Binnenland. Gemengd Nieuws. TEXEL, 23 Juli 1919. Texelsch Fanfarecorps. Waar is de tijd gebleven Kon iemand zich nu indenken, dat het bijkans 6 jaar geleden was, dat het Fanfarecorps zijn laatste uitvoering op de (Groeneplaats gaf? 'tls baast oogelooflijk, toch is het waar. In 1914 werden de uitvoeringen aan den Koogerweg gegeven, dus na 1913 is het niet voorgekomen, dat het Fanfarecorps op de Groeneplaats optrad. Het stond er Zondag in de morgen uren niet best voor, de lucht was zwaar bewolkt en af en toe ontlastte zich een regenbui. Maar, een droeve morgen geeft een blijden dag, na tien uur klaarde de lucht en toen 's namiddags half vier de eerste tonen over bet marktplein weer klonken, was het weer geen beletsel en waren de toehoorders spoedig iu grooten getale present. De uitvoering is uitnemend geslaagd; het publiek was tevreden en dat is hoofdzaak. Naar wij vernemen is een herhaling spoedig te verwachten, men noemt 3 Augustus. Stormschade. Het weer ging Zondagavond weer achteruit, het ging regenen en ten sloltë wakkerde de wind aan Ruw, verbazend ruw werd het en in de ochtenduren van Maandag kwam het tot windstooten, die aan storm deden denken. Stormweer, bij vollen bladerentooi, was meer dan de oude iep op het marktplein verdragen kon en bij legde er het hoofd bij neer. Tenaanschouwe van vroege markt- bezoekers en naar school gaande kinde ren, die door hevig gekraak daarop op merkzaam gemaakt werden, kwam de kroon van gemelden iep heel onzacht naar beciden, naast den stam, met de zware takken op het dak van den slager Visser-en van z'n buurman Gertenbach steun zoekend. Er is geen ei onder gebroken, want die waren reeds uitgebroed, doch de beide jonge houtduiven, die daaraan hun be staan te danken hadden en nog in het ouderlijk nest vertoefden, kwamen jam merlijk om. De lijstgoot van den heer G. en de dakversiering van den heer V. werden door de onzachte aanraking merkelijk beschadigd, doch overigens liep het on geval goed af. Onder leiding van den gemeente opzichter werd spoedig het opruimings- werk aangevangen, dat met bizondere zorg werd uitgevoerd. Auto-ongeval. Zaterdagnacht halfvier botste een auto, bestuurd door den eigenaar, den heer Bieze, tegen het hek van de brug bij de Prins Hendrikkade tegenover het „Victoria Hotel", te Amsterdam. De heer Bieze en zijn echtgenoote werden te water geworpen. De keer kwam met den schrik vrij, terwijl de dam3 bewusteloos het hotel werd binnen gedragen, waar bleek, dït zij eenige kneuzingen aan borst en dijbeen had bekomen. Waardeering. E)n commissie uit de burgerij van Leiden heeft ter huldiging van den bur gemeester voor de wijze, waarop deze zijn ambt vervu'de gedurende de'oorlogs- jaren, voor de gemeente, aangeboden het plau voor een steenen bink (de Gijselaar- Bank) ontworpen door den heer Brouwer te Leiderdorp en te plaatsen op het Korte Rapenburg. De lokaa'-dienst Den Haag-Rijswijk op de stoomtramlijn der Haagscbe tram, welke wegeDS den kolennood was opge heven, is heden hervat. Aan de VereenigiDg tot Bevorde ring der Bijenteelt is vrijdom van accijns toegestaan voor 750,QUO K G. suiker. Per bijenvolk wordt hoogstens 77» KG verstrekt. Ze kwam in den boekwinkel naast haar woning papier en enveloppen koopen. Zoo, juffrouw Jansen, zei de win kelier, en wanneer trouwt u? Trouwen? zei hst meisje blozend, hoe komt u daaraan Nou, nou, als een meisje 100 vol letjes postpapier komt koopen en msar 25 enveloppen, dan weet ik al genoeg. Rare grappen. Te Hasselt wilde N., die bezig was op vogels te schieten, probeeren om zekeren P.A. Overmans het hoofddeksel van het hoofd te schieten. Ongelukkig trof bij hem in het achterhoofd, zoodat de ongelukkige zwaar verwond naar het ziekenhuis te Zwolle moest worden vervoerd. Voor f 1 000 000 aardbeien. 