N* 3315, Woensdag 30 Juli 1919. 328t# Jaargang. 9 Advertentieblad. Dienstregeling 9 Jnli 1919. Van week tot week. Gemeenteraad van Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen ABOl, TEMENTEN eu AB Advertentiën daa?s voor de uitgave vóór 1 aar nam. VERTENTIEN worden aangenomen bg da Uiig. Fiska LANGEYELB& DE ROOIJ, Parkstraat, BunoovTixit HOOGWATER Reede van Texel. Spoor- en Bootdicnst. Beperkte dienstregeling. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor Dsir Burg 40 Cts. Franco per posl door ge heel Nzdbrland 55 Ctï. Naar Akiriü en andere Unden Met rerhooging der porto's. Prijs der Adoerlenliin. Van 1 tot 5 regels 40 Cts. iedere regel meer 8 Ct., met 20 Crisistoeslag. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. (Zomertijd.) Donderdag 31 Juli v.m. 12,18 Vrijdag 1 Aug. 12,37 Zaterdag 2 1,14 Zondag 3 1,53 Maandag 4 2,34 Dinsdag 5 3,23 Woensdag 6 4.30 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Vertrekuren van de Boot. Op werkdagen van Texel: 6,— v.m. 2,45 n.m. van Nieuwediep: 9,15 6.35 Op Zon- en Feestdagen: van Texel: 6,— v.m. 5,15 n.m. van Nieuwediep: 8,30 6,35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,24 7,29 sneltrein 10,24§ 12,20f 4,11§ 6,54 9,14 9,14 1,07 3,28 6,25 9,39 Bovendien loopt op alle werkdagen een trein van Helder naar Alkmaar van Helder 4,26 te Alkmaar 6,15 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,25§ 8,35 9,17 11,39 12,28§ 3,07 3,05 6,02 6,09§ 9,18 8,30§ 10,29 10,45f 12,36 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. 19-26 Jnli. Ook Bslgië vierde het feest der over winning en de president der Fracsche re publiek was naar Brussel overgekomen om aan dit feest bijzoDderen luister b(j 'te set ten. Koning Albert en z()n gast legden verschillende bezoeken af en wisselden bij de offlcieele plechtigheden zeer hartelijke toespraken. Na de groote wapenschouw juichte het volk den president geestdriftig toe. Ook stond er-een bezoek aan de Ka mer op bet programma Daar werd Poin- caié uit naam van het Belgische parlement gehuldigd door den voorzitter, oud-minister Poullet. En in den president heel Frankrijk. Poincaré hield een mooie redevoering om in berinneriDg te brengen de heldendaden der Belgen en zijn scboonen strijd voor het recht. Ook de Belgische pers heeft zich niet onbetuigd gelaten. President Poioca'ó heeft een mooie reis gehad naar Brussel en de annexionistische pers kreeg weer een schoone kans, om de aandacht Van België's grooten broer ia het zuiden op de Belgische aanspraken te vestigen, —o-o—o- In Duitschland blijft de toestand nog altyd even somber en onheilspellend. De eene staking is nog niet geëindigd, of de andere begint alweer. Zoo dreigt er thans weer een algemeene staking van de me taaibewerkers van heel Duitschland, omdat er op de fabrieken van Siemens-Schuckert eenige duizende arbeiders ontslagen wer den. Ook de Duitsche bond van telegraaf- arbeiders dreigt met een algemeene stakiDg omdat te Berlijn 200 werklieden bij de ■telegraaf ontslagen werden, wegens hun ■deelname aan .de internationale 24-uurs- etakiag'4 van dén vorigen Maandag. Daarnaast blijft ook^de politieke toestand onzeker. Het regeeriDgsblok, van het Cen trum en de meerderheidssocialisten, heeft zich tot nog toe weten te handbaveD, maar hoe lang nog? Pas is de moeilijk heid van de Schoolkwestie opgelost of het is al weer tusschen Centrum en sociaal democraten gaan spannen, doordat laatst genoemden de nieuwe belasting op goe deren in de doode band,.ook willen heffen van de kerkelijke goederen en alleen on belast widen laten, dat deel van het kei ke- ijk bezit,, was'tan ct baten ten algemeene nutte worden gebruikt. Het Centrum ver zet zich daar krachtig tegen en wil van het aanslaan der kerken niets weten. Na lange besprekingen moet ten slotte in de regeering een compromis gevonden zijn in den geest van het Centrum, maar zal dat iu de Nationale Vergadering ook