Marktberichten. Predikbeurten. Advkrtentiën. Naar ons werd medegedeeld is aan den heer Jb. Kalis te de Cocksdorp op zijn verzoek eervol ontslag verleend als opzichter van polder Eierland tegen 16 September a s. terwijl aan hem door het polderbestuur van Eierland een pensioen is toegekend van f220 's jaars. Oudeschild. De opvarenden van een onzer garnalen- schuiten, hebben in 't begin der week in groot gevaar veikeerd. Bij maanlicht visschende, ontdekten zjj eensklaps, vlak bij de schuit, een drijvende mijn. 't Scheelde maar weinig-, of 't vaartuigje was met het gevaarlijke voorwerp in aanraking gekomen. De visscbers her ademden toen het gevaar was afgewend. IemaEd, behu'pzaam bij het persen van zeegras, geraakte met een hand tusi-chen het raderwerk beklemd, en bekwam zulke hevige kwetsuren, dat terstond geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Vlieland,. Een badseizoen, zoo druk als het tegen woordige, heeft Vlielang nog niet beleefd. Het aantal vreemdelingen wordt geschat op ongeveer 300. Het hotel blijkt veel te klein te zijn om allen te herbergen, zoodat velen eldeis onder dak worden gebracht. De pensions zijn meer dan vol Met het mooie zomerweer worden de duinen in alle richtingen door da bad gasten doorkruist en op het strand heerscht bij het badpaviljoen steeds een vroolijke, gezellige drukte. Warmte. Zaterdag en Zondag is het te Londen buitengewoon warm geweest, 83 gr. in de schaduw. Er heersebte dan ook in de p'antsoenon en parken en op de vervoermiddelen naar buiten een groote drukte, daar iedeieen van het prachtige weer gebruik wilde maken. Dc Jcolenvoorzicning.. Waarom, geen Amerikaansche kolen? Het Tweede Kamerlid, de heer v. Rappard heeft zich met de volgende vragen gewend tot den minister van Landbouw, enz. „Zijn de vooruitzichten van onze kolen- voorziening in den komenden winter be- vre ügend Is het waar, dat een bekende scheep vaartfirma te Rotterdam aan de Rijks- kolendistributie een offerte heeft gedaan van 40.000 ton der beste Amerikaansche kolen per maand? Is die offerte geweigerd? Zoo ja, om welke reden is die offerte geweigerd Is het den minister bekend, dat die geweigerde Amerikaansche kolen toch naar Rotterdam komen en aldaar naar Zwitserland worden overgeladen Een barbaarsch middel. Zaterdag voor acht dagen aldus deelt de C H C. van Schoonhoven uit Den Haag aan het Vad. mede is aan het station te Utrecht bij den trein,die ongeveer halftwee naar Arnhem vertrekt aan drie personen (waaronder schrijver dezes) hun portefeuille met geldswaarden gerold. Er werd frmeus goirongen om in den trein te komen, die naar Arnhem zou vertrekken. Daarbij is aan 3 onzer al ons geld gestolen. Wij merkten 't eerst toon we eindeljjk een plaats in de 2e klasse veroverd hadden. Aan een is f500, aan een an'er f1600 en aan mij f 40 ontrold. Dit alles ter waarschuwing vcor anderen. Doch wij die dikwerf reizen moeten hebben dit besloten ons papieren geld zullen we leggen in onze schoenen en daarbovenop een los zooltje. En in beide zakken onzer jas een geopend scheermes. Dit is de eenige wijze om het dien ondieren af te loeren. Ze snijden hun vingers en de dief is onmiddellijk ontdekt en kan linia recta naar de gevangenis. De dienstbodennood in Frankrijk. Dat de dienstbodennood ook in F! an krijk bestaat wie het niet wist zou het vernemen door dit grapje uit de Figaro Ik geloof, dat ik ditmaal heel ge lukkig ben geweest met een nieiwe keukenmeid, een juweelzindelijk jjveng zuinig, gewillig, handigeen ji we 1 Hoe lang heb je haar al? Ze komt morgen. Coöperatief scheren. Daar men te Maastricht niet ingeno men schijnt met de aanzienlijke ver- hoog'mg der