12 Juli is het millioen dit jaar besteed aan aardbeien op de veilingen der R -K. 'Tuindorsvereeniging Kennemerland" te Bevei wijk volgemaakt. De opbrengst der aardbeien is bijzonder meegevallen. Vreesde men eerst, dat deze laag zou wezen, omdat Duitscbland nirt kon koopen, al spoedig bleek het t g'ndsel. Dank zij den aankoop voor de Eogelsche jamfabricatie waren de prijzen bijzonder boog, en maakte menig tuinder goede zakeD. H b 1. Een moedige redding. Zaterdagmorgen was er een oogenblik van groote sensatie ond&r de aanwezigen op de Groentemarkt te Amsterdam. Van de moterboot „De Morgenster li" had m.m onder het varen een ongeveer 13-jarigen jongen in 't water zien vallen maar ook gezien, dat een jonge man van omstreeks 22 jaren hem was nage sprongen. Deze dook onder de boot, kwam eenige ooganblikken later met den drenkeling bovon en hief diens hoofd boven het water, zeggende „daar heb-je Klaas", waarna bil- zich op de boot werkte, alsof er niets gebeurd w:as. Hij had intusscheo niemand minder gered dan zijn broer Klaas. De redder, Jan Paarlberg, uit Warmenhuizen, werd van alle kanten harteljjk gelukgewenscht. liet dure hooi. Zoo gek als dezen keer is het nog nooit geweest met het booieen perceel waarvoor vroeger aan pacht als hooiland f 100 werd gemaakt, ging dit jaar voor f 1000, terwijl het 't vorige jaar f600 opbracht. Dit is ééa voorbeeld uit honderden, dat overtuigend bewijst hoe gek de hooi landpachters elkaar maken ter gelegen heid van verpachtingen en ook hoe dik ze in hun contanten zitten a's gevolg van de zeer höoge prijzen, die ze de laatste jaren voor hun vee maakten. Maar d) wat nuchter denkenden on der de veehouders beginnen nu toch langzamerhand al in te zien, dat het dwaas is om zulke hooge prijzen voor een enkele snede gras te betalen, dat het hooi per 1000 K.G. vaak op f 120 f 140 komt terwijl het voor den oorlog nooit een hoogere wiarde had dan f30—f35. Dit bij sommigen ont staande inzicht heeft tot gevolg, dat de hooiprijzen hier en daar een neigiog tot dalen beginnen te vertoonen, mede ook al door de omstandigheid, dat da rt geus van de laatste weken de voor uitzichten voor den oogst van hakvruch ten (knolrapen en voederbieten) veel gunstiger hebben gemaakt. De boereu, die een gemengd bedrijf beheeren, heb ben de ervaring opgedaan, dat ze met nseel of koeken en hakvruchten, plus wat gehakt stroo hun vee in uitstekenden staat kunnen houden en daarom doen thans nu vooral de bietenvelden er zoo goed voor komen te staan, velen onder hen al niet Jauger mee aan het opdrijven van de hooiprijzen. H b 1. Als het nu maar niet te laat is. Red. 10.000 gulden voor feesten. In de gisteren gehouden vergadering van dan Arnhemschen gemeenteraad word op voorstel van Burg. en Weth. een subsidie verleend van f 10,000 aan het Comité voor het Vaderl. Historisch Volksfeest. Eeuige leden bestreden het voorstel, omdat zij een dergelijke uitgave niet gemotiveerd voaden en meenden, dat het thans geen tijd voor feestvieren is. Een tafel vol goud. Een paar politie agenten, die op een nachtelijke ronde waren door de Muider- poortbuurt te Amsterdam, zagen in de 2e Van Swindenstraat in een beneden huis nog licht brauden. Dit kwam hun verdacht voor. Zij keken door een kier van het gordijn en toen zagen zij in het schijnsel van de lamp een menigte gouden voorworpen horloges, armbanden, ringen en kel- tingen glinsteren. Twee mannen waren bezig dezan goudvorrraai te sorteeren. Zij deden een inval en arresteerden twee maunen, broers, vao wie de een als opkooper bij de politie bekend