het geval woiden Dan is er nog de heftige campagne, die er in de laatste dagen gevoerd wordt legen minister Erzberger, door den oud-minister Helfferich en den oud-gezant te Weenen, graaf Wedel. Erzberger zou in 1917, toen Michaëlis kanselier was, een rol gespeeld hebben iDzake het vredesaanbod, dat Enge land toen in den zomer heeft gedaan. Vooral Helferich is zeer gebeten op Erz berger en beschuldigt hem van allerlei leeljjks. De zaak zal deze week' iu de Nationale Vergadering ter sprake komen en Erzberger zal zich hebben gereed te houden, op een krachtigen aauval op zijn persoonlijkheid en zjjn beleid. Maar Erz berger is voor geen kleintje vervaard en bij zal wel vinnig vaD zich afoijien. Men fluistert reeds, dat b(j heel belaDgr(jke ODthullingen zal doen, zoodat er met eenige spanning uitgezien wordt naar de ziting van drze week. —o—oo— Minister-preideDt Bauer heeft de vitting van de Nationale Vergadering geopend met een programrede, zoodat men althans het een en ander weet van de plannen vaa de Duitsche regeering. Zooals we boven op merkten, is de Duitsche regeeriDg «ei coalitieregeering en het regeeringsp ogram is daarvaD dan ook een afspiegeling. Zuiver socialistische maatregelen worden niet in uitzicht gesteld. Wel zal de socialisatie van bedrijven aan de orde komen, doch steeds in zeer beperkte mate, of zooals Bauer mèdedeelde: voor zoover deze moge lijk is. Zij zal zich voornamelijk bepalen tot de mijnwerken en het verkterB wezen. Verder zal er van regeeringswege worden voorzien in de behoefte aan kleeding en levensmiddelen voor behoeftigen, terwijl in het belang van de Duitsche arbeids markt de invoer van weeldeartikelen ver boden zal worden. Bauer heeft het Duitsche volk opgeroe pen tot arbeid en orde en ook minister Müller, die een rede hield, sprak over de taak van het Duitsche volk voor de toe komst, De wereld zal het moeten zien, dat de twee millioen dood en, die deze oorlog aan Duitschland kostte, bij het Duitsche volk de overtuiging heelt gewekt, dat de verschillen tusschen de volkeren niet meer met kruit en lood moeten wor den uitgevochten Beide sprekers hebben er den nadruk op gelegd, dat het Duitsche volk, dat wel gebukt gr.at onder den last van het vredesverdrag, doch niet gebroken is, op cultureel en economisch gebied zal hebben te toonen, dat de wortelen van zijn kracht niet vernietigd zijn. —o—o—o— In Oostenrijk blijft men krachtig protes teeren tegen de zware vredesvoorwaarden. Er is, zooals men weet, een bedenktijd van 10 dagen aan tie regeering toegestaan, maar men hoopt dat deze verlengd zal worden. Ihtusechen staat te voorzien, dat de protesten tegen de bepalingen van het verdrag wel Diet veel zullen uitweiken. Ia Hongarije schijnt bet weer mis te zijn. Er loopen allerlei geruchten over h6t omverwerpen der regtering van Bela Kun. Deze zou reeds zijn afgetreden. Nipt door een tegen-revolutionaire beweging zou dit veroorzaakt zijn, doch door de commu nisten, dia nog eenige graden radicaler zijn dan Bela Kun. Hij trad naar de meening van dezen te zachtzinnig op, zjju politiek was niet radicaal genoeg. TnaDS zou Tiber Szamuely tot dictator van Boe dapest zijn uitgeroepen, iemand veel ge' weldadiger dan Bela Kun, met nihilistische begioseleo. Het ziet er voor Hongarije maar donker uit. Gehouden Zaterdag 26 Juli 1919, 's voormiddags lO'/u uur. Voorzitter, de lieer Buysing Damste, Burge meester. Secretaris, de heer Jonker. Aanwezig 11 leden, afwezig de hoeren Dijt en v. Scharenburg. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. De voorzitter doet voorlezing en mededeeling van de volgende ingekomen stukken a. Procesverbaal van kasverificatie bij den gemeente-ontvanger op 28 Juni. Aangenomen voor kennisgeving. b. Verzoekschrift van den heer P. Groot, leeraar Zeevaartschool, om eervol ontslag uit die betrekking tegen 1 Sept. a.s. Wordt verleend tegen 23 September of zooveel eerder als in de vacature is voorzien. c. Schrijven van H.H. Regenten van het Algemeen Weeshuis, houdende verzoek, ge noemd college machtiging te verleenen nog een jaar met de verzorging van Marretje Breman voort te gaan. Wordt goedgekeurd. 