schoertarieven is men voor nemens over te gaan tot oprichting van eea Coöperatieve scheer- en kappersalon. Bij het rijkspaspoortbureau in Den Haag zijn in de laatste dagen 20,000 verzoeken van Duitschers ingediend om naar Nederland .te mogen reizen. Bijna alle zijn afgeslagen. Het gaat bier moestal om plezierreisjes of om pogingen tot smokkelen. De hitte in Amerika. De Daily Telegraph meldt uit New- Yoik Na een week van hevige regens, ge volgd door krachtige stormen, hebben de oostolijke staten van Noord-Amerika thans te lijdon van een vreeselijke hitte golf, met een gemiddelde temperatuur van 100° in de schaduw en op vele plaatsen zelfs eenige graden hooger. Deze weersgesteldheid doet ten zeerste haar invloed gelden op het publiek, en de bladen staan vol met berichten om trent schietpartijen, gevechten, tram- en automobielongelukken. Het scbimt, dat de gehoole bevolking van New-York naar het strand op Conoy Island is getrokken, om verkooling te zoeken tegen de brandende zon. Meer dan 150,0U0 personen waren daar eiken dag te vinden Verschillende mjlen moest de politie optreden om de gevechten te doen eiudigen. Een groot aantal per sonen moest naar het hospitaal worden vervoerd, ten einde daar te worden ver bonden Vele gevallen van fl ruwte komen voor en de thermometer vertoont niet do minste verandering. Tegen waaghalzerij. Hea bad er zich over verwonderd, dat de Fransche reg. aan de fa Pathó fières verboden had den film, dien zij gemaakt had Jvan de vlucht van Godefroy onder don Are de Triomph door, in het open baar te vertonnen. Volgens eengeruch', dat een Belgisch blad weergeeft, is dit niet zoozeer bedoeld als maatregel ter vo nkoming van Davolging van Godefroy's voorbeeld, maar vooral als maatregel ter voorkoming van navolging van Patbé's voorbeeld, die Godefroy door betaling van een flinke som tot het ver richten van dit dol vermetele stuk ge bracht zou hebben. Als het maar toaar is. E°n stoker van do Amerikaansche marine is plotseling schatrijk geworden, doordien op bet terrein van zijn boer derijtje in Texas twee maanden geleden een rijke petioleumbron is aangeboord. Hij strijkt thans per maand het sommetje van 4-Ó.OOO dollar (dat is dus een half millioon dollar per jaar) op. Perkins, zoo heet de man, heeft nog twee jaar dienst voor den boeg, en zegt, dat hij ze kalm zal uitdienen en niet zal trachten eer vrij te komen. Duitscher, ook mensch. Een Duitsch krijgsgevangene, de sol daat Buckmann, heeft twee Engelsche officieren, die met een brandend vliegtuig op de vlakte van Salisbury waren neer gestort met gevaar voor zijn eigen leven onder het toestel vandaan gebaald. Hij heeft bij die redding ernstige brand wonden opgeloopen Als belooning voor die dappere daad heeft de Engelsche regeering hem vergund naar zijn vader land terug te keeren .en de „Royal Air Force" heeft hem een belooning in gold en een horloge met inschrift geschonken. Zeebaden. Aan een artikel over bovenstaand onderwerp in het Rott. Nieuwsblad ont- leenen wij het volgende Hoe komt het, dat'de zee zoo uit stekend werkt op de meesten, die haar zoeken Vooral is het de zuiverheid van de lucht, die daar vrij is van stof en bac teriën. Dertig zeemijlen in zee is cfo lucht vrijwel kiomvrijop 130 mijlen van de kust vond men gemiddeld op 1500 liter lucht slechts een -enkele kiem. Prof Lindemann heeft verder na een Z"er uitgebreid onderzoek vastgesteld, dat de ademhaling en de polsslag na een verblijf aan zee merkbaar langzamer waren en regelmatiger. Ten slotte mag de in vloed van het zout gehalte van bet zrewater riet buiten rekening worden gelaten Do zeelucht, prikkelt de huid, wei kt gunstig op