Bianeala o d. Gemengd Nieuws, Schoolreisje. Kerkconcert. Verleden jaar werd een echtpaar te Enschede uit de ouderlijke macht ontzet en nam de Voogdijraad hun twee kinderen een meisje en een jongetje, voor zijn rekening. Deze Raad stelde de kinderen ODder de zorg van de vereeniging „Liefdewerk" en door bemiddeling van deze werden de kleinen geplaatst bij een landbouwer te Silvolde (Gald.) De man, die tijdens het tieren van den smokkelhandel in goeden doen kwam huurde Zaterdag j 1. een auto en reisde daarmee iu gezelschap van zijn vrouw naar Silvolde, wist de pleegouders te bewegen dat 'c knaapje een eindje mee liep en 'maakte van de gelegenheid gi- bruik om zijn zesjarig zoontje te ontvoe ren. De ouders en bet kind pijn to EuscL ede in hechtenis genomen en tegen de edrste is procesverbaal opgemaakt. Een bloedige bruiloft. Op een bruiloftsfeest te Kerkrade kregen familieleden twist uitgelokt door een der broers, verkeerende in staat van dronkenschap. De messen speelden een voorname rol. De vader der bruid werd levensgevaarlijk gewond. De dader werd gearresteerd. Boe zit dat. Men schrijft aan het vaderland Om te voorkomen dat de prijs van de boter zou stijgen, is de uitvoer stop gezet, daar gebleken was dat, in plaats van de 600 000 K.G. per week die ons land noolig heeft, er 900.000 betrokken werd. Ea sedert een paar dagen betalen we voor een pond boter geen f 1.55, doch f 1.60. Diefstal van f 16000 gulden. Toen de landbouwer V., te St.-Maarten zijn brandkast opende, bevond hij, dat daaruit een som van f16000 was gesto len. Men vermoedt, dat d9 kast met een valschen sleutel geopend is. Valsch bankpapier. Te Ede is aangehouden een man, die reeds lang door de Amsterdamsche politie gezocht werd als verdacht van het uitgeven van valsche bankbiljetten van llOOJ De man heeft ter zake vaa soortgelijk misdrijf nog twee jaar gevaogenisstraf tegoed. Het inmaken van boter. Op het oogenblik staat de boteruitvoer geheel stophet schijnt, dat men al aan het inmaken is, wat veel te vroeg is. Dat er in den winter botergebrek zal zije, is wel niet denkbaar, al zal er nu niet zoo'n overvloed wezenmis schien biet veel krachtvoer en dan hebben de dieren nog al geleden door de tODg- blaar. Dat de boterboeren hun klanten be vreesd maken is te begrijpenze heb ben dan kans op bet oogeoblik veel te plaatsen. En wat is het dan voor boter? De meeste z.g. boterboeren zijn boter- knoeiers, die door de boter veel marga rine verwerken en dus een aardigen duit verdienen. Dezer dagen vonden wij in onze brie venbus een circulaire, waarin een boter boer niet minder dan 7 soorten boter aanbood. Natuurlijk allemaal bedrog. Vaa de koemelk is maar één soort boter te maken. Het publiek wordt schandelijk bedro gen met de boter. Waarom koopt men niet bij winkeliers, die onder Rijkscon trole staan. Van alle boterboeren die langs de huizen venten, is er niet een, die een boterfabriek beeft. Wat ze wel hebben is een meng-knoei-inrichting. N. v. d. D. Dr. A. Rug per's leven. Begin September verschijnt een popu lair geschreven overzicht -van het leven en werken van dr. A. Kuyper als student, predikant, leider der. Anti-Revolution- naire Partij, hoogleeraar, Kabinetsforma teur, wijsgeerig denker. Het zal schetsen hoe hij tot zijne hooge positie in den lande gekomen is, welke beginselen en idealen hem daarbij leidden. Schtijver is ds. W. F. A. Winckel, on geveer veertig jaar lang dr. Kuyper's mede-arbeider aan „De Heraut". Het werk zal in een deol verschijnen bij den uit gever W. ten Have, voorheen Hóvekers boekhandel te Amsterdam. De koperdraadprijzen. Te Ilpeudam werd het vorig jaar er van af gezien om ook de gedeelten Den lip en Purmerland electrisch te ver lichten, met het oog op de enorme hooge kosten, hoofdzakelijk veroorzaakt door de duurte van het koper. Tbans zal deze uitbreiding van het net plaats hebben. Hierbij mag als bijzonderheid vermeld worden, dat het vorig jaar voor een KG. koper f34,— betaald moest worden en tbans f 2,25. Een holbewoner. De menschen zijn nu op straat gezet zoo vertelt bet „IJ. D" Maar als er één maal een op straat zetten rechtvaardig billijk en wenscheiyk was, dan was het deze maal. Het huisje staat in een kleia, nauw straatje „achter den wal" in de dicht bewoonde, niet zeer nar,te buurt russchen SpriDgwsg en Wüiem-pianisuan. Het ziet er vanbuium vnj knap uit, maar als men zijn hoofd steekt door één der „ramen", waar een ruit uit verdwenen is krijgt men een knap-onknappen indruk. Men staat verbluft. Vrijwel al het hout het timmerwerk is verdwenen. De vloer —opgebroken. De bodem van een boeren stal is 'n heiligheid bij dit. De trap. die in de éénkamerswoning tegen den achter wand stond, is verdwenen. Geen tree meer van over. Omdat de menschen niet meer den zolder koüden bereiken, sliepen ze, man, vrouw en dochter, alle drie op matrassen in het ééne, kleine, vier-bij-vier-vertrek, dat als zit, eet-, slaap- en keukenkamer fungeerde. De plinten verdwenen. De consoles van den schoorsteenmantel verdwenen. De drempels dito dito. Het eenige overge schoten hout in dit vertrek zijn de kin derbalken de „tocht"-deur en de kozijnen. Overigens had de bewoner geleidelijk alles uitgezaagd, tot stukjes gebakt en in het toruuis verbrand. De buren heb ben den man in den afgeloopen winter bijna iederen dag hooren zagén. Hg zaagde het huis onder zijn knitëa weg. De meubels liet hij netjes allemaal staan; hij redeneerde dat men beter het hout van de huiseigenares kan laten braDden dan van zichzelf. Toen het koude seizoen voorbij was, hebb zg nog maandenlang in het hcut- looze hol gewoond. Tot de verhuurster hen op straat liet zetten. Vliegen zonder motor. Naar gemeld wordt zal te Soesterberg in den loop van deze week de vroeger vermelde proefvlucht worden gehouden met twee vliegmachines, waarvan 1 zonder motor. In de machine met de motor zal de vlieger Fokker plaats nemen terwijl de heer van der Drift in de andere machine zal vliegen. Inmaaksuiker. Volgens de couiantenberichten zal, zegt „De Veldbode", er wat suiker worden vrijgelaten voor den inmaak Af 0,45 per pond. Hier toch zal zeker wel bedoeld worden de inmaak van vruchten, het maken van jam, gelei en dergelijke? Welnu, dan is het ook nu weer te laat, dat die suiker vrijgelaten is. Voor kruis bessen, rabarber, kersen en aardbeien is de tijd voorbij, de frambozenoogst is in vollen gang, en als het nog enkele dagen duurt, voordat al de administratieve maatregelen genomen zjjD, dan is het ook daarvoor te laat. Wat schiedt er dan nog over om in te maken? Wie zijn toch die pientere raadgevers van de regeering? Voor dat doel had de suiker vaa April af vrijgelaten moeten zgo, maar niet halt Juli! Inderdaad zijn er een massa menschen gedupeerd; vooral degenen, die zelf veel vruchten hadden en altijd veel vruchten conserveerden, hebben dit nu moeten laten bij gebrek aan suiker of hebben nog wat suiker clandestien moeten koopen voor 60è,80 cent per pond. Auto-ongeval. Gisteravond omstreeks kwart over acht heeft op den Leidscheweg, bij het Roomhuis, nabij Den Haag, een ernstig auto ongeval plaats gehad. Eén auto, komende uit de richting Was senaar en waarin waren gezeten een dame, een heer en de ehauffrur, werd bestuurd door den eigenaar, die niet zeer bedteven was. Dit bleek althans uit het volgende Gekomen bij de bocht voor het Room huis, reed een motorfl ttser voor den auto-bestuurder uit. De laatste wilde wijken, doch reed met voHe vaart tegen een laugs den wegkant staanden boom. De dame, die zich in het achterste gedeelte van den wagen bevond, werd voor levenloos en hevig bloedend onder het overschot van de totaal vernielde auto vandaan gehaald. De inzittende heer werd licht gewond. De chauffeur en ook de eigenaar kwamen met den schrik vrij. De inmiddels gewaarschuwde Eerste Hulpdienst verscheen onmiddellijk ter plaatse van het ongeval en vervoerde de zwaar gewonde dame Daar het zie kenhuis te den Haag, alwaar deeeiste geneeskundige hulp werd verleend. Het tekort aan woningen te Am sterdam was volgens offlïieele opgaaf in 1918 te stellen op 15.708. De Zwolsche fotografen hebben besloten een jaarlijkscbe