2. Onderzoek geloofsbrieuen. Op voorstel van den voorz. worden de heeren Keesom, Langeveld en Eelman met dat onder zoek belast en de vergadering geschorst, om de commissie de gelegenheid te geven zich van hare taak te kwijten. Na heropening van de vergadering deelt de heer Keesom mede, dat het onderzoek geen aanleiding heeft gegeven tot op-of aanmerkingen zoodat de commissie tot toelating adviseert waartoe wordt besloten. 3. Aanbieding rekening Algemeen Arm bestuur ooer 1918. Tot leden van de commissie van onderzoek worden aangewezen, de heeren Keesom, Beum- kes, van Scharenburg en B. Dros. 4. Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis ooer 1918. Wordt op advies van de commissie van onderzoek goedgekeurd. 5. Benoeming commissiën uan onderzoek gemeenterekening en rekening leuens- middelenbedrijf ouer 1918. Voor onderzoek gemeenterekening worden aangewezen de heeren Langeveld, de Graaf, Koning en Kikkert, voor onderzoek rekening Levensmiddelenbedrijf de heeren Keesom, van Scharenburg en Beuinkes. 6. Benoeming commissies reclames be lastingen dienst 1919. Worden benoemd de heeren Eelman, Keesom en Dros. 7. Vaststelling kohier uan schoolgelden 3de kwartaal 1919. Vastgesteld tot een bedrag van f 963,37V». 8. Ontslag-aanurage Mej. A. Braaken- burg, onderwijzeres aan de M.U.LO. school. Eervol verleend tegen 1 Sept. a.s. 9. Benoeming onderwijzeres openbare lagere school te Zuid-Eierland. Met algemeene stemmen wordt benoemd No. 1 van de voordracht Mej. Cath. Warner, tijdelijk onderwijzeres te Midden-Eierland. De dames J. M, van Dam te Amsterdam en H. A. M. de Rooij kwamen als no. 2 en 3 op de voordracht voor. 10. Idem leden schattingscommissie Rijksinkomstenbelasting. Wegens bedanken van de heeren J. Kikkert Nz. en C. Stoepker, in vorige vergadering benoemd, moeten opnieuw een tweetal leden worden be noemd, B. en W. wijzen er op, dat de schattings commissie heeft te behandelen de inkomens beneden f2000,— in hoofdzaak dus arbeiders, visschers, kleine boeren en -middenstanders. Na herhaalde stemmingen worden benoemd de heeren Jb. Roeper Jbz. en Abr. Boon. 11. Tijdelijke kasleening. B. en W. worden gemachtigd tot het aan gaan van een kasleening tot hoogstens f 25,000 tegen een rente van ten hoogste één procent boven het wisseldisconto van de Ned. Bank. 12. Voorstel tot aanstelling uan een 2de leerkracht aan de O.L. School te Oost. Het aantal leerlingen aan de school te Oost bedroeg 1 Jan. j.l. 25 en op 1 Juli was dat gestegen tot 31 leerlingen. Waar nu volgens de thans geldende wet bij een aantal leerlingen van minstens 24 leerlingen, de minimum jaar wedde voor een 2de leerkracht door het Rijk wordt vergoed en volgens het thans ingediende ontwerp bij minstens 25 leerlingen de geheele jaarwedde, stellen B. en W. voor in het belang van het onderwijs te Oost tot de benoeming van een 2e leerkracht te besluiten, te meer, waar de kansen voor een daling van het aantal leerlingen gering zijn. Na eenige discussie wordt overeenkomstig het voorstel besloten. 13. Verzoek gemeente uroedurouw te Oosterend om uaste aanstelling uoor onbepaalden tijd. Van Mej. Henkes, vroedvrouw te Oosterend is een verzoek ingekomen, om een vaste aan stelling als gemeente-vroedvrouw te tnogen ontvangen. B. en W. adviseeren in dien geest te besluiten, aangezien zij verwachten', dat de vestiging van een geneesheer te Oosterend, wel tot de vrome wenschen zal blijven behooren. Het voorstel wordt bestreden door den heer Koning, die nog in de mogelijkheid van de vestiging van een arts te Oosterend blijft ge- looven, evenals de heer Eelman. Op het verzoek van Mej. Henkes wordt daarop afwijzend beschikt. 