den blo. dsomloop, op de adewua ing en,., op de genuwen. Toch blijft het geraden, vóór men be sluit aan zee genezing te zoeken', den medicus te raadplegen, want niet op allen werkt de zeelucht even heilzaam. Hoe een Amerikaan over de Belgen denkt. De Belgen worden door de Ameri kanen veelal geschetst als een soort westelijk Balkanvolk, dat eigenlijk niet aan de Noordzee thuis behoort, en veel lager staat dan de Skandinavische volken of het Zwitsersche of Nederlandsche volk. En ze spotten er mee, dat de Belgen de „vrijmoedigheid" om geen ander woord te gebruiken zoo ver drijven om bun dankbaarheid jegens Nederland te willen betuigen door zuidelijk grond gebied van ons te willen inpalmen. Nu begrijpt op zijn beurt Nederland dat weer verkeerd, spot een New-Yorksch blad. Dat is geen ondankbaarheid of roofzucht, dat is niets dan aanhankelijk heid. Kijk eens hier. Je komt in een vreemd land terecht, wordt daar vrien delijk opgenomen, goed verzorgd en be handeld. Maar als je dan weer naar je eigen land terug gaat, danwiljetcch graag een souvenir meenemen,niet waar? Welnu, zoo gaat het den Belgen ook. Nu ze in Nederland het goede genoten hebben, trachten ze een siuk van Lim burg en een stuk van Zeeland in hun zak te steken, niet uit begeerlijkheid hoor 1 heusch niet 1 enkel maar als souvenir. N. v. F. - Onze vruchten. De kersen waren duur, de aardbeien waren duur, de bessen waren duur en met de frambozen dreigt dit eveneens het geval te zijn. Men staat hier weer voor hetzelfde verschijnsel, als kortelings nog met be trekking tot de noten gesignaleerd. En de vraag lijst opnieuw: waarom moet bij ruimen oogst de prjjs ongekend hoog zijn Is daar nu niets aan te doen De Minister stelt zich voor een com missie te benoemen, om naar de oor zaken der duurte onderzoek te doen en middelen aan te geven, die er toe kunnen leiden de algemeene prijsstijging te breidelen. Heel goed. Maar daarmee kan een heele tijd gemoeid zijn en het treffen van maatregelen tegen de duurte is zoo urgent, dat het noodig schijnt, daartoe reeds nu voor zoover mogelijk, over te gaante meer daar de oorzaken dei- duurte geacht mogen worden toch niet geheel en al onbekend te wezen. Centr, Bioscoop en onzedelijkheid. In de raadsvergadering te Monniken dam kwam aan 'de orde een adres van het raadslid Joh. Oosterbaan, houdende verzoek om het gedeelte gemeentegrond, waarop de barak van het Witte Kruis, in erfpacht te mogen hebben. De voor zitter deelde mede, dat de heer Ooster baan, die eigenaar van de barak is ge worden, dit gebouw wil inrichten voor bioscoop. De heer Oosterbaan deelde mede, dat bij tot dit plan was gekomen, omdat in de gemeente geen gelegenheid voor amusemert is en op deze wijze daar nu in kan worden voorzien. Het is de bedoeling van adressant om steeds goede fi'ms te vertoonen en de burgerij in de gelegenheid te stellen deze voor weinig geld te kunnen zien. Eenige raadsleden verklaarden zich tegen het verzoek, omdat zij van meening zijn, dat de bioscoop de onzedelijkheid zoozeer bevordert, waarvoor gewaakt dient te worden. Een der leden meende, dat waar in dit geval de bioscoop buiten de bebouwde kom van de gemeente kwam te staan, dit bij het uitgaan ook aan leiding tot onzedelijkheid zou geven. De voorzitter merkte nog op, dat de bioscoop vaak nuttig werk doet en dat toch op de te veitoonen films toezicht kan worden gehouden, ook bij het uit gaan de bioscoop. De gemeenteraad b?sloot bij meerder heid van stemmen afwijzend op het verzoek te beschikken, op grond dat de bioscoop de onzedelijkheid in het Zuider zeestadje zou bevorderen. Purmerenft, 12 Aug. Aangevoerd 741 Runderen waaronder: 340 vette ko ien 190 4 235 Ct. per K.G om Gelde koeien f 350 a 500 Melkkoeien f 450 d 800 60 stieren, 60 vette kalveren i 1,90 a f 2.40 p. Kg. 149 Nuchtere kal voren 1 30 a 1 70; 627 Lammeren 1 23,a 1 45,— 893 Sohapen f 40,a t 90. 