stond. De gouden voorwerpen, voor een waarde van eenige duizenden gulden, werden in beslag genomen en naar het bureau Muiderpoort overgebracht. Daar bleek dat zij afkomstig waren uit goudsmidswinkels, daar de prijzen en nummers er nog aan zaten. Vermoe delijk is het goud onlangs in Den Haag gestolen. De gearresteerden weigerden mede te deelen, van welke inbraken het was. Zij dichten het bekende ver haaltje op, dat zij het van een „onbekende gekocht hadden. N vd D. Bezoldiging gemeenteveldwachters. Gedeput. Staten van Limburg hebben bij de gemeentebesturen aangedrongen de bezoldiging der gemeente-veldwach ters aanzienlijk te verhoogen, onder mededeeling, dat bij de behandeling der gemeentebegrooting 1920 aan het hier voor beschikbaar gestelde crediet de noodige aandacht zal worden geschonken. Te Bussum zijn 11 politie agenten noodig wegens invoering van 't 3-ploegen stelseler zijn al meer dan 300 sollici tanten. De luchtpost in Amerika. Het departement van posterijen te Washington heeft medegedeeld, dat brieven en andere stukken, welke tot de eerste klasse der mail behooren voor transport per vliegtuig voortaan vijf cents (Amerikaansche) per ons zullen kosten of berekend zullen worden op de zelfde basis, welke geldt voor het post vervoer per trein. De postvliegtuigen vervoeren nu ongeveer 4050 pond mail of 18,00 brieveu per vlucht. Postmeester Patten heeft voorts mede gedeeld, dat er plannen worden uitge werkt voor een proef om de mail voor het buitenland door watervliegtuigen naar transatlantische stoombooten te laten brengen. De proef zal genomen worden 9 Augustus als de „Adriatic" van de White Starlijn uitstoomt. De mail zal naar de boot vervoerd worden acht of negen uur nadat deze de haven verlaten heeft. Als dit plan slaagt, zal het voor alle stoomschepen worden ingevoerd. Oneerlijke postbeambte In den nacht van 16 op 17 Mei ver dween ten postkantore te Eindhoven, op onverklaarbare wijze een verzegelde postzak met aangeteekende stukkeü, ter waarde van f 13000 aan bankpapier en een cbèque van f 7000. Bij een groot aantal ambtenaren en beambten werd toen huiszoeking gedaan echter zonder gunstig gevolg. De Rijks politie echter vernam, 'dat van een brievenbesteller van het postkantoor te Eindhoven de moeder een bankbiljet van fiOOtt in een winkel te Woensel had trachten te wisselen, terwijl het reeds eer de aandacht trok, dat hij en zijn meisj9 uitgaven deden boven hun midde len. Hij had in den nacht van de ont vreeruding dienst op het postkantoor. Hij- werd gearresteerd en bekende den postzak te hebben opengesneden en zich het geld, totaal f 13000, te hebben toe geëigend. Den ledigen zak en de chéque had hij weggeworpen. Hij weigert echter te zeggen, waar het geld, of het eventueel ovei schot is. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Hbl. Een grappenmaker. Men schrijft ons uit Ferwederadeel In deze gemeente bevindt zich iemand die er ongepaste grappen op nahoudt. Hij beijvert zich n 1. om aan verschil lende bladen, die -in deze gemeente veel gelezen wórden, advertenties op te stu ren, onderteekeod door andere inwoners. En dat van allerlei aard. Dan krijgt iemand zijn eigen overlijdensbericht onder de oogen, of krijgt 'koopers aan huis van artikelen, die hij niet bezit en die hij natuurlijk ook niet adver teerde, of vinden menschen, die niet aan trouwen met elkaar d.enken, een ondertrouwadvertentie in een dezer bladen opgenomen. De politie tracht de dader op te spor9n maar tot nog toe zonder gevolg. Voor de betrokken bladen is het ook een schadepost, daar de advertenties natuur- ïyk niet betaald worden. Burgerwacht Vau den Cj.nmissaris der Koningin in Zuid-Holland is, namens den Minister va i Binnenland Ghe Zakeu aan de bur- I gëmeesters verzouden een exemplaar van het Botkweikje: „Aanwijzingen betref fende Burgerwachten." Hieruit blij' dat het doel der Burgerwacht is h wettig gezag binnen de gemeente steunen bij het bewaren Van rust e orde. Zij staat daartoe ter bescbikkin van den burgemeester. Het verleene van steun aan naburige gemeenten ka alleen geschieden door leden, die daarto zich vrijwillig aanmelden. In teget stelling met den Vrijwilligen Landstorm die een militaire organisatie is en oven ai gebruikt kan worden. Waar dit noodi wordt geoordeeld, staat de Burgerwach geheel buiten het leger. Voor bedrijfsleider van het Elec trisch Bedrijf te Krimpen a/d IJsel hebbe; zich 107 sollicitanten aangemeld. De Haagsche Centrale Keukei heeft het langer mogen maken dan vel; andere Centrale KeukeDS in den landi Op 21 Juli echter wordt zjj opgehevei' 3 10 ëi Do u U r ei el GI Vleescli op tafel.' De landbouwer A. d. Ste Dinteloori schonk aan alle arme gezinnen en weliv duwen in de gemeeDte 3 pond vleescl bij gelegenheid van zijn zilveren bruilofljt: Telcort van beteekenis. De balans .van het levensmiddelen- ei graanbureau te Hoensbroek (een klein dorpje in Limburg) wijst een tekort aan van ruim f85,000. Te Herwen is op een uiterwaard langs den Rijn een ree met 2 jongen gezien. Waar kwam die van daan Oude en Nieuwe haring. Terwijl er al vele vaartuigen nieuwe haring hebben aangevoerd, zit hier nog! een belangrijke partij baring van het vorig jaar. Met den afzet hiervan zal weldra een aanvang worden gemaakt. Zoo meldt men ons uit Katwijk a. Zee. RAADSVERGA DERIiV G. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter I kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 26 Juli a. s. des Toormiddags te 10,3D ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raad huize dezer j Gemeente. Texel, den 22 Juli 1919. De Burgemeester van Texel, BUY81NG DAM8TE. Onderwerpen ter behandeling: Zondag 27 Juli 1919. HERVORMDE GEMEENTEL Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese, Kerkcollecte. Waal, v.m. 10 uurds. Pünaoaer Hordijk. Koog, v.m. 10 uur ds. van Hoogstraten» Den Hoorn, v.m. 11 uur ds. Visser. voorbereiding H. Avondmaal. Oudeschild, n.m. 3 uur ds. Pjjnacker Hordijk Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. n Kerkcollecte, Cocksdorp, n.m. 3 uur ds. Kroese. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Yin. 10 uur ds. Croes van Coevorden. Maandoolb cie. naia. 3 uur dez lfje. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Waal, v.m. IC uur ds. Luitergi, vao IJmnidoiE. Den Hoorn, v.m. 11 uur ds. Kuperus, G f< 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven. 3. Aanbieding rekening Algemeen Arm bestuur over 1918. 4. Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis ouer 1918. 5. Benoeming commissién van onderzoek gemeenterekening en rekening leoens- middelenbedrijf ouer 1918. 6. Benoeming commissies reclames be lastingen dienst 1919. 7. Vaststelling kohier uan schoolgelden 3de kwartaal 1919. 8. Ontslag aanvrage fflej. A. Braakerr- burg, onderwijzeres aan de W.U.LO. school. 9. Benoeming onderwijzeres open'oare lagere school te Zuid-Eierland. 10' ,ld?™ led n schattingscommissie Rgksinkomstenbelasting. 11. Tijdelijke kasleening. 12 Voorstel tot aanstelling uan een 2de leerkracht aan de O.L.School te Oost. 13. Verzoek gemeente vroedvrouw te Oosterend om vaste aanstelling voor onbepaalden tijd. 14. Herziening jaarwedden gemeente ambtenaren. 15. Voorstellen van den Heer Boon. 16 Vaststelling suppletoir kohier hoofde- lilken omslag dienst 1919.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2