14. Herziening jaarwedden gemeente ambtenaren. De noodzakelijkheid van verhooging der jaarwedden, al dan nipt in den v,orm van duurte- bijslag, erkennende, stellen B. en W. voor, een commissie te benoemen uit den Raad, die zoo mogelijk in de eerstvolgende raadsvergadering voorstellen zal indienen. Mede tot de taak der commissie zal behooren, te herzien het presen tiegeld van de raadsleden en de wedden van de Wethouders. In verband met dit voorstel zijn, zegt de voorz., de verzoeken van de gemeenteveld wachters en den nachtwacht Visser aangehou den. Op voorstel van B. en W. worden tot leden van de commissie benoemd de heeren Koning, de Graaf, Boon en Kikkert. 15. Voorstellen uan den Heer Boon. In een uitvoerig preadvies trachten B. en W. aan te toonen, dat voor de voorstellen Boon, zoowel wat betreft de invoering van het 7e leerjaar, de gelijke bezoldiging van vrouwelijke en mannelijke ambtenaren, als den 8 urigen arbeidsdag voor deze gemeente geen aanleiding bestaat. Aanbeveling toch verdient het, te wachten tot de resultaten var. het ingediende wetsontwerp ten opzichte van het 7de leerjaar bekend zijn. Vrouwelijke ambtenaren worden door het ge meentebestuur niet lager bezoldigd dan hunne mannelijk collega's. De ambtenaren ter secre tarie werken in gewone omstandigheden geen 8 uur, de gemeente-veldwachters, behalve die te den Burg, zijn slechts bij tusschenpoozen voor de gemeente werkzaam, terwijl het h.i. voor anderen, zooals den veldwachter te den Burg, den bode en den havenmeester, bezwaar lijk gaat een diensttijd voor te schrijven, omdat hun taak niet van dien aard is, dat zij voort durend behoeven werkzaam te zijn, doch wel den geheelen dag moeten beschikbaar blijven. De eenige dié voor regeling van den werktijd in aanmerking zou komen, is de gemeente reiniger, doch die verkeert in de eigenaardige positie, gedeeltelijk in eigen, gedeeltelijk in ge meentedienst te zijn, omdat de opgehaalde stoffen een deel van zijn belooning uitmaken. Hoe meer hij vergaart, hoe meer hij wint. Voor het personeel van de centrale wordt in overleg met Gedeputeerde Staten een instructie vastgesteld. B. en W. stellen daarom voor, wat den 87 urigen arbeidsdag betreft te besluiten, rekening te blijven houden met het grondbeginsel om bovenmatigen arbeid te voorkomen, door voor komende gevallen aan dit beginsel te toetsen, Ten opzichte van het 7e leerjaar gaat de heer Boon accoord met de meening van B. en W. en acht afwachten de boodschap. Spr. zou echter willen besluiten, dat de Raad zich in contact stelt met de onderwijzersvereeniging, opdat die een commissie benoemen, die in combinatie met het gemeentebestuur de zaken, het onderwijs (en ook de scholen) betreffende, regelt. Terloops brengt de heer Boon lof aan de onderwijzers voor de moreele steun ten opzichte van het 7e leerjaar. De voorzitter wijst de heer Boon op het bestaan van de commissie van toezicht L. O., en meent dat het tijdstip voor actie voor het 7e leerjaar door de onderwijzers slecht gekozen nu die zaak reeds van hoogerhand is aan de orde gesteld. Betreffende het instellen van de commissie door hem bedoeld, merkt de lieer Boon nog op, dat de Raad z.i. niet op de hoogte js van onderwijszaken, hij handhaaft zijn voorstel be treffende de salarieering vpn vrouwen en meent het vaststellen van den 8 urigen arbeids dag noodig om den werknemer tegen over- matigen druk te beschermen. De heer D. C. Dros voelt voor de voorstellen van Boon en acht het goed een en ander wettelijk te regelen de heer deOraafvindtde voorstellen voorbarig en wil met B. en W. afwachten wat onderwijswet en arbeidswet straks zullen geven een meening, die ook de heer Keesom onderschrijft, die zich geen voor stander van den 8 urendag verklaart, omdat b.v. voor havenmeester dan wel het 3-ploegén- stelsel mag worden ingevoerd. Spr. is vóór het betalen van overwerk. Een phrase, acht de voorz. het vaststellen

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 1