0— Overhoudera f k i 187 vette varkens i 1,70 a 12.10 per Kg. 166 magere varkens 1 65 a 1 95,00; 121 biggen f 35,00 a 152,00; kipeioren f 14,00 a f 15.00 per 100; 8chagen, 14 Aug. Aangevoerd: Uit de 8chager Conrant: 41 Vette Koeien 1 450 a f 625. 15 Nuchtere kalveren I 30 a f 80 0 Overhouders f af ,00 198 lammeren 120.a 1 40 285 8chapen (vette) 1 45,00 a 1 95.C0 70 Biggen f 35 00 4 f 50.00 Boter f 2.60 a 12,80 per K.G. Kipeieren f 14.00 a 115.00 per 100. Zondag 1? Augustus 1919. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. Waal, n.m. 3 uur ds. Kroes<\ Koog, v.m. 10 uur ds. vaa Hoogstraten. Den Hoorn, v.m. tien uur da. Visser. Oudeschild, n.m. 3 uur ds. Visser. Oosterend, v.m. 10 uur ds. vau Graesfek. Cocksdorp, n.m. 3 uur ds. v. Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, Vm. 10 uur Leesdienst. nam. 3 nur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. v. Slogteren. Waal, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur (zomertijd) ds. Kup rus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 9 tot en met 15 Aug. 1919. GEBOREN Johanna Catherine, d v. Gerrit Brouwer en Anna Cathurina Maria Wilheltnina Smit. Gerard, z.v. Maarten Boon en Jozina Mechieisen. Klaas, z.v. Simon de Por o en Engelije Bakker. Hendricus Antonii s, z.v. Cornelia "Witte en Maria van Heer- waarde, ONDERTROUWD: Sophias Hollen en Jannetje Vlaming. Pittor Slot eu Cat barna Eekel. GETROUWD: Carl Clèmens Barhortteo Johanna Elisabeth Stolk. OVERLEDEN Trijntje Kalis, 62 j. Jan Hendrik Klein, 38 j. wonende te Groningen. Als geneesmiddelen noodig zijn l Matigheid, opgewektheid en lichaams oefening zjjn natuurljjke levenswetten, die u gezond dienen te houden. Maar voor de velen, die deze niet hebben beoefend, het aiet wilden of konden, zjjn genees middelen een noodzakelijke behoefte om de kwade gevolgen van het verwaarloozen der gezondheidsregels van de Natuur te herstellen. Dit geldt de vele, pjjnljjke verschijnselen van nieraandoening, vooral als door over werking, zorgen, laat naar bed gaan, te veel eten en drinken, en in 't algemeen door een onverstandige leefwijze, overmatig veel urinezuur dé nieren overweldigd heeft en het bloed heeft vergiftigd, waardoor niergruis, rugpijn, spit, nier-waterzucht, niersteen, ischias, rheumatiek of ontstoken nieren en blaas worden veroorzaakt. Verandering in al uw gewoonten is niet voldoende om beter le worden. Een ver standige leefwijze is noodzakelijk, maar de verzwakte nieren dienen eveneens versterkt te worden door een speciaal nierengenees middel. Foster's Rugpijn Njerep Pillen zjjn uit sluitend voor de nieren, de blaas en urine wegen. Zjj hergeven aan de nieren de kracht om haar taak het fil tree ren van het urinezuur en vloeibare onzuiverheden uit het bloed - te veiTichten. Zij ver zachten de blaas en regelen de unne- organen. Duizenden zijn door Foster's Rugpijn Nieren Pillen duurzaam bevrijd van ernstige nierverschijnselen. Wacht u voor namaak, elke echte doos draagt de handteekening van James Fo ter. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zjjn te den Burg verkrijgbaar bij A Buijs a f 1.75 p. doos of f 10,- per zes doozen. GETROUWD: S. M. ZECKERDORF en EVA VLESSMG. De Haer en Mevrouw ZECKERDORF Vlessing hetaiaen, ook namens weder zij due he famili?, hunnen dank voor de vele blijken van oelangstellmg bij nuu t uwe- l(jk oniervondeu. Alkmaar, 14 Aug, 'i9,

Texelsche Courant | 1919 | | pagina 2