zomervaeantie in te voeren. Zij hebbsa aangekondigd, dat zij van 4-10 Augustus hun zaak geheel zuilen sluiten en dit telken jare zullen h-.rbaien. van den 8 urendag zonder meer en meent dat zulks in hoofdzaak moet slaan op den arbeid in werkplaatsen en fabrieken, waarom spr. verwacht, dat de arbeidswet straks hier zal regelen den werktijd in de centrale. Wat het aannemen van voorstellen betreffende den 8- urigen arbeidsdag betreft in andere gemeenten, meent spr. dat de Raad zich niet behoeft te blameeren, omdat anderen het hebben gedaan. „Voor zoover uitvoerbaar", zou de heer D. C. Dros willen inlasschen in het voorstel Boon betreffende den arbeidstijdwaar tegen de voorz; verklaart geen bezwaar te hebben, om dat dat ook den zin is van het preadvies. En voor zoover hetnoodig is, zou de heer Kikkert er aan willen toevoegen, want het schijnt spr. toe, dat er een. voorstel gemaakt is om wat te hebben,niet omdat het noodzakelijk is. Ten slotte wordt het voorstel van den 8- urigen arbeidsdag in zooverre gewijzigd, dat het alleen betreft het secretariepersoneel. „Dat nu al niet langer dan 7 uur werkt", zegt de heer B. Dros. Met 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren Beumkes, Keesom, de Graaf en B. Dros, worden het voorstel Boon, wat betreft salarieering van vrouwelijke ambtenaren en dat van den 8 urigen arbeidsdag, zooals het is gewijzigd,aangenomen. Bij de rondvraag bespreekt de heer de Graaf de wenschelijkheid om de sloot achter Cocks- dorp voor gemeenterekening te doen vergraven en dringt er op aan de staangelden op de kermis te verhoogen, omdat dit jaar zeker wel bij uit stek gebleken is, hoe groote sommen de groote inrichtingen meenemen. Op'den slechten toestand van de rioleering bij de z.g. Zes wijst de heer Kikkert, die tevens een goed middel zou weten aan te wijzen om te- voorkomen, dat met kermis zooveel geld van Texel gaat. „Afschaffen", interrumpeert de heer D. C. Dros „U zegt het," besluit de heer Kikkert. Over de betaling van de kosten van ont smetting informeert nog de heer Boon, die door den voorz. wordt ingelicht. Aan den heer Beumkes, die over een deksel van een brandput te den Hoorn en den slechten waterafvoer van een goot aldaar, spreekt, ant woordt de voorz., dat vrij zeker meer effect wordt bereikt wanneer dergelijke mededeelingen hem buiten den Raad worden verstrekt. Nadat de voorzitter in antwoord op een ver zoek van den heer Koning om straatverlichting op alle dorpen heeft geantwoord, dat dit zeker wel zal gaan nu er weer petroleum is, gaat de vergadering in geheim comité over ter be handeling van punt 16. Vaststelling suppletoir kohier hoofde- lijken omslag dienst 1919. TEXEL, 30 Juli 19 9 Nutsbouwstichting. - Zaterdagavond had de aanbesteding plaats van het bouwen van de vijf woningen voor bovengenoemde stichting, uitsluitend onder de vaklieden van Texel. De besteding giDg in 3 perceelen, te weten: I timmerwerk, enz., II metsel werk, enzIII verfwerk, odz, Er was veel animr>1 het meereDdeel van de ondernemers in de bouwvakken op T^xel dong er naar en wat veel zegt in deze abnormale tijden, de gunning, behoudens nadere goedk< uring, kon volgeD. Zooale bekend was de bouw geraamd op f27527,—, welnu, het gezamenlijk bedrag, waarvoor de laagste inschrijvers aanboden, bleef daar nog beneden. Laagste inschrijvers waren voor perceel I A. Kooiman Pz. f 117^0, II J. Trap 11535,50 III J RflkenJ C. Roeper f2485 Te zamsn f,545720,50 Hieronder in volgorde naar het intcbrij- vlngsbedrag de ingekomen biljetten. Perceel I G. de Roos f 17499,— J. Koora Mz. en G Zoetelief 16810,— A. Blom 14394,— Jb. Geus en Zonen 14200,— C. Kok 13875, J. J. vaa Wessom 13869,— M. Blom 13799,- Jb. Drfj 'er Czn. 12975, H. Daalder 12480, Jn. Molenaar 12104,— Corn. Timmer 11850, J. W. Bakker 11750, A. Kooiman 11700, Perceel II G. Geus Az i. f 17635,— T. Buisman 14887,- A. de Kort 13607,- H. Koorn 13431,— Jb. Daalder - 13250,— C. Graaf 11910,— L. Bruin Jz. 11537,— J. Trap 11535,50 Perceel III J. J. Vonk en L). Nieu wenhu!zen 3593, •J. Dekker 3314,— H. Blom 3249,— S. Bremer 3049, J. Rijk en J. C. Roeper 2485,— Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der op te richten dagschool voor schipperskinderen te Amsterdam, komt als no. 1 voor onze vroegere plaatsgenoot de heer T. P. Keyzer, onderwijzer aldaar. Door den kerkeraad der Geref. Kerk te Oosterend is het volgende 2-tal opge maakt: Ds. E. Beukema, Dracbletercompagnie en Jac. Eringa, Theol. Can t., Pneek. Een ovatie. Zondag bracht Texelsco Fanfarecorps een uy.ue aan zijn voorziet, r, den neer Pr. Wagemaker, ter gelegenheid van diens zilveren ambtsjubileum. Klokke twaalf ging het onder trom geroffel van het repetitielokaal, een matsch werd ingezet en onder volle muziek arri veerde men voor de woning van den jubi laris. Een talrijk publiek was tegenwoordig. De directeur van het corps, de heer Groenewold sprak bier den jubilaris toe, hem buide en dank brengend voor de be langstelling in goede en kwade dagen steeds in bet corps getoond. Door een driewerf hoera gaven de corpsleden blijk met die woorden in te stemmen, waarna andermaal eeD marsch ten geboore werd gebracht. Zichtbaar geroerd dankte daarna de beer W. voor de verrassiDg hem door het corps bereid, de buide henv op deze wijze ge bracht en noodigde de corpsleden binnen. Het weer, dat iu den laatsten tijd zooveel te wenscben overlaat, werkte niet mee. Toen het corps zijn rondgang door het dorp zou vervolgen viel de regen weldra bij stroomen Deer, zoodat men genoodzaakt was te staken. Drie maal is scheepsrecht, heet bet in den volksmond. Zoo is bet ook dit jaar gegaan met net scboolrei-je van de leer lingen der 5e en 6e klasse M U L.O. school. Rieds tweemaal moesi het om de slechte weersgesteldheid worden uitgesteld, van- daasr, Dinsdag, zou het voortgang hebbeu. Toen te vijf uur vanmorgen niet vol doende rijtu gea voor het vervoer raar de haven aanwezig waren, werd besloten met de jongens te Voet de tocht te aanvaarden en de daad onmiddelijk bij het woord ge voerd, waardoor allen tijdig aan boord kwamen. Heel den dag is 6r hier Daar de lucht gekeken, die ieder oogenblik zich in milde druppelen dreigde te ontlasten, het bletf gelukkig droog. De reis is uitnemend ge slaagd, 'savoDds tegen achten arriveerde het gezelschap iu de meest opgewekte stemming weer in ons dorp. Blijkens annonce in dit nummer wordt bed6n (Woensdag) avond een kerkconcert gegeven in de Ned. Herv. Keik alhier. Wij twijfelen niet of velen zullen van deze hier zoo weinig geboden gelegenheid gebruik maken. Over het optreden van mej. Menalda en den heer Zonderland viDden onze lezers een verslag onder de plaatselijke berichten van Vlieland in dit nummer. Vlieland. Tot directeur der Zeevaartkundige school Ie Dellzijl is benoemd de heer H. J. Barte- licgs, thans in gelijke betrekking alhier. In bet kerkgebouw werd Dinsdagj.l. een concert gegeven door den heer W. Zonderland, orgel en Mej Menalda, viool, beiden van Leeuwarden Hoe jammer, dat slechts een klein getal toehoorders vaD het gebodeoe kwam genieten. Doch dit vijftig tal heef: echt genoten van de heerlijke muziek en wel bovenal van de nummers voor orgel en vioolhet was een mooie nvoDd. Moge het geriDg publiek de kunste naars niet afschrikken om Vlieland ander maal te bezoeken. Eo moge ook Mej. Anneke S'spnsma, wanneer zi) 4 Aug. a. s een kerkooncert geelt, meer toehoorders hobbeD. Het kinderfeest, als napret vaD de feestviering aan het Badpaviljoen is, nadat het een paar maal moest worden uitge steld, goed geslaagd. Op het Oosterscbe veld werden wedstrijden gehouden, waar voor mooie prijzen waren beschikbaar ge steld. En rijkelijk werd de jeugd intusschen onthaald. De fanfare, die den kinderstoet naar het feestterrein had geleid, luisterde met haar muziek het geheel op. J nnmër, dat het zoo koud was. De pas herleefde Korfbalclub hield 's avonds nog een wedstrijd, waarbij met vuur werd gespeeld. In optocht trok men met de fanfare -voorop, het geheele dorp door om in het Badhotel,waar de prijzen werden uitgereikt, het leest met een bal te besluiteD.

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2