kosten en tal van handen werk verschaften. Het gebouw van het departement van oorlog werd versierd met vlaggentrophee's als nimmer te voren. Evenals te Parijs werd ook te Londen een gedenkteeken voor de gesneuvelden opgericht. Een bijzonder mooi nummer van het feestprogramma was het ontsteken van vreugdevuren, aan den vooravond van het overwinningsfeest. In geheel Engeland werden op de hoogten vreugdevuren ont stoken. De regeering had daarvoor uit de legervoorraad flikkerlichten van bijzonder groote lichtsterkte beschikbaar gesteld. o—o—o De Raad van Vijf is thans weer druk aan den arbeid. Hij beeft de zaken met Oostenrijk thans in zoover klaar, dat de laatste nog ontbrekende bepalingen van het vredesverdrag overhandigd zijn. Ze zullen wel eerstdaags worden gepubliceérd. Verder hebben de Vijf ook 'n conferentie ge had met den Qriekschen vertegenwoordiger Venizelos en den Italiaanscben minister Tittoni. Het onderwerp was de Aziatisohe kwestie, waarover men het nog lang niet eens is. Het zal nog heel wat tijd kosten aleer men daarmee klaar is. Italië zoowel a's Griekenland maken aanspraak op bet- zelfde stuk van den Turkschen buit aan de Aziatische kust. Daarbij schijnt er ook tusschen Engeland en Frankrijk nog niet volkomen overeenstemming bereikt te zijn omtrent het lot van Palestina. Engeland doet precies alsof het heilige land een Eogelsch bezit is, benoemde er reeds een gouverneur, kortom, acht zich heer en meester ia Jerusalem en de omliggende landen. Frankrijk ziet dat blijkbaar met leede oogon en meent, dat het evengoed recht heeft op een stuk van het heilige land als broeder John Buil. Dan is er de kwestie met Bulgarije; dat een zeer dreigende houding blijft aannemen tegen RoemeDie, hetgeen den Raad van Vijf reeds aanleiding beeft gegeven, met gewapend optreden tegen Bulgarije te dreigen. Mogelijk staat de houding van Bulgarije wel iu verband met den toestand in Rusland en Hongarije, waar de bolsjewiki zich maar blijven handhaven, ondanks alle tegenrevoluties. In Rusland moet, naar luid van berichten uit Berlijn, hitFinsche leger zelfs een harde klap gekregen hebben, terwijl het leger van Kolljak ernstig door de bolsjewiki bedreigd wordt, tengevolge waarvan reeds eenige regimenten deser teerden. Men ziet, de Raad van Vijf beeft vol doende onderwerpen om zich mee bezig te houden, En lang geen prettige ook. —o—o—o— President Wilson, die nu geen deel meer uitmaakt van den grooten Vredesraad, kan ook nog niet op zijn lauweren gaan rusten Hij is te Washington teruggekeerden heeft een campagne geopend om het land en den Senaat voor de ratificatie van het vredesverdrag en de goedkeuring van het Volkerenbondontwerp te winnen. Hij is begonnen met het houden van een groote redevoering in den Senaat, waarin hjj vooral een verdediging van den Volkeren bond leverde. Verder zal hij een reis door de Staten ondernemen, om het Amerrkaan- sche volk te doordringen- van d6 nood zakelijkheid voor Ameriki, om tot den Volkerenbond toe te treden. Men meent dat de president het pleit wel zal winnen, maar niet